Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
malarstwo XIX wieku stacje drogi krzyżowej
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/17349
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1824 rok
Technika i materiał
olej na płótnie, na sklejce, na płycie pilśniowej
Wymiary podstawowe
szerokość – 64 cm
wysokość – 84 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 65 cm
Szerokość bez ramy – 51 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Stacje drogi krzyżowej zamówił ksiądz Kazimierz Rojkowski w 1824 roku, ówczesny proboszcz kościoła w Zakliczynie. Podczas poświęcenia stacji została położona pieczęć Konwentu przemyskiego pw. św. Antoniego Padewskiego z dnia 12 sierpnia 1824. Pierwotnie obrazy wykonane były w technice olejnej na płótnie, a ramy były pozłacane, srebrzone i malowane. Podczas renowacji w 1969/1970 obrazy naklejono na podobrazia ze sklejki i płyty pilśniowej z zastosowaniem masy woskowej, barwionej w kolorze brązowym. W tym czasie uzupełniono również ubytki zaprawy kitem woskowym w kolorze brązowym, wykonano rozległe retusze i przemalowania, również ramy przemalowano olejno i wykonano złocenia metalem na mikstion. W 1995 roku wykonano kolejną konserwację, a ostatnią w 2017 roku o charakterze technicznym, w celu powstrzymania powstałych zniszczeń i zabezpieczenia przed kolejnymi, a także o charakterze estetyczno-plastycznym.

Opis

Stacje drogi krzyżowej w kształcie stojących prostokątów, umieszczonych w profilowanych ramach, zamkniętych od góry łukiem odcinkowym, zdobionym od góry stylizowaną, rzeźbioną dekorację roślinną (listki i wolutki); pośrodku zwieńczenia prosty krzyżyk. W polu zwieńczenia numery stacji zapisane złoconymi cyframi rzymskimi. Kompozycje wieloosobowe, umieszczone na tle pejzażu. Chrystus ubrany jest w niebieską suknię, przewiązaną w pasie sznurem, na głowie ma założoną koronę cierniową. Twarze i dłonie oddane sumarycznie, kolorystyka ciemna, draperia szat miękka. Rama malowana na czerwono, profilowania i ornamentyka złocone. Na odwrociu obrazów numeracja zapisana cyframi arabskimi, natomiast na odwrociu ram numeracja zapisana cyframi rzymskimi (numery nie pokrywają się). Na odwrociu pierwszej stacji napis: „Stacje konserwowane staraniem ks. proboszcza mgr Żmudki w 1969 r. przez J. Furdynę i J. Tarabułę – malarzy z Krakowa”. Na zwieńczeniu dziesiątej stacji, na odwrociu napis: „R[ok] P[ański] 1824”. Po konserwacji w 2017 roku zrekonstruowano napisy w zwieńczeniu dodając „STACYA.”.

Zdjęcia i ich opis wykonano przed konserwacją.

Zarys problematyki artystycznej

Stacje stanowią zespół przedstawień upamiętniających przejście Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy od pretorium Piłata na Golgotę oraz złożenie do grobu. Zwyczaj odprawiania drogi krzyżowej praktykowany jest od czasów wypraw krzyżowych i ma nawiązywać do 14 stacji w Jerozolimie. W XVIII wieku ustalono ich ostateczną liczbę oraz lokalizację. Dziewięć z nich jest poświadczonych przez Ewangelię, natomiast pozostałe są wywnioskowane z innych fragmentów Biblii i tekstów pozabiblijnych. Stacje drogi krzyżowej w kościele w Zakliczynie zostały namalowane w 1824 roku przez nieznanego artystę.

Streszczenie

Stacje drogi krzyżowej w kościele w Zakliczynie zostały namalowane w 1824 roku przez nieznanego artystę.

Bibliografia

Zieliński Chwalisław, "Sztuka sakralna. Co należy wiedzieć o budowie, urządzeniu, wyposażeniu, ozdobie i konserwacji Domu Bożego. Podręcznik opracowany na podstawie przepisów kościelnych", Poznań 1959
"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
Mysiński Aleksander, "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic", Zakliczyn 2001

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Dokumentacja prac konserwatorskich do obrazów z cyklu droga krzyżowa z kościoła pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. K. Kuzemczak, Kraków 2017.

Archiwum Parafialne kościoła w Zkaliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 40.

Jak cytować?

Maria Działo, "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-35

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności