Św. Antoni Padewski

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Antoni Padewski
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/17575
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1776 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 93 cm
wysokość – 160 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz pierwotnie znajdował się w ołtarzu św. Antoniego (zwanym też ołtarzem Ecce Homo), który konsekrował biskup Franciszek Potkański 22 października 1776. Obraz był poddany konserwacji w Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie w 2012 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem wklęsło-wypukłym z uskokami przedstawiający św. Antoniego Padewskiego. W centrum ukazany święty w postawie stojącej w delikatnym kontrapoście z Dzieciątkiem Jezus na rękach i gałązką białej lilii. Twarz podłużna z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem, drobnymi ustami, długim nosem i delikatnie przymkniętymi oczami. Ubrany jest w habit franciszkański, na stopach ma sandały, a na głowie tonsurę. Dzieciątko zwrócone jest trzy czwarte w lewo, odchylone do tyłu z rączkami ugiętymi w łokciach. Twarz o delikatnych, dziecięcych rysach ze wzrokiem skierowanym na św. Antoniego. Włosy krótkie, kędzierzawe i jasne. Ubrane jest w długą i białą pieluszkę, zasłaniającą biodra. Po lewej stronie obrazu znajduje się okrągły stolik, zasłany zielonym obrusem ze złotymi frędzlami na brzegach. Na stole leży zamknięta księga. W oddali widać pochmurne niebo. Rama drewniana, profilowana i złocona w kształcie stojącego prostokąta, przyłucza malowane na czarno.




Zarys problematyki artystycznej

Obraz powstał około 1776 roku i pierwotnie znajdował się w polu głównym ołtarza św. Antoniego, na co wskazuje oprócz zapisów archiwalnych kształt dzieła. Został namalowany przez nieznanego artystę. Święty Antoni, czyli Fernando Bullone urodził się około 1195 roku w Lizbonie w Portugalii. W wieku około 15 lat wstąpił do zakonu kanoników regularnych św. Augustyna, przyjmując imię Antoni. W 1220 roku przystąpił do zakonu braci mniejszych. Zmarł w 1231 roku. Na obrazie w kościele zakliczyńskim został ukazany z Dzieciątkiem Jezus na ręku, które bardzo często występuje w ikonografii świętego. Według legendy Dzieciątko miało mu się ukazać, by zapewnić go o miłości Boga. Ponadto na obrazie znajduje się otwarta księga Pisma Świętego wskazująca na jego pobożność i chęć głoszenia Słowa Bożego oraz lilia symbolizująca czystość.

Streszczenie

Obraz św. Antoniego Padewskiego powstał około 1776 roku. Na obrazie w kościele zakliczyńskim został on ukazany z Dzieciątkiem Jezus na ręku, które bardzo często występuje w jego ikonografii. Według legendy miało się ukazać świętemu, by zapewnić go o miłości Boga. Ponadto na obrazie znajduje się otwarta księga Pisma Świętego wskazująca na pobożność Antoniego i chęć głoszenia Słowa Bożego oraz lilia symbolizująca czystość.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Mysiński Aleksander, "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic", Zakliczyn 2001

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Dokumentacja konserwatorska obrazu św. Antoni Padewski z kościoła pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie, Kraków 2012.

Archiwum Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Dokumentacja prac konserwatorskich do ołtarza bocznego, pod wezwaniem Chrystusa Pojmanego z kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic, Kraków 2014.

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 36-37.

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności