Epitafium księdza Wojciecha Brandysiewicza

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
ks. Stanisław Pająk ks. Wojciech Brandysiewicz tablica pamiątkowa
Miejsce przechowywania
pod amboną
Identyfikator
DZIELO/17355
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
2000 rok
Fundator
ksiądz Stanisław Pająk i parafianie
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
czarny granit szwedzki, techniki kamieniarskie
Wymiary podstawowe
szerokość – 62 cm
wysokość – 71 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Tablica pamiątkowa księdza Wojciecha Brandysiewicza została ufundowana przez proboszcza Stanisława Pająka i parafian z Zakliczyna w 2000 roku i poświęcona 21 maja 2002.

Opis

Tablica w kształcie stojącego prostokąta z kutą inskrypcją „Ś(więtej) P(amięci) / KS(IĄDZ) WOJCIECH BRANDYSIEWICZ / * 1731 R(OKU) W NOWYM TARGU /† 1781 R(OKU) W ZAKLICZYNIE / POCHOWANY POD CHÓREM / TUTEJSZEGO KOŚCIOŁA. / PROBOSZCZ W ZAKLICZYNIE / W LATACH 1762-1781. / BUDOWNICZY OBECNEGO / KOŚCIOŁA W ZAKLICZYNIE / W LATACH 1774-1775. / Z MODLITWĄ, WDZIĘCZNOŚCIĄ I PAMIĘCIĄ / W ROKU JUBILEUSZOWYM 2000: / KS(IĄDZ) STANISŁAW PAJĄK-PROBOSZCZ I WIERNI PARAFII ZAKLICZYN. / R(EQUIESCAT) I(N) P(ACE)”. U góry, pomiędzy literami „Ś” i „P” łaciński krzyżyk.

Zarys problematyki artystycznej

Tablica została poświęcona pamięci księdza Wojciecha Brandysiewicza (1731-1781), proboszcza w Zakliczynie w latach 1762-1781. Był to szczególny czas dla parafii, w którym wybudowano nowy kościół (1774-1775) i uposażono go w ołtarze i ambonę. Ksiądz Brandysiewicz był nie tylko zarządcą parafii, ale i fundatorem nowego kościoła. Był też proboszczem w Skrzydlnej i dziekanem dobczyckim. Zmarł 14 stycznia 1781 i został pochowany w kościele zakliczyńskim. Podczas prac remontowanych w świątyni w 1999 roku odkryto grób pod chórem, a odnalezione szczątki na podstawie danych ze źródeł archiwalnych przypisano księdzu Brandysiewiczowi. Prochy ponownie pochowano w urnie, pod nową posadzką. Ufundowanie tablicy ku pamięci proboszcza odbyło się w 225. rocznicę budowy świątyni w 2000 roku. Tablicę charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje ona do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania bardzo dobry.

Streszczenie

Tablica została poświęcona pamięci księdza Wojciecha Brandysiewicza (1731-1781), proboszcza w Zakliczynie w latach 1762-1781. Był to szczególny czas dla parafii, w którym wybudowano nowy kościół i uposażono go w ołtarze i ambonę. Ufundowanie tablicy ku pamięci proboszcza odbyło się w 225. rocznicę budowy świątyni w 2000 roku. Tablicę charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje ona do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z XX wieku.

Bibliografia

Mysiński Aleksander, "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic", Zakliczyn 2001

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 26.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Epitafium księdza Wojciecha Brandysiewicza", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-wojciecha-brandysiewicza

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności