Św. Stanisław Kostka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Stanisław Kostka
Miejsce przechowywania
zwieńczenie północnego ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/17588
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
olej na desce
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz powstał w XVIII wieku i został wstawiony w zwieńczenie ołtarza bocznego.

Opis

Obraz w kształcie trapezu o wklęsłych ramionach i dolnych narożach, zamknięty łukiem nadwieszonym, ujęty profilowaną i złoconą ramą. Święty w ujęciu półpostaciowym, w trzech czwartych zwrócony w lewo. Twarz zaokrąglona o młodzieńczych rysach. Karnacja jasna z zaróżowionymi policzkami. Włosy krótkie i ciemnobrązowe z zakolami. Święty ubrany w czarny habit i płaszcz jezuicki. Lewa dłoń złożona na piersiach, w prawej dłoni, uniesionej na wysokości pasa trzyma białą lilię. Wokół głowy ma wąski i świetlisty nimb. W prawej górnej partii obrazu znajduje się jasnożółty monogram IHS. W tle żółtawe niebo z popielatymi obłokami. Kolorystyka ciemna, stonowana o wąskiej gamie barwnej i miękkim modelunku.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz został namalowany w XVIII wieku przez nieznanego artystę. Przedstawia św. Stanisława Kostkę, patrona Polski i młodzieży, który żył w latach 1550-1568. Święty był synem kasztelana zakroczymskiego, urodził się w Rostkowie na Mazowszu, studiował w Wiedniu, gdzie prowadził pełne świętości życie. Wbrew woli rodziców wstąpił do zakonu jezuitów. Na obrazie został ukazany w klasycznej konwencji ikonograficznej, jako młodzieniec w stroju jezuity oraz z charakterystycznym dla niego atrybutem – gałązkami białych lilii, symbolizującymi czystość.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz spękany w miejscu łączenia desek.

Streszczenie

Obraz został namalowany w XVIII wieku przez nieznanego artystę. Przedstawia św. Stanisława Kostkę, patrona Polski i młodzieży, który żył w latach 1550-1568. Na obrazie został ukazany w klasycznej konwencji ikonograficznej, jako młodzieniec w stroju jezuity oraz z charakterystycznym dla niego atrybutem – gałązkami białych lilii, symbolizującymi czystość.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Mysiński Aleksander, "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic", Zakliczyn 2001

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 34.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Stanisław Kostka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-kostka

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności