Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
krucyfiks krzyż procesyjny rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/17367
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 190 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 64 cm
Szerokość figury – 45 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Rzeźba Chrystusa przybita do krzyża trzema gwoździami w głębokim zwisie na ramionach. Sylwetka szczupła o mocno podkreślonej, guzowatej linii żeber, z zaznaczonym mostkiem, kolana złączone, stopy założone w układzie prawa na lewą, ramiona delikatnie umięśnione, dwa palce u dłoni rozprostowane, głowa przechylona na prawe ramię. Twarz podłużna, okolona krótką brodą, usta delikatnie rozchylone, oczy przymknięte ze wzrokiem skierowanym w dół, nos długi i wąski. Włosy długie, ciemnobrązowe, opadają na plecy i dwoma puklami do przodu na ramiona, na głowie założona jest głęboko osadzona, złocona korona cierniowa. Perizonium złocone, zawiązane na guza na prawym boku i spływające łagodnymi falami wzdłuż prawego uda, z przodu układające się na kształt trójkątnej chusty. Z boku, dłoni, stóp i spod korony cierniowej spływają strużki krwi. Polichromia ciała naturalistyczna. Krzyż gładki, prosty, malowany na czarno; nad głową Chrystusa złocony titulus w formie pionowej banderoli z napisem „IN / RI”. Na krawędzi u nasady dolnej belki napis malowany białą farbą: „NS”.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba z XVIII wieku o nieustalonej atrybucji i dokładnym czasie powstania przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa, wykonana jest w stylu barokowym. Nawiązuje do zapoczątkowanego już w średniowieczu sposobu ukazywania martwego ciała Zbawiciela podkreślającego cierpienie i śmierć poprzez eksponowanie ran i opuszczonej bezwładnie głowy. Krucyfiks to krzyż z figurą Chrystusa, będący obowiązkowym wyposażeniem każdego kościoła. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”. Motyw przybicia do krzyża jednym gwoździem stóp Chrystusa, który znajduje się również na omawianym krucyfiksie pojawił się po raz pierwszy około 1230-1250 roku. Nad jego głową znajduje się titulus, czyli tabliczka z napisem winy, skróconym do liter INRI (łac. Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum), czyli Jezus Nazarejczyk Król Żydów. Zgodnie z opisem w Ewangelii św. Jana: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: «Nie pisz: Król Żydowski, ale że On powiedział: Jestem Królem Żydowskim». Odparł Piłat: «Com napisał, napisałem»” (J 19, 19-22).

Streszczenie

Krucyfiks z XVIII wieku. Figura Chrystusa z otwartymi oczami ukazuje go w typie Cristo vivo, czyli w momencie zanim Zbawiciel skonał na krzyżu.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 47.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Karta inwentaryzacyjna krzyża procesyjnego, barokowego z XVIII wieku, oprac. Halina Blak, 1973.

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-137

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności