Filtry
Kategoria
Resetuj

Blog

Aktualności

Nowe logo projektu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Trzy złote korony w polu błękitnym – herb Aaron stał się inspiracją dla logo projektu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.
Małopolskie zabytki

Zegar do renowacji postaci świętych

Zegar do renowacji postaci świętych (hostii i komunikantów), popularnie nazywany również zegarem eucharystycznym, służył do oznaczania terminu odnawiania zapasów hostii, aby uniknąć ich zepsucia.
Małopolskie zabytki

Obrazy św. Piotra i św. Pawła w Bodzanowie oraz krakowskie Towarzystwo św. Łukasza

Do kościoła w Bodzanowie w latach 1883-1884 sprawiono dwa obrazy jego patronów - św. Piotra i św. Pawła, które „na Podsiebitkę według Rafaela malował […] P(an) Ferd(ynand) Olesiński z Wieliczki pod Opieką i zaręką Towarzystwa św. Łukasza, które się zawiązało w Krakowie i wspiera księży swą radą i pośrednictwem” (Archiwum Parafialne w Bodzanowie, Kronika parafialna, bs.).
Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Jak Pan Bóg epidemią Galicję biczował

W XIX wieku epidemie śmiertelnych chorób zakaźnych wybuchały co kilkanaście lat, a smutnymi po nich pamiątkami do dziś pozostają samotne krzyże oddalone od siedzib ludzkich i oznaczające miejsce cmentarzy cholerycznych. „Morowe powietrze” (jak nazywano epidemię cholery) które grasowało w Galicji w 1831 roku, doprowadziło do śmierci ponad 100 000 osób. Śmiertelna choroba wróciła jednak w 1847 roku i uderzyła ze zdwojoną siłą.
Ikonografia świętych

Święta Zofia

15 maja w Kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Zofii, której imię, pochodzące ze starożytnej greki (Sophia) oznacza mądrość, którą w chrześcijaństwie utożsamia się z mądrością bożą – Hagia Sophia.
Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Mały słownik qualitas mortis

Epidemie grypy, zgorzel, puchlina brzuszna czy zapalenie płuc. To częste powody zgonów odnotowywane w rubryce „Morbus et qualitas mortis” (Choroba i przyczyna zgonu) w dawnych, galicyjskich księgach zmarłych. Większość z tych dolegliwości zapisywano w brzmieniu łacińskim albo zapomnianym już języku zwyczajowym. Badacz – czy to profesjonalny historyk, czy genealog-amator – analizujący te rejestry niejednokrotnie staje zatem przed trudnym zadaniem rozszyfrowania owych meningitisów, omephalitisów czy palpitatisów cordisów. Dlatego zamieszczamy tu poprzedzony niewielkim wstępem słownik terminów, którymi lekarze i kapłani spisujący metryki określali przyczyny zgonów w dawnej Galicji.
Kultura ludowa

Święta patronka beskidzkich zbójników

W legendach, którymi obrósł wizerunek Matki Bożej Inwałdzkiej, zbiegają się najciekawsze cechy pobożności ludowej przedziwnie splecionej z fascynacją beskidzkim zbójnictwem. Przed obliczem inwałdzkiej Pani mieli modlić się i nawracać zatwardziali zbóje rabujący plebanie i dwory, a następnie ukrywający swoje łupy w trudno dostępnych karpackich jaskiniach. W jaki sposób Maria spoglądająca z łaskami słynącego obrazu zyskała w kulturze ludowej górali beskidzkich miano Matki Bożej Zbójnickiej?
Ikonografia świętych

Kościółek św. Sebastiana w Wieliczce jako fundacja wotywna po ustaniu zarazy

„Około r. 1530 w czasie, kiedy morowa zaraza w Wieliczce i okolicy zabierała tysiące ofiar z pomiędzy górników i rolników, ślubowali pełni wiary w nieskończoną dobroć i miłosierdzie Boskie przodkowie nasi, na przebłaganie Boga Wszechmogącego i odwrócenie strasznej zarazy: zbudować kościółek pod wezwaniem św. Sebastiana, jako Patrona przeciw zaraźliwym chorobom. Ślub ten w krótkim czasie wypełnili, stawiając na przedmieściu, zwanym Lednicą, kościółek z drzewa modrzewiowego i… zaraza ustała” – pisał w 1909 roku Zdzisław Kamiński (Biblioteka Warszawska, t. IV, 1909, z. 1, s. 537).
Grafika europejska

„Odwróć oczy moje, aby nie widziały marności” – emblematy z „Pia desideria” we Frydmanie i w Nowym Targu

Dekoracje malarskie balustrady chóru muzycznego w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowym Targu oraz obrazy w kaplicy Matki Boskiej Karmelitańskiej w kościele św. Stanisława we Frydmanie przedstawiają treści alegoryczne, wyobrażające stan duszy uciśnionej. Autor malowideł wzorował się na miedziorytach ilustrujących dzieło flamandzkiego jezuity Hermana Hugona „Pia desideria emblematis elegiis et affectibus SS. Patrum illustrata”, tzn. „Pobożne pragnienia, emblematami, elegiami i uczuciami świętych Ojców objaśnione”, wydane w 1624 roku w Antwerpii. Na ilustracjach i w subskrypcjach pojawia się między innymi symboliczna para oblubieńców: Divinus Amor i Anima. Divinus Amor, czyli Amor Boży to Chrystus, a Anima – Dusza. Ponadto w wierszach można odnaleźć liczne odniesienia do mitologii antycznej, na przykład Temidę – alegorię sprawiedliwości, czy Kupidyna.
Aktualności

Uniwersytet Papieski będzie uczył digitalizacji. Nowe przedmioty kształcenia w Instytucie Historii Sztuki

Od przyszłego roku akademickiego studenci kierunków Historia Sztuki i Ochrona Dóbr Kultury będą mogli zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie digitalizacji dzieł sztuki i materiałów archiwalnych. Dzięki dofinansowaniu unijnemu w październiku 2020 w programie studiów pojawią się nowe, fakultatywne przedmioty ukierunkowane na zagadnienia związane z procesem digitalizacji, fotografią i projektowaniem graficznym. Wdrożony zostanie także program płatnych staży w instytucjach kultury, który umożliwi studentom łatwiejszy start na rynku pracy.
Aktualności

Remont Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII

Rusza remont pomieszczeń zajmowanych przez Pracownię Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII w przyziemiu budynku przy ul. Bernardyńskiej 3. Prace są prowadzone w związku z realizacją przez Uniwersytet Papieski projektu „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” dofinansowanego ze środków unijnych i potrwają do końca marca 2020.
Ikonografia świętych

Św. Walenty na Walentynki

Dziś Walentynki, z tej okazji przypominamy, że w Kościele katolickim tego dnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Walentego, tradycyjnie uważanego za patrona zakochanych, małżeństw, ale także... chorych na epilepsję, dżumę i podagrę. Kim był św. Walenty i jak przedstawiano go w sztukach plastycznych? Zapraszamy do lektury!
Aktualności

Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

W styczniu 2020 roku Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II rozpocznie realizację projektu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej, dzięki któremu bezcenne zasoby archiwalne zostaną w pełni zdigitalizowane, opracowane i udostępnione w Internecie. Prace nad portalem internetowym potrwają do końca 2022 roku.
Z życia Pracowni

Inwentaryzacja zabytków w Małopolsce 2017-2019

Lato to dla zespołu Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII czas wyjazdów inwentaryzacyjnych. W czasie trwania projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski przeprowadziliśmy prace inwentaryzacyjne w kilkudziesięciu kościołach na terenie Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Wydarzenia

Targi Dziedzictwo w klasztorze OO. Franciszkanów

W dniach 10-11 października 2019 w krużgankach Klasztoru OO. Franciszkanów w Krakowie odbyła się druga edycja specjalistycznych targów poświęconych zabezpieczeniu dóbr dziedzictwa kulturowego. Impreza, która w tym roku odbywała się pod hasłem Targi Dziedzictwo „Zabezpieczenie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń” to jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń, podczas którego spotykają się archiwiści, muzealnicy, bibliotekarze, konserwatorzy zabytków oraz eksperci z dziedziny kultury by wymienić się swoją wiedzą i doświadczeniami w pracy z dobrami kultury.
Wydarzenia

Małopolska Noc Naukowców 2019

W piątek 27 września w godzinach 17-21 Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII otworzy się dla zwiedzających!

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności