Matka Boska z Dzieciątkiem

malarstwo XIX wieku Matka Boska z Dzieciątkiem Stolarski Sebastian
kościół
około połowy XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Myślenice (?)
olej na płótnie
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Maria przedstawiona frontalnie, w półpostaci, z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku i złotym berłem w prawej ręce. Twarz Marii podłużna z długim i wąskim nosem, drobnymi ustami, dużymi oczami obwiedzionymi regularnymi łukami brwiowymi, ze wzrokiem skierowanym w dal. Ubrana jest w czerwoną suknię z długimi rękawami, przewiązaną w talii złotym paskiem, niebieski płaszcz, spięty złotą klamrą oraz złoto-czerwoną, zamkniętą koronę. Szaty na brzegach zdobione są złotymi lamówkami. Dzieciątko zwrócone jest trzy czwarte w prawo, w pozycji siedzącej, z książką w czerwonej oprawie na kolanach, na której wspiera swoją lewą rączkę, prawą natomiast czyni gest błogosławieństwa. Ubrane jest w białą sukienkę, zdobioną w małe, czteropłatkowe, różowe kwiatki. Twarz okrągła o wyrazistych rysach, duże i brązowe oczy, zarumienione policzki, włosy kręcone i krótkie. Tło w ciemnych odcieniach brązu, rozjaśnione wokół głów Marii i Dzieciątka. Rama drewniana, profilowana, złocona, od wewnątrz dekorowana rzędem nakładających się na siebie listków, a od zewnątrz motywem sznura.

Prawdopodobnie autorem obrazu jest Sebastian Stolarski, malarz z Myślenic, którego dzieła znajdują się w kościołach m.in. w Myślenicach, Skomielnej Białej, Wiśniowej, Trzebuni i Zakliczynie. Malarz często kopiował starsze obrazy. Podobnie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem powtarza konwencjonalny układ kompozycyjny, jednak sposób modelowania twarzy, potraktowania draperii i kolorytu szat, jest już typowy dla malarstwa XIX wieku. Stolarski w kościele w Zakliczynie wykonał także obraz św. Mikołaja z 1850 roku, a około 1850 roku pracował przy renowacji ołtarza i obrazu Matki Boskiej Zakliczyńskiej.

Prawdopodobnie autorem obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest Sebastian Stolarski, malarz z Myślenic, który pracował w wielu kościołach na terenie Galicji Zachodniej, często kopiując starsze dzieła. Również omawiane dzieło powtarza konwencjonalny układ kompozycyjny, jednak sposób modelowania twarzy, potraktowania draperii i kolorytu szat jest już typowy dla malarstwa XIX wieku.

Mysiński Aleksander, "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic", Zakliczyn 2001
Kornecki Marian, "Zabytki sztuki" , [w:] "Monografia powiatu myślenickiego, t. 1: Historia" , red.Reinfuss Roman , Kraków 1970 , s. 285-356
Śnieżyńska-Stolot Ewa, "Rzeźba i malarstwo" , [w:] "Monografia powiatu myślenickiego, t. 2: Kultura ludowa" , red.Reinfuss Roman , Kraków 1970 , s. 331-353
Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian , "Sztuka Ziemi Krakowskiej", Kraków 1982