Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Siepraw
Miejscowość
Zakliczyn
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Wszystkich Świętych
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Jan Nepomucen
Miejsce przechowywania
zwieńczenie południowego ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/17592
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na desce (?)
Wymiary podstawowe
szerokość – 120 cm
wysokość – 130 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz powstał w XVIII wieku i został umieszczony w zwieńczeniu ołtarza bocznego, który około 1775 roku wykonał prawdopodobnie kieżmarski artysta Johann Feeg.

Opis

Obraz w kształcie trapezu o wklęsłych ramionach i dolnych narożach, zamknięty łukiem nadwieszonym, ujęty profilowaną, złoconą ramą. Święty ukazany w półpostaci, w trzech czwartych zwrócony prawo z dłońmi skrzyżowanymi na wysokości pasa, w których trzyma krucyfiks. Twarz pociągła o wyrazistych rysach, z krótkim, brązowym zarostem. Włosy długie, falowane, ciemnobrązowe, opadające na plecy i prawe ramię. Święty ubrany jest w albę i almucję, na głowie ma ciemnoniebieski biret. Ręce złożone na piersiach, w lewej dłoni krucyfiks. Po prawej stronie świętego widoczny jest fragment pulpitu. W tle obłoki, wokół głowy pięć gwiazd. Kolorystyka stonowana.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz powstał w XVIII wieku, niestety nieznany jest autor tego dzieła. W centrum kompozycji został ukazany św. Jan Nepomucen, który był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego na obrazie został przedstawiony w stroju odpowiadającym tej godności. Święty wmieszany w walkę arcybiskupa Pragi z królem Wacławem, nie chcąc wyjawić tajemnicy spowiedzi, został uwięziony, poddany torturom, aż w końcu zginął zrzucony z mostu Karola do Wełtawy w 1393 roku. Krzyż, który trzyma w dłoni przypomina o jego szczególnej czci wobec Ukrzyżowanego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania dobry.

Streszczenie

Obraz św. Jana Nepomucena został wykonany w XVIII wieku w nieznanym warsztacie malarskim. Święty był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego na obrazie został przedstawiony w stroju odpowiadającym tej godności. Najczęściej ukazywany jest jako adorujący krucyfiks trzymany w ręku.

Bibliografia

Mysiński Aleksander, "Dzieje parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic", Zakliczyn 2001
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, Dokumentacja prac konserwatorskich do ołtarza bocznego, pod wezwaniem Chrystusa Pojmanego z kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Zakliczynie k. Myślenic, oprac. Danuta Prząda, 2014.

Archiwum parafialne w Zakliczynie, Inwentarz parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, oprac. ks. Józef Stopka, 2018, s. 36.

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności