Prospekt organowy

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
Franciszek Rieger prospekt organowy
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/17604
Kategoria
prospekt organowy
Ilość
1
Czas powstania
1853-XX wiek
Fundator
ks. Jędrzej Kowalczyk
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Jägerndorf (Czechy)
Technika i materiał
drewno iglaste i liściaste, techniki stolarskie i snycerskie, polichromowanie, złocenie; stop cynowo-ołowiany
Wymiary podstawowe
szerokość – 260 cm
wysokość – 340 cm
głębokość – 112 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Pierwotny prospekt i organy pochodziły z warsztatu Franciszka Riegera w Jägerndorf z 1853 roku. Ich fundatorem był ówczesny proboszcz parafii ksiądz Jędrzej Kowalczyk. Pozostał z nich tylko prospekt, albowiem w 1969 roku same organy zostały wymienione przez organmistrza Henryka Siedlara na pneumatyczne. Stary pozytyw organowy został sprzedany za 45 zł reńskich do kaplicy murowanej na cmentarzu w Niepołomicach. Widoczne piszczałki prospektowe z 1853 roku pełnią rolę ozdobną. Około roku 1995 dorobiono do prospektu uszy ażurowe podobne do tych z ołtarza głównego. Ostatnią konserwację wykonała w 1994 roku firma organmistrzowska Andrzeja Buły z Krakowa.




Opis

Prospekt organowy architektoniczny, jednokondygnacyjny, pięcioosiowy na cokole. Osie skrajne i oś środkowa są wypukłe, wydzielone ryzalitami z prześwitami wypełnionymi piszczałkami; zwieńczone profilowanym gzymsem. Analogicznie ukształtowany cokolik ujmuje strukturę od dołu. Osie zewnętrzne sięgają stropu, środkowa niższa połączona jest z nimi płaskimi ściankami z prześwitami na piszczałki. Organy ujęte są ażurowymi uszami utworzonymi z wici roślinnej. Na osi środkowej ustawiony jest klasycystyczny wazon. Prześwity w górnej partii każdej osi wypełniają stylizowane liście akantu. Struktura polichromowana w kolorze czerwonym; profilowania złocone i polichromowane na czarno, ornamentyka złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Prospekt organowy został wykonany w 1853 roku. Nowszymi elementami są wtórnie umieszczone ażurowe uszy oraz sam instrument. Prospekt należy do typu architektonicznego, opartego na schemacie trójwieżyczkowym, pojawiającym się już od XVI stulecia i trwającym aż po wiek XIX. Trójwieżyczkowe dziewiętnastowieczne prospekty wywodzą się jeszcze z form barokowych. Różnica względem dzieł z epoki baroku wynika na ogół z odmiennego charakteru dekoracji.

Streszczenie

Pierwotny prospekt i organy pochodziły z warsztatu Franciszka Riegera w Jägerndorf z 1853 roku. Ich fundatorem był ówczesny proboszcz parafii ksiądz Jędrzej Kowalczyk. Pozostał z nich tylko prospekt, albowiem w 1969 roku same organy zostały wymienione przez organmistrza Henryka Siedlara na pneumatyczne.

Bibliografia

Mysiński Aleksander, "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic", Zakliczyn 2001
Krasnowolski Bogusław, Krydryńska Aleksandra, Majka Maria, Wierzchosławska Maria , "Stan ewidencji zabytkowych organów i prospektów organowych województwa krakowskiego" , „Materiały i Sprawozdania Konserwatorskie Województwa Krakowskiego” , Kraków 1975 , s. 103-213

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Program prac konserwatorskich do polichromii kościoła, ołtarza głównego i ołtarzy bocznych, oraz ambony, konfesjonałów, prospektu organowego i balustrady chóru z kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k./Myślenic, oprac. Danuta Prząda, Kraków 2012.

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 20-21.

Jak cytować?

Maria Działo, "Prospekt organowy", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/prospekt-organowy-24

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności