Matka Boska Częstochowska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
malarstwo XX wieku Matka Boska Częstochowska
Miejsce przechowywania
prezbiterium, ściana północna
Identyfikator
DZIELO/17568
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1957 roku
Technika i materiał
akryl na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 100 cm
wysokość – 120 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 80 cm
Szerokość bez ramy – 60 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ufundowali Józefa i Franciszek Cygan z Zakliczyna, w czasie gdy proboszczem parafii był ksiądz Kazimierz Feliks, około 1957 roku. Akantowa rama, w której umieszczony jest obraz pochodzi z XVIII wieku. W inwentarzu kościelnym z 1760 roku znajduje się informacja o obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej. Być może dzieło uległo zniszczeniu i do starej ramy namalowano nowy obraz. Ramę pozłocono na nowo w 2011 roku, a obraz oczyszczono i pokryto werniksem.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający Matkę Boską Częstochowską o analogicznym układzie kompozycji jak oryginał. Maria ubrana jest w jasnoróżową suknię oraz niebieski maforion. Szaty są bogato dekorowane, malowanymi szlachetnymi kamieniami, na szyi Matka Boska ma zawieszony złoty krzyżyk. Chrystus ubrany jest w jasnoróżową sukienkę, również bogato dekorowaną. Maria i Dzieciątko mają na głowach założone korony, zdobione szlachetnymi kamieniami, podtrzymywane przez pary aniołków w białych tunikach. Tło w kolorze oliwkowym, wokół postaci rozmieszczone są sumarycznie oddane sceny. Po lewej stronie obrazu od dołu: Boże Narodzenie i Cierniem Ukoronowanie. Po prawej stronie od góry: Zwiastowanie, niżej Biczowanie Jezusa. Obraz umieszczony jest w profilowanej ramie zdobionej liśćmi wawrzynu, dookoła rzeźbione, ażurowe obramienie z liści akantu.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, jedno z najczęściej powielanych przedstawień Matki Boskiej sztuce polskiej. Wypływa to z faktu, że Maria w odsłonie Częstochowskiej od wieków w historii Polski jest nazywana Królową Polski. Na wybranie tego tytułu dla Madonny Częstochowskiej miały wpływ takie wydarzenia jak: obrona klasztoru na Jasnej Górze podczas wojen polsko-szwedzkich, śluby Jana Kazimierza w 1656 roku, czy koronacja papieskimi diademami w 1717 roku. Ponadto Jasna Góra zawsze była nieodłączonym miejscem kultu religijnego dla wielu Polaków, pielgrzymek i uroczystości patriotycznych.

Streszczenie

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ufundowali Józefa i Franciszek Cygan z Zakliczyna, w czasie gdy proboszczem parafii był ksiądz Kazimierz Feliks, około 1957 roku. Akantowa rama, w której umieszczony jest obraz pochodzi z XVIII wieku.

Bibliografia

Zbigniew Rostkowski, "Obraz mojej matki: studium ikonograficzno-historyczne podobizny częstochowskiego wizerunku" , Studia teologiczne , s. 155-172

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 39.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska Częstochowska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-czestochowska-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności