Chrzcielnica prawdopodobnie powstała w XVI wieku i została przeniesiona z poprzedniego kościoła w Zakliczynie. Pierwotnie była wykonana z jednego kawałka kamienia, wtórnie została przełamana w połowie i osadzona na metalowym trzpieniu. W 1850 roku dosztukowano do niej pokrywę. W 2010 roku wykonano konserwację chrzcielnicy w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.
Chrzcielnica ustawiona na niskiej, prostopadłościennej bazie, trzon na planie kwadratu o ściętych narożach, zwężający się ku górze, oddzielony od czary talerzykiem w formie sznura, czara zamknięta ośmioboczną krawędzią. Trzon zdobiony rzeźbioną dekoracją w formie skręconych wolut, a czara gałązkami z odnogami zawijającymi się na boki i opadającymi w dół. Gałązki u góry zwieńczone krzyżykami. Pokrywa w formie baniastej kopuły, na planie ośmioboku, zwężająca się ku górze i zakończona kulą z krzyżykiem o trójlistnie zamkniętych ramionach. Pokrywa polichromowana na kolor czerwony, profilowania srebrzone, krzyżyk złocony.
Chrzcielnica należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Została wykonana w tradycji późnogotyckiej. Jest dziełem o prostych formach trzonu i czary, zdobionej spiralną dekoracją ornamentalną. Od XII wieku na terenie Europy najpowszechniej spotykana jest chrzcielnica o kształcie kielichowym, wykonana z kamienia, drewna lub metalu. Pokrywa chrzcielnicy być może powstała w XIX wieku w formie przypominającej baniasty hełm wieży, zwieńczony krzyżykiem o trójlistnie zakończonych ramionach.
Chrzcielnica prawdopodobnie powstała w XVI wieku. Należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Została wykonana w tradycji późnogotyckiej.
Maria Działo, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-6