Stacje drogi krzyżowej zamówił ksiądz Kazimierz Rojkowski w 1824 roku, ówczesny proboszcz kościoła w Zakliczynie. Podczas poświęcenia stacji została położona pieczęć Konwentu przemyskiego pw. św. Antoniego Padewskiego z dnia 12 sierpnia 1824. Pierwotnie obrazy wykonane były w technice olejnej na płótnie, a ramy były pozłacane, srebrzone i malowane. Podczas renowacji w 1969/1970 obrazy naklejono na podobrazia ze sklejki i płyty pilśniowej z zastosowaniem masy woskowej, barwionej w kolorze brązowym. W tym czasie uzupełniono również ubytki zaprawy kitem woskowym w kolorze brązowym, wykonano rozległe retusze i przemalowania, również ramy przemalowano olejno i wykonano złocenia metalem na mikstion. W 1995 roku wykonano kolejną konserwację, a ostatnią w 2017 roku o charakterze technicznym, w celu powstrzymania powstałych zniszczeń i zabezpieczenia przed kolejnymi, a także o charakterze estetyczno-plastycznym.
Stacje drogi krzyżowej w kształcie stojących prostokątów, umieszczonych w profilowanych ramach, zamkniętych od góry łukiem odcinkowym, zdobionym od góry stylizowaną, rzeźbioną dekorację roślinną (listki i wolutki); pośrodku zwieńczenia prosty krzyżyk. W polu zwieńczenia numery stacji zapisane złoconymi cyframi rzymskimi. Kompozycje wieloosobowe, umieszczone na tle pejzażu. Chrystus ubrany jest w niebieską suknię, przewiązaną w pasie sznurem, na głowie ma założoną koronę cierniową. Twarze i dłonie oddane sumarycznie, kolorystyka ciemna, draperia szat miękka. Rama malowana na czerwono, profilowania i ornamentyka złocone. Na odwrociu obrazów numeracja zapisana cyframi arabskimi, natomiast na odwrociu ram numeracja zapisana cyframi rzymskimi (numery nie pokrywają się). Na odwrociu pierwszej stacji napis: „Stacje konserwowane staraniem ks. proboszcza mgr Żmudki w 1969 r. przez J. Furdynę i J. Tarabułę – malarzy z Krakowa”. Na zwieńczeniu dziesiątej stacji, na odwrociu napis: „R[ok] P[ański] 1824”. Po konserwacji w 2017 roku zrekonstruowano napisy w zwieńczeniu dodając „STACYA.”.
Zdjęcia i ich opis wykonano przed konserwacją.
Stacje stanowią zespół przedstawień upamiętniających przejście Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy od pretorium Piłata na Golgotę oraz złożenie do grobu. Zwyczaj odprawiania drogi krzyżowej praktykowany jest od czasów wypraw krzyżowych i ma nawiązywać do 14 stacji w Jerozolimie. W XVIII wieku ustalono ich ostateczną liczbę oraz lokalizację. Dziewięć z nich jest poświadczonych przez Ewangelię, natomiast pozostałe są wywnioskowane z innych fragmentów Biblii i tekstów pozabiblijnych. Stacje drogi krzyżowej w kościele w Zakliczynie zostały namalowane w 1824 roku przez nieznanego artystę.
Stacje drogi krzyżowej w kościele w Zakliczynie zostały namalowane w 1824 roku przez nieznanego artystę.
Maria Działo, "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-35