Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty profilowaną, złoconą ramą z motywem rocaille'owych kartuszy w narożach i jednego z profilowań ozdobionego motywem sznura. Chrystus ukazany jest w ujęciu półpostaciowym w trzech czwartych zwrócony w lewo z głową skierowaną w prawo. Zbawiciel oburącz podtrzymuje niesiony na lewym barku brązowy, prosty krzyż. Twarz podłużna o wyrazistych rysach i śniadej karnacji z krótkim i ciemnobrązowym zarostem, długim nosem i ciemnymi oczami. Włosy długie, ciemnobrązowe, falowane, opadające na plecy i ramiona. Na głowie ma dwie korony cierniowe, jedną czarną i drugą domalowaną poniżej, złoconą; wokół głowy promienisty nimb. Ubrany jest w ciemnoniebieską suknię i czerwony płaszcz odsłaniający część torsu i prawą rękę. Na szyi ma zawieszony gruby łańcuch, którego koniec przewieszony jest przez lewy nadgarstek; na ciele widoczne są strużki krwi i potu. Kolorystyka stonowana i ciemna. W tle widoczna murowana architektura z półkolistą arkadą.
Obraz „Chrystus dźwigający krzyż” został namalowany w nieznanym warsztacie malarskim w XVII wieku. Przedstawia Chrystusa przed męką, po biczowaniu i cierniem koronowaniu, który dźwigając ciężki krzyż, zmierza na Golgotę. Samotność Zbawiciela ukazana na obrazie jest charakterystyczna dla pasyjnego malarstwa barokowego i ma podkreślać mistyczny charakter dzieła poprzez wyeksponowanie postaci Chrystusa na ciemnym tle.
Obraz „Chrystus dźwigający krzyż” został namalowany w nieznanym warsztacie malarskim w XVII wieku. Przedstawia Chrystusa przed męką, po biczowaniu i cierniem koronowaniu, który dźwigając ciężki krzyż, zmierza na Golgotę. Samotność Chrystusa ukazana na obrazie jest charakterystyczna dla pasyjnego malarstwa barokowego i ma podkreślać mistyczny charakter dzieła.
Maria Działo, "Chrystus dźwigający krzyż", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-dzwigajacy-krzyz