Zakliczyn

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Tagi
Armia Krajowa Dobczyce Dunin-Brzezińscy epidemia folwark Jan Długosz Jordanowie kasy Reiffensena kryzys Polskie Stronnictwo Ludowe potop szwedzki powstanie warszawskie rabacja Siepraw uzdrowisko Wieliczka wójtostwo myślenickie zaraza żupy
Autor opracowania
Artur Karpacz
Uznanie autorstwa 4.0

Zabytki

Parafie

Ludzie

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty profilowaną, złoconą ramą z motywem rocaille'owych kartuszy w narożach i jednego z profilowań ozdobionego motywem sznura. Chrystus ukazany jest w ujęciu półpostaciowym w trzech czwartych zwrócony w lewo z głową skierowaną w prawo. Zbawiciel oburącz podtrzymuje niesiony na lewym barku brązowy, prosty krzyż. Twarz podłużna o wyrazistych rysach i śniadej karnacji z krótkim i ciemnobrązowym zarostem, długim nosem i ciemnymi oczami. Włosy długie, ciemnobrązowe, falowane, opadające na plecy i ramiona. Na głowie ma dwie korony cierniowe, jedną czarną i drugą domalowaną poniżej, złoconą; wokół głowy promienisty nimb. Ubrany jest w ciemnoniebieską suknię i czerwony płaszcz odsłaniający część torsu i prawą rękę. Na szyi ma zawieszony gruby łańcuch, którego koniec przewieszony jest przez lewy nadgarstek; na ciele widoczne są strużki krwi i potu. Kolorystyka stonowana i ciemna. W tle widoczna murowana architektura z półkolistą arkadą.
obraz

Chrystus dźwigający krzyż

Zdjęcie nr 1: Figura Chrystusa przybita do krzyża trzema gwoździami pełna, niedrążona. Ciało w niewielkim zwisie, głowa delikatnie opada na prawy bark, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Sylwetka podkreślona wydatną klatką piersiową, z wyraźnie zaznaczoną linią żeber i mostka, a także z precyzyjnie ukazaną anatomią. Twarz podłużna, z długim nosem, przymkniętymi oczami, okolona brodą ułożoną w długie, równolegle opadające, proste pukle. Włosy długie, brązowe, spływające na plecy oraz z przodu dwoma, silnie skręconymi lokami. Na głowie zielona korona cierniowa, a wokół niej nimb krzyżowy złożony z trzech wiązek promieni. Perizonium ciasno oplatające biodra, z dwoma zwisami po bokach, po lewej stronie dłuższym. Polichromia ciała naturalistyczna z delikatnie zaznaczonymi śladami męki, perizonium, gwoździe i nimb złocone. Nad głową Chrystusa titulus w formie pionowej banderoli z napisem „J[esus] N[azarenus] / R[ex] J[udaeorum]”.
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Chrzcielnica ustawiona na niskiej, prostopadłościennej bazie, trzon na planie kwadratu o ściętych narożach, zwężający się ku górze, oddzielony od czary talerzykiem  w formie sznura, czara zamknięta ośmioboczną krawędzią. Trzon zdobiony rzeźbioną dekoracją w formie skręconych wolut, a czara gałązkami z odnogami zawijającymi się na boki i opadającymi w dół. Gałązki u góry zwieńczone krzyżykami. Pokrywa w formie baniastej kopuły, na planie ośmioboku, zwężająca się ku górze i zakończona kulą z krzyżykiem o trójlistnie zamkniętych ramionach. Pokrywa polichromowana na kolor czerwony, profilowania srebrzone, krzyżyk złocony.
chrzcielnica

Chrzcielnica

Zdjęcie nr 1: Rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego pełnoplastyczna, wolnostojąca, ustawiona na niskim, półkolistym cokole. Chrystus ukazany w całej postaci, ustawiony frontalnie, prawą ręką czyni gest błogosławieństwa, lewa niezachowana. Twarz podłużna, z długim nosem i małymi oczami, wysokim czołem, okolona krótką i brązową brodą, rozdzieloną na końcu w dwa małe pukle. Włosy długie, brązowe opadające na ramiona i plecy równolegle ułożonymi lokami skręconymi na końcu. Chrystus ubrany jest w czerwony płaszcz z zieloną podszewką, spięty na dekolcie złotą broszką, odsłaniający klatkę piersiową i nogi, otaczający figurę, z prawą połą przerzuconą przez lewe przedramię. Na dłoniach, stopach i boku ma delikatnie zaznaczone ślady męki. Polichromia ciała jest naturalistyczna, lamówka płaszcza złocona.
rzeźba

Chrystus Zmartwychwstały

Zdjęcie nr 1: Rzeźbiarska grupa Ukrzyżowania, przedstawiająca przybitego do krzyża Chrystusa podtrzymywanego przez trzy anioły. Figura Chrystusa ścięta z tyłu, przybita do krzyża trzema gwoździami, głowa opadła na prawe ramię, ramiona szeroko rozłożone w delikatnym zwisie. Ciało szczupłe, o wyraźnie podkreślonej anatomii, wydatna klata piersiowa z delikatnie zaznaczoną linią żeber. Twarz o sumarycznie opracowanych rysach, z krótkim, ciemnobrązowym zarostem, dużymi ustami i zamkniętymi oczami. Włosy długie, ciemnobrązowe, falowane, opadające na plecy i prawe ramię grubymi lokami. Na głowie złocona korona cierniowa. Na biodrach krótkie, złocone, przewiązane sznurem perizonium z węzłem i krótkim zwisem na prawym boku. Na czole, dłoniach, stopach i prawym boku delikatne strużki krwi. Kolorystyka ciała naturalistyczna. Krzyż polichromowany na ciemny brąz, nad głową Chrystusa złocony titulus w formie podłużnej banderoli z napisem „IN / RI”. Po prawej stronie, w połowie wysokości dolnej części pionowej belki pełnoplastyczna figura anioła, unoszącego się w powietrzu, z rękami zwróconymi do podtrzymywania krucyfiksu. Głowa w trzech czwartych skierowana w lewo, odchylona do tyłu. Twarz owalna, o wyrazistych rysach, z mocno zaróżowionymi policzkami. Włosy krótkie, kręcone i brązowe. Ubrany jest w złoconą szatę odsłaniającą ramiona, fragment klatki piersiowej i nogi do wysokości kolan. Na plecach ma duże, złocone skrzydła. Belka pozioma flankowana parą przeciwstawnych, unoszących się w powietrzu, pełnoplastycznych putt, podtrzymujących dłońmi krawędzie poziomej belki krzyża. Główki zwrócone frontalnie, twarze o zaokrąglonych, pełnych, wyrazistych rysach i zarumienionych policzkach z dużymi oczami. Włosy krótkie, kręcone i brązowe. Ciała nagie, o zaokrąglonych kształtach, z rozwianymi na plecach, niewielkimi, złoconymi płaszczami i parami małych skrzydełek. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, szaty i detale złocone.
rzeźba

Krucyfiks podtrzymywany przez anioły

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełna, delikatnie ścięta z tyłu. Figura w typie christo vivo. Ciało w delikatnym zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach, delikatnie uniesionych. Nogi lekko ugięte w kolanach, stopy przebite jednym gwoździem, w układzie prawa na lewą. Głowa przechylona na prawe ramię. Twarz pociągła o długim i prostym nosie, oczy wąskie i zmrużone, usta niewielkie; okolona krótką brodą, układającą się w dwa pukle. Włosy długie, silnie skręcone w pasma opadające na kark i prawe ramię. Na głowie zielona korona cierniowa. Ciało plastycznie kształtowane, światłocieniowe, z podkreśloną muskulaturą i ścięgnami, modelowaną w formy guzowate, linią żeber i mostka z zaznaczonymi śladami męki. Perizonium krótkie w postaci tkaniny przewieszonej przez podwójny sznur, odsłaniającej prawe biodro i udo, z kaskadowym zwisem  tkaniny na prawym boku. Na górnej belce krzyża titulus w formie banderoli z napisem „I.N.R.I.”. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, karnacja bladozielona, perizonium złocone. Krzyż gładki, prosty, malowany na kolor ciemnobrązowy.
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Chrystus przybity do krzyża trzema gwoździami. Sylwetka w delikatnym zwisie, o silnie zaznaczonej anatomii ciała, z guzowato podkreśloną linią żeber i delikatnie zaznaczonymi śladami męki; prawa stopa założona na lewą. Głowa delikatnie opadająca na prawe ramię, twarz podłużna i okolona krótkim zarostem, oczy zamknięte, nos podłużny i wąski, usta zamknięte; włosy długie, spływające na prawe ramię, a z lewej strony bujnie zawinięte do tyłu, na głowie szeroka, zielona korona cierniowa. Perizonium w formie tkaniny przewiązanej na sznurze na prawym boku, odsłaniające prawe udo. Krzyż drewniany, prosty. Nad głową Chrystusa zawieszony titulus w kształcie pionowej tabliczki z napisem „INRI”. Partie ciała polichromowane naturalistycznie, perizonium złocone.
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami, przedstawiający Matkę Boską Śnieżną. Maria ukazana półpostaciowo, zwrócona trzy czwarte w lewo, ze skrzyżowanymi dłońmi, z Dzieciątkiem Jezus na lewym przedramieniu. Twarz podłużna, z prostym i długim nosem, o drobnych ustach i dużych oczach. Ubrana jest w czerwoną suknię z długimi rękawami oraz ciemnogranatowy płaszcz zarzucony na głowę i ramiona ze złotą lamówką i gwiazdą na prawym ramieniu. W dłoniach Maria trzyma białą chusteczkę. Dzieciątko  zwrócone jest w trzech czwartych w prawo, głowę ma lekko odchyloną do tyłu, w lewej dłoni trzyma jabłko królewskie, a prawą czyni gest błogosławieństwa. Twarz zaokrąglona, o delikatnych, dziecięcych rysach. Włosy krótkie, brązowe i kręcone. Ubrane jest w długą, jasnoróżową tunikę, z długimi, szerokimi rękawami oraz ze złoconymi lamówkami. Nogi okryte są jasnobrązowym płaszczem, a na stopach ma założone niebieskie sandały. Karnacje jasne, podkreślone światłocieniem. Tło jednolite, ciemnobrązowe. Na głowach nakładane, płaskorzeźbione, złocone zamknięte korony, a wokół głów 12 płaskorzeźbionych, złoconych gwiazd. Kolorystyka  ciemna, stonowana, o wąskiej gamie barwnej i miękkim modelunku. Rama drewniana, profilowana i złocona.
obraz

Matka Boska Śnieżna

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełnoplastyczna, Chrystus przybity do krzyża trzema gwoździami. Figura w delikatnym zwisie, ramiona szeroko rozłożone, kolana delikatnie ugięte, stopy w układzie prawa na lewą. Twarz pociągła, szczupła, o długim nosie, oczy zamknięte, usta szerokie, rozchylone; okolona krótką brodą. Włosy półdługie, ułożone w skręcone pukle opadające na kark i prawe ramię. Na głowie korona cierniowa. Głowa nieproporcjonalnie duża w stosunku do ciała, sylwetka szczupła, z wyraźnie uwypuklonym umięśnieniem i linią żeber klatki piersiowej, z zaznaczonymi śladami męki. Perizonium w formie tkaniny ściśle owijającej biodra, zawiązanej na prawym boku ze zwisem z prawej strony. Nad głową Chrystusa złocony titulus w formie banderoli z napisem: „I(ESUS) N(AZARENUS) / R(EX) I(UDAEROUM)”. Krzyż gładki o trójlistnie zakończonych ramionach, zdobionych rozetkami, malowany na czerwono. Osadzony na podstawie zdobionej dwiema fantazyjnie wyciętymi deseczkami zdobionymi rzeźbionymi, złoconymi gałązkami róż. Podstawa umieszczona na niskim prostokątnym cokoliku na czterech płaskich nóżkach. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, perizonium i korona złocone.
rzeźba

Krzyż procesyjny

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie trapezu o wklęsłych ramionach i dolnych narożach, zamknięty łukiem nadwieszonym, ujęty profilowaną i złoconą ramą. Święty w ujęciu półpostaciowym, w trzech czwartych zwrócony w lewo. Twarz zaokrąglona o młodzieńczych rysach. Karnacja jasna z zaróżowionymi policzkami. Włosy krótkie i ciemnobrązowe z zakolami. Święty ubrany w czarny habit i płaszcz jezuicki. Lewa dłoń złożona na piersiach, w prawej dłoni, uniesionej na wysokości pasa trzyma białą lilię. Wokół głowy ma wąski i świetlisty nimb. W prawej górnej partii obrazu znajduje się jasnożółty monogram IHS. W tle żółtawe niebo z popielatymi obłokami. Kolorystyka ciemna, stonowana o wąskiej gamie barwnej i miękkim modelunku.
obraz

Św. Stanisław Kostka

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie trapezu o wklęsłych ramionach i dolnych narożach, zamknięty łukiem nadwieszonym, ujęty profilowaną, złoconą ramą. Święty ukazany w półpostaci, w trzech czwartych zwrócony prawo z dłońmi skrzyżowanymi na wysokości pasa, w których trzyma krucyfiks. Twarz pociągła o wyrazistych rysach, z krótkim, brązowym zarostem. Włosy długie, falowane, ciemnobrązowe, opadające na plecy i prawe ramię. Święty ubrany jest w albę i almucję, na głowie ma ciemnoniebieski biret. Ręce złożone na piersiach, w lewej dłoni krucyfiks. Po prawej stronie świętego widoczny jest fragment pulpitu. W tle obłoki, wokół głowy pięć gwiazd. Kolorystyka stonowana.
obraz

Św. Jan Nepomucen

Zdjęcie nr 1: Rzeźba Chrystusa przybita do krzyża trzema gwoździami w głębokim zwisie na ramionach. Sylwetka szczupła o mocno podkreślonej, guzowatej linii żeber, z zaznaczonym mostkiem, kolana złączone, stopy założone w układzie prawa na lewą, ramiona delikatnie umięśnione, dwa palce u dłoni rozprostowane, głowa przechylona na prawe ramię. Twarz podłużna, okolona krótką brodą, usta delikatnie rozchylone, oczy przymknięte ze wzrokiem skierowanym w dół, nos długi i wąski. Włosy długie, ciemnobrązowe, opadają na plecy i dwoma puklami do przodu na ramiona, na głowie założona jest głęboko osadzona, złocona korona cierniowa. Perizonium złocone, zawiązane na guza na prawym boku i spływające łagodnymi falami wzdłuż prawego uda, z przodu układające się na kształt trójkątnej chusty. Z boku, dłoni, stóp i spod korony cierniowej spływają strużki krwi. Polichromia ciała naturalistyczna. Krzyż gładki, prosty, malowany na czarno; nad głową Chrystusa złocony titulus w formie pionowej banderoli z napisem „IN / RI”. Na krawędzi u nasady dolnej belki napis malowany białą farbą: „NS”.
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Obraz „Wszyscy Święci” jest w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami. Przedstawienie wielopostaciowe, trójstrefowe. Na samym dole kompozycji, w pierwszej strefie ukazano czterech Ewangelistów z księgami i piórami w dłoniach (oprócz św. Łukasza, który w dłoni trzyma obraz Matki Boskiej) w towarzystwie odpowiadających im atrybutów: człowieka, lwa, orła i wołu. W grupie po lewej stronie stoi także Mojżesz z tablicami dekalogu w dłoniach, król Dawid w królewskim stroju z harfą oraz inni święci. Z kolei po prawej stronie obrazu znajdują się: św. Florian w zbroi legionisty rzymskiego, z chorągwią i wiaderkiem z wodą w dłoniach; Ewa z jabłkiem w dłoni oraz Adam. Pośrodku strefy umieszczeni są też Trzej Królowie w turbanach na głowie i złotych koronach. 

W drugiej strefie kompozycji, w rzędzie najniższym, od lewej stoją: św. Dominik w białym habicie i czarnym płaszczu, z różańcem w ręku; św. Wojciech w szatach biskupich z włócznią w dłoni; św. Grzegorz Wielki ubrany w czerwoną kapę i camauro na głowie z księgą w dłoni; św. Stanisław w szatach biskupich ze wskrzeszonym Piotrowinem; św. Jan Nepomucen w stroju kanonika; św.  Ambroży z księgą w dłoniach (pośrodku rzędu); św. Kazimierz Jagiellończyk w mitrze książęcej na głowie; św. Jan Kanty w stroju uniwersyteckim z befką pod szyją; św. Augustyn z gorejącym sercem w dłoni i otwartą księgą oraz św. Hieronim w czerwonym stroju kardynalskim. Ponadto w grupie po lewej stronie zostali ukazani: św. Bartłomiej z nożem w dłoni, św. Jakub w stroju pielgrzymim, św. Tomasz z włócznią oraz św. Piotr z kluczami. Z kolei w grupie po prawej stronie: św. Wawrzyniec w stroju diakona z rusztem w dłoni, św. Izydor Oracz w sukmanie chłopskiej z widłami i cepem, św. Szymon z piłą, św. Andrzej z krzyżem w kształcie litery „X” oraz inni święci. Pośrodku, nieco wyżej unosi się na chmurze św. Michał Archanioł, ubrany w zbroję rzymską z czerwonym płaszczem z tarczą w lewej dłoni oraz palmą i trąbą w prawej.  

W trzeciej strefie, w grupie po lewej stronie przyklękają, od przodu: Matka Boska w białej sukni i welonie oraz niebieskim płaszczu, za nią św. Joachim i św. Anna, następnie św. Józef oraz pozostali święci. W grupie po prawej stronie, od przodu św. Jan Chrzciciel z nagim torsem, ubrany w skórę wielbłądzią, u jego stóp leży krzyż ze wstęgą z napisem „ECCE AGNUS DEI”. Za nim św. Szczepan w stroju diakona z kamieniem w lewej dłoni, obok św. Franciszek w habicie franciszkańskim ze stygmatami na dłoniach i z tonsurą na głowie, w oddali św. Barbara z miniaturą wieży w dłoniach i pozostali święci. 

W zwieńczeniu zostali przedstawieni: Bóg Ojciec, Jezus Chrystus i gołębica Ducha Świętego. Bóg Ojciec i Jezus obejmują się jedną ręką za szyję, drugą wskazują na znajdującą się pomiędzy nimi gołębicę. Bóg Ojciec ubrany jest w białą suknię oraz niebieski płaszcz, a Jezus ma odsłonięty nagi tors, okrywa go czerwony płaszcz. Bóg Ojciec w prawej dłoni trzyma berło królewskie, a Jezus mały krzyż. W tle, pośród chmur widoczne są małe, uskrzydlone główki anielskie. Kolorystyka obrazu stonowana o szerokiej gamie barwnej i miękkim modelunku. Rama drewniana, profilowana i złocona.
obraz

Wszyscy Święci

Zdjęcie nr 1: Tabernakulum w kształcie prostopadłościennej skrzynki na niskim cokole, z lekko wypukłą ścianką przednią, flankowaną parą pilastrów z przylegającymi do nich półkolumienkami wspierającymi wyłamujący się ponad nimi gzyms, lekko wypukły w środkowej partii. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta, ujęte profilowaną i złoconą ramą, zdobione grawerowanym, złoconym i srebrzonym przedstawieniem krzyża łacińskiego z wiązkami promieni wychodzących z miejsca przecięcia ramion oraz monogramem IHS. Struktura polichromowana w kolorze czerwieni i czerni, partie detalu architektonicznego złocone.
tabernakulum

tabernakulum

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym, ujęty profilowaną, srebrzoną ramą. Przedstawienie Chrystusa w półpostaci, zwróconego w trzech czwartych w prawo z lewą skierowaną w lewo, z rękami skrzyżowanymi na wysokości pasa, w których trzyma gałązkę trzciny. Twarz podłużna o wyrazistych, pociągłych rysach, z krótkim, brązowym zarostem. Włosy długie, falowane, opadające na plecy i ramiona. Kolorystyka ciała w odcieniu bladosinym. Na głowie cierniowa korona. Na czole, szyi, ramionach i klatce piersiowej drobne krople krwi. Biodra przewiązane białym perizonium, plecy osłonięte ciemnoczerwonym płaszczem związanym na klatce piersiowej, przewieszonym przez prawą rękę. Skrzyżowane ręce związane sznurem w nadgarstkach. Tło ciemnobrązowe, wokół głowy świetlisty nimb. Kolorystyka o delikatnym nasyceniu, w stonowanej tonacji.
obraz

Ecce Homo

Zdjęcie nr 1: Kościół orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej z wieżą o konstrukcji słupowo-ryglowej na rzucie kwadratu. Nawa prostokątna z węższym, prostokątnym prezbiterium zamkniętym trójboczną absydą. Przy prezbiterium, od północy znajduje się zakrystia, a przy nawie, od południa – kruchta. Na osi nawy, od zachodu wieża o pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą. W kościele sześć otworów okiennych w kształcie stojących prostokątów, ujętych opaskami z prostych listew: dwa od strony północnej i cztery od strony południowej. Na zewnątrz okien zamontowane są współczesne kraty z ozdobnych prętów. Główne wejście do kościoła od zachodu w przyziemiu wieży. Dach dwuspadowy, od wschodu trójspadowy, wykonany w konstrukcji krokwiowo-jętkowej z podwójnymi jętkami, kryty gontem. Zakrystia zadaszona przedłużoną połacią głównego dachu. Na osi kalenicy dachu wieżyczka na sygnaturkę, barokowa z latarnią, kryta blachą miedzianą. Z zewnątrz ściany kościoła i wieży pokryto szalunkiem pionowym z listwami na stykach łączenia desek. Nadwieszona izbica wieży z wyciętymi ornamentami na dolnych zakończeniach desek. W czterech ścianach izbicy po dwa okna w kształcie stojącego prostokąta, zamknięte łukiem nadwieszonym. Wieża nakryta daszkiem czterospadowym, krytym gontem. Do obu stron wieży dostawione nowe dobudówki: w południowej umieszczono schody na chór muzyczny, a w północnej znajdują się pomieszczenia gospodarcze. Kościół w przyziemiu jest podbudowany betonowym cokołem, silnie wysuniętym przed lico ścian i zabezpieczony małym daszkiem.
kościół

Kościół Wszystkich Świętych w Zakliczynie

Zdjęcie nr 1: Rzeźba ścięta z tyłu, drążona, przedstawiająca św. Kazimierza królewicza. Święty ukazany w postawie stojącej w delikatnym kontrapoście, zwrócony trzy czwarte w prawo, z prawą ręką złożoną na piersi, a lewą wyciągniętą przed siebie. Twarz młodzieńcza, owalna o pełnych policzkach, z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, dużym nosem i małymi oczami. Włosy długie, ciemnobrązowe i kręcone opadają dużymi falami na plecy. Święty jest ubrany w długą, złoconą suknię oraz królewski płaszcz z gronostajową pelerynką i podbiciem. Na stopach ma założone buty, a na głowie mitrę książęcą. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty złocone i srebrzone.
rzeźba

Św. Kazimierz

Zdjęcie nr 1: Ambona przyścienna, wisząca z dostępem od zakrystii. Podwieszenie w formie odwróconego ostrosłupa o ściętym wierzchołku, na krawędziach flankowane pilastrami zakończonymi u góry wolutowo, a na ściankach zdobione płycinami. Kosz na planie kwadratu umieszczony na wybrzuszonej podstawie, dekorowanej rocaille'owymi kartuszami, o ściętych górnych narożach; ścianki wklęsłe, zwężające się ku górze, ujęte w narożach pilastrami z trzonami dekorowanymi rocaille'em i zwisami z różanych gałązek. Podpory dźwigają gzyms wyłamany na ich osi, tworzący parapet. W polu ścianek płyciny z rocaille'ami w narożach z malowanymi olejem na desce obrazami przedstawiającymi ewangelistów. Od strony lewej: św. Mateusz z aniołem, pośrodku św. Marek z lwem i św. Łukasz z wołem, a po prawej św. Jan z orłem. Ewangeliści ukazani w pozycji siedzącej z księgami w dłoniach, ubrani w różnokolorowe, powłóczyste szaty na złotym tle. Zaplecek w kształcie stojącego prostokąta, ujęty pilastrami dekorowanymi rocaille'ami. W polu płycina w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem nadwieszonym z płaskorzeźbionymi tablicami dekalogu, ujętymi od dołu skrzyżowanymi gałązkami oliwnymi, związanymi wstęgą. Belkowanie nad zapleckiem o wypukłej linii, z przerwanym pośrodku gzymsem, od góry wypełnionym rocaille'em, od dołu ozdobionym podwieszonym lambrekinem z chwostami. Zwieńczenie ma formę zbliżoną do trapezu, ujęte jest wolutami spływającymi na belkowanie, na których ustawione są rokokowe wazony. W polu zwieńczenia znajduje się medalion z glorią pośród obłoków, a powyżej gołębica Ducha Świętego. Zwieńczenie flankują umocowane na ścianie, uskrzydlone główki aniołków dobrej i złej rady: po lewej o jasnej karnacji, a po prawej o czarnej karnacji. Szczyt zwieńczenia ma formę gzymsu z podwieszonym lambrekinem. Całość wieńczy zawieszona na ścianie promienista gloria z wieńcem utworzonym z obłoków. Struktura polichromowana jest w kolorze czerwonym, z czarnymi profilami oraz złoconą i srebrzoną ornamentyką.
ambona

Ambona

Zdjęcie nr 1: Rzeźba ścięta z tyłu, drążona, przedstawiająca św. Wojciecha. Święty ustawiony frontalnie w kontrapoście, z lewą nogą ugiętą w kolanie. Głowę zwraca w swoją lewą stronę, w prawej dłoni trzyma pastorał, a w lewej księgę. Twarz szczupła o silnie uwypuklonych kościach policzkowych z dużym nosem, migdałowymi oczami i otwartymi ustami; okolona długą i siwą brodą, opadającą falowanymi pasmami. Włosy krótkie i kręcone. Ubrany jest w długą albę obficie drapowaną u spodu, rokietę z dekoracyjnie obszytym brzegiem i kapę zapiętą na piersi. Na stopach ma założone złocone buty, a na głowie infułę. Cokół niski i prostopadłościenny, pomalowany na ciemnobrązowo. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, strój i atrybuty złocone i srebrzone.
rzeźba

Św. Wojciech

Zdjęcie nr 1: Rzeźba ścięta z tyłu, drążona, przedstawiająca św. Stanisława Biskupa. Święty ustawiony frontalnie, w delikatnym kontrapoście, w lewej ręce trzyma pastorał, prawą ugiętą w łokciu czyni gest błogosławieństwa. Twarz szeroka o silnie zaznaczonym podbródku, dużym nosie, ściągniętych brwiach, dużych oczach patrzących na wprost oraz niewielkich, rozchylonych ustach. Włosy krótkie, ciemnobrązowe i silnie skręcone po bokach głowy. Święty ubrany jest w albę, obficie drapowaną u spodu; rokietę z dekoracyjnym obszyciem u brzegu; kapę zapiętą na piersi; złocone buty, rękawice i infułę na głowie. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty i pastorał złocone i srebrzone.
rzeźba

Św. Stanisław

Zdjęcie nr 1: Rzeźba św. Jana Kantego, ścięta z tyłu, drążona. Święty ustawiony frontalnie w delikatnym kontrapoście z prawą nogą ugiętą w kolanie, ręce zgięte w łokciach, dłonie ułożone w teatralnych gestach. Twarz trójkątna, o uwypuklonych kościach policzkowych, dużym i bulwiastym nosie, wąskich oczach oraz niewielkich ustach; okolona krótką, gęstą i kręconą brodą. Włosy krótkie, skręcone w pukle po bokach głowy. Święty ubrany jest w długą złoconą suknię, przylegającą do ciała; togę rektorską o szerokich rękawach, rozchylającą się na boki, ze srebrzoną załogą (pelerynką) i złoconą befką; na stopach pełne buty. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, szaty złocone i srebrzone.
rzeźba

Św. Jan Kanty

Zdjęcie nr 1: Nastawa architektoniczna, dwukondygnacyjna, jednoosiowa z bramkami, na dwustrefowym cokole. Ołtarz kamienny, prostopadłościenny, w drewnianej obudowie, mensa drewniana z marmurowym portatylem. Antepedium w formie leżącego prostokąta ujętego profilowaną ramą; pole wyłożone tkaniną o kwiatowym wzorze z haftowanym medalionem w glorii z monogramem IHS; ujęty gałązkami lilii. Tabernakulum w formie drewnianej skrzynki z wypukłym frontem, obite srebrzoną blachą. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym, obwiedzione ramą. W polu aplikacja kielicha z hostią w glorii, ujętego kłosami zbóż; w przyłuczach ornament roślinny. Tabernakulum w architektonicznej obudowie tworzącej tron wystawienia; ujęte parą postumentów dekorowanych rocaille'owymi płycinami oraz parą filarów, przed którymi stoi para kolumn na postumentach utworzonych z ornamentalnych konsol. Podpory dźwigają belkowanie, wyłamane pośrodku, przerwane nad tabernakulum. Za tabernakulum niewielka ścianka zamknięta szczytem utworzonym z dwóch spływów wolutowych. Ze szczytu na belkowanie spływają ornamentalne woluty. Tron ujęty rocaille'owymi uszami. 
Pierwsza kondygnacja ujęta grupą zwielokrotnionych pilastrów, przed którymi stoją ustawione pod kątem cokoły z kolumnami o stylizowanych kapitelach kompozytowych, dźwigających pełne belkowanie, przerwane nad polem środkowym. Na tle pilastrów figury św. Jana Kantego po lewej stronie i św. Kazimierza po prawej. W polu środkowym obraz „Wszyscy Święci” ujęty profilowaną ramą w formie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami. Na zasuwie obraz przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa. Druga kondygnacja w formie zbliżonej do kwadratu, flankowana przez zdwojone pilastry i spływy wolutowe, zamknięte szczytem z rocaille'owym kartuszem z napisem „OPŁUKALI / SWE SZATY / W KRWI / BARANKA / AP 7,14”. W polu obraz „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” ujęty profilowaną ramą w formie zbliżonej do kwadratu od dołu i od góry o wklęsło-wypukłym zarysie. Na zakończeniu spływów wolutowych usadzone dwie figury aniołów. Bramki w formie stojącego prostokąta ujętego parą pilastrów, dźwigających spływy wolutowe, podtrzymujące postumenty dla figur św. Stanisława po lewej stronie i św. Wojciecha po prawej. Przejścia w formie stojących prostokątów, zamkniętych stylizowanymi łukami segmentowymi nadwieszonymi. Całość dekorowana ornamentem rocaille'owym oraz różanymi zwisami w partii trzonów podpór, pierwsza kondygnacja flankowana rocaille'owymi, ażurowymi uszami. Struktura polichromowana w kolorze czerwonym, z malowanymi na czarno trzonami pilastrów i profilami, złoconymi kolumnami, profilami i ornamentyką oraz srebrzonymi detalami. Według dokumentacji konserwatorskiej na odwrociach baz kolumn znajdują się napisy „Leonora Olajassy żona organisty. 1887” oraz „Leonora Olajassy - organiścina. 1887”.
ołtarz

Ołtarz główny

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta o dolnej i górnej krawędzi zamkniętymi łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami. Scena wielofigurowa, dwustrefowa. W dolne strefie, na osi obrazu prostopadłościenny, kamienny, otwarty sarkofag z namalowaną datą „1775”. Wokół grupa stojących i przyklękających jedenastu apostołów, dwaj z nich (św. Jakub Większy i św. Jan Ewangelista) wyjmują z sarkofagu białą tkaninę, pokrytą białymi kwiatami. W górnej partii unosząca się na obłokach Maria, ukazanej frontalnie, z głową w trzech czwartych zwróconą w lewo ze złożonymi na piersiach rękami. Twarz zaokrąglona, o delikatnych rysach, jasnej karnacji i silnie zarumienionych policzkach. Włosy długie, falowane, jasnobrązowe, opadające na plecy i ramiona. Maria ubrana jest w białą, długą, przepasaną suknię i rozwiany, ciemnoniebieski płaszcz z kremowym podszyciem.  Wokół Marii widoczni są wśród obłoków aniołowie oraz uskrzydlone główki anielskie. Kolorystyka zróżnicowana, nasycona o delikatnym modelunku.  Według dokumentacji konserwatorskiej na odwrociu znajduje się napis „Renovatum A. D. 2013 / wykonana staraniem ks. kustosza / Józefa Stopki / w pracowni konserwatorskiej Muzeum / Archidiecezjalnego / w Krakowie / prowadzonej przez ks. dr A. J. Nowobilskiego . Prace konserwatorskie wykonał zespół: / mgr Dorota Biedrońska-Krówka / mgr Danuta Prząda / tech Beata Paluch / Anna Tłuszcz / Łukasz Żukowski / Aleksandra Koza / Nadia El Bably”. Rama drewniana, profilowana i złocona.
obraz

Wniebowzięcie Najświetszej Marii Panny

Zdjęcie nr 1: Ołtarz architektoniczny, jednokondygnacyjny, jednoosiowy ze zwieńczeniem. Mensa drewniana, prostopadłościenna. Antepedium ołtarza w kształcie leżącego prostokąta, ujęte profilowaną, polichromowaną, złoconą i srebrzoną ramą z ornamentyką roślinną. Wnętrze wypełnione jasnozieloną tkaniną z monogramem maryjnym pośrodku, zwieńczonym koroną, flankowanym parą gałązek białej lilii. Tabernakulum w kształcie prostopadłościennej skrzynki, ustawione na niskim cokole, ujęte parą wąskich półkolumienek podtrzymujących wyłamane belkowanie. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta, zamknięte łukiem nadwieszonym z płaskorzeźbionym kielichem z hostią w polu. Nastawa na zdwojonym, uskokowym cokole o ukośnie ustawionych bokach, ujęta parą filarów na rzucie kwadratu i stojącą na ich tle parą kolumn o gładkich trzonach i akantowo-wolutowych kapitelach, wspierających wyłamujące się ponad nimi, skośnie ustawione, przerwane belkowanie z silnie wysuniętym gzymsem. Zwieńczenie w formie kartusza o faliście ukształtowanych bokach, zamknięte przerwanym gzymsem w kształcie łuku wklęsło-wypukłego, flankowane przerwanym przyczółkiem ukształtowanym wolutowo. Pola górnego cokołu retabulum zdobione płycinami o rocaille'owym wykroju. Pole środkowe retabulum w górnej partii zdobione ornamentyką rocaille'ową oraz motywem gałązek różanych. Wewnętrzna strona trzonów filarów w górnej partii zdobiona podwieszeniami w formie gałązek różanych. Akantowo-wolutowe kapitele kolumn i filarów w środkowej części dekorowane motywem rocaille'u. Wewnętrzne krawędzie boków zwieńczenia retabulum zdobione motywem rokokowego grzebienia. Pole środkowe retabulum w formie wnęki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami, ujętej profilowaną i złoconą ramą. Wewnątrz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W zwieńczeniu pole w kształcie trapezu o wklęsłych bokach i dolnych narożach, zamkniętego półkolistym łukiem nadwieszonym, ujęte profilowaną i złoconą ramą. W polu znajduje się obraz św. Stanisława Kostki. Struktura polichromowana w kolorze bordowym i czarnym. Detal architektoniczny i ornamentyka złocone i srebrzone. Według dokumentacji konserwatorskiej z 2015 roku na odwrociu kolumny ołtarza znajdują się napisy: „Ołtarz wielki i dwa boczne pozłotnik Bronisław Jentys w 1887 roku, 21 września odnowił” i „ciągle lał deszcz”.
ołtarz

Ołtarz boczny

Zdjęcie nr 1: Nastawa architektoniczna, jednokondygnacyjna, jednoosiowa ze zwieńczeniem. Ołtarz drewniany, prostopadłościenny. Antepedium w kształcie leżącego prostokąta, ujęte profilowaną, polichromowaną, złoconą i srebrzoną ramą z ornamentyką roślinną. Pole wypełnione czerwoną tkaniną z haftem z gorejącym sercem oplecionym koroną cierniową pośrodku, flankowanym parą przeciwstawnie ustawionych gałązek białej lilii. Tabernakulum w kształcie prostopadłościennej skrzynki na niskim cokole, z lekko wypukłą ścianką przednią, flankowaną parą pilastrów z przylegającymi do nich półkolumienkami wspierającymi wyłamujący się ponad nimi gzyms, lekko wypukły w środkowej partii. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta, ujęte profilowaną i złoconą ramą, zdobione grawerowanym, złoconym i srebrzonym przedstawieniem krzyża łacińskiego z wiązkami promieni wychodzących z miejsca przecięcia ramion oraz monogramem IHS. Nastawa ustawiona na zdwojonym, uskokowym cokole, ujęta parą filarów na rzucie kwadratu i stojącą na ich tle parą kolumn o gładkich trzonach i akantowo-wolutowych kapitelach, wspierających wyłamujące się ponad nimi, skośnie ustawione, przerwane belkowanie z silnie wysuniętym gzymsem. Zwieńczenie w formie kartusza o faliście ukształtowanych bokach, zamknięte przerwanym gzymsem w kształcie łuku wklęsło-wypukłego, flankowane przerwanym przyczółkiem ukształtowanym wolutowo, zakończone rocaille'ami. Pole środkowe retabulum w dolnej i górnej partii zdobione ornamentyką rocaille'ową oraz motywem gałązek różanych. W polu głównym nastawy obraz Ecce Homo, a w zwieńczeniu obraz św. Jana Nepomucena. Struktura polichromowana w kolorze czerwieni i czerni, detal architektoniczny i ornamentyka złocone oraz srebrzone. Według dokumentacji konserwatorskiej z 2014 roku na trzonie kolumny znajduje się napis „[...] Pozłotnicy, i z Warszawy emigrant”.
ołtarz

Ołtarz boczny

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami przedstawiający św. Antoniego Padewskiego. W centrum ukazany święty w postawie stojącej w delikatnym kontrapoście z Dzieciątkiem Jezus na rękach i gałązką białej lilii. Twarz podłużna z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, drobnymi ustami, długim nosem i delikatnie przymkniętymi oczami. Ubrany jest w habit franciszkański, na stopach ma sandały, a na głowie tonsurę. Dzieciątko zwrócone jest trzy czwarte w lewo, odchylone do tyłu z rączkami ugiętymi w łokciach. Twarz o delikatnych, dziecięcych rysach ze wzrokiem skierowanym na św. Antoniego. Włosy krótkie, kędzierzawe i jasne. Ubrane jest w długą i białą pieluszkę, zasłaniającą biodra. Po lewej stronie obrazu znajduje się okrągły stolik, zasłany zielonym obrusem ze złotymi frędzlami na brzegach. Na stole leży zamknięta księga. W oddali widać pochmurne niebo. Rama drewniana, profilowana i złocona w kształcie stojącego prostokąta, przyłucza malowane na czarno.
obraz

Św. Antoni Padewski

Zdjęcie nr 1: Konfesjonał o podstawie na planie półkola. Drzwi zamykające wejście do siedziska delikatnie wypukłe, ujęte pilastrami, dekorowanymi na trzonach prostokątnymi płycinami. Boczne, występujące ku górze ścianki ograniczające siedzisko zwieńczone wolutami. Ścianki zaplecka ujęte wolutami, które ozdobione są rocaille'ami, na boku odgraniczone filarkami, zakończonymi profilowanym gzymsem, na którym ustawione wazony płomieniste z krzyżykami o trójlistnie zakończonych ramionach. Ścianka zaplecka zamknięta profilowanym gzymsem w kształcie nadwieszonego łuku, pośrodku rocaille'owy kartusz z napisem w polu „ODPUSZCZONO / JEJ... BOWIEM / WIELE / UMIŁOWAŁA / ŁK 7, 47”. Zwieńczenie w kształcie wklęsło-wypukłym, po bokach ujęte dwiema esownicami, zamknięte łukiem nadwieszonym. W polu obraz św. Marii Magdaleny. U szczytu rokokowa muszla palmetowa. Z obu stron konfesjonału znajdują się dwa stopnie-klęczniki i podpórki na dłonie o esowato wyciętym przebiegu, a w ściankach flankujących z boków siedzisko księdza prześwity z kratą. Polichromia struktury w kolorze czerwonym, detale w kolorze czarnym, profilowania i ornamentyka złocone i srebrzone. 

Obraz św. Marii Magdaleny w kształcie wklęsło-wypukłym. W centrum kompozycji całopostaciowe przedstawienie świętej, zwróconej trzy czwarte w lewo w pozycji siedzącej, z głową przechyloną na lewe ramię, z prawą stopą cofniętą do tyłu. Święta Maria Magdalena w lewej dłoni trzyma krucyfiks, który przybliża do twarzy, a prawą wspiera na położonej na lewym kolanie czaszce. Twarz podłużna z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, małymi ustami, długim nosem i niemal zamkniętymi oczami i silnie zarumienionymi policzkami. Włosy długie, ciemnobrązowe, opadające lokami na ramiona i piersi. Święta jest półnaga, w pasie ubrana w zielony płaszcz o białej podszewce, który jest silnie drapowany. Po lewej stronie obrazu, u dołu widoczna jest roślinność. Tło bliżej nieokreślone, przypominające wejście do groty, a dookoła obrazu ciemnobrązowe.
konfesjonał

Konfesjonał

Zdjęcie nr 1: Konfesjonał o podstawie na planie półkola. Drzwi zamykające wejście do siedziska delikatnie wypukłe, ujęte pilastrami, dekorowanymi na trzonach prostokątnymi płycinami. Boczne, występujące ku górze ścianki ograniczające siedzisko zwieńczone wolutami. Ścianki zaplecka ujęte wolutami, które ozdobione są rocaille'ami, na boku flankowane filarkami, zakończonymi profilowanym gzymsem, na którym ustawione są wazony płomieniste z krzyżykami o trójlistnie zakończonych ramionach. Ścianka zaplecka zamknięta profilowanym gzymsem w kształcie nadwieszonego łuku, pośrodku rocaille’owy kartusz z napisem w polu „WYSZEDŁ NA / ZEWNĄTRZ / I GORZKO / ZAPŁAKAŁ / MT 26, 75”. Zwieńczenie w kształcie wklęsło-wypukłym, po bokach ujęte dwiema esownicami, zamknięte łukiem nadwieszonym. W polu obraz św. Piotra. U szczytu rokokowa muszla palmetowa. Z obu stron konfesjonału znajdują się dwa stopnie-klęczniki i podpórki na dłonie o esowato wyciętym przebiegu, a w ściankach flankujących z boków siedzisko księdza prześwity z kratą. Polichromia struktury w kolorze czerwonym, detale w kolorze czarnym, profilowania i ornamentyka złocone i srebrzone. 

Obraz św. Piotra w kształcie wklęsło-wypukłym. W centrum kompozycji całopostaciowe przedstawienie świętego, zwróconego trzy czwarte w lewo w pozycji klęczącej, z głową przechyloną na prawo, z dłońmi złączonymi w geście modlitwy. Twarz owalna z małymi ustami, długim nosem i niemal zamkniętymi oczami, silnie zarumienionymi policzkami i okolona siwą, krótką brodą. Na głowie łysina, po bokach widoczne siwe i krótkie włosy. Święty jest ubrany w długą, zieloną suknię z długimi rękawami i kołnierzykiem u szyi, przewiązaną paskiem oraz jasnobrązowy płaszcz założony na lewe ramię i zasłaniający z przodu prawą nogę.  U dołu, po prawej widoczne są fragmenty dwóch kluczy. Tło ciemnozielone, po prawej stronie u góry fragment architektury.
konfesjonał

Konfesjonał

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Maria przedstawiona frontalnie, w półpostaci, z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku i złotym berłem w prawej ręce. Twarz Marii podłużna z długim i wąskim nosem, drobnymi ustami, dużymi oczami obwiedzionymi regularnymi łukami brwiowymi, ze wzrokiem skierowanym w dal. Ubrana jest w czerwoną suknię z długimi rękawami, przewiązaną w talii złotym paskiem, niebieski płaszcz, spięty złotą klamrą oraz złoto-czerwoną, zamkniętą koronę. Szaty na brzegach zdobione są złotymi lamówkami. Dzieciątko zwrócone jest trzy czwarte w prawo, w pozycji siedzącej, z książką w czerwonej oprawie na kolanach, na której wspiera swoją lewą rączkę, prawą natomiast czyni gest błogosławieństwa. Ubrane jest w białą sukienkę, zdobioną w małe, czteropłatkowe, różowe kwiatki. Twarz okrągła o wyrazistych rysach, duże i brązowe oczy, zarumienione policzki, włosy kręcone i krótkie. Tło w ciemnych odcieniach brązu, rozjaśnione wokół głów Marii i Dzieciątka. Rama drewniana, profilowana, złocona, od wewnątrz dekorowana rzędem nakładających się na siebie listków, a od zewnątrz motywem sznura.
obraz

Matka Boska z Dzieciątkiem

Zdjęcie nr 1: Drewniane ławki kolatorskie ustawione po obu stronach prezbiterium. Ławki ustawione na dwóch nóżkach, siedzisko proste w postaci prostej ławy. Zaplecek flankowany filarkami podtrzymującymi wyłamane, niepełne belkowanie, zamknięte gzymsem. Na osi filarków ustawione wazony. Zaplecek zdobiony pięcioma płycinami w kształcie stojących prostokątów o uszatych narożach. Ścianki boczne z przodu o wklęsło-wypukłym brzegu, sięgające do wysokości połowy zaplecka, na zakończeniu zdobione liśćmi stylizowanego akantu. Struktura pokryta bejcą.
ławka

Dwie ławki kolatorskie

Zdjęcie nr 1: Rzeźba Chrystusa przybita do krzyża trzema gwoździami w głębokim zwisie na ramionach. Sylwetka szczupła o mocno podkreślonej anatomii, głowa przechylona na prawe ramię, kolana przylegające do siebie, stopy w układzie prawa na lewą. Twarz szczupła, trójkątna z długim nosem, zamkniętymi oczami, otwartymi ustami, okolona krótką brodą rozdzieloną na końcu w dwa pukle. Włosy długie, bujne i ciemnobrązowe, spływające na ramiona; na głowie szeroka korona cierniowa. Perizonium białe ze złotą lamówką na brzegach, ciasno oplatające biodra, przewiązane sznurem. Z boku, dłoni, stóp i spod korony cierniowej spływają strużki krwi. Polichromia ciała naturalistyczna. Krzyż gładki, prosty; nad głową Chrystusa titulus w formie poziomej banderoli z napisem „IN / RI”.
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Rzeźba Chrystusa przybita do krzyża trzema gwoździami na silnie wyprostowanych ramionach. Sylwetka o mocno podkreślonej muskulaturze, kolana delikatnie ugięte, stopy w układzie prawa na lewą. Chrystus ma głowę przechyloną na prawe ramię. Twarz podłużna z szerokim i długim nosem, zamkniętymi oczami, na wpół otwartymi ustami, okolona krótką brodą. Włosy długie i ciemnobrązowe, spływające na prawe ramię, na głowie szeroka i złocona korona cierniowa. Perizonium złocone, ciasno oplatające biodra, przewiązane na prawym boku, z jednym końcem dłuższym i zwisającym wzdłuż prawego uda. Z boku, dłoni, stóp i spod korony cierniowej spływają strużki krwi. Polichromia ciała naturalistyczna. Krzyż gładki, prosty, pomalowany na czarno; nad głową Chrystusa titulus z napisem „IN / RI”.
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Podstawa w formie prostego prostopadłościanu na niskim cokoliku, zwieńczona gzymsem, wyżej przechodząca w zwężający się, profilowany cokół na planie prostokąta, na którym osadzony jest krucyfiks. Ramiona krzyża ujęte przy krawędzi bordową opaską, wewnątrz złocone i karbowane. Figura Chrystusa ścięta z tyłu, przybita do krzyża trzema gwoździami. Ciało w delikatnym zwisie o szeroko rozłożonych ramionach, głowa opada na prawe ramię, nogi są ugięte w kolanach, kolana przylegają do siebie, a stopy są przebite w układzie prawa na lewą. Twarz szczupła o ostrym profilu nosa, okolona krótką brodą. Włosy długie, silnie skręcone w pukle i opadające na tył głowy i prawe ramię. Ciało szczupłe o delikatnie podkreślonej muskulaturze oraz uwypuklonej formie klatki piersiowej, szczególnie linii żeber z zaznaczonymi śladami męki. Na głowie korona cierniowa. Przez biodra przewiązane jest złocone perizonium w formie krótkiej skręconej tkaniny, zawieszonej na sznurze, odsłaniającej prawe biodro, ze zwisem na prawym boku. Na zakończeniu pionowej belki titulus w formie zwoju z napisem „IN / RI”. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała Chrystusa delikatnie sina, perizonium, krzyż i detale złocone oraz srebrzone, postument polichromowany na czarno.
rzeźba

Krzyż ołtarzowy

Zdjęcie nr 1: Stacje drogi krzyżowej w kształcie stojących prostokątów, umieszczonych w profilowanych ramach, zamkniętych od góry łukiem odcinkowym, zdobionym od góry stylizowaną, rzeźbioną dekorację roślinną (listki i wolutki); pośrodku zwieńczenia prosty krzyżyk. W polu zwieńczenia numery stacji zapisane złoconymi cyframi rzymskimi. Kompozycje wieloosobowe, umieszczone na tle pejzażu. Chrystus ubrany jest w niebieską suknię, przewiązaną w pasie sznurem, na głowie ma założoną koronę cierniową. Twarze i dłonie oddane sumarycznie, kolorystyka ciemna, draperia szat miękka. Rama malowana na czerwono, profilowania i ornamentyka złocone. Na odwrociu obrazów numeracja zapisana cyframi arabskimi, natomiast na odwrociu ram numeracja zapisana cyframi rzymskimi (numery nie pokrywają się). Na odwrociu pierwszej stacji napis: „Stacje konserwowane staraniem ks. proboszcza mgr Żmudki w 1969 r. przez J. Furdynę i J. Tarabułę – malarzy z Krakowa”. Na zwieńczeniu dziesiątej stacji, na odwrociu napis: „R[ok] P[ański] 1824”. Po konserwacji w 2017 roku zrekonstruowano napisy w zwieńczeniu dodając „STACYA.”. 

Zdjęcia i ich opis wykonano przed konserwacją.
obraz

Stacje drogi krzyżowej

Zdjęcie nr 1: Epitafium w kształcie stojącego prostokąta. W polu kwadratowa płycina z rytą, złoconą inskrypcją „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Apolonii z Skarbków Białobrzeskich / Duninowéj Brzezińskiéj / zmarłéj d(nia) 12. stycznia 1830r(oku) / Przywiązane i wdzięczne dzieci / Najlepszéj Matce ten kamień położyły / prosząc o westchnienie za Jéj duszę / do Boga.” Nad płyciną rzeźbiony, złocony wieniec z trójlistnych gałązek, przewiązany u dołu wstęgą.
płyta nagrobna

Epitafium Apolonii Duninowej Brzezińskiej

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty w szeroką, profilowaną i pozłacaną ramę. Kompozycja zamknięta łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami, powyżej domalowane błękitne niebo do prostokątnej ramy obrazu. Pośrodku na tle pejzażu z błękitnym niebem przedstawiona jest św. Barbara zwrócona trzy czwarte w lewo, w pozycji stojącej, z kielichem z hostią w prawej dłoni i palmą męczeństwa w lewej, stojąca na leżącym na ziemi mieczu. Twarz owalna z długim nosem, małymi ustami i wzrokiem skierowanym ku niebu; długie włosy są rozpuszczone na plecy, z lewej strony obrazu jest rozwiany jej biały welon. Święta jest ubrana w długą, niebieską suknię z białymi angażantami. Na plecy ma założony czerwony płaszcz, który lewą połą zasłania jej nogi. Na głowie ma założoną otwartą koronę, a wokół niej świetlisty nimb. Po lewej stronie obrazu wysoka wieża z trzema kolistymi oknami i półkoliście zamkniętym wejściem. Po prawej stronie obrazu scena męczeńskiej śmierci św. Barbary, ukazująca jej ścięcie. Według dokumentacji konserwatorskiej na odwrociu znajduje się napis: „Malował Seb[astian] Wincenty Stolarski w Myślenicach 1880[?] Dnia 16/3”.
obraz

Św. Barbara

Zdjęcie nr 1: Kropielnica ustawiona na kostce; trzon czworoboczny, wybrzuszony w dolnej partii, ujęty dwoma talerzykami; czara półkolista, zdobiona zgeometryzowanym puklowaniem z wyodrębnionym brzegiem; wewnątrz blaszana misa.
kropielnica

Kropielnica

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie owalu z przedstawieniem św. Mikołaja. Święty Mikołaj ukazany w półpostaci, delikatnie zwrócony w lewo, prawą dłonią czyni gest błogosławieństwa, a w lewej trzyma pastorał, zamkniętą księgę, a niej ułożone trzy złote kule. Ma twarz o rysach starszego mężczyzny, z długim nosem, dużymi oczami i wzrokiem skierowanym wprost na widza, okoloną długą i siwą brodą. Włosy średniej długości, siwe, schowane pod infułą. Święty jest ubrany w białą rokietę, fioletowy mucet i czerwoną kapę z niebieską podszewką, obwiedzioną na brzegach złotą pasmanterią. Na piersi ma zawieszony krzyż pektoralny, a na głowie czerwoną infułę. Tło obrazu jest jednolite, ciemnobrązowe. Rama drewniana, profilowana, naprzemiennie złocona i polichromowana na czarno.
obraz

Św. Mikołaj

Zdjęcie nr 1: Prospekt organowy architektoniczny, jednokondygnacyjny, pięcioosiowy na cokole. Osie skrajne i oś środkowa są wypukłe, wydzielone ryzalitami z prześwitami wypełnionymi piszczałkami; zwieńczone profilowanym gzymsem. Analogicznie ukształtowany cokolik ujmuje strukturę od dołu. Osie zewnętrzne sięgają stropu, środkowa niższa połączona jest z nimi płaskimi ściankami z prześwitami na piszczałki. Organy ujęte są ażurowymi uszami utworzonymi z wici roślinnej. Na osi środkowej ustawiony jest klasycystyczny wazon. Prześwity w górnej partii każdej osi wypełniają stylizowane liście akantu. Struktura polichromowana w kolorze czerwonym; profilowania złocone i polichromowane na czarno, ornamentyka złocona.
prospekt organowy

Prospekt organowy

Zdjęcie nr 1: Feretron dwustronny z obrazami św. Anny Samotrzeć oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ustawiony na prostopadłościennym i profilowanym cokole, zaopatrzonym w otwory na drążki do noszenia w procesji. Obrazy umieszczone w prostokątnych i profilowanych ramach, zamkniętych u góry obniżonym łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami. Obrazy po bokach i u góry ramy zdobione są karbowanymi esownicami i wolutami. U szczytu masywny medalion z monogramem IHS nad obrazem św. Anny oraz monogramem maryjnym na odwrociu, zwieńczony krzyżykiem. Struktura feretronu polichromowana w kolorze błękitnym, detale i ornamentyka złocone i srebrzone. 

Obraz przedstawiający św. Annę Samotrzeć w kształcie analogicznym do ramy. W centrum kompozycji ukazane zostały w pozycji siedzącej: po prawej stronie Matka Boska, a po lewej św. Anna, obie zwrócone trzy czwarte w lewo oraz mały Jezus siedzący na lewym ramieniu matki. Maria obiema rękami podtrzymuje Dzieciątko, a głowę zwraca w stronę św. Anny. Twarz pełna o wyraźnych rysach, migdałowych oczach, długim i szerokim nosie, drobnych ustach; włosy jasne, upięte z tyłu głowy. Maria ubrana jest w różową suknię, niebieski płaszcz oraz zielony welon założony na głowę i spływający na prawe ramię. Dzieciątko zwrócone jest trzy czwarte w prawo. Twarz okrągła o delikatnych rysach, włosy krótkie i kędzierzawe. Dzieciątko ubrane jest w białą i krótką pieluszkę wokół bioder. Święta Anna jest delikatnie pochylona w stronę Dzieciątka, prawą ręką podaje mu niewielki krzyżyk. Twarz szczupła o starczych rysach, podkreślonych cieniami oczach i długim nosie. Ubrana jest w zieloną suknię przepasaną w talii oraz czerwony płaszcz zarzucony na plecy; na głowie ma biały welon w podwiką. Wokół głów postaci okrągłe i złote nimby. Tło ciemne, po prawej stronie niebieska kotara. 

Po drugiej stronie feretronu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W centrum kompozycji ukazana Maria w półpostaci z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku. Twarz Marii pełna o idealizowanych rysach z dużymi oczami, długim nosem i małymi ustami. Maria ubrana jest białą suknię oraz biały płaszcz. Szaty zdobione są gęsto kwiatami utworzonymi z czterech kropek, na prawym ramieniu Matki Boskiej duża gwiazda, na jej głowie zamknięta korona. Dzieciątko ukazane w pozycji siedzącej, zwrócone trzy czwarte w prawo z prawą ręką uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzymające zamkniętą księgę. Ubrane jest w złotą sukienkę. Twarz o dziecięcych rysach, włosy kędzierzawe, na głowie pełna korona. Wokół głów Marii i Dzieciątka złote, puklowane nimby oraz otok z dwunastu gwiazd. Tło jednolite, brązowe.
feretron

Feretron z obrazami św. Anny Samotrzeć i Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Zdjęcie nr 1: Feretron dwustronny z obrazami Najświętszego Serca Jezusa oraz Najświętszego Serca Marii ustawiony na prostopadłościennej i profilowanej podstawie, zaopatrzonej w otwory na drążki do noszenia w procesji. Obrazy umieszczone są w prostokątnych i profilowanych obramieniach, górne naroża ścięte ukośnie z uskokiem. Obramienia u góry i u dołu ram zdobione są rzeźbionymi wolutkami ze stylizowanymi liśćmi akantu. U szczytu ażurowe zakończenie złożone z dwóch stykających się wolut. Podstawa feretronu i boki polichromowane są na kolor zielony, obramienie po stronie Najświętszego Serca Marii malowane na kolor błękitny, a na odwrociu na kolor czerwony. Obrazy umieszczone są w szerokich ramach w kształcie stojących prostokątów o górnych narożach ściętych ukośnie z uskokiem. Rama dekorowana jest liśćmi bujnego akantu i złocona.

Obraz przedstawiający Najświętsze Serce Marii w kształcie stojącego prostokąta o ściętych górnych narożach. W centrum kompozycji znajduje się serce oplecione ukośnie wieńcem z róż i przebite z prawej strony na wylot mieczem, u góry zakończone płomieniami spośród których wyłania się gałązka białej lilii. Tło obrazu jest jasnobrązowe, rozświetlone wokół serca. 

Po drugiej stronie feretronu znajduje się obraz Najświętszego Serca Jezusa, oplecionego ukośnie koroną cierniową, z raną po lewej stronie, z której obficie sączą się strużki krwi. Serce zakończone jest płomieniami, spośród których wyłania się krzyż. Tło obrazu jest jasnobrązowe, rozświetlone wokół serca.
feretron

Feretron Najświętsze Serce Jezusa i Marii

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty złoconą, profilowaną ramą. W centrum kompozycji została przedstawiona scena Pokłonu Trzech Króli. Na pierwszym planie, z lewej strony obrazu siedzi Matka Boska z Dzieciątkiem na kolanach, zwrócona trzy czwarte w lewo na wysokim i dwustopniowym, kamiennym podeście. Maria ma owalną twarz o idealizowanych rysach. Ubrana jest w jasnoróżową suknię oraz niebieski płaszcz, na głowie ma założony biały welon. Dzieciątko leży na kolanach matki, na białej, rozłożonej pieluszce. Ma krótkie i jasne włosy, a wokół głowy promienisty nimb. Z tyłu za Matką Boską stoi św. Józef z rękami rozłożonymi na boki, który palcem wskazującym lewej dłoni pokazuje na niebo. Jego twarz jest ukazana z prawego profilu o rysach mężczyzny w średnim wieku, okoloną krótką brodą i długimi włosami. Ubrany jest w niebieską suknię oraz jasnobrązowy płaszcz. Po prawej stronie obrazu zostali ukazani Trzej Królowie. Pierwszy, klęczy przed Matką Boską głęboko pochylony, zwrócony w prawą stronę. Ma twarz o rysach starszego mężczyzny z łysiną nad czołem, z siwą brodą i włosami. Ubrany jest w czerwoną suknię oraz jasnobrązowy płaszcz odsłaniający ramiona. Przed nim leżą na ziemi: berło, korona i złote naczynie z monetami. Dalej klęczy drugi król, zwrócony w prawo, który trzyma w dłoniach złote naczynie. Ma rysy twarzy mężczyzny w średnim wieku. Ubrany jest w niebieski płaszcz o złotej bordiurze. Wyżej, nieco z lewej strony stoi trzeci król zwrócony delikatnie w lewo, z głową skierowaną w stronę św. Józefa. Król trzyma w dłoniach złotą kadzielnicę, z której unosi się dym. Ma ciemną karnację skóry, ubrany jest w różową suknię z wysokim, postawionym kołnierzem i złotymi zdobieniami oraz zielony płaszcz, a na głowie ma założony biały turban ozdobiony piórem i klejnotami. W tle ukazana jest surrealistyczna stajenka betlejmska znajdująca się w grocie z drzewem wyrastającym z dachu, na którą pada snop światła z gwiazdy betlejemskiej. W tle, po prawej stronie obrazu są również dwie słabo widoczne postacie. Dzieło utrzymane jest w niebieskiej kolorystyce z niewielką dominantą czerwieni na sukni jednego z królów.
obraz

Pokłon Trzech Króli

Zdjęcie nr 1: Witraż w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem odcinkowym. W centrum kompozycji ukazana jest Matka Boska z Dzieciątkiem wewnątrz dekoracyjnej aediculi. Maria przedstawiona jest frontalnie, na lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, a prawą je podtrzymuje. Twarz podłużna o ciemnej karnacji z wysokim czołem, długim nosem, dużymi oczami i małymi ustami. Maria ubrana jest w czerwoną suknię; biały płaszcz z niebieską podszewką, spięty na dekolcie romboidalną klamrą oraz biały welon na głowie, spod którego spływają jej bujne i długie włosy. Dzieciątko ukazane jest w pozycji siedzącej, zwrócone trzy czwarte w prawo, w prawej dłoni trzyma różaniec, a w lewej złote jabłko. Dzieciątko ubrane jest w jasnozieloną suknię z długimi rękawami. Ma podłużną twarz o jasnej karnacji z dużymi oczami i długim nosem, okoloną kędzierzawymi, jasnymi włosami. Maria i Dzieciątko mają wokół głów koliste nimby. 

Aedicula wsparta jest na parach kolumn oraz stojących za nimi filarów, ustawionych na dwustopniowych cokołach. Podpory podtrzymują zwieńczenie z łukiem odcinkowym z przodu. W tle aediculi na prostym drążku, zawieszona jest kotara dekorowana rzędami złotych medalionów wypełnionych liliami andegaweńskimi oraz znajdującymi się między nimi niebieskimi rozetkami umieszczonymi w romboidalnych obramieniach. Cokoły kolumn dekorowane są płycinami w kształcie leżących prostokątów o wciętych narożach. Kolumny stoją na złoconych bazach, trzony są w jednej trzeciej wysokości kanelowane i dekorowane liśćmi akantu, przedzielone szeroką opaską z wolutami, wyżej gładkie, zdobione u dołu akantem, a u góry podwieszonymi festonami; kapitele kolumn zdobione liśćmi akantu. Zwieńczenie dwustopniowe, po bokach flankowane filarkami bogato dekorowane wolutkami i liśćmi akantu, na szczycie trójkątny przyczółek. W dolnej partii witrażu, na cokole aediculi kartusz zdobiony stylizowanym ornamentem okuciowym z napisem w polu: „SANCTA MARIA!” oraz sygnatura artysty „F(riedrich) DORN u.[?] C2. MUENCEHN.”. Tło dekorowane rozetkami w kwadratowych przeszkleniach. Całość obiega pas dekoracyjnej bordiury utworzonej z rzędu campanul i rozetek.
witraż

Matka Boska z Dzieciątkiem

Zdjęcie nr 1: Tablica epitafijna w kształcie leżącego prostokąta w kamiennym, profilowanym obramieniu. W polu złocona inskrypcja „WIKTOR KOPFF / D(okto)r O(bojga) Praw / c(esarski) k(rólewski) rz(eczywisty) Tajny Radca J(ego) C(esarskiej) Mości / Senator b(yły) Rz(eczy)p(ospolitej) krak(owskiej) / Prezydent c(esarskiego) k(rólewskiego) Sądu wyższego / Radca M(iasta) Krakowa / Członek nadzw(yczajny) Akademii Umiejętności / * w Krakowie 1805 roku † 27 Stycznia 1889. / Spokój Jego duszy.” Nad inskrypcją złocony, łaciński krzyżyk.
płyta nagrobna

Epitafium Wiktora Kopffa

Zdjęcie nr 1: Witraż w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem odcinkowym. W centrum kompozycji ukazany jest św. Piotr wewnątrz dekoracyjnej aediculi. Święty przedstawiony jest frontalnie, w lewej dłoni trzyma opartą o biodro księgę, a w prawej dwa klucze, przyciśnięte do piersi, głowa uniesiona lekko do góry. Twarz szeroka z wysokim czołem z zaznaczoną łysiną na głowie, okolona bujną, krótką brodą. Święty ubrany jest w białą suknię, przewiązaną w pasie; niebieski płaszcz ze złotą podszewką, spięty na lewym ramieniu zieloną fibulą oraz sandały na stopach; wokół głowy ma kolisty nimb, wypełniony świetlistymi promieniami i złotymi zdobieniami. Aedicula wsparta jest na parach kolumn oraz stojących za nimi filarów, ustawionych na dwustopniowych cokołach. Podpory podtrzymują zwieńczenie z łukiem odcinkowym z przodu. W tle na prostym drążku, zawieszona jest drapowana, złota kotara ze złotymi frędzlami; podłoga ułożona z brązowym płytek. Cokoły kolumn dekorowane są płycinami, wypełnionymi rozetami i wolutami. Kolumny w połowie przedzielone są opaską, u dołu zdobione stylizowanymi liśćmi akantu, a u góry zielonym festonem. W dolnej części kolumny są koloru czerwonego, w górnej niebieskiego; kapitele kompozytowe. Trzony filarów zdobione prostokątnymi płycinami, wypełnionymi roślinną dekoracją. Łuk zdobiony jest złoconą wicią roślinną i astragalem, w kluczu znajduje się uskrzydlona główka aniołka z czerwonymi skrzydłami. Zwieńczenie dwustopniowe, bogato dekorowane wolutkami i liśćmi akantu, na szczycie przerwany przyczółek, a po środku wazon. W dolnej partii witrażu, pomiędzy cokołami aediculi ozdobny kartusz zdobiony stylizowanym ornamentem okuciowym z prostokątną płyciną w polu z napisem: „S[ANC]T[US] PETRUS” oraz sygnatura artysty Georga Boosa z Monachium.
witraż

Św. Piotr

Zdjęcie nr 1: Witraż w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem odcinkowym. W centrum kompozycji ukazany jest św. Paweł wewnątrz dekoracyjnej aediculi. Święty przedstawiony jest frontalnie, w lewej dłoni trzyma otwartą księgę, a w prawej miecz skierowany ostrzem w dół, głowa skłoniona jest lekko w dół, w stronę księgi. Twarz podłużna w wysokim czołem z zakolami, okolona bujną, długą i ciemnobrązową brodą. Święty ubrany jest w jasnoróżową suknię, zielony płaszcz z czerwoną podszewką, przewieszony przez lewe ramię oraz sandały na stopach; wokół głowy ma kolisty nimb, wypełniony świetlistymi promieniami i złotymi zdobieniami. Aedicula wsparta jest na parach kolumn oraz stojących za nimi filarów, ustawionych na dwustopniowych cokołach. Podpory podtrzymują zwieńczenie z łukiem odcinkowym z przodu. W tle na prostym drążku, zawieszona jest drapowana, złota kotara ze złotymi frędzlami; podłoga ułożona z brązowym płytek. Cokoły kolumn dekorowane są płycinami, wypełnionymi rozetami. Kolumny w połowie przedzielone są opaską, u dołu zdobione stylizowanymi liśćmi akantu, a u góry zielonym festonem. W dolnej części kolumny są koloru czerwonego, w górnej niebieskiego; kapitele kompozytowe. Trzony filarów zdobione prostokątnymi płycinami, wypełnionymi roślinną dekoracją. Łuk zdobiony jest złoconą wicią roślinną i astragalem, w kluczu znajduje się uskrzydlona główka aniołka z czerwonymi skrzydłami. Zwieńczenie dwustopniowe, bogato dekorowane wolutkami i liśćmi akantu, na szczycie przerwany przyczółek, a po środku wazon. W dolnej partii witrażu, pomiędzy cokołami aediculi ozdobny kartusz zdobiony stylizowanym ornamentem okuciowym z prostokątną płyciną w polu z napisem: „S[ANC]T[US] PAULUS” oraz sygnatura artysty Georga Boosa z Monachium.
witraż

Św. Paweł

Zdjęcie nr 1: Rzeźba Chrystusa przybita do krzyża czterema gwoździami w głębokim zwisie na ramionach. Sylwetka szczupła o podkreślonej anatomii, głowa przechylona delikatnie na prawe ramię, dłonie silnie zaciśnięte, kolana rozdzielone, stopy złożone obok siebie, przebite oddzielnie. Twarz szczupła z szerokim, trójkątnym nosem, małymi oczami, okolona krótką brodą. Włosy długie, bujne i ciemnobrązowe, spływające na oba ramiona, rzeźbione w grube pasma; na głowie złocona korona cierniowa. Perizonium zawieszone na sznurze, z przodu z jednym końcem przewieszonym przez sznur, a z drugim zawiązanym na prawym boku, silnie drapowane. Z boku, dłoni, stóp i spod korony cierniowej spływają strużki krwi. Polichromia ciała naturalistyczna. Krzyż gładki, prosty i malowany na czarno; nad głową Chrystusa titulus w formie poziomej banderoli z napisem „I.N. / R.I.”.
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujęty profilowaną i drewnianą ramą. Chrystus ukazany w popiersiu z głową przechyloną na prawe ramię i delikatnie uniesioną do góry. Twarz podłużna o idealizujących rysach, z krótkim i brązowym zarostem. Włosy długie, falowane, jasnobrązowe, opadające na plecy i ramiona. Na głowie cierniowa korona. Na czole i szyi widać strużki krwi. Chrystus ubrany jest w czerwoną suknię ze złotą bordiurą u szyi oraz niebieski płaszcz zarzucony na lewe ramię; na głowie ma założoną koronę cierniową, a wokół niej kolisty i złoty nimb. Tło obrazu jednolite i ciemnobrązowe. Kolorystyka stonowana.
obraz

Ecce Homo

Zdjęcie nr 1: Epitafium w kształcie leżącego prostokąta z profilowanym obramieniem z uszakami. Na osi, w górnej części złocona, uskrzydlona główka aniołka, a w narożach złocone rozety. Pośrodku tablicy inskrypcja „PRZEZACNEMU KS(IĘDZU) PROBOSZCZOWI I KANONIKOWI / FRANCISZKOWI KAMSKIEMU / ODNOWICIELOWI KOŚCIOŁA / i OPIEKUNOWI UBOGICH. ZMARŁEMU / W 1925 ROKU. A W 50 TEM KAPŁAŃSTWA w KRAKOWIE / WDZIĘCZNI PARAFIJANIE ZAKLICZYNA.” Pole epitafium marmoryzowane w kolorze niebieskim, a rama marmoryzowana w kolorze ciemnobrązowym.
płyta nagrobna

Epitafium Franciszka Kamskiego

Zdjęcie nr 1: Rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego pełnoplastyczna, wolnostojąca. Chrystus ukazany jest w całej postaci, ustawiony frontalnie, w delikatnym kontrapoście; prawą, wysoko uniesioną ręką czyni gest błogosławieństwa, a w lewej trzyma chorągiew o długim drzewcu zakończonym krzyżem, na czerwonej tkaninie widnieje złoty krzyż. Chrystus ma podłużną twarz z długim i wąskim nosem, wzrokiem skierowanym w dal, okoloną krótką i ciemną brodą, rozdzieloną na końcu w dwa pukle oraz długie, ciemnobrązowe włosy, które opadają na plecy i ramiona. Chrystus jest ubrany w czerwony płaszcz z jasnobeżową podszewką i złoconą bordiurą, przerzucony przez lewe ramię i odsłaniający prawe ramię oraz nagi tors z drugą połą płaszcza zarzuconą na lewą rękę. Na dłoniach, stopach i boku zaznaczone są ślady męki. Polichromia ciała jest naturalistyczna. Rzeźba ustawiona jest na dwóch ukośnie ustawionych, prostopadłościennych kostkach.
rzeźba

Chrystus Zmartwychwstały

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Maria ukazana w półpostaci, frontalnie z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku. Dzieciątko widoczne z prawego profilu, z głową odwróconą do tyłu, oburącz ujmuje dłoń Marii. Owalne twarze postaci charakteryzują linearnie opracowane rysy, z długimi i wąskimi nosami oraz drobnymi ustami. Oczy Marii mają migdałowy kształt, jej wzrok skierowany jest na wprost. Matka Boska ubrana jest w czerwoną suknię z długimi rękawami ze złotymi obszyciami oraz ciemnoniebieski płaszcz nałożony na głowę. Dzieciątko ubrane jest w zieloną sukienkę i brązowy płaszcz, z jego prawej stopy zsuwa się sandał. Jezus odwracając głowę, spogląda w kierunku niewielkiej sylwetki jednego z dwóch archaniołów znajdującego się po prawej stronie obrazu – archanioła Gabriela. Po drugiej stronie jest archanioł Michał, obaj trzymają w dłoniach narzędzia męki Pańskiej: Michał – włócznię i gąbkę z octem, Gabriel – krzyż. Na głowach Marii i Dzieciątka znajdują się blaszane, ażurowe korony z aplikowanymi sztucznymi kamieniami, a wokół głów są ryte nimby: Matki Boskiej dekorowany wicią floralną utworzoną z białych paciorków, u Dzieciątka nimb kolisty z wpisanym krzyżem w polu. Wszystkie postacie są podpisane inicjałami: nad głową Marii, po lewej stronie obrazu widnieją litery „MP”, a po prawej „ΘΥ”; następnie po lewej stronie obrazu, nad głową archanioła Michała znajdują się litery:„ΟΡМ”, a nad głową archanioła Gabriela: „OΡГ” i dalej, po prawej stronie obrazu, obok Dzieciątka Jezus litery: „IC-XC”. Tło jest złocone. Obraz ujęty jest prostokątną, profilowaną ramą zdobioną od zewnątrz rzeźbionym astragalem. Według informacji zawartych w inwentarzu kościelnym na odwrociu znajduje się przyklejona kartka z tekstem: „PATRITUS MURRAY CONGREGACJON SANCTISSIMI REDEMPTORIS SUPERIOR GENERALISET RECTOR MAJOR. Fidem facimus atque testamur, hanc Imaginem B.V. Marie fideliter expressam esse ex ipsomet veteri miraculis claro Archetypo sub titulo de Perpetuo Succursu, olim in Ecclesia Marthaei in Merulanade Urbe, nunc in alia S. Alphonsi M. de Ligorio in Exquiliris venerato, et a Rmo Capitulo Vaticano corona aurea insignito. In quorum fidem. Rome, ex Collegio nostro ad s.s. Redemptorem et honorem s. Alphonsi die 2 mensis Maii anni 1931. Num. 5387” oraz podpis: „Pio Puru P. Susp. Gen.P. Zezd. j. Lutz C. SS. R.”
obraz

Matka Boska Nieustającej Pomocy

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający Matkę Boską Częstochowską o analogicznym układzie kompozycji jak oryginał. Maria ubrana jest w jasnoróżową suknię oraz niebieski maforion. Szaty są bogato dekorowane, malowanymi szlachetnymi kamieniami, na szyi Matka Boska ma zawieszony złoty krzyżyk. Chrystus ubrany jest w jasnoróżową sukienkę, również bogato dekorowaną. Maria i Dzieciątko mają na głowach założone korony, zdobione szlachetnymi kamieniami, podtrzymywane przez pary aniołków w białych tunikach. Tło w kolorze oliwkowym, wokół postaci rozmieszczone są sumarycznie oddane sceny. Po lewej stronie obrazu od dołu: Boże Narodzenie i Cierniem Ukoronowanie. Po prawej stronie od góry: Zwiastowanie, niżej Biczowanie Jezusa. Obraz umieszczony jest w profilowanej ramie zdobionej liśćmi wawrzynu, dookoła rzeźbione, ażurowe obramienie z liści akantu.
obraz

Matka Boska Częstochowska

Zdjęcie nr 1: Tablica w kształcie stojącego prostokąta z kutą inskrypcją „Ś(więtej) P(amięci) / KS(IĄDZ) WOJCIECH BRANDYSIEWICZ / * 1731 R(OKU) W NOWYM TARGU /† 1781 R(OKU) W ZAKLICZYNIE / POCHOWANY POD CHÓREM / TUTEJSZEGO KOŚCIOŁA. / PROBOSZCZ W ZAKLICZYNIE / W LATACH 1762-1781. / BUDOWNICZY OBECNEGO / KOŚCIOŁA W ZAKLICZYNIE / W LATACH 1774-1775. / Z MODLITWĄ, WDZIĘCZNOŚCIĄ I PAMIĘCIĄ / W ROKU JUBILEUSZOWYM 2000: / KS(IĄDZ) STANISŁAW PAJĄK-PROBOSZCZ I WIERNI PARAFII ZAKLICZYN. / R(EQUIESCAT) I(N) P(ACE)”. U góry, pomiędzy literami „Ś” i „P” łaciński krzyżyk.
płyta nagrobna

Epitafium księdza Wojciecha Brandysiewicza

Zdjęcie nr 1: Dzwonnica na planie kwadratu, podpiwniczona, dwukondygnacyjna, drewniana, oszalowana deskami z listwowaniem. Kondygnacja dolna na niskim cokole, o ścianach zwężających się ku górze, z wejściem od zachodu, na trzech ścianach przepruta otworami okiennymi (dwoma na każdej ścianie), nakryta pulpitowym daszkiem. Kondygnacja górna o ścianach prostych, z dwoma małymi otworami okiennymi na każdej ścianie. Otwory okienne w kształcie stojących prostokątów, zamkniętych łukiem nadwieszonym. Dzwonnica nakryta dachem półszczytowym zakończonym złoconą kulą i zatkniętym na niej łacińskim krzyżem.
dzwonnica

Dzwonnica

Opis topograficzny

Zakliczyn położony jest na obszarze Pogórza Wielickiego, w zlewni rzek Raba i Skawina, w pobliżu Zalewu Dobczyckiego. Rzeźba terenu ma charakter pogórski w niższych partiach i średniogórski w wyższych. Zabudowania ulokowano wzdłuż ujść potoków i rzek, tworzących typ wsi łańcuchowych z usytuowanymi na zboczach przysiółkami. Miejscowość sąsiaduje między innymi z Czechówką, Stojowicami i Borzętą, a dalej z Sieprawiem, Dobczycami oraz Myślenicami.

Streszczenie dziejów

Pierwsza lokacja wsi na prawie polskim mogła nastąpić w drugiej połowie XIII wieku. Miejscowość na pewno istniała przed spisaniem najstarszych rejestrów świętopietrza z lat 1325-1327, należąc później do sieprawskiego klucza dóbr, dzierżonego przez Jordanów z Myślenic. Pełniąc funkcję bachmistrzów żup solnych w Wieliczce, rodzina z czasem skupiła w swych rękach ziemię w okolicy kopalni w Wieliczce. Na początku XV wieku Zakliczyn przeniesiono na prawo niemieckie, organizując samorząd na czele z sołtysem. Niechlubnie w dziejach miejscowości zasłynęli Mikołaj Wiktor Jordan razem z braćmi Stanisławem i Adrianem, którzy w 1566 roku przyjęli kalwinizm, po czym sprofanowali kościół parafialny, zajmując też pola i lasy plebańskie. Sytuację odwrócił na początku XVII stulecia Stanisław Jordan, fundując we wsi nową świątynię. W okresie 1651-1652 Zakliczyn i okolicę nawiedziła epidemia dżumy, dziesiątkując tutejszą ludność. Następnie wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie zajęły warownię w Dobczycach, okupując sąsiednie miasta i wsie przez blisko dwa lata. Stabilizację za rządów Franciszka Jordana przerwał kolejny konflikt zbrojny z lat 1701-1721. Małopolskę najechali Szwedzi i Rosjanie, grabiąc dobytek mieszkańców regionu wypracowany przez ostatnie lata pokoju. Za panowania Augusta III Jordanowie dzierżyli pięć kluczy majątkowych – dwa na północ od Krakowa i trzy na południe. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XVIII wieku Stefan Jordan sprzedał klucz sieprawski z Zakliczynem. Niedługo później cesarstwo austriackie zajęło województwo krakowskie po linię Wisły, wcielając powyższe tereny w granice monarchii. Po pierwszym rozbiorze Polski na zagarniętych ziemiach zaborca powołał Królestwo Galicji i Lodomerii ze stolicą we Lwowie. Według inwentarza z 1798 roku dziedziczką majątku pozostawała Julia z Makowskich, wdowa po Pawle Skarbku Białobrzeskim. Kmiecie podburzeni przez władze austriackie znaleźli ujście swej frustracji, napadając w 1846 roku na ziemiańskie dwory. Szczęśliwie rodzina Dunin-Brzezińskich przebywała wówczas poza wsią, co zapewne uchroniło ją od samosądu ludu. W 1848 roku zniesiono pańszczyznę w folwarkach pańskich i plebańskich. W 1869 roku wszystkie dobra wykupił i zgromadził Wiktor Kopff, emerytowany prezydent Sądu Wyższego w Krakowie. Szybko przystąpił do remontu zabudowań gospodarczych, decydując się za namową syna Henryka na fundację nowego dworu, ukończonego w 1874 roku. Niestety nawracające klęski elementarne, wojna Austrii z Prusami oraz spadek wartości pieniądza nie sprzyjał rentowności gospodarstwa. Niespłacone kredyty zmusiły wdowę Józefę do parcelacji części gruntów, rozdzielonych pomiędzy lokalnych chłopów i bank w Wieliczce. Na przełomie XIX i XX wieku Zakliczyn liczył 179 domów i 1000 mieszkańców, z działającą dwuklasową szkołą, kółkiem rolniczym i Kasą Reiffensena. Wybuch pierwszej wojny światowej latem 1914 roku zahamował intensywny rozwój miejscowości. W niepodległej Polsce szalejąca inflacja niemal doprowadziła chłopów na skraj bankructwa. Uboga ludność wiejska wyjeżdżała na prace sezonowe do Francji, Belgii, Niemiec czy Danii. Ostatnimi dziedzicami folwarku w Zakliczynie w okresie 1934-1945 pozostawali inżynier Wacław i Irena Iwaszkiewiczowie. Po wybuchu drugiej wojny światowej Wacław trafił do obozu jenieckiego w Starobielsku, dokonując żywota w Charkowie w kwietniu 1940 roku. Owdowiała Irena samodzielnie prowadziła gospodarstwo, ukrywając żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilów wypędzonych z Warszawy po upadku powstania jesienią 1944 roku. Szczęśliwie reforma rolna z 1945 roku nie objęła majątku, lecz władze komunistyczne stopniowo zajmowały kolejne pomieszczenia dworu na potrzeby Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” czy poczty. W 1976 roku prawie cały kompleks włości nabył Instytut Obróbki Skrawaniem w Krakowie, przeznaczając dawny folwark na potrzeby sanatoryjne pracowników Instytutu.

Dzieje miejscowości

Osadnictwo w Zakliczynie sięga okresu przedsłowiańskiego, o czym świadczą dawne kurhany usypane na terenie przysiółka Nowizna. Ich naukową analizą zajął się w 1875 roku archeolog i dziennikarz Adam Honory Kirkor, goszczony wówczas przez dziedzica majątku Wiktora Kopffa. Podczas badań paru wybranych kopców nie odkryto wprawdzie żadnych śladów pochówku, aczkolwiek podtrzymano hipotezę o osadnictwie z etapu wędrówek ludów. Dziś nadal nieznana jest zarówno dokładna data powstania miejscowości, jak i geneza jej nazwy, chociaż istnieje prawdopodobieństwo, że określenie „Zakliczyn” wywodzi się od na poły legendarnego właściciela osady imieniem Zaklika (znalazło to faktyczne potwierdzenie w onomastyce pobliskiej Czechówki pochodzącej od niejakiego Czecha i Stojowic, którym początek dała rodzina Stojanów). Pierwsza lokacja wsi na prawie polskim mogła nastąpić kilkadziesiąt lat po spustoszeniu ziemi dobczyckiej przez Tatarów w 1259 roku. Zakliczyn niewątpliwie funkcjonował na dobre przed spisaniem najstarszych rejestrów świętopietrza z lat 1325-1327. W drugiej połowie XIV wieku miejscowość wchodzącą w skład sieprawskiego klucza dóbr dzierżyli już Jordanowie, pełniący wówczas urząd bachmistrzów żup solnych (zarządców technicznych kopalni). Protoplasta rodziny Hanko wywodził z mieszczan myślenickich pochodzenia niemieckiego. Z zysków nagromadzonych z inwestycji w szyby górnicze w Wieliczce nabywano grunty w pobliżu Dobczyc, tworząc tym samym rozległy kompleks majątkowy. Włości znacznie powiększono w połowie kolejnego stulecia, kiedy wnuk Jana z Zakliczyna poślubił Jadwigę, córkę Mikołaja z Brzezia Lanckorońskiego, marszałka Królestwa Polskiego. Znany jedynie z imienia Jordan skupił w swoich rękach wójtostwo myślenickie z bachmistrzostwem wielickim oraz starostwo niegrodowe (zwane też królewszczyzną) w Lanckoronie. Wieś przeniesiono wówczas na prawo niemieckie, organizując samorząd na czele z sołtysem oraz poddając kmieci daninom w formie czynszów pieniężnych płaconych na rzecz pana i parafii pw. Wszystkich Świętych. Zgodnie z postanowieniami statutu warckiego z 1423 roku król Władysław Jagiełło zezwolił rycerstwu na wykup sołectw z przeznaczeniem na przyszłe folwarki. Chłopów rugowano z ziemi, a opuszczone grunty przyłączano do szlacheckich gospodarstw. Kronikarz Jan Długosz w „Księdze uposażeń diecezji krakowskiej” (1470-1480) pisał o dawnych łanach sołtysich zwanych „Pakuz”, nabytych następnie przez Jordanów, którzy notabene wcielili do obszaru „dworskiego” nieużytkowane role w Czechówce i Stojowicach. Ostatecznie w końcu XV wieku wdowa po Mikołaju z Sierczy odsprzedała Jordanom za 400 grzywien srebra pozostałą część Zakliczyna. Dzięki licznym przedsięwzięciom górniczym (poszukiwanie nietkniętych pokładów), skupowaniu sołectw (m.in. w Drogini, Tymbarku, Lipniku czy w Nowym Targu) oraz karierze urzędniczej (kasztelan biecki i starosta oświęcimski), Jan Jordan został w 1502 roku wyniesiony na stanowisko wielkorządcy krakowskiego. Cztery lata później zastawił swój cały majątek w zamian za starostwo spiskie, szacowane na 12 tysięcy florenów rocznego dochodu. Jan krótko jednak cieszył się nowym nabytkiem, gdyż zmarł w 1507 roku (pochowano go w świątyni pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Kazimierzu). Zakliczyn odziedziczył jego młodszy brat Jana, Achacy, który stał się wierzycielem Uniwersytetu Krakowskiego. W 1529 roku magister sztuk wyzwolonych i kustosz sądecki Maciej z Brzeźnicy ulokował we wsi kapitał o wartości 500 złotych polskich, wypłacany następnie wikariuszom kolegiaty pw. św. Anny w Krakowie w wysokości 12 grzywien rocznie. Niechlubnie w dziejach miejscowości zasłynęli Mikołaj Wiktor Jordanowie razem z braćmi Stanisławem i Adrianem, którzy w 1566 roku przyjęli kalwinizm, po czym zniszczyli i sprofanowali kościół parafialny, zajmując także pola i lasy plebańskie. Sytuację odwrócił na początku XVII stulecia Stanisław Jordan, gorliwy katolik i dobroczyńca krakowskich jezuitów, fundując we wsi nową świątynię. Państwowy rejestr poborowy z terenu województwa krakowskiego przeprowadzony w 1629 roku na utrzymanie armii wykazał, iż wójt Błażej uiścił 12 złotych podatku od 3 łanów kmiecych i 1 złoty od „koła dorocznego”, czyli młyna. W okresie powstania kozackiego pod wodzą Bohdana Chmielnickiego doszło do niedużego buntu chłopskiego na Podhalu, wznieconego przez Aleksandra Kostkę Napierskiego. W czerwcu 1651 roku biskup krakowski Piotr Gembicki nakazał Michałowi Jordanowi odbicie zamku czorsztyńskiego. Szturm się nie powiódł, a na wieść o zbliżających się oddziałach bitnych górali szlachcic uciekł w popłochu (jego postawa znalazła później wyraz w barokowej literaturze satyrycznej). Szczęśliwie starosta zrehabilitował się podczas „potopu”, dzielnie dowodząc lokalnym pospolitym ruszeniem. Wcześniej Zakliczyn i okolicę nawiedziła epidemia dżumy, dziesiątkując miejscową ludność w okresie 1651-1652. Następnie wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie zajęły warownię w Dobczycach, okupując sąsiednie miasta i wsie przez blisko dwa lata. Chwilowy spokój powrócił w drugiej połowie XVII wieku za rządów dziedzica Franciszka Jordana. Rodzina gromadziła liczne starostwa, władając terytorium od Mszany przez Bochnię i Wieliczkę po Myślenice. Stabilizację przerwał kolejny konflikt zbrojny z lat 1701-1721, do którego Rzeczypospolitą wciągnął nowy król August II Wettinów. Małopolskę ponownie najechali Szwedzi, grabiąc dobytek mieszkańców regionu wypracowany przez ostatnie lata pokoju. W 1707 roku w Krakowie wybuchła zaraza, szybko rozprzestrzeniając się poza mury miejskie. Za panowania Augusta III kraj sukcesywnie odbudowywał się ze zniszczeń wojennych. Jordanowie dzierżyli wówczas pięć kluczy majątkowych – dwa na północy (korzkiewski i mianocicki) oraz trzy na południu (mogilański, sieprawski i drogiński). W aktach wizytacji biskupiej z 1748 roku pisarz kanonicki wymienił ówczesnego kolatora kościoła parafialnego, Stefana Jordana. Niedługo później zainicjował on przebudowę rodzinnej kamienicy przy ulicy Brackiej w Krakowie według projektu słynnego architekta Franciszka Placidiego. To ambitne przedsięwzięcie okazało się na tyle kosztowne, iż Stefan musiał sprzedać klucz sieprawski z Zakliczynem, postrzeganym od dawna jako gniazdo rodowe. Tuż po wzniesieniu obecnej świątyni pw. Wszystkich Świętych (1774-1775) w inwentarzu z 1781 roku jako właściciela folwarku odnotowano już księcia Józefa Massalskiego, podskarbiego litewskiego.

W ostatnich latach niepodległej Rzeczpospolitej doszło do zmagań konfederatów barskich z armią cesarskiej Rosji. W 1772 roku Austria zajęła województwo krakowskie aż po linię Wisły, co było jedynie preludium do pierwszego rozbioru monarchii rządzonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Południowy zaborca powołał na zagarniętych terenach Królestwo Galicji i Lodomerii, dzieląc je na dwie części – zachodnią z główną siedzibą władz administracyjnych w Krakowie oraz wschodnią ze stolicą prowincji we Lwowie. Wprawdzie utrzymano stosunki pańszczyźniane, lecz zmniejszono pracę przymusową z pięciu do trzech dni w tygodniu (od roboty można było wykupić się czynszem, którego wysokość zależała od rozmiaru obrabianych gruntów ornych). Natomiast przywrócono samorządy chłopskie, zorganizowane w formie gromad wiejskich na czele z wójtami. Inwentarz kościoła zakliczyńskiego spisany w 1798 roku zawiera informację, iż dziedziczką majątku pozostawała wtedy Julia z Makowskich, wdowa po Pawle Skarbku Białobrzeskim, urzędniku referendarii koronnej. Wraz z jej śmiercią w 1819 roku włości przejęła córka Apolonia, wnosząc dobra w charakterze posagu w związek małżeński z Wincentym Jakubem Dunin-Brzezińskim.

Na początku XIX wieku wróciły lata niepokoju, klęsk żywiołowych i wojen między krajami zaborczymi a Francją rządzoną przez Napoleona Bonaparte. Ciągłe przemarsze obcych armii przynosiły jedynie nieszczęścia i choroby, atakujące społeczeństwa dotknięte cierpieniami i głodem. W 1806 roku „zgniłą gorączkę” przywlekli Rosjanie, natomiast trzy lata później pod Myślenicami stacjonowało 40 tysięcy żołnierzy austriackich! Największa zaraza cholery z 1831 roku zdziesiątkowała ludność w okolicy, zabierając około 600 osób z Zakliczyna (pamiątką po tym tragicznym pomorze jest cmentarz założony w przysiółku Pakuz). Powtarzające się klęski elementarne doprowadziły do marnych plonów, skutkując chronicznym niedożywieniem chłopów. Katastrofalną sytuację pogłębiły ulewne deszcze generujące częste powodzie oraz nieurodzaj ziemniaka w latach 1844-1845. Wynędzniali kmiecie podburzeni przez władze austriackie znaleźli ujście swej frustracji w napaściach na ziemiańskie dwory, obarczając szlachtę i żydów za zaistniały porządek świata. Niestety zachowany materiał archiwalny nie daje podstaw do rekonstrukcji wydarzeń z 1846 roku w Zakliczynie. Rodzina Dunin-Brzezińskich przebywała wówczas poza wsią, co zapewne uchroniło ją od samosądu kipiącego agresją tłumu (ofiarą rebelii padł właściciel sąsiedniej Drogini Dominik Dębski). Powyższe zajścia oraz ruchy narodowowyzwoleńcze w czasie Wiosny Ludów uświadomiły Habsburgom, że nastał już najwyższy moment na gruntowną reformę państwa. W 1848 roku zniesiono pańszczyznę w folwarkach pańskich i plebańskich, zamieniając przymusowe świadczenia na czynsze pieniężne. W tym miejscu warto nadmienić, że przygotowania do uwłaszczenia poprzedziło sporządzenie map katastralnych dla całej Galicji, które ułatwiły później zmiany w prawach własności do poszczególnych gruntów.

W latach pięćdziesiątych XIX stulecia w Zakliczynie urzędował dziedzic Feliks Dunin-Brzeziński, współpracując z proboszczem Jędrzejem Kowalczykiem przy remoncie kościoła. Wprawdzie część majątku należała też do Żelisława Bobrowskiego, lecz w 1869 roku wszystkie dobra wykupił i zgromadził Wiktor Kopff, emerytowany prezydent Sądu Wyższego w Krakowie. Transakcja opiewała na 27 tysięcy złotych reńskich, obejmując 33 morgi łąk i ogrodów (około 25 ha), 44 morgi pastwisk (około 20 ha) i 106 morgów lasów (około 60 ha). Natychmiast przystąpiono do remontu starego domu, stajni, stodoły i karczmy, wznosząc dodatkowo wozownię ze spichlerzem. Folwarkiem w rzeczywistości kierował młody Henryk Kopff ze świeżo poślubioną Marią Bilińską z Raciechowic, którzy w 1872 roku zdecydowali się na budowę nowej rezydencji. Robotami kierowali inżynierowie Paweł Barański i Ludwik Beim z Krakowa oraz mistrz murarski Karol Natanek z Wieliczki i miejscowy cieśla Piotr Oramus. Prace trwały dwa lata, kończąc się uroczystym poświęceniem dworu 4 sierpnia 1874. Powstał skromny obiekt na planie prostokąta, parterowy z piętrowym ryzalitem w formie skrzydła bocznego mieszczącego główne wejście. Niedługo potem Henryk zakupił Jankówkę w powiecie wielickim, ale szybko okazało się, że nie był w stanie utrzymać całego majątku. Ponadto nawracające klęski żywiołowe, wojna Austrii z Prusami oraz spadek wartości pieniądza nie sprzyjał rentowności gospodarstwa, nastawionego na produkcję zboża i drewna. Kilkakrotnie zmieniano ekonomów folwarku, sprzedano 100 dębów, a nawet nabyto przedmioty po zmarłym w 1883 roku księdzu Jędrzeju Kowalczyku z nadzieją na późniejszy zysk. Niestety zebrane sumy były za małe, a niespłacone kredyty doprowadziły wdowę Józefę do parcelacji części gruntów. W 1900 roku ziemię podzielono między lokalnych chłopów, lecz zgromadzone pieniądze nadal nie odpowiadały całkowitej kwocie zadłużenia. Ostatecznie w 1906 roku Towarzystwo Wzajemne Obywatelskiej Pomocy Cesarsko-Królewskiego Banku w Wieliczce zajęło prawie wszystkie włości, zmuszając kolejnego dziedzica (doktora Józefa Kopffa) do egzystencji na niewielkiej przestrzeni.

Na przełomie XIX i XX wieku Zakliczyn liczył 179 domów i 1000 mieszkańców. W rękach pańskich pozostawało 556 mórg ról uprawnych (około 300 ha), 115 mórg łąk i ogrodów (około 70 ha), 101 mórg pastwisk (około 60 ha) i 41 mórg lasów (około 25 ha). Życie polityczne zdominowało Polskie Stronnictwo Ludowe, propagujące zakładanie kółek rolniczych (1908) i kas pożyczkowo-oszczędnościowych Reiffeisena (1910). We wsi działała dwuklasowa szkoła powszechna z trzema pedagogami, uczącymi ponad 100 dzieci. Wybuch pierwszej wojny światowej latem 1914 roku zahamował intensywny rozwój miejscowości. Już po czterech miesiącach Zakliczyn okupowały carskie oddziały Kozaków, nacierające na armię austriacko-węgierską stacjonującą w pobliżu Myślenic. Pozbawione męskiej opieki kobiety cudem uniknęły pobić i gwałtów (dzielnie broniła je kierowniczka szpitala polowego Maria Chwistkowa). Wyparcie Rosjan na wschód dało chwilowe poczucie bezpieczeństwa, okupione przymusowymi dostawami żywności i zwierząt pociągowych. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku nie oznaczało końca mnożących się problemów w powojennej rzeczywistości. Szalejąca inflacja i próby reform monetarnych doprowadziły chłopów na skraj nędzy. Po krótkim ożywieniu gospodarczym kraj dotknęły skutki światowego kryzysu z 1929 roku. Zdesperowana ludność wiejska wyjeżdżała na prace sezonowe do Francji, Belgii, Niemiec i Danii, znajdując zatrudnienie w rolnictwie, kopalniach węgla czy hutach stali. Poszukiwanie oszczędności w budżecie państwa oraz walka polityczna obozu sanacji z partiami lewicowymi spowodowała reorganizację samorządów w 1931 roku. Jej efektem była likwidacja samodzielnych gmin i połączenie ich w większe, zbiorcze organizmy. W okresie międzywojennym Zakliczyn często zmieniał właścicieli, należąc w latach 1922-1925 do Romana Wandzla. Od niego folwark nabył Narcyz Józef Czacki, dyrektor krakowskiego Banku PKO. W ciągu trzech lat zmodernizował dwór, doprowadzając elektryczność do posesji. W 1928 roku majątek zakupiło profesorostwo Edward i Waleria z Szalayów Grölom, jednak faktycznymi dzierżawcami nadal byli Czaccy. Później dobra sprzedano doktorowi Zdzisławowi Służewskiemu, aczkolwiek formalnie hipotekę posiadała jeszcze inna osoba – adwokat Jan Walery Jaworski. Ostatnimi dziedzicami gospodarstwa w okresie 1934-1945 pozostawali Wacław i Irena Iwaszkiewiczowie. Po wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku Wacław ukończył Studium Rolnicze Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracując następnie jako instruktor hodowlany w Małopolskim Towarzystwie Rolniczym. Potem zatrudnił się w charakterze zastępcy kierownika Centralnego Biura Porad Rolniczych w Warszawie, wykładając jednocześnie w Szkole Rolniczej w Belmażu na Wołyniu. Przebywając w latach trzydziestych na stałe w Zakliczynie, Wacław Iwaszkiewicz gwarantował pomyślny rozwój niewielkiego folwarku, obejmującego zaledwie 50 ha z parkiem i kąpieliskiem na Bykowcu. Co ciekawe, metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha przekonany o szczerym oddaniu rodziny dla Kościoła katolickiego powołał inżyniera z żoną Ireną w poczet członków miejscowej Rady Parafialnej.

Plany przywrócenia dworowi dawnej świetności oraz pomysły na poprawę trudnej sytuacji materialnej ludności wiejskiej pokrzyżował wybuch drugiej wojny światowej w 1939 roku. Wacława wcielono do armii jako porucznika rezerwy, demobilizując jego oddział po przegranej kampanii wrześniowej na Kresach Wschodnich. Pochwycony przez sowietów trafił do obozu jenieckiego w Starobielsku, dokonując żywota podczas masowej egzekucji polskich oficerów w Charkowie w kwietniu 1940 roku. Owdowiała Irena samodzielnie prowadziła gospodarstwo, ukrywając w piwnicach żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilów wypędzonych z Warszawy po upadku powstania jesienią 1944 roku. W trakcie ofensywy armii radzieckiej w regionie doszło do krwawych starć z jednostkami hitlerowskimi. Kilkudniowy ostrzał artyleryjski uszkodził budynek szkoły, a zdemoralizowani żołnierze rosyjscy splądrowali rezydencję Iwaszkiewiczów. Szczęśliwie reforma rolna z 1945 roku nie objęła folwarku w Zakliczynie, chociaż władze komunistyczne miały inne sposoby na rozprawę z pozostałymi „kułakami”. Na dawne ziemiaństwo nakładano wysokie podatki i kontyngenty płodów rolnych. W 1950 roku podjęto próbę zaanektowania paru pokoi w dworze, co chwilowo zakończyło się porażką. Jednak po reformie samorządowej z 1954 roku i powołaniu Gminnych Rad Narodowych cztery pomieszczenia domu przekazano Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Zajęto też skrzydło dworu pod działalność poczty, narażając wnętrza rezydencji na dewastację. Proces zatrzymano dopiero w latach siedemdziesiątych, kiedy zakupem nieruchomości zainteresował się Instytut Obróbki Skrawaniem w Krakowie. W 1976 roku podpisano umowę notarialną z Ireną Iwaszkiewiczową oraz jej dziećmi (synem Janem i córką Anną), przeznaczając niemal cały majątek na potrzeby sanatoryjno-uzdrowiskowe pracowników Instytutu. Zgodnie z ówczesnym prawem właściciele dworów nie mogli otrzymać za podobne transakcje więcej pieniędzy niż przeciętna wartość budynku jednorodzinnego w danej gminie. Na skrawku dawnego gospodarstwa Jan wzniósł matce domek letniskowy, wykupiony przez Instytut Obróbki Skrawaniem w 1985 roku. Łagodny klimat, czyste powietrze i położenie w pobliżu świeżo uruchomionego Zalewu Dobczyckiego stwarzało dobre warunki do kuracji dróg oddechowych, narządów ruchu czy układu pokarmowego. W następnych latach gruntownie odremontowano rezydencję ufundowaną przez Kopffów w 1872 roku, adaptując dwór na cele lecznicze. Ponadto w ogrodzie postawiono stylowy pawilon z kabinami zabiegowymi fizykoterapii. Po upadku komunizmu w 1989 roku głównym problemem mieszkańców wsi był brak przyłączy do wody pitnej i kanalizacji. Dzięki nieugiętej postawie proboszcza Stanisława Pająka i wójta gminy w Sieprawiu Tadeusza Pitala w latach dziewięćdziesiątych wykonano niezbędną infrastrukturę.

Ciekawostki

W drugiej połowie XIX wieku miejscowa ludność była ciągle niedożywiona. Dla większości chłopów porannym posiłkiem pozostawała tzw. sutka, czyli mąka razowa rozpuszczona w gorącej wodzie oraz ziemniaki z mlekiem. Na obiad jedzono również ziemniaki bądź kaszę pęczak z kapustą, fasolą i grochem. Wieczorem spożywano znowu ziemniaki omaszczone słoniną. Mięsa zjadano zaledwie około kilograma na głowę rocznie! Owoce przyswajano głównie w postaci kompotów z suszu, a kawę czy herbatę pijano zazwyczaj na weselach, chrzcinach czy urodzinach.

W latach siedemdziesiątych XIX wieku w Zakliczynie mieszkał geodeta Józef Baran, pełniący także funkcję pisarza gminnego (później nawet wójta). Z jego inicjatywy pomierzono grunty i działki we wsi, odwodniono drogi czy wykopano ocembrowane studnie.

Skutkiem trudnych lat międzywojennych i kryzysu finansowego był upadek Kasy Stefczyka w pobliskiej Czechówce. Kasa płaciła 15% podatku, udzielając pożyczek na 18%. Osiągany początkowo zysk przeradzał się w latach kryzysu w deficyt, spowodowany spadkiem wartości pieniądza oraz brakiem wypłacalności większości wierzycieli.

Po upadku powstania warszawskiego jesienią 1944 roku Irena Iwaszkiewicz gościła w dworze poetę Jerzego Zagórskiego.

Kalendarium

1
13 wiek

Prawdopodobna pierwsza lokacja wsi.

2
od 1325 do 1327

W najstarszych spisach świętopietrza z terenu Królestwa Polskiego odnotowano plebana Wincentego

3
14 wiek

Zakliczyn wchodził w skład sieprawskiego klucza dóbr będącego w rękach rodu Jordanów.

4
od 1373 do 1374

Parafia należała do dekanatu niegowickiego i liczyła wówczas około 270 osób.

5
15 wiek

Wieś przeniesiono na prawo niemieckie w którym na czele samorządu stał sołtys.

6
15 wiek

Wdowa po Mikołaju z Sierczy odsprzedała część Zakliczyna za 400 grzywien srebra.

7
od 1470 do 1480

Jan Długosz w „Księdze uposażeń diecezji krakowskiej” wymienił Zakliczyn jako własność bachmistrzów żup solnych w Wieliczce.

8
1507

Zakliczyn odziedziczył Achacy, wierzyciel Uniwersytetu Krakowskiego.

9
1566

Mikołaj Wiktor Jordan z braćmi (Stanisławem i Adrianem) przyjęli wiarę luterańską oraz splądrowali kościół parafialny i zajęli tereny plebańskie.

10
16 wiek

Jordanowie w ramach ekspiacji fundują nową drewnianą świątynię.

11
1629

Według rejestru poborowego z trenu województwa krakowskiego wójt Błażej uiścił 12 złotych podatku od 3 łanów kmiecych i 1 złoty od młyna

12
od 1651 do 1652

W miejscowości panowała epidemia dżumy.

13
1658

Ksiądz Stanisław Gawronkowicz zakłada Arcybractwo Różańca Świętego.

14
1664

W akta wizytacji biskupich potwierdzono splądrowanie kościoła w trakcie potopu szwedzkiego. Parafia liczyła około 566 wiernych.

15
1729

Wybudowana zostaje nowa dzwonnica, ufundowana przez Michała Jordana i proboszcza Antoniego Bodzańskiego

16
1756

Ksiądz Antoni Piorowski dzięki wsparciu Stefana Jordana wyremontował świątynię

17
od 18 wiek do 18 wiek

Stefan Jordan sprzedał klucz sieprawski z Zakliczynem. Po zajęciu województwa krakowskiego przez Austrię Zakliczyn znalazł się w granicach monarchii austriackiej

18
1776

Konsekracja nowego kościoła przez sufragana Franciszka Potkańskiego.

19
1781

Właścicielem folwarku został książę Józef Massalski.

20
1798

Dziedziczką majątków kościelnych była Julia z Makowskich, wdowa po Pawle Skarbku Białobrzeskim.

21
1819

Śmierć Julii z Makowskich, majątek przejęła córka Apolonia.

22
1819

Zakliczyn wcielono do cyrkułu w Myślenicach.

23
19 wiek

Liczba ludności w Zakliczynie wynosiła niemal 1500 osób, w tym około 30 Żydów. Folwark z młynem i karczmą był w posiadaniu szlacheckiej rodziny Białobrzeskich.

24
1831

Otwarto cmentarz „choleryczny” dla zmarłych podczas zarazy.

25
1843

Proboszcz Ludwik Opłatkiewicz reaktywuje na krótko szkółkę parafialną, powierzając obowiązki nauczyciela organiście Janowi Kiszce.

26
1850

Odnowienie obrazu Matki Boskiej Różańcowej. Przearanżowane także ołtarz św. Józefa.

27
1851

Kolatorem świątyni zostaje hrabia Adam Dunin Brzeziński.

28
1853

Zamówione zostają nowe organy u Kazimierza Riegera w mieście Jägerndorf (obecny Karniów) niedaleko czeskiej Opawy.

29
19 wiek

Ksiądz Jędrzej Kowalczyk podejmuje się gruntownego remontu świątyni. Znacznej przebudowie uległa także plebania, wzniesione zostały stajnie dla koni, krów i wołów.

30
1869

Następuje wymuszona zmiana kolatora, którym zostaje Wiktor Kopff, prezydent cesarsko-królewskiego Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

31
04.08.1874

Ukończenie budowy i poświęcenie nowego dworu ufundowanego przez Wiktora Kopffa.

32
1875

Archeolog Adam Honory Kirkor badał tutejsze kurhany na podstawie których uznał iż miejscowość pochodzi z czasów przedsłowiańskich.

33
1900

Zostaje powołane Bractwo Szkaplerzne Matki Boskiej, Apostolstwo Modlitwy Serca Jezusowego i Towarzystwo Wstrzemięźliwości.

34
20 wiek

Ukończono budowę nowej plebanii.

35
1908

z inicjatywy członków Polskiego Stronnictwa Ludowego powstaje kółko rolnicze

36
1910

Założono kasę pożyczkowo-oszczędnościową Reiffeisena.

37
20 wiek

Przy parafii działał III Zakon św. Franciszka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej.

38
od 1922 do 1925

Zakliczyn należał do Romana Wandzla.

39
1925

Folwark od Romana Wandzla zakupił Narcyz Józef Czapski.

40
1928

Majątek zakupili Edward i Waleria z Szalayów Grolöm.

41
od 1934 do 1945

Ostatnimi dziedzicami dworu byli Wacław i Irena Iwaszkiewiczowie.

42
1934

Udokumentowane funkcjonowanie członków koła Akcji Katolickiej.

43
1947

Wojewoda krakowski wpisuje świątynię p.w. Wszystkich Świętych w Zakliczynie na listę zabytków architektury.

44
1958

Do kościoła i plebanii zostaje doprowadzona energia elektryczna.

45
10.1961

Wizytacja biskupa pomocniczego Karola Wojtyły.

46
1976

Kompleks dworu nabył Instytut Obróbki Skrawaniem w Krakowie, adaptując go na cele lecznicze.

47
1988

Ksiądz Podhalański apeluje o wzniesienie kaplicy w Stojowicach.

48
1990

Zostaje zawiązana Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusa i 6 Kół Różańcowych Niewiast.

49
20 wiek

Wykonano infrastrukturę związaną z podłączeniem do Zakliczyna wody pitnej oraz kanalizacji.

50
1996

W okresie posługi plebana Stanisława Pająka zostaje ukończona budowa kaplicy w Stojowicach.

Bibliografia

Mysiński Aleksander, "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic", Zakliczyn 2001
Stopka Józef, "Kalendarium osób, rzeczy i wydarzeń w parafii Zakliczyn", https://docplayer.pl/23541354-Kalendarium-osob-rzeczy-i-wydarzen-w-parafii-zakliczyn.html [dostęp z dn. 23.04.2018]
Kamiński Adam, "Jordan Mikołaj z Zakliczyna" , [w:] "Polski słownik biograficzny, t. 11" , Wrocław-Warszawa-Kraków 1964-1965 , s. 280-281
Augustynek Kazimierz, "Dzieje powiatu myślenickiego w latach 1772-1918" , [w:] "Monografia powiatu myślenickiego" , red.Reinfuss Roman , Kraków 1972 , s. 167-284
"Monografia powiatu myślenickiego, t. 1: Historia", Kraków 1970

Jak cytować?

Artur Karpacz, "Zakliczyn", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/miejscowosci/zakliczyn-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności