Chrystus dźwigający krzyż

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
Chrystus dźwigający krzyż malarstwo XVII wieku
Miejsce przechowywania
północna ściana prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/17569
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 98,5 cm
wysokość – 112 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty profilowaną, złoconą ramą z motywem rocaille'owych kartuszy w narożach i jednego z profilowań ozdobionego motywem sznura. Chrystus ukazany jest w ujęciu półpostaciowym w trzech czwartych zwrócony w lewo z głową skierowaną w prawo. Zbawiciel oburącz podtrzymuje niesiony na lewym barku brązowy, prosty krzyż. Twarz podłużna o wyrazistych rysach i śniadej karnacji z krótkim i ciemnobrązowym zarostem, długim nosem i ciemnymi oczami. Włosy długie, ciemnobrązowe, falowane, opadające na plecy i ramiona. Na głowie ma dwie korony cierniowe, jedną czarną i drugą domalowaną poniżej, złoconą; wokół głowy promienisty nimb. Ubrany jest w ciemnoniebieską suknię i czerwony płaszcz odsłaniający część torsu i prawą rękę. Na szyi ma zawieszony gruby łańcuch, którego koniec przewieszony jest przez lewy nadgarstek; na ciele widoczne są strużki krwi i potu. Kolorystyka stonowana i ciemna. W tle widoczna murowana architektura z półkolistą arkadą.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz „Chrystus dźwigający krzyż” został namalowany w nieznanym warsztacie malarskim w XVII wieku. Przedstawia Chrystusa przed męką, po biczowaniu i cierniem koronowaniu, który dźwigając ciężki krzyż, zmierza na Golgotę. Samotność Zbawiciela ukazana na obrazie jest charakterystyczna dla pasyjnego malarstwa barokowego i ma podkreślać mistyczny charakter dzieła poprzez wyeksponowanie postaci Chrystusa na ciemnym tle.

Streszczenie

Obraz „Chrystus dźwigający krzyż” został namalowany w nieznanym warsztacie malarskim w XVII wieku. Przedstawia Chrystusa przed męką, po biczowaniu i cierniem koronowaniu, który dźwigając ciężki krzyż, zmierza na Golgotę. Samotność Chrystusa ukazana na obrazie jest charakterystyczna dla pasyjnego malarstwa barokowego i ma podkreślać mistyczny charakter dzieła.

Bibliografia

Dziubecki Tomasz , "Ikonografia Męki Chrystusa w nowożytnym malarstwie kościelnym w Polsce", Warszawa 1996

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 37.

Jak cytować?

Maria Działo, "Chrystus dźwigający krzyż", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-dzwigajacy-krzyz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności