Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany krucyfiks rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
ściana wschodnia pod dzwonnicą
Identyfikator
DZIELO/17368
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 133 cm
wysokość – 251 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 132 cm
Szerokość figury – 112 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Według informacji zawartych w dokumentacji konserwatorskiej krucyfiks należał do Bractwa Różańcowego w Zakliczynie, założonego w 1658 roku. Krucyfiks wymieniony był w inwentarzu kościoła z 1760 i 1781 roku. Krucyfiks poddano konserwacji w 2013 roku w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Opis

Rzeźba pełna, delikatnie ścięta z tyłu. Figura w typie christo vivo. Ciało w delikatnym zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach, delikatnie uniesionych. Nogi lekko ugięte w kolanach, stopy przebite jednym gwoździem, w układzie prawa na lewą. Głowa przechylona na prawe ramię. Twarz pociągła o długim i prostym nosie, oczy wąskie i zmrużone, usta niewielkie; okolona krótką brodą, układającą się w dwa pukle. Włosy długie, silnie skręcone w pasma opadające na kark i prawe ramię. Na głowie zielona korona cierniowa. Ciało plastycznie kształtowane, światłocieniowe, z podkreśloną muskulaturą i ścięgnami, modelowaną w formy guzowate, linią żeber i mostka z zaznaczonymi śladami męki. Perizonium krótkie w postaci tkaniny przewieszonej przez podwójny sznur, odsłaniającej prawe biodro i udo, z kaskadowym zwisem tkaniny na prawym boku. Na górnej belce krzyża titulus w formie banderoli z napisem „I.N.R.I.”. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała, karnacja bladozielona, perizonium złocone. Krzyż gładki, prosty, malowany na kolor ciemnobrązowy.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba z drugiej połowy XVII wieku o nieustalonej atrybucji i dokładnym czasie powstania przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa. Rzeźbę o smukłym modelunku z guzami widocznymi po bokach klatki piersiowej, szczupłymi goleniami, a zarazem idealizujących rysach twarzy bez większych oznak męki i perizonium przewiązanym sznurem można zadatować na drugą połowę XVII wieku. Nawiązuje do zapoczątkowanego już w średniowieczu sposobu ukazywania martwego ciała Zbawiciela podkreślającego cierpienie i śmierć poprzez eksponowanie ran i opuszczonej bezwładnie głowy. Krucyfiks to krzyż z figurą Chrystusa, będący obowiązkowym wyposażeniem każdego kościoła. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „crucifixus” i oznacza „przybity do krzyża”. Nad jego głową znajduje się titulus, czyli tabliczka z napisem winy, skróconym do liter INRI (łac. Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum), czyli Jezus Nazarejczyk Król Żydów. Zgodnie z opisem w Ewangelii św. Jana: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: «Nie pisz: Król Żydowski, ale że On powiedział: Jestem Królem Żydowskim». Odparł Piłat: «Com napisał, napisałem»” (J 19, 19-22).

Streszczenie

Krucyfiks z drugiej połowy XVII wieku o nieustalonej atrybucji przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa. Według informacji zawartych w dokumentacji konserwatorskiej krucyfiks należał do Bractwa Różańcowego w Zakliczynie, założonego w 1658 roku.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
Künstle Karl, "Ikonographie der christlichen Kunst, Bde. 1-2", Freiburg 1928

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Dokumentacja prac konserwatorskich do rzeźby drewnianej polichromowanej Chrystusa Ukrzyżowanego z XVII w. z kościoła pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. Danuta Prząda, Kraków 2013.

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 49.

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-138

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności