Epitafium Franciszka Kamskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
epitafium Franciszek Kamski
Identyfikator
DZIELO/17356
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1925 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
drewno, techniki stolarskie, snycerskie, marmoryzacja, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 88 cm
wysokość – 67 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 38 cm
Szerokość bez ramy – 58 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Epitafium ufundowali parafianie Zakliczyna po śmierci proboszcza w 1925 roku. Do 1970 roku zawieszona była na południowej ścianie kościoła. Epitafium zostało odnowione 17 października 2012.

Opis

Epitafium w kształcie leżącego prostokąta z profilowanym obramieniem z uszakami. Na osi, w górnej części złocona, uskrzydlona główka aniołka, a w narożach złocone rozety. Pośrodku tablicy inskrypcja „PRZEZACNEMU KS(IĘDZU) PROBOSZCZOWI I KANONIKOWI / FRANCISZKOWI KAMSKIEMU / ODNOWICIELOWI KOŚCIOŁA / i OPIEKUNOWI UBOGICH. ZMARŁEMU / W 1925 ROKU. A W 50 TEM KAPŁAŃSTWA w KRAKOWIE / WDZIĘCZNI PARAFIJANIE ZAKLICZYNA.” Pole epitafium marmoryzowane w kolorze niebieskim, a rama marmoryzowana w kolorze ciemnobrązowym.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium jest poświęcone księdzu Franciszkowi Kamskiemu, proboszczowi parafii w Zakliczynie w latach 1883-1900. Ksiądz Kamski urodził się 3 lutego 1851 w Trzebieńczycach. W 1876 roku przyjął święcenia kapłańskie. Do Zakliczyna przybył w 1882 roku, a od 1900 do 1913 roku pracował w Bieżanowie. Między innymi za czasów jego posługi wyremontowano kościół i zamówiono witraże do okien prezbiterium i nawy, a prawdopodobnie także odmalowano wnętrze. W 1890 roku proboszcz Kamski założył Kółko Rolnicze w Zakliczynie. Jako emeryt mieszkał w Oświęcimiu. Zmarł 15 listopada 1925. Tablica epitafijna jest zdobiona marmoryzacją, czyli techniką imitującą żyłkowania występujące w marmurze. Kształt epitafium zamknięty jest w narożach tzw. uszakami – dekoracyjnymi elementami w postaci występów z linii obramienia, służącymi do zaakcentowania naroży, w omawianym dziele dodatkowo podkreślonymi złoconymi rozetami.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania dobry.

Streszczenie

Epitafium jest poświęcone księdzu Franciszkowi Kamskiemu, proboszczowi parafii w Zakliczynie w latach 1883-1900. Ksiądz Kamski do Zakliczyna przybył w 1882 roku. Między innymi za czasów jego posługi wyremontowano kościół i zamówiono witraże do okien prezbiterium i nawy, a prawdopodobnie także odmalowano wnętrze. Zmarł 15 listopada 1925.

Bibliografia

Stopka Józef, "Kalendarium osób, rzeczy i wydarzeń w parafii Zakliczyn", https://docplayer.pl/23541354-Kalendarium-osob-rzeczy-i-wydarzen-w-parafii-zakliczyn.html [dostęp z dn. 23.04.2018]
Mysiński Aleksander, "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic", Zakliczyn 2001

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 26-27.

Jak cytować?

Maria Działo, "Epitafium Franciszka Kamskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-franciszka-kamskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności