Gdów

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Autor opracowania
Stanisław Witecki
Uznanie autorstwa 4.0

Zabytki

Parafie

Zdjęcie nr 1: Kościół murowany z cegły i kamienia, tynkowany, orientowany, jednonawowy z kaplicami. Prezbiterium wydłużone, zamknięte trójbocznie, odchylone na południe od osi nawy, przy północnej ścianie niewielka, prostokątna dawna zakrystia (obecnie kruchta), przy południowej dobudowana wtórnie piętrowa dwuczęściowa zakrystia ze skarbcem, od wschodu, na zewnętrznej ścianie kościoła Ogrojec. Nawa główna szersza od prezbiterium, na rzucie prostokąta, od południa wieloboczna kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa (dawniej Przemienienia Pańskiego), od północy i południa dobudowane kaplice boczne na planie prostokąta, północna dwukrotnie większa od południowej, od zachodu wieża na planie kwadratu. Prezbiterium i nawa nakryte sklepieniami pozornymi, oddzielone od ścian gzymsem przebiegającym przez całe wnętrze, łuk tęczowy półkolisty, wewnątrz ujęty pilastrami. Dawne, ostrołukowe okna znajdują się w ścianach nawy głównej. Dostęp do kaplicy i naw bocznych z nawy głównej przez wysokie przejścia arkadowe, w północnej części nawy ujęte opaskami tynkowymi, w północno-zachodniej przejście z barokowym, kamiennym portalem (dawne wejście do kościoła). W starej zakrystii dwa gotyckie, kamienne, ostrołukowe portale oraz gotyckie okno. W wielobocznej kaplicy sklepienie kolebkowe z lunetami, w kaplicach bocznych oraz w nowej zakrystii stropy żelbetowe i sufity tynkowe. Elewacje tynkowane, z obłożoną kamieniem partią cokołu, ściana północna dawnej zakrystii z odsłoniętym wątkiem kamiennym oraz narożną przyporą, wieloboczna kaplica oszkarpowana w narożach. Do wschodniej ściany prezbiterium dobudowany kamienny Ogrójec z arkadą, zwieńczony gzymsem oraz schodkowym szczytem z kamiennymi figurami. Wejścia do kościoła przez kaplice boczne od północy i zachodu oraz przez kruchtę w przyziemiu wieży. Okna w formie stojącego prostokąta w ścianach kaplic bocznych, nowej zakrystii, prezbiterium, okna ostrołukowe w wielobocznej kaplicy. Wieża smukła, trójkondygnacyjna, bez podziałów architektonicznych z oknami na poziomie każdej kondygnacji, zwieńczona hełmem baniastym. Nawa główna i prezbiterium nakryte dachem dwuspadowym, niższe nawy boczne również. W miejscu połączenia nawy i prezbiterium wieżyczka na sygnaturkę. Kaplica przekryta dachem ostrosłupowym, nowa zakrystia i skarbiec dachem trójspadowym, stara zakrystia pulpitowym.
kościół

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Zdjęcie nr 1: Sakramentarium architektoniczne, w formie aediculi, na podstawie przyjmującej kształt parapetu podtrzymywanego przez dwie konsole, pomiędzy którymi w kartuszu znajduje się rzeźbiony herb Prus I. Flankowane jest pilastrami o głowicach jońskich i trzonach dekorowanych rytą groteską, dźwigającymi pełne belkowanie z silnie wysuniętym gzymsem dekorowanym kostkowaniem. Fryz ze złoconą inskrypcją „ECCE PANIS ANGELORVUM”. W polu głównym znajduje się półkolista arkada  wsparta na toskańskich pilastrach, podzielona gzymsem na dwie części, w dolnej znajdują się kute drzwiczki w formie stojącego prostokąta, w górnej, w tympanonie pozłacany, owalny medalion z płaskorzeźbioną półpostacią błogosławiącego Chrystusa trzymającego kulę zwieńczoną krzyżem. W przyłuczach arkady ryta arabeska. Sakramentarium polichromowane w kolorze blado różowym z pozłacanymi detalami.
sakramentarium

Sakramentarium

Zdjęcie nr 1: Figura umarłego Chrystusa przybita trzema gwoździami do krzyża o prostym zakończeniu ramion. Ciało w dużym zwisie, o ramionach przyjmujących kształt szerokiego „V”, na lekko ugiętych nogach, ze stopami skrzyżowanymi w układzie prawa na lewą, głowa opada na prawy bark. Twarz ma szczupłą, o dużych, zamkniętych oczach, wąskim nosie i ustach, okoloną krótką brodą i brązowymi włosami, sięgającymi ramion. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało ma szczupłe i umięśnione, zwłaszcza w partii ramion i nóg, klatka piersiowa o delikatnie podkreślonej muskulaturze. W prawym boku rana z rzeźbionymi kroplami krwi. Białe, krótkie perizonium zawieszone na podwójnym sznurze, odsłaniające prawe udo, ze zwisem tkaniny przy prawym boku i w partii podbrzusza. Polichromia ciała naturalistyczna z zaznaczonymi śladami męki.  Na zakończeniu pionowej belki krzyża zwój z napisem „I. N. / R. I.”
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Na niskiej prostopadłościennej podstawie, niewielka stopa z trzonem w typie balustradowej lalki podtrzymującej półkulistą czarę o powierzchni imitującej puklowanie z wklęską i zaoblonym brzegiem. Na trzonie ryty kartusz z godłem herbu Zadora pod kapeluszem z sześcioma chwostami po każdej ze stron, w trzech rzędach. Pokrywa w formie korony zamkniętej, z sześcioma kabłąkami złączonymi kulą i krzyżem; obręcz i kabłąki z malowanymi rautami i kaboszonami imitującymi kamienie jubilerskie. Wewnątrz korony grupa rzeźbiarska: Chrystus w Jordanie, z rękoma w geście modlitwy i św. Jan Chrzciciel polewający wodą głowę Jezusa.
chrzcielnica

Chrzcielnica

Zdjęcie nr 1: Epitafium w formie leżącego prostokąta, ujęte ramą utworzoną ze zwróconych ku sobie par wolut. U spodu tablicy herb z labrami, zwieńczony klejnotem w postaci hełmu w koronie i zbrojnej nogi, o czteropolowej tarczy z herbami: Nowina, Topór, Kietlicz, Doliwa. Epitafium zwieńczone rytowanym medalionem z przedstawieniem czaszki, skrzyżowanych piszczeli i klepsydry, ujętym ornamentem roślinnym przechodzącym w woluty, zakończonym krzyżem. W polu inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / G(E)N(ER)OSO OLIM IACOBO DE WILKOWICE WIEYSKI / HEREDI IN FAŁKOWICE / SPECTATAE VIRTVTIS ET PROBITATIS VIRO / IN CLERVM IN PAVPERES IN ECCLESIAM HANC / CVI MILLE FLOREN(ORUM) IN CENSVM DONAVIT / PIA LIBERALITATE BENEFICO / CHRISTIANO OBITV AD IMMORTALEM VITAM TRANSLATO / MAESTISSIMA CONIVNX RELICTA CHATARINA DE POREMBA / MONVMENTVM HOC POSVIT/ OBIIT ANNO D(OMI)NI 1673 MENSE FEBRVARY DIE 22 / AETATIS SVAE 49.”
płyta nagrobna

Epitafium Jakuba Wiejskiego

Zdjęcie nr 1: Krzyż zwrócony jest w trzech czwartych w lewo, lekko pochylony, na górnej belce krzyża zwój z napisem „I.N / R.I.”. Do niego przybita jest trzema gwoździami pełnoplastyczna rzeźba umarłego Chrystusa. Figura w delikatnym zwisie ciała o szeroko rozłożonych ramionach oraz łukowato wygiętej sylwetce, głowa opada bezwładnie na prawy bark, nogi lekko ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz o łagodnych rysach, zamkniętych oczach, długim, prostym nosie oraz nieznacznie rozchylonych ustach, okolona krótką brodą. Włosy rzeźbione w silnie skręcone pukle opadające na ramię i plecy, na głowie korona cierniowa. Ciało silnie wychudzone z zaznaczonymi śladami męki, plastycznie modelowane, o wyraźnie podkreślonej muskulaturze ramion i ud oraz żeber klatki piersiowej. Perizonium w formie ekspresyjnie rozwianej, silnie drapowanej tkaniny, przewiązanej podwójnym sznurem, odsłaniającej prawe biodro, z obfitym zwisem na prawym biodrze. Polichromia naturalistyczna, karnacja bladobeżowa, włosy ciemnobrązowe, perizonium białe.
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym z uskokiem. W centrum postać Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej stojącej na półksiężycu i kuli z wężem sięgającym po owoc. Maria ukazana frontalnie, z głową skierowaną w prawo, w kontrapoście, z dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma rozświetloną, pełną, o delikatnie malowanych rysach, z oczami zwróconymi ku górze, długim nosem i małymi, pełnymi ustami. Włosy długie, falowane, opadają na plecy. Postać ubrana w białą suknię, przewiązaną w talii fioletową szarfą oraz z jasnobrązową szafą u szyi. Zielononiebieski płaszcz z fioletowym podbiciem zarzucony na ramiona otacza postać z przodu. Tkanina delikatnie drapowana, układa się w swobodnie opadające fałdy, z lekko rozwianymi fragmentami. Postać ukazana na tle rozświetlonego nieba w odcieniach ochry, otoczona obłokami z uskrzydlonymi główkami anielskimi. Nad jej głową nadlatująca gołębica Ducha Świętego i wieniec z 12 gwiazd. U spodu kompozycji w dolnych narożach przedstawienie pejzażu z architekturą, po lewej stronie ze słońcem, po prawej z księżycem. Kolorystyka stonowana, nienasycona, z przewagą ochry, błękitu oraz bieli.
obraz

Matka Boska Niepokalanie Poczęta (Matka Boska Gdowska)

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta. Matka Boska ukazana w półpostaci, zwrócona frontalnie, na lewej ręce podtrzymuje Dzieciątko, prawą krzyżuje z przodu z dłonią w geście błogosławieństwa. Twarz o śniadej karnacji łagodnych rysach, z długim prostym nosem i ciemnobrązowymi oczami. Maria ubrana w posrebrzaną suknię z wąskimi rękawami oraz pozłacany maforion z gwiazdą na prawym ramieniu narzucony na głowę i ramiona. Dzieciątko zwrócone w trzech czwartych w lewo, lewą ręką trzyma przy boku zamkniętą księgę, prawą wykonuje gest błogosławieństwa. Twarz okrągła o śniadej karnacji z ciemnobrązowymi oczami, prostym nosem, pełnymi ustami, okolona krótkimi brązowymi włosami, układającymi się w lekko skręcone pukle. Dzieciątko jest ubrane w długą złotą tunikę z wąskimi rękawami. Na głowach obu postaci zamknięte złote korony. Postacie ukazane na tle posrebrzanej, płaskorzeźbionej kratki wypełnionej rozetami. Twarze, dłonie i stopy Marii i Jezusa malowane na drewnie, szaty i korony płaskorzeźbione.
obraz

Matka Boska Różańcowa

Zdjęcie nr 1: Feretron w formie stojącego prostokąta, w profilowanej ramie, ujęty spływami wolutowymi, zakończony szczytem, dekorowany rocaille'm, pola zdobione falistymi żłobkami. Rama ustawiona na listwie i dwóch cokołach, o profilowanych brzegach, z otworami na drążki. 
Na awersie obraz z Matką Boską Różańcową oraz św. Dominikiem i św. Katarzyną Sieneńską w formie stojącego prostokąta. Matka Boska w centrum kompozycji ukazana jako siedząca na tronie, na wysokim postumencie, z Dzieciątkiem na lewym kolanie. Maria przedstawiona frontalnie, przechylona w prawo, prawą ręką podaje różaniec św. Dominikowi, lewą przytrzymuje Dzieciątko. Ubrana jest w czerwoną suknię i niebieski płaszcz z fioletową podszewką, okalający głowę, spięty pod szyją, opadający na ramiona i kolana. Dzieciątko zwrócone w trzech czwartych w prawo, z tułowiem i głową skręconą w drugą stronę, lekko pochylone podaje oburącz różaniec św. Katarzynie. Ubrane jest w białą tunikę przepasaną w talii. W lewym dolnym rogu postać klęczącego św. Dominika, zwróconego profilem w stronę Matki Boskiej, z wyciągniętymi w górę rękami, w których trzyma różaniec, z uniesioną głową. Święty ubrany jest w biały habit i czarny płaszcz, na głowie ma tonsurę. W prawym dolnym rogu obrazu postać klęczącej św. Katarzyny Sieneńskiej, zwróconej profilem ku Marii, z pochyloną głową, w prawej uniesionej ręce trzyma różaniec, w lewej gałązkę lilii. Ubrana jest w biały habit i czarny płaszcz, na głowie ma czarny welon i koronę cierniową. Pomiędzy świętymi, na cokole wieniec z czerwonych róż i leżąca biała lilia. U nóg św. Dominika otwarta księga. Scenę ukazana na tle błękitno-różowego nieba z obłokami. Tron ujęty dwoma aniołkami i czterema uskrzydlonymi główkami anielskimi. 
Na rewersie obraz z przedstawieniem Trójcy Świętej w formie stojącego prostokąta. Trójca ukazana jako tronującą w niebie, zasiadająca ponad globem podtrzymywanym przez trzy putta. Po prawej stronie siedząca postać Chrystusa, zwróconego w trzech czwartych w lewo, z wyciągniętą prawą nogą, spoczywającą na globie. Prawą ręką przytrzymuje na ramieniu krzyż, lewą wyciąga przed siebie. Twarz ma pociągłą, o dużych oczach i prostym nosie, okoloną jasną, gęstą brodą i jasnobrązowymi włosami, opadającymi na ramiona. Jezus ubrany jest w czerwony płaszcz, zarzucony na ramiona, biodra i nogi, odsłaniający tors. Na jego ciele widoczne są ślady męki. Po lewej siedząca postać Boga Ojca zwróconego w trzech czwartych w prawo, z prawą stopą opartą na globie. W prawej dłoni wspartej na kolanie trzyma berło, lewa jest ugięta i uniesiona. Twarz ma pociągłą, z wysokim czołem, o starczych rysach, dużych oczach i garbatym nosie, okoloną długą siwą brodą opadającą na pierś oraz siwymi włosami sięgającymi ramion. Ubrany jest w długą, białą tunikę oraz zielony płaszcz spięty na lewym ramieniu, o niebieskiej podszewce i złoconej lamówce. Nad postaciami unosi się gołębica Ducha Świętego. Scena na tle szaro-błękitnych, skłębionych chmur, w górnej części obrazu rozświetlone niebo.
feretron

Feretron z obrazami Trójcy Świętej oraz Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem i św. Katarzyną Sieneńską

Zdjęcie nr 1: Figura umarłego Chrystusa przybita trzema gwoździami do krzyża o prostych ramionach. Ciało w lekkim zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach, układających się w delikatny łuk, esowato wygiętej sylwetce, głowa opada bezwładnie na prawy bark, obie nogi ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz trójkątna, szczupła, o zamkniętych oczach, dużym, prostym nosie i wąskich ustach, okolona krótką brodą i włosami silnie skręconymi w pukle. Na głowie szeroka, zielona korona cierniowa. Ciało wychudzone, o silnie podkreślonej muskulaturze oraz żebrach klatki piersiowej. Biodra przepasane białym, krótkim i silnie drapowanym perizonium, zawiązanym na lewym boku. Polichromia ciała naturalistyczna z zaznaczonymi śladami męki. Na zakończeniu pionowej belki krzyża banderola z napisem „I.N./R.I.”
rzeźba

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna, na cokole, o wklęsłym licu. Ołtarz prostopadłościenny z drewnianą mensą. Antepedium dekorowane płyciną z monogramem IHS ujętym w wieniec utworzony ze stylizowanych liści i kwiatów. Nastawa ujęta pilastrami podtrzymującymi belkowanie zwieńczone wydatnym gzymsem z odcinkami falistego przerwanego przyczółka z parą puttów. W polu środkowym obraz w kształcie stojącego prostokąta z obrazem Vir Dolorum, ujętym profilowaną ramą. Pilastry zdobione kratką regencyjną i rocaille'em, przed nimi figury św. Bonawentury i św. Franciszka stojące na konsolach. Na belkowaniu rocaille'owy kartusz z monogramem IHS. Zwieńczenie zbliżone do stojącego prostokąta, ujęte dwiema parami wolut dekorowanych rocaille'em, zakończone faliście wygiętym gzymsem oraz glorią promienistą z okiem Opatrzności pośród obłoków i główkami anielskimi. W polu obraz w kształcie stojącego prostokąta o wklęsłych górnych narożach przedstawiający św. Judę Tadeusza, powyżej nadlatujące putto z otwartą księgą z napisem: „CESSAT NECESSITAS”. Nastawa ujęta uszami z rocaille'u. Struktura polichromowana w kolorze jasnozielonym, pilastry, detale architektoniczne oraz ornamentyka pozłacane i posrebrzane.
ołtarz

Ołtarz boczny

Zdjęcie nr 1: Tabernakulum w formie sześcianu, z wypukłym frontem. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym z aplikacją przedstawiającą kielich z hostią z monogramem IHS w glorii. Tron wystawienia architektoniczny, trójosiowy. Oś środkowa w postaci obrotowej niszy ujętej w profilowaną ramę, z konchą utworzoną z rocaille'u, zakończona ornamentalnym zwieńczeniem dekorowanym muszlą, małżowiną i kartuszem, które tworzą postument dla rzeźby baranka z krzyżem. Osie boczne na cokole, cofniętym pod kątem w tył, ujęte dwiema parami kolumn różnej wysokości o kapitelach kompozytowych, dźwigających pełne belkowanie w formie spływu, wyłamane w ich partii, na których znajdują się siedzące i klęczące figury aniołów. Między kolumnami prostokątne płyciny z wotami. Struktura polichromowana w kolorze jasnozielonym z pozłoconymi profilami i ornamentyką.
tabernakulum

Tabernakulum z tronem wystawienia

Zdjęcie nr 1: Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem, na dwustrefowym cokole. Ołtarz prostopadłościenny, mensa marmurowa z portatylem. Antepedium w formie leżącego prostokąta ujęte płyciną z monogramem Marii w akantowym wieńcu w centrum, w narożach rocaille. Retabulum ujęte parą filarów dźwigających pełne belkowanie przerwane nad polem środkowym, wyłamane partie podtrzymywane przez rokokowe konsole z uskrzydlonymi główkami anielskimi i kartuszami. Na belkowaniu zdwojony przerwany przyczółek z puttami. W polu środkowym obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej ujęty profilowaną ramą w formie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem nadwieszonym z uskokiem. Z dwóch stron filarów cztery figury ewangelistów ustawione na konsolach. Zwieńczenie w formie stojącego prostokąta, ujęte spływami wolutowymi, zamknięte fragmentem falistego gzymsu oraz glorią promienistą z otwartą księgą z napisem: „LIBER GENERTIONIS / JESU CHRISTI” pośród obłoków i główek anielskich oraz figurek puttów. W polu obraz św. Stanisława w formie stojącego prostokąta zamkniętego półkolistym łukiem nadwieszonym. Nastawa ujęta uszami utworzonymi z rocaille'u i róż. Struktura ołtarza polichromowana w kolorze jasnozielonym, z pozłacanymi profilami i ornamentyką oraz posrebrzoną glorią i detalami.
ołtarz

Ołtarz główny

Zdjęcie nr 1: Rzeźba drążona z tyłu, ukazana frontalnie z głową skierowaną w prawo, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce. Lewa ręka świętego podtrzymuje księgę opartą na biodrze, prawa jest zgięta i uniesiona w bok. Twarz pociągła, o długim nosie, półprzymkniętych oczach zwróconych ku górze. Okolona jest krótką brodą oraz włosami z tonsurą na czubku głowy. Święty ubrany jest w habit oraz płaszcz zawinięty na prawej nodze. Habit o delikatnych załamaniach tkaniny, ściśle przylegający do ciała. Płaszcz głęboko rzeźbiony, silnie marszczony o grubych, ostrych fałdach. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała, szaty złocone, atrybuty srebrzone.
rzeźba

Św. Dominik Guzman

Zdjęcie nr 1: Rzeźba drążona z tyłu, zwrócona w trzech czwartych w prawo z głową odchyloną w tył, zwróconą w górę, stoi w kontrapoście, sylwetka esowato wygięta. W uniesionej lewej ręce święty trzyma zawiniętą kartę z napisem „PEREUNT PERICULA”, prawa ugięta, dłonią wskazuje na pierś. Twarz pociągła, szczupła, o dużych oczach skierowanych ku górze, długim nosie, delikatnie rozchylonych ustach. Okolona jest krótką brodą oraz krótkimi włosami, delikatnie falowanymi z tonsurą na czubku głowy. Święty jest ubrany w habit, przewiązany w talii podwójnym sznurem ze zwisem z trzema guzami. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała, szaty pozłacane, atrybuty posrebrzane.
rzeźba

Św. Franciszek z Asyżu

Zdjęcie nr 1: Rzeźba drążona z tyłu, ukazana frontalnie, w wykroku, z głową przechyloną delikatnie w tył, skierowaną w lewo. Prawa ręka ugięta, dłonią wskazuje na pierś, lewą święty przytrzymuje na biodrze zamkniętą księgę. Twarz ma podłużną, pełną, o młodzieńczych rysach, długim nosie, głęboko osadzonych i otwartych oczach zwróconych ku górze oraz delikatnie rozchylonych ustach. Włosy w postaci loków opadają na plecy. Święty ubrany w ściśle przylegającą do ciała tunikę przewiązaną w talii oraz otaczający postać płaszcz zawieszony na lewym ramieniu. Tunika delikatnie marszczona, ściśle przylegająca do ciała, zaś draperia płaszcza głęboko rzeźbiona, ekspresyjnie fałdowana. Przy lewej nodze postaci figura orła. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała, szaty pozłacane, orzeł posrebrzany.
rzeźba

Św. Jan Ewangelista

Zdjęcie nr 1: Rzeźba drążona z tyłu, ukazana frontalnie, z pochyloną głową i przechyloną w prawo sylwetką, obie ręce rozłożone na boki. Jej twarz jest okrągła, o głęboko osadzonych oczach skierowanych w dół, dużym nosie i delikatnie rozchylonych ustach. Święta jest ubrana w habit, płaszcz oraz welon z koroną cierniową na głowie. Tkanina sztywna, delikatnie łamana, płaszcz ekspresyjnie drapowany w grube fałdy. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna, szaty pozłacane.
rzeźba

Św. Katarzyna Sieneńska

Zdjęcie nr 1: Rzeźba drążona z tyłu, zwrócona frontalnie, z głową skierowaną ku górze, o esowato wygiętej sylwetce, w kontrapoście, z lewą nogą opartą na skale. Lewa ręka jest ugięta i uniesiona, prawą święty przytrzymuje księgę, opierając ją na biodrze. Twarz ma pociągłą, o starczych rysach, długim nosie, delikatnie rozchylonych ustach i oczach zwróconych w górę. Okolona jest długą brodą w formie opadających na pierś pukli. Włosy ma krótkie. Postać ubrana jest w przylegającą do ciała tunikę, delikatnie marszczoną w partii torsu i obficie fałdowaną u spodu oraz przewiązany diagonalnie płaszcz, zawieszony na prawym ramieniu, opadający na lewe biodro w postaci silnie giętej i obficie marszczonej tkaniny. Przy prawej stopie postaci głowa wołu. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała i atrybutów, szaty pozłacane.
rzeźba

Św. Łukasz Ewangelista

Zdjęcie nr 1: Rzeźba drążona z tyłu, zwrócona w trzech czwartych w lewo, z głową skierowaną w prawo, lewa noga silnie ugięta, oparta na skale. Prawa ręka jest uniesiona na wysokości piersi, lewa podtrzymuje księgę opartą na udzie. Twarz podłużna, o niewielkich oczach, dużym nosie i delikatnie rozchylonych ustach okolona długą brodą skręconą w dwa pukle opadające na pierś oraz krótkimi włosami. Postać jest ubrana w tunikę silnie przylegającą w partii torsu, przepasaną w talii sznurem, spływającą w postaci głęboko rzeźbionych, sztywnych fałd. Płaszcz przewiązany diagonalnie, zawinięty na prawym biodrze w formie ekspresyjnie fałdowanej, grubej tkaniny. Przy lewej nodze głowa lwa. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna, szaty złocone.
rzeźba

Św. Marek Ewangelista

Zdjęcie nr 1: Rzeźba drążona z tyłu, zwrócona frontalnie z pochyloną głową, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce. Lewa ręka postaci ugięta podtrzymuje księgę na wysokości piersi, w prawej, uniesionej święty trzyma pióro. Twarz podłużna, zindywidualizowana, o długim nosie, oczach zwróconych w dół i delikatnie rozchylonych ustach; okolona długą brodą spływającą na pierś. Włosy krótkie, w postaci loków. Tunika ściśle przylegająca do ciała i delikatnie marszczona. Płaszcz przewieszony diagonalnie przez lewe ramię i zawieszony na prawym biodrze, w postaci ekspresyjnie rzeźbionej, obficie fałdowanej, ciężkiej tkaniny. Partie ciała i atrybuty polichromowane naturalistycznie, szaty złocone.
rzeźba

Św. Mateusz Ewangelista

Zdjęcie nr 1: Belka tęczowa w formie łuku segmentowego nadwieszonego z krucyfiksem umieszczonym na środku, na profilowanym cokole. Do prostego krzyża przybita trzema gwoździami figura umarłego Chrystusa. Postać ukazana w lekkim zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach, z głową opadającą na prawy bark, nogi lekko ugięte w kolanach. Twarz Chrystusa jest pociągła, szczupła, o głęboko osadzonych, zamkniętych oczach, długim, wąskim nosie i niewielkich ustach, okolona jest zarostem i długimi włosami w postaci wijących się pukli, opadających na plecy i ramiona. Na głowie korona cierniowa. Ciało o wyraźnie podkreślonej anatomii klatki piersiowej oraz muskulaturze ramion i nóg. Perizonium sięgające połowy ud, obficie fałdowane, zawiązane na lewym boku ze zwisem tkaniny. Ramiona poziomej belki krzyża podtrzymują małe, uskrzydlone aniołki, przepasane złotą tkaniną, zaś pionową, u spodu podtrzymuje nadlatujący anioł przedstawiony w pozycji półleżącej w silnie rozwianych i głęboko sfałdowanych szatach. Karnacja Chrystusa i aniołów malowana farbą olejną w kolorach naturalnych, perizonium białe, skrzydła i szaty aniołów pozłacane.
rzeźba

Krucyfiks podtrzymywany przez anioły

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie powtarzającej kształt zwieńczenia, zbliżony do leżącego owalu. W centrum św. Sebastian ukazany w półpostaci, przywiązany do drzewa, zwrócony w trzech czwartych w lewo, z głową skierowaną w przeciwną stronę i opuszczoną w dół. Lewa ręka wysoko przywiązana do gałęzi sznurem, opada bezwładnie, prawa założona za gałąź. Twarz o młodzieńczych rysach, zmrużonych oczach, ostrym profilu nosa, okolona jasnobrązowymi włosami opadającymi na plecy. Tors odsłonięty, o wyraźnym modelunku silnie wychudzonego ciała z podkreśloną linią żeber, ze śladami męki i powbijanymi strzałami. Biodra przepasane białą tkaniną zawiązaną w partii podbrzusza. Tło jednolite ciemnobrązowe. Kolorystyka przygaszona, brunatna.
obraz

Św. Sebastian

Zdjęcie nr 1: W polu ołtarza imitującego grotę skalną znajduje się figura św. Onufrego modlącego się przed krucyfiksem. Po lewej stronie pełnoplastyczna figura klęczącego świętego ukazanego z profilu, z uniesionymi wysoko obiema rękami i głową. Twarz o starczych rysach, zwróconych w górę oczach, dużym nosie i otwartych ustach z widocznym uzębieniem, okolona bardzo długą, siwą brodą w postaci falowanych pasm, sięgających ziemi. Włosy siwe, zmierzwione, opadają na plecy w formie długich skręconych pasm, sięgających stóp. Ciało szczupłe, plastyczne modelowane, o wyraźnie zarysowanej anatomii i starczych cechach. Biodra przepasane liściastą gałązką. 
Polichromia naturalistyczna.
rzeźba

Św. Onufry

Zdjęcie nr 1: Ambona przyścienna, wisząca. Kosz na planie kwadratu o wklęsłych bokach i ściętych narożach, na profilowanej podstawie dekorowanej muszlą i kartuszem. U jego spodu podwieszone cztery spływy wolutowe z chrząstką i liściem akantu, połączone pośrodku ażurową szyszką. Kosz ujęty w narożach spływami wolutowymi dekorowanymi ornamentem rocaille'owym i uskrzydlonymi główkami anielskimi. Ściany zdobione płycinami z motywem suchego akantu. Parapet w formie gzymsu o wklęsłych bokach i zaokrąglonych narożach z pulpitem. Od wschodu jednobiegowe schody z opilastrowaną balustradą zakończoną niepełnym belkowaniem. Zaplecek wysoki, ujęty dwoma pilastrami, z trzonami ozdobionymi kampanulami, o kapitelach w formie konsol podtrzymujących pełne belkowanie wyłamane na ich osi, ze zdwojonym, przerwanym i odwróconym na zewnątrz przyczółkiem. W polu zaplecka płaskorzeźba z przedstawieniem Chrystusa Dobrego Pasterza. Całość zwieńczona glorią promienistą z gołębicą Ducha Świętego. Struktura polichromowana w kolorze jasnozielonym, profile oraz ornamentyka pozłacane i posrebrzane.
ambona

Ambona

Zdjęcie nr 1: Rzeźba z tyłu drążona, ukazana frontalnie z głową skierowaną w prawo, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce. Jej prawa ręka jest zgięta, uniesiona, w lewej trzyma otwartą księgę z napisem: „SI QUAERIS MIRACULA”. Postać ma owalną twarz, o indywidualnych rysach, podwójnym podbródku, głęboko osadzonych, półprzymkniętych oczach, małym nosie, drobnych, wąskich ustach. Okalają ją krótkie włosy w postaci loków, z tonsurą na czubku głowy. Postać ubrana w habit przewiązany sznurem w talii oraz pelerynę. Tkanina delikatnie marszczona, dołem drapowana w długie pojedyncze fałdy, miejscami ściśle przylegająca do ciała. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała, szaty pozłacane, atrybuty posrebrzane.
rzeźba

Św. Bonawentura

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym. Święty Józef ukazany jest jako siedzący, do pasa, zwrócony w trzech czwartych w lewo, lewą ręką podtrzymuje siedzące na jego kolanach Dzieciątko, w prawej trzyma białą lilię. Twarz owalna o jasnej, rumianej karnacji, starczych rysach, z wąskimi oczami i prostym nosem, okolona gęstą brodą i krótkimi siwymi włosami. Święty ubrany jest w bladoniebieską tunikę o dużym dekolcie oraz jasnopomarańczowy płaszcz przerzucony przez prawe przedramię i spoczywający na kolanach. Dzieciątko zwrócone w trzech czwartych w prawo, prawą ręką obejmuje twarz Józefa, zbliżając swoją głowę do jego, w lewej dłoni trzyma krzyż. Twarz Dzieciątka pełna o jasnej, lekko zaróżowionej karnacji, z oczami skierowanymi do góry, małym nosem i wąskimi ustami, okolona jasnymi, krótkimi włosami. Dzieciątko przesłonięte w pasie białą tkaniną. Tło jednolite ciemnobrązowe.
obraz

Św. Józef z Dzieciątkiem

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta o wklęsłych górnych narożach. Święty ukazany w półpostaci, zwrócony w trzech czwartych w lewo, z głową uniesioną delikatnie w górę. W lewej ręce trzyma pałkę, a w prawej owalny medalion z wizerunkiem Chrystusa. Twarz ma o starczych rysach, z oczami patrzącymi w górę, garbatym nosem i pełnymi ustami, okoloną gęstą, krótką brodą, odwijającą się do góry oraz jasnymi, krótkimi włosami. Juda Tadeusz ubrany jest w zieloną tunikę o dużym dekolcie przepasaną w talii żółtą szarfą oraz w czerwony płaszcz przerzucony przez ramiona i spięty na piersi rzemykiem. Tło jednolite, czarne. W górnej części obrazu napis „S(anctus) Tadeus”.
obraz

Św. Juda Tadeusz

Zdjęcie nr 1: Nastawa ołtarzowa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem, ustawiona na cokole, o lekko wklęsłym licu. Ołtarz prostopadłościenny, z drewnianą mensą. Antepedium dekorowane płyciną z monogramem Marii w wieńcu utworzonym z liści i kwiatów oraz stylizowanymi liśćmi w narożach. Nastawa ujęta parą pilastrów podtrzymujących belkowanie wyłamane na ich osi oraz odcinki falistego, przerwanego przyczółka, na którym siedzi para puttów. W polu środkowym płycina w profilowanej ramie w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym nadwieszonym, wewnątrz obraz Matki Boskiej Różańcowej w formie stojącego prostokąta. Przed pilastrami figury św. Dominika i św. Katarzyny Sieneńskiej stojące na konsolach. Zwieńczenie w formie zbliżonej do stojącego prostokąta ujęte wolutami, zakończone faliście wygiętym gzymsem i glorią promienistą z monogramem IHS otoczonym obłokami, z główkami anielskimi i nadlatującym puttem. W polu obraz św. Józefa z Dzieciątkiem w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym półkolistym. Po bokach nastawy roślinne zwisy. Struktura polichromowana w kolorze jasnozielonym, profile oraz ornamentyka złocone.
Wewnątrz mensy napisy: „Glixelli / A. / za / Ks(iądz) Kan(onik) Aniołki / Ks(ądz) Wik(ary) Karkuli / Ks(iądz) Kat(echeta) Uczniuka / R(oku) P(ańskiego) / 1950 / Pozłotnicy z fir(my) / WIADROWSKIEGO / Najder M”.
ołtarz

Ołtarz boczny

Zdjęcie nr 1: Ołtarz architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem. Pierwsza kondygnacja w formie arkady, flankowana parą zdwojonych pilastrów dźwigających imposty i półkolistą profilowaną archiwoltę, ujętą spływami wolutowymi utworzonymi z rocaille'u. Pilastry dekorowane różanymi gałązkami, uszy utworzone z analogicznego motywu. Zwieńczenie w formie rocaille'owego kartusza z obrazem św. Sebastiana. W arkadzie rzeźbiona grota z figurą św. Onufrego przed krucyfiksem. Tło malowane z przedstawieniem wnętrza groty oraz prześwitu z górskim krajobrazem. Polichromia ołtarza jasnozielona z pozłacanymi profilami i ornamentyką.
ołtarz

Ołtarz boczny

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta. Wielopostaciowa kompozycja przedstawiająca epizod z drogi krzyżowej. W centrum postać Chrystusa niosącego na lewym ramieniu krzyż, zwróconego w trzech czwartych w prawo, prawą rękę wyciąga ku klęczącej przed nim św. Weronice. Chrystus ubrany w białą tunikę oraz czerwony płaszcz przewiązany diagonalnie przez lewe ramię, na głowie ma koronę cierniową. Weronika ukazana tyłem, zwrócona w trzech czwartych w lewo, w obu rękach trzyma chustę. Ubrana jest w jasnofioletową tunikę, zielony płaszcz i jasnoróżowy welon. Po prawej stronie Chrystusa ukazany idący starzec z siwą brodą, ubrany w czerwoną tunikę, niebieski płaszcz i żółtą chustę. Za Chrystusem postacie oprawców i żołnierzy oraz św. Szymona z Cyreny podtrzymującego ramię krzyża. Scena ukazana na tle miasta z widocznym w oddali pejzażem. Obraz ujęty drewnianą, profilowaną ramą, polichromowaną w kolorze brązowym i złoconą.
obraz

Św. Weronika ociera twarz Chrystusowi (VI stacja drogi krzyżowej)

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na niskiej, nieregularnej podstawie i niewielkim prostopadłościennym postumencie umieszczonym na konsoli. Figura św. Jana Nepomucena jest zwrócona frontalnie, z głową przechyloną w prawo, w mocnym kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce. Święty w obu rękach zwróconych w lewo podtrzymuje księgę. Twarz ma okrągłą, o delikatnie zarysowanych oczach, szerokim nosie i otwartych ustach, okoloną brodą i krótkimi, kręconymi włosami. Święty ubrany jest w strój kanonika: czarną sutannę, posrebrzoną komżę oraz beżową almucję, na głowie ma czarny biret. Polichromia ciała naturalistyczna.
rzeźba

Św. Jan Nepomucen

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum postać siedzącego św. Józefa z Dzieciątkiem. Święty zwrócony jest w trzech czwartych w prawo, z głową ukazaną w profilu. Prawą ręką podtrzymuje siedzące obok Dzieciątko, lewą wyciąga przed siebie. Twarz ma pociągłą, o głęboko osadzonych oczach, okoloną siwym zarostem i włosami. Nad głową ma nimb. Święty ubrany jest w żółtą tunikę z dużym dekoltem, obficie drapowaną oraz fioletowy płaszcz spływający na plecy i opadający po lewej stronie postaci. Na jego kolanach leżą białe lilie. Dzieciątko siedzi na parapecie, na poduszce, w otoczeniu zielonej draperii, zwrócone jest w trzech czwartych w lewo, w stronę Józefa. Lewą dłonią ujmuje jego twarz, prawą trzyma przy boku kulę zwieńczoną krzyżem. Twarz ma pełną, z oczami skierowanymi ku górze, małym nosem i pełnymi ustami, okoloną gęstymi, brązowymi włosami. Wokół głowy jasna poświata. Dzieciątko w partii bioder przepasane jest białą, obficie drapowaną tkaniną. W prawej części obrazu fragment kolumny na postumencie, w lewej widoczny kamienny parapet. W głębi, za kolumną podwieszona jest zielona kotara. W lewym górnym rogu uskrzydlone główki anielskie pośród obłoków na rozświetlonym tle (zasłonięte przez ramę). Kolorystyka ciepła, brunatna, z dominantą żółcieni i brązów, przełamana zimnymi zieleniami i błękitami, silny światłocień.
obraz

Św. Józef z Dzieciątkiem

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta. Chrystus przedstawiony w półpostaci, zwrócony w trzech czwartych w lewo, z głową przechyloną na prawe ramię, obiema rękami wskazuje na ranę w prawym boku. Twarz podłużna, modelowana światłocieniem, o migdałowatych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okolona jasną, krótką brodą. Włosy brązowe, lekko kręcone, opadają na ramiona. Na głowie korona cierniowa. Chrystus w partii bioder przepasany białą, drapowaną tkaniną, na lewe ramię i plecy narzucony czerwony płaszcz. Ciało szczupłe, o miękkim modelunku światłocieniowym, delikatnie zarysowanym torsie, z zaznaczonymi śladami męki na dłoniach i prawym boku. Tło ciemnobrązowe, rozjaśnione wokół głowy postaci. Obraz utrzymany w ciepłej tonacji.
obraz

Chrystus Umęczony

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem segmentowym nadwieszonym. W centrum została przedstawiona św. Anna z młodą Marią, za nią zaś znajduje św. Joachim. Anna siedzi na ławie, zwrócona jest w trzech czwartych w prawo, z lekko uniesioną głową, lewą ręką przytrzymuje siedzącą na jej prawym kolanie Marię. Twarz Anny o starczych rysach, oczach zwróconych ku gorze, długim, prostym nosie, z niewielkimi ustami. Święta ubrana jest w szarą suknię oraz jasnobrązowy płaszcz zarzucony na głowę i ramiona, na stopach ma sandały. Maria została ukazana jako dziewczynka, zwrócona jest w trzech czwartych w lewo, delikatnie pochylona, z głową skierowaną w prawo, przytula obiema rękami do piersi księgę. Twarz ma owalną, o łagodnych rysach, zamkniętych oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną jasnymi włosami upiętymi z tyłu głowy. Maria ubrana jest w jasnoniebieską tunikę oraz rozwiany z tyłu, niebieski płaszcz zarzucony na ramiona i kolana, na głowie ma jasnobrązowy welon. Za św. Anną ukazany został frontalnie, lekko pochylony św. Joachim, z głową skierowaną w prawo oraz z prawą ręką złożoną na piersi. Jego twarz jest pociągła, o starczych rysach, z prostym nosem, półprzymkniętymi oczami, wąskimi ustami, okolona długą, siwą brodą i krótkimi włosami. Ubrany jest w jasnoniebieską tunikę i brązowy płaszcz. Scena ukazana jest we wnętrzu, z widoczną za św. Anną kolumną i fragmentem muru. W lewym górnym rogu znajduje się zielona kotara, spod której emanuje światło, ku któremu zwraca się św. Anna, nad nią dwie uskrzydlone główki anielskie. W dolnej części obrazu rozrzucona tkanina, gdzie w prawym, dolnym rogu znajduje się księga. Kolorystyka obrazu z przewagą brązów i żółcieni.
obraz

Nauczanie Marii

Zdjęcie nr 1: Ogrójec w formie murowanego, tynkowanego wykusza z wnęką w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym; ustawiony na kamiennej podmurówce, zakończony profilowanym gzymsem i daszkiem okapowym. Ogrójec wieńczy szczyt w formie cokołu z wyodrębnionymi pięcioma postumentami w układzie schodkowym, na których stoją kamienne figury. Pośrodku cokołu rzeźbione w zaprawie Oko Opatrzności w trójkątnym polu, ujętym profilowaną opaską tynkową. Na postumentach od lewej figury św. Ludwika, św. Stanisława z Piotrowinem, Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, św. Wojciecha i św. Walentego. 
Święty Ludwik ukazany frontalnie, z rękami złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma okoloną krótkimi włosami i brodą. Ubrany jest w krótką tunikę i spodnie, na nogach ma wysokie buty. Na ramiona ma narzucony płaszcz, opadający na plecy, zaś przez tors przewiązany pas z mieczem, znajdującym się przy lewym boku, na głowie korona zamknięta. 
Święty Stanisław ukazany frontalnie, obie ręce ma ugięte i wyciągnięte do przodu, w lewej trzyma pastorał. Twarz ma okoloną krótkimi włosami. Ubrany jest w albę, rokietę i kapę, na piersi ma krzyż pektoralny, zaś na głowie infułę. U jego nóg leżąca półpostać Piotrowina. 
Matka Boska ukazana frontalnie, stoi na półkuli z wężem, obie dłonie ma złożone na piersi. Twarz ma okoloną długimi włosami, opadającymi na ramiona. Ubrana jest w suknię przepasaną w talii oraz płaszcz zapięty na piersi i opadający kaskadowo po bokach postaci. 
Święty Wojciech ukazany frontalnie, w kontrapoście, w lewej ręce trzyma laskę zakończoną krzyżem, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma okoloną krótką bodą i włosami. Ubrany jest w albę, rokietę, stułę i kapę, na piersi ma krzyż pektoralny, na dłoniach rękawiczki, a na głowie infułę z krzyżem. 
Święty Walenty ukazany frontalnie, w obu ugiętych rękach trzyma z przodu otwartą księgę. Twarz ma okoloną krótkimi włosami. Ubrany jest w sutannę, komżę, stułę, a na głowie ma biret. 
W dolnej części wnęki Ogrójca nisza w formie leżącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym, wewnątrz figura Chrystusa do grobu. Ponad nią zawieszony krucyfiks.
rzeźba

Ogrojec z figurami świętych

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta, przedstawiający św. Franciszka obejmującego Chrystusa na krzyżu. Jezus przybity do krzyża znajdującego się w centrum kompozycji. Ukazany frontalnie, przechylony w prawą stronę, obejmuje ręką św. Franciszka, nogi ma lekko ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz ma pociągłą, z oczami skierowanymi w dół, prostym nosem, okoloną krótką brodą oraz włosami sięgającymi ramion. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało szczupłe i umięśnione, z krwawiącymi ranami. Biodra przewiązane krótkim, białym perizonium. Święty Franciszek ukazany w pozycji stojącej, z profilu, z uniesioną głową, prawą nogę wspiera na kuli, obiema rękami obejmuje ciało Chrystusa. Twarz ma szczupłą, z oczami skierowanymi w górę, prostym nosem i pełnymi ustami, okoloną ciemnym zarostem i krótkimi włosami, na głowie tonsura. Ubrany jest w brązowy habit z kapturem, przepasany sznurem. Na dłoniach ma stygmaty. Po lewej stronie Chrystusa nadlatująca para aniołków podtrzymujących otwartą księgę. Scena ukazana na tle pejzażu, z widoczną w oddali panoramą miasta. Niebo szaro-niebieskie, zachmurzone. Obraz ujęty drewnianą, złoconą, profilowaną ramą.
obraz

Św. Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu

Zdjęcie nr 1: Nastawa architektoniczna, jednoosiowa, dwukondygnacyjna, ustawiona na niewielkim cokole. Ołtarz drewniany, prostopadłościenny, z drewnianą mensą, ustawiony na dwustopniowej podstawie. Antepedium ujęte ramą, w jego polu płycina dekorowana w narożach ornamentem roślinnym, pośrodku medalion z monogramem IHS w glorii promienistej. Na ołtarzu ustawione jest tabernakulum w formie drewnianej skrzynki flankowanej półwalcami oraz falistymi spływami z nałożonymi płaskorzeźbionymi postaciami adorujących puttów. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem segmentowym nadwieszonym z kielichem i hostią w polu. 
Pierwsza kondygnacja flankowana jest zwielokrotnionymi pilastrami i stojącą przed nimi parą kolumn o kapitelach kompozytowych, dźwigających pełne belkowanie, z gzymsem dekorowanym kimationem, wyłamane na ich osi, z przerwanym architrawem nad polem środkowym. Na belkowaniu, na osiach kolumn przerwany, falisty przyczółek. W polu środkowym nisza w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem segmentowym nadwieszonym, ujęta profilowaną ramą z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa w formie stojącego prostokąta w osobnej, profilowanej ramie. Druga kondygnacja ustawiona na niewielkim cokole, flankowana zdwojonymi pilastrami i stojącą przed nimi parą kolumn o kapitelach kompozytowych, dźwigających pełne belkowanie z gzymsem dekorowanym kimationem, wyłamane na ich osi oraz przerwany półkolisty przyczółek. Nad polem, w partii belkowania medalion z przedstawieniem Gorejącego Serca w glorii promienistej, flankowany główkami anielskimi. W polu obraz w kształcie stojącego prostokąta ujętego profilowaną rama z przedstawieniem św. Franciszka obejmującego Chrystusa na krzyżu (amplexus). Obie kondygnacje ujęte uszami, pierwsza utworzonymi ze stylizowanego akantu, druga ze stylizowanego ornamentu roślinnego. Cokoły i belkowanie pierwszej kondygnacji dekorowane stylizowanym ornamentem roślinnym. Struktura ołtarza polichromowana w kolorze jasnozielonym, kolumny i profile pozłocone, ornamentyka pozłocona i posrebrzona.
ołtarz

Ołtarz w kaplicy

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum przedstawienia unoszący się na tle rozświetlonych obłoków Chrystus, ukazany frontalnie, z ugiętą lewą nogą oraz obiema rękami uniesionymi i rozłożonymi na boki. Twarz ma owalną, o niskim czole, z dużymi oczami skierowanymi w górę, prostym nosie i niewielkich, pełnych ustach, okoloną krótkim, jasnym zarostem i długimi jasnobrązowymi włosami opadającymi na ramiona. Ubrany jest w białą tunikę o szerokich rękawach oraz przerzucony diagonalnie biały płaszcz z rozwianym fragmentem tkaniny z tyłu postaci. Wokół jego głowy nimb w glorii promienistej. Postać Chrystusa flankują unoszące się nieco niżej postacie Mojżesza i Eliasza. W lewej części obrazu ukazany jest Mojżesz, zwrócony profilem w prawo, z ugiętymi nogami, prawym ramieniem obejmuje tablice z Dekalogiem. Wyobrażono go jako starca z długą siwą brodą i krótkimi włosami. Ubrany jest w niebieską tunikę oraz jasnobrązowy płaszcz opasujący całą postać. W prawej części obrazu unosi się Eliasz zwrócony w trzech czwartych w lewo, z wysuniętą w przód, ugiętą lewą nogą, obiema rękami trzyma księgę, na której znajduje się sygnatura malarza: „Wojciech / Eljasz / 1872”. Ukazany jest jako starzec z krótką, siwą brodą i krótkimi włosami. Ubrany w zieloną tunikę oraz różowy, rozwiany płaszcz opasujący ciało. W dolnej części obrazu półpostacie apostołów Jakuba, Piotra i Jana zasłaniających i chowających twarze.
obraz

Przemienienie Pańskie

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum św. Stanisław ukazany frontalnie, do kolan, z pochyloną głową. W lewej ręce trzyma pastorał, w prawej, ugiętej podtrzymuje otwartą księgę. Twarz ma trójkątną, o dużych oczach, skierowanych w dół, dużym nosie i pełnych ustach. Ubrany jest w białą rokietę oraz obfity żółty ornat z niebieską podszewką, na piersi ma zawieszony paliusz, na głowie żółtą infułę z dekoracyjnym galonem i krzyżem z przodu. Postać ukazana na cieniowanym brązowo-niebieskim tle. Na okładce książki sygnatura „Wojciech Eljasz 1876”.
obraz

Św. Stanisław

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie leżącego prostokąta. Kompozycja podzielona jest na dwie sceny, wzdłuż dolnej krawędzi pole z napisem. Lewa scena przedstawia wnętrze kościoła w Gdowie z ołtarzem głównym i obrazem Matki Boskiej. Przed nim dwaj klęczący mężczyźni, zwróceni profilem do wewnątrz, w otoczeniu trzech innych postaci. Po prawej ukazany Władysław Warneńczyk, z rękami złożonymi w geście modlitwy. Ukazany jako młodzieniec, z jasnymi włosami. Ubrany jest jasnoróżową szatę spodnią, krótszą i białą szatę wierzchnią oraz jasnoczerwony płaszcz podbity gronostajem, na piersi ma zawieszony łańcuch, na głowie koronę otwartą. Przed nim klęczy dojrzały mężczyzna, z rękami wyciągniętymi do przodu, okolony brodą i jasnymi włosami. Ubrany jest w niebieską szatę z kapturem, przepasaną w talii, z mieczem przy boku. Za nim stoi mężczyzna, ukazany w trzech czwartych od tyłu, lewa ręką przytrzymuje płaszcz, prawą wyciąga przed siebie. Ukazany jako dojrzały mężczyzna, okolony krótką brodą, z niebieskim turbanem na głowie. Ubrany w białą szatę sięgająca kolan, niebieski płaszcz, przy boku ma miecz, na nogach wysokie buty. W lewej części sceny, za Władysławem stoją dwaj dojrzali mężczyźni, jeden w stroju dworzanina, w niebieskiej tunice, czerwonym płaszczu z kołnierzem oraz kapeluszu z piórami. Obok niego postać w jasnoróżowej tunice, zielonym płaszczu, z turbanem na głowie. Prawa scena podzielona na dwa przedstawienia. W lewej części ukazuje Władysława Warneńczyka w zbroi, na koniu, błąkającego się w puszczy. W prawej ta sama postać znajduje się pośród pól, przed zamkiem. U dołu obrazu wierszowany czarny napis na białym tle objaśniający przedstawione sceny: „Władysław III pobożny w ofiary / Ten to co zginął pod warną dla wiary / On jeszcze młody już węgrom króluje / Gdy w pewnym czasie Polskę wizytuje / Przejeżdża przez Gdów w tym ciężko choruje / O życiu dalszym cale desperuje / Lecz gdy Maryi w tym kościele wzywa / Życie i zdrowie zaraz otrzymywa / W dalszym zaś wieku został Polskim Królem / W niepołomicach gdy się bawi polem / Na łowach w puszczy myśliwcy w kniei / Wpadłszy niewiedzą co się z panem dzieje / Błądzi Król w puszczy a wtym myśli sobie / Doznałem cudu na mojej osobie / Matki Najświętszej gdym jej prosił w Gdowie / Więc takie wotum formuje w swej głowie / Nayświętsza  Panno niech ci będzie chwała / Żeś mi w kościele Gdowskim życie dała / Jeżeli ij ztąd Trafię ku Domowi / Uczynię dobrze Twemu Kosciołowi / Uznał natychmiast Panny Ś. dzieło / Gdy jakoby go co za rękę wzięło / Potrafił drogę prosto ku Zamkowi / A ztąd Maryi przyznaje cudowi.”
obraz

Obraz ze scenami łask otrzymanych przez Władysława Warneńczyka od Matki Boskiej Gdowskiej

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie leżącego prostokąta. Kompozycja podzielona jest na dwie sceny, wzdłuż dolnej krawędzi pole z napisem. W lewej części przedstawienia ukazane wnętrze sali tronowej. Po prawej stronie Władysław Warneńczyk, siedzący na tronie ustawionym na trójstopniowym podwyższeniu, zwrócony w trzech czwartych w prawo. Ukazany jako młodzieniec, z jasnymi włosami, w białej tunice oraz jasnoróżowym płaszczu podbitym gronostajem, na głowie ma koronę otwartą, w lewej ręce trzyma berło. Nad nim zawieszony zielony baldachim, z fragmentem tkaniny przymocowanej do kolumny, stojącej obok. Przed królem, na stole nakrytym niebieską tkaniną młody mężczyzna spisuje piórem dokument. Ukazany jest frontalnie, z głową skierowaną w lewo. Przedstawiony jako młody mężczyzna z jasnymi włosami, ubrany w żółtą szatę i jasnoróżowy płaszcz. Druga scena ukazana we wnętrzu kościoła w Gdowie. Po prawej stronie ołtarz główny zwieńczony glorią, z obrazem Matki Boskiej Gdowskiej. Przed nim ksiądz przedstawiony tyłem z uniesionymi w górę rękami, w których trzyma hostię. Ubrany jest w białą albę i jasnoróżowy ornat z niebieską kolumną. Po jego lewej stronie klęczy ministrant, ukazany tyłem, z uniesioną prawą ręką, w której trzyma dzwonek. Ubrany jest w czerwoną tunikę i białą komżę. W lewej części sceny klęczący mężczyzna, zwrócony profilem w lewo, z pochyloną głową, prawą rękę kładzie na piersi, w lewej, wyciągniętej do przodu trzyma dokument. Ukazany jest jako starzec z siwymi włosami i brodą oraz łysiną na głowie. Ubrany jest w jasnoniebieską tunikę oraz niebieski płaszcz. U dołu obrazu wierszowany czarny napis na białym tle objaśniający przedstawione sceny: „Na dowód tedy powinnej wdzięczności / Pisze Przywilej przytomnej wieczności / Sosien trzydzieści Dębów pięć dotego / Grubych siedemnaście jelenia rosłego / By niepołomski Starosta tameczny / Tu miejscu temu na pożytek wieczny / Odwoził drzewo jelenia i grzywny / O jak Bóg zawsze w swoich sprawach dziwny / Tenże Przywilej potym jak był dany / Wlat półtorasta był Aprobowany / Odtąd jak zginał ani wiedzieć zgoła / Czyli oddany czy wzięty z Kościoła / Niechciał utaić Bóg Maryi Cudu / Dowiadomości w Polsce swego ludu / Wraca Przywilej Cudem znaleziony / By honor Panny był znowu wsławiony / Peregryn jakiś Bóg wie jak się zowie / Zubioru prostak jednak grzeczny w mowie / Wdom Lubomirskich gdy się wsłużbie został / W pańskich papierach w Gdańsku tego dostał / Myślałem mówi zawsze o tym Gdowie / Azali przecie kto mi o nim powie / Więc wszedszy w kościół o Obraz się pyta / Przed nim klęknąwszy za piersi się chwyta / Wyjmuje Prawo wraca Kościołowi / Kładzie na Ołtarz Księdzu Plebanowi / Który gdy chce mu dać pieniędzy cosi / Przyjąć nie chce o momento prosi / Więc gdy u dworu IKM toprawo uznano / Na złotych osiemset tam redukowano / Które niech będzie Bóg pochwalon zato / Zawsze oddają już dwunaste lato. 1877” oraz „odnowiono napis i obrazy 1948r(oku) Wład(ysław) Porabik”.
obraz

Historia zapisu Władysława Warneńczyka na rzecz kościoła w Gdowie

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta. W jego prawej części znajduje się postać klęczącego św. Stanisława Kostki, zwrócona w trzech czwartych w lewo, ze złożonymi do modlitwy dłońmi i pochyloną głową ukazaną z profilu. Jego twarz jest okrągła, o dużych, zamkniętych oczach, garbatym nosie i pełnych ustach, okolona krótkimi, jasnobrązowymi włosami, nad głową ma nimb. Ubrany jest w czarną sutannę, przepasaną w talii. W lewej części obrazu znajduje się, ukazany wyżej niż święty, klęczący na obłoku anioł, przedstawiony z profilu, z pochyloną głową, w lewej ręce trzyma kielich, prawą daje komunię świętemu. Ubrany jest w żółtą szatę, skrzydła ma złożone na plecach. Tło w postaci brązowo-różowego nieba i obłoków. Kolorystyka ciepła, brunatna, widoczne laserunki. Na obłoku, na którym klęczy anioł, znajduje się sygnatura „Wojciech Eljasz 1878”. Obraz w profilowanej, złoconej ramie.
obraz

Komunia anielska św. Stanisława Kostki

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta w profilowanej, złoconej ramie. W centrum znajduje się postać klęczącego św. Izydora modlącego się przed kapliczką. Święty zwrócony jest w trzech czwartych w lewo, z wyciągniętymi do przodu rękoma splecionymi w geście modlitwy. Jego twarz jest okrągła, o dużych, szeroko otwartych oczach, małym nosie i niewielkich ustach, okolona jest krótkimi, ciemnymi włosami, a nad głową ma nimb. Święty ubrany jest w białą tunikę, z wąskimi rękawami, przepasaną w talii, przed nim zaś leży słomkowy kapelusz. Przy lewej krawędzi obrazu znajduje się kapliczka z krucyfiksem na cokole, gdzie znajduje się sygnatura: „Wojciech / Eljasz / 1878”.  Na drugim planie, w lewej części obrazu ukazany jest orzący pole anioł. Tło w postaci pejzażu z ciemnobrązowym niebem, rozświetlonym wokół krucyfiksu. Kolorystyka ciepła, w tonacjach brunatnych, laserunki.
obraz

Św. Izydor Oracz

Zdjęcie nr 1: Dwa obrazy aniołów malowane olejno na płótnie, naciągniętym na blejtramy w kształcie postaci. Anioły ukazane w lustrzanym odbiciu, zwrócone do wewnątrz, w pozycji stojącej, z pochylonymi głowami, obiema rękami trzymają laski. Twarze mają owalne, o dużych, zamkniętych oczach, prostych nosach i małych, pełnych ustach, okolone brązowymi włosami zaczesanymi na tył głowy. Ubrane są w białe szaty spodnie oraz czerwone, luźne szaty wierzchnie, ze złoconymi lamówkami i zielonymi podszewkami, z szerokimi rękawami, sięgającymi kolan. Po bokach obu postaci złożone duże, szare skrzydła.
obraz

Dwa anioły (dekoracja Grobu Bożego)

Zdjęcie nr 1: Dwa obrazy aniołów malowane olejno na płótnie, naciągniętym na blejtram w kształcie postaci. Anioły ukazane w pozycji klęczącej, zwrócone do wewnątrz, z pochylonymi głowami. Lewy anioł z dłońmi złożonymi na piersi, prawy z dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Twarze mają owalne, o dużych zamkniętych oczach, lekko garbatych nosach i małych, pełnych ustach, okolone jasnobrązowymi włosami zaczesanymi na tył głowy. Wokół głów mają nimby. Anioły ubrane są w białe, długie szaty spodnie oraz luźne, ciemnoniebieskie szaty wierzchnie, ze złoconymi lamówkami i czerwonymi podszewkami, sięgające kolan. Anioły mają duże, złożone skrzydła.
obraz

Dwa adorujące anioły (dekoracja Grobu Bożego)

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym. W centrum półpostać św. Stanisława zwróconego w trzech czwartych w lewo, z uniesioną głową, z ugiętą lewą ręką, z palcem wskazującym skierowanym w górę, w prawej trzyma pastorał. Twarz o  zindywidualizowanych rysach, oczy skierowane w górę, duży nos, pełne usta. Włosy jasne, sięgające ramion. Postać ubrana w albę, humerał, czerwoną kapę, białe rękawiczki, na głowie ma białą infułę. W prawym dolnym rogu głowa Piotrowina o jasnych, kręconych włosach. W prawej części obrazu widoczna kolumna, tło w postaci błękitnego nieba. Kolorystyka jasna, pastelowa z przewagą bieli i błękitu, przełamanych bladą czerwienią.
obraz

Św. Stanisław

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum Chrystus ukazany w całej postaci, frontalnie, w wykroku, z uniesionymi i rozłożonymi na boki rękami, prawa dłoń w geście błogosławieństwa. Na dłoniach i stopach zaznaczone rany. Twarz ma podłużną, o wąskich, migdałowatych oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną krótką brodą oraz jasnobrązowymi włosami, sięgającymi ramion. Wokół głowy nimb. Ubrany jest w białą, luźną tunikę oraz czerwony płaszcz, przewiązany diagonalnie przez lewe ramię. Na piersi ma gorejące serce w glorii promienistej. Chrystus ukazany na tle pejzażu, z widocznym polem pszenicy. Przed nim, pośród roślin na ziemi leży złamana szabla. W prawym dolnym rogu obrazu sygnatura „M(arian) Szczurowski”.
obraz

Najświętsze Serce Jezusa

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełna, zamontowana na wysokiej podstawie na planie prostokąta, ujętego przy krawędziach profilowanymi listwami, na czterech nóżkach. W przestrzeni podstawy dwa otwory na drążki. Matka Boska stoi na skale, ukazana jest frontalnie, z rękami złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma owalną, o młodzieńczych rysach, dużych, migdałowatych oczach skierowanych w górę, wąskim, długim nosie i małych ustach. Ubrana jest w białą suknię przepasaną w talii szeroką, niebieską szarfą, o złoconych lamówkach. Na głowę, ramiona i plecy ma narzucony niebieski płaszcz o złotych lamówkach i błękitnej podszewce, opadający kaskadowo po bokach postaci. Na głowie ma koronę otwartą, wokół dłoni zawiązany różaniec i białe kwiaty. Polichromia ciała naturalistyczna. Wokół stóp figury zamocowane sztuczne białe i żółte róże, zasłaniające skałę.
feretron

Feretron z figurą Matki Bożej z Lourdes

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełna, na podstawie imitującej skałę. Zamontowana na wysokiej podstawie na planie zbliżonym do kwadratu, o krawędziach ujętych profilowanymi listewkami, z dwoma otworami na drążki. Bernadeta ukazana w pozycji klęczącej, z rękami złożonymi w geście modlitwy, z lekko uniesioną głową. Twarz ma pociągłą, o migdałowatych oczach skierowanych w górę, dużym nosie i małych ustach; okoloną długimi brązowymi włosami opadającymi na plecy. Ubrana jest w granatową suknię, o złoconych lamówkach, przepasaną w talii białym fartuchem, na ramiona i plecy ma narzuconą niebieską chustę o złoconych lamówkach, na głowie ma biały welon. Polichromia ciała naturalistyczna. Wokół nóg figury zamocowane sztuczne kwiaty.
feretron

Feretron z figurą św. Bernadetty Soubirous

Zdjęcie nr 1: Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum kompozycji Matka Boska w pozycji siedzącej, pod krzyżem, ukazana frontalnie. Na kolanach trzyma martwe ciało Chrystusa, oparte o pionową belkę krzyża. Lewą ręką przytrzymuje na ramieniu głowę Syna, do której przytula twarz. Maria ma okrągłą twarz, o wyrazistych rysach, dużych oczach, uniesionych brwiach, prostym nosie i pełnych ustach. Ubrana jest w granatową suknię oraz czerwony płaszcz, przepasany przez lewe przedramię i spoczywający na kolanach. Na głowie ma białą podwikę oraz rozwiany, jasnofioletowy welon. Ciało Chrystusa zwrócone w trzech czwartych w lewo, opada bezwładnie na prawe ramię Marii. Lewa ręka spoczywa na podbrzuszu, prawa opada wzdłuż ciała. Twarz ma szczupłą, z zamkniętymi oczami, garbatym nosem i lekko rozchylonymi ustami; okoloną jasnym zarostem i jasnymi, długimi włosami. Ciało ma muskularne, z zaznaczonymi śladami męki. Przez biodra ma przerzuconą białą tkaniną. W tle ukazana Golgota z krzyżem, o który oparta jest drabina, a na ramieniu powiewa biała tkanina. Niebo zachmurzone, w kolorze fioletowo-brunatnym. W lewym dolnym rogu sygnatura „SKlimowski”.
obraz

Pietà

Opis topograficzny

Gdów w większej części leży na terenie Zatoki Gdowskiej, płaskiego obszaru będącego częścią Kotliny Sandomierskiej. Miejscowość otaczają łagodne wzniesienia Podgórza Bocheńskiego oraz Pogórza Wielickiego i Wiśnickiego czemu zawdzięcza przydomek beskidzkich wrót. Przez teren wsi przepływają potoki Ruda i Lipnica, ale w krajobrazie dominuje rzeka Raba, tworząc naturalną granicę między płaskim terenem na lewym brzegu i pagórkowatym na prawym. Gdów znajdował się na przecięciu dwóch szlaków komunikacyjnych Kraków – Limanowa – Węgry oraz Lwów – Bochnia – Myślenice – Wiedeń. W gospodarce Gdowa do końca XIX wieku dominowało rolnictwo zbożowe, aczkolwiek położenie przy gościńcach i rzece pozwoliło na funkcjonowanie karczem i młynów oraz na rozwój rzemiosła wiejskiego.

Streszczenie dziejów

Istnieje przesłanka pozwalająca datować powstanie Gdowa już na 1272 rok, ale pierwsze w pełni wiarygodne informacje na temat wsi pochodzą z lat 1325-1326. Za czasów Władysława Łokietka miejscowość została przeniesiona na prawo niemieckie. W początkach XV wieku w Gdowie istniały dwie karczmy, młyny i szkoła parafialna. Pierwszymi właścicielami Gdowa byli Boczawscy herbu Drużyna. Począwszy od 1417 roku, kiedy wieś przeszła w ręce rodu Wielopolskich, aż do 1782 roku, kiedy od Lubomirskich zakupiła ją rodzina Fihauserów, miejscowość nad Rabą wchodziła w skład wielkich majątków ziemskich, a właściciele nie przebywali na jej terenie. W XVI i XVII wieku Gdów posiadali także przedstawiciele pochodzących z Siedmiogrodu Bekieszów i Wesselinich. Na przełomie XVII i XVIII stulecia w wyniku wojen i klęsk elementarnych parafia i wieś podupadły. Przestała działać szkoła parafialna, majątki chłopskie pozostawały nieobsadzone. Odbudowa zaczęła się w połowie XVIII wieku. Przejście pod władzę Habsburgów w początkowym okresie zaowocowało utworzeniem poczty i poprowadzeniem przez Gdów głównego traktu z Wiednia do Lwowa. W czasie rabacji galicyjskiej, 26 lutego 1846, włościanie z okolicznych wsi dowodzeni przez wojsko austriackie wymordowali pod murami cmentarza oddziały powstańcze złożone w przeważającej mierze z chłopów-kosynierów. Po uwłaszczeniu i nadaniu Galicji autonomii Gdów zaczął się rozwijać gospodarczo, rozkwitło też życie politycznie. Pod koniec XIX wieku istniały już czteroklasowa szkoła podstawowa, kasa Reiffeisena, cegielnie, karczmy, młyny i wiele żydowskich sklepów przy rynku. Prężnie działały takie organizacje jak: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Związek Strzelecki, Towarzystwo Szkół Ludowych oraz partie polityczne, w tym przede wszystkim Stronnictwo Ludowe. W 1937 roku w Gdowie odbył się masowy strajk chłopski. Wojny światowe nie spowodowały w miejscowości większych zniszczeń materialnych, ale były dla mieszkańców okresem strachu, dokonywanych na nich mordów, biedy i chorób. Okupacja niemiecka przyniosła tragiczny koniec licznej gdowskiej społeczności żydowskiej. W czasach PRL, mimo terroru panującego w okresie stalinizmu, a później braku swobód obywatelskich i politycznych, Gdów rozwinął się gospodarczo. Dziś osada zdecydowanie bardziej przypomina miasteczko niż wieś, choć formalnie nie ma praw miejskich.

Dzieje miejscowości

Jan Długosz przypisywał założenie Gdowa żyjącemu w latach w 1056-1165 Gedce z rodu Lubowitów-Ogniwów, prawdopodobnie ze względu na imię rycerza. Ze względu na błędne odczytanie daty zapisanej na sklepieniu kościelnej krypty długo dawano wiarę narracji kronikarza. Obecnie, z braku innych dowodów, przekaz ten trzeba uznać za funkcjonującą w XV wieku legendę założycielską. Z pewnością historia Gdowa sięga początku XIV wieku, wykazy dziesięcin i świętopietrza z lat 1325-1326 podają wysokość opłat, jakie pobierał i wypłacał proboszcz tamtejszej parafii Mikołaj. W czasie rozprawy sądowej z 1400 roku dziedzic omawianej miejscowości Jaśko z Boczowa wykazał dokument potwierdzający, że wieś Gdów została przeniesiona na prawo niemieckie w czasach Władysława Łokietka. Istnieje również przesłanka o funkcjonowaniu osady już w 1272 roku, kiedy to Zbigniew z Gdowa świadkował przy kontrakcie sprzedaży klasztorowi w Staniątkach wsi Krusinowa należącej do księcia Bolesława Wstydliwego i synów rycerza Jakuba. Dokument potwierdzający tę transakcję jest falsyfikatem, ale według Bolesława Ulanowskiego został sfabrykowany z uwzględnieniem świadków realnie żyjących w czasie, którego dotyczył. Zresztą na rzecz trzynastowiecznej genezy wsi świadczy też relatywnie duża wysokość świętopietrza uiszczanego przez gdowskiego plebana.
Od początku swojego istnienia Gdów był własnością szlachecką. Pierwszymi znanymi właścicielami byli Boczawscy herbu Drużyna władający wsią przynajmniej od 1361 do 1401 roku, kiedy to jej część przeszła na własność Swiętochny z Klemp, żony Jana Bochnera. Ich potomkowie, którzy posługiwali się herbem Starykoń i przyjęli nazwisko Wielopolskich, w 1417 roku przejęli całość wsi i pozostali jej dziedzicami aż do 1578 roku. Okres panowania tych dwóch rodzin można uznać za złoty wiek Gdowa, w którym dzięki swojemu położeniu na zbiegu lądowych i rzecznych traktów komunikacyjnych skorzystał z dobrej koniunktury gospodarczej i politycznej Królestwa Polskiego. Liczba podróżnych była na tyle duża, że już w 1401 roku w osadzie utrzymywała się jedna, a w 1426 roku dwie karczmy. Niewątpliwie ich usługi przydały się w 1417 roku, gdy przez Gdów przeszedł orszak Władysława Jagiełły zmierzający z Halicza do Niepołomic. W 1434 roku nad Rabą funkcjonował młyn, a cztery lata później jego współwłaściciel Mikołaj z Mstowa uzyskał zgodą na wybudowanie następnego na granicy z wsią Zręczyce. Na początku XV wieku w Gdowie istniał już murowany gotycki kościół, przy którym przynajmniej od 1424 roku funkcjonowała szkoła parafialna. Wynikająca z popytu na polskie zboże koniunktura gospodarcza wpłynęła na zamianę powinności chłopskich z czynszu na pańszczyznę. W Gdowie proces ten nastąpił bardzo szybko. Osobna ziemia folwarczna istniała już w 1400 roku, a Jan II Wielopolski już przed 1441 rokiem wykupił sołectwo.
Pierwsza połowa XVI wieku była okresem pomyślnej stabilizacji, podczas którego co prawda nie dochodziło do nowych inwestycji ani istotnych wydarzeń, ale budynki oraz instytucje powstałe sto lat wcześniej były w dobrym stanie. Sytuacja uległa zmianie w 1578 roku, gdy Gdów kupił od rodzeństwa Wielopolskich Kasper de Korniath z siedmiogrodzkiej rodziny Bekieszów, bliski współpracownik króla Stefana Batorego, starosta lanckoroński, zasłużony jako dowódca oblężenia Pskowa w 1579 roku. Po śmierci tegoż własność majątku przeszła na jego synów Władysława i Gabriela, ale majątkiem zarządzała wdowa Anna de Serenady, która w 1582 roku wyszła powtórnie za mąż za Ferenca Wesseliniego. Po jej śmierci w 1604 roku Gdów przeszedł na własność jej drugiego męża, a następnie ich potomków, którzy władali miejscowością aż do lat osiemdziesiątych XVII wieku, przyczyniając się do jej stopniowego upadku. Folwark gdowski był puszczany w dzierżawę zapewne już pod koniec panowania Wielopolskich, ale stało się to normą w czasach zarządu Anny de Serenady i jej dzieci. Jak wynika z notatek proboszcza Jana Dębochowskiego z Pabianic sporządzonych w latach 1598-1607, majątek Gdowski był dzierżawiony przez Jana Łososińskiego, który notorycznie nie płacił należnej dziesięciny. W latach 1651-1653 doszło do epidemii cholery, a w latach 1655-1657 przez okolicę przeszły wojska szwedzkie. Wreszcie Władysław Wesselini, aby dokonać w 1664 roku nadań dla kościoła Najświętszej Maryi Panny w Krakowie oraz w 1667 roku darowizny na rzecz klasztoru Augustianów, zaciągnął ogromny dług pod zastaw dóbr gdowskich. W konsekwencji po jego śmierci Trybunał Koronny w Lublinie przyznał w 1680 roku Gdów wdowie Zuzannie ale też Mikołajowi Ksiąskiemu, głównemu wierzycielowi.
Sytuację wsi po rządach Wesselinich i klęskach połowy XVII wieku przedstawiają inwentarz z 1678 roku oraz wizytacje biskupie z 1683 i 1703 roku. Na 10 gospodarstw chłopskich aż 6 było zrujnowanych, a część ich areału była uprawiana przez czterech pozostałych kmieci, którzy z kolei ewidentnie się wzbogacili, posiadając nawet po cztery konie. Poza gospodarstwami kmiecymi było dziewięć gospodarstw zagrodniczych, trzy chałupnicze i dwa komornicze. Kmiecie poza odrabianiem pańszczyzny w wymiarze pięciu dni tygodniowo obowiązani byli płacić czynsz i dostarczać drób, jaja oraz sukno. Ostatnia powinność, a także występowanie nazwisk Sukiennik, Woźniak, Zdun i Krawiec świadczą o funkcjonowaniu rzemiosła wiejskiego. Wciąż działał jeden młyn z trzema kołami i jedna karczma. W Gdowie żył młynarz dysponujący trzema kołami na Rabie i karczmarz szynkujący pańskie piwo i wódkę. Niestety przestała funkcjonować szkoła parafialna, cmentarz był zrujnowany, a kościół wymagał remontu. W 1683 właścicielem Gdowa był już marszałek wielki koronny Hieronim Lubomirski, który właśnie stąd poprowadził szlachtę szczyrzycką na odsiecz Wiednia. To wydarzenie, tak istotne w polskiej historii, nie wpłynęło jednak na los Gdowa. Dla nowego właściciela miejscowość nad Rabą była kolejnym elementem ogromnego majątku. Wykorzystał ją jako zabezpieczenie zapisu w wysokości 30 tysięcy florenów poczynionego na rzecz katedry krakowskiej. Nie najlepszą sytuację gospodarczą pogorszył jeszcze pożar z 1705 roku, który pochłonął obraz Matki Boskiej, oraz epidemia z 1711 roku, w wyniku której zmarła znaczna część ludności.
U progu XVIII wieku stan parafii gdowskiej był opłakany, ale w czasach saskich zaczął się proces odbudowy. Dzięki staraniom Urszuli z Branickich Lubomirskiej 12 listopada 1744 król August II wydał przywilej zezwalający na organizację w Gdowie czterech targów jednodniowych – przed świętem Trzech Króli, przed św. Wojciechem, przed św. Jakubem i przed św. Anną oraz tygodniowego jarmarku przed świętem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Ponadto król zezwalał na przybycie kupców i handel końmi, bydłem i artykułami spożywczymi. Zmiana przynależności państwowej nie wpłynęła negatywnie na sytuację gospodarczą. Wręcz przeciwnie, w 1775 roku otworzono linię pocztową Lwów-Wiedeń z przystankiem w Gdowie, a dziesięć lat później powstał na tej trasie gościniec cesarski. W 1782 roku Maria z Lubomirskich Radziwiłłowa sprzedała cały klucz gdowski Elżbiecie z Celińskich Fihauserowej. Na przełomie XVIII i XIX wieku zlikwidowano przykościelny cmentarz i przeniesiono go na obecne miejsce. Pierwsze lata XIX wieku, były okresem, o którym milczą główne źródła.
W Gdowie rozegrały się istotne i tragiczne w skutkach wydarzenia okresu powstania krakowskiego i rabacji galicyjskiej. 26 lutego 1846 wojsko austriackie pod dowództwem Ludwika von Benedeka wraz z okolicznym chłopstwem przeprowadziło kontratak na przebywające w Gdowie nieliczne oddziały powstańców pod dowództwem pułkownika Jakuba Suchorzewskiego. Siły austriackie dysponowały lepszym uzbrojeniem i miały przewagę liczebną, przede wszystkim jednak były przygotowane do walki, podczas gdy oddziały powstańcze zostały zaskoczone w momencie zażywania w karczmie odpoczynku po przemarszu. W obronie oddano tylko kilka strzałów, dowódca uciekł wraz z powstańczą kasą, a żołnierze, głównie kosynierzy, wycofali się w kierunku cmentarza, gdzie się poddali. Mimo to, zostali zamordowani przez wzburzonych chłopów. Wydarzenia gdowskie ukazują poziom skomplikowania sytuacji społecznej na tym terenie. Opisana sytuacja nie była klasycznym atakiem chłopów na panów, poddani Fihauserów z Gdowa wraz ze swoim panem uciekli przed armią austriacką do lasów i nie brali udziału w wydarzeniach. Atakowali chłopi z innych okolicznych wsi, którzy wymordowali nie tylko szlachtę, ale także chłopów należących do oddziałów powstańczych. Teren zbrodni do dzisiaj stanowi miejsce pamięci, szczególnie odkąd w 1906 roku ukończono kopiec pamiątkowy usypany z inicjatywy Towarzystwa „Sokół” .
Ogłoszone w 1848 roku uwłaszczenie chłopów i nadanie Galicji autonomii w 1867 roku rozpoczęło w Gdowie nową epokę samorządności chłopskiej, tworzenia instytucji publicznych i rozwoju gospodarczego. Już w 1858 roku doszło do odnowienia szkolnictwa elementarnego we wsi. Powstała wówczas szkoła jednoklasowa, przekształcona w 1875 roku w dwuklasową, a w 1890 roku w czteroklasową. W 1893 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły. Komunikację, już dość dobrą dzięki poczcie, poprawiło jeszcze otwarcie w 1870 roku linii telegraficznej z Wieliczki. Niestety starania o budowę połączenia kolejowego nie zakończyły się sukcesem. W 1890 roku z inicjatywy Józefa Ślusarczyka powstały gdowskie oddziały Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej, zwanej wtedy Kasą Reiffeisena, a po pierwszej wojnie światowej przemianowanej na Kasę Stefczyka. Rok później powstała Ochotnicza Straż Pożarna oraz uruchomiono bibliotekę Towarzystwa Szkoły Ludowej. Pierwsza dekada XX wieku upłynęła pod znakiem patriotycznej i ludowej polityki pamięci. W 1904 roku odsłonięto wystawiony z inicjatywy „Sokoła” pomnik Bartosza Głowackiego. W czasie uroczystości wystawiono sztukę „Kościuszko pod Racławicami”, a młodzież z Drużyn Bartoszowych wystąpiła w sukmanach i z kosami na sztorc. W 1906 roku ukończono budowę znajdującego się na cmentarzu parafialnym kopca upamiętniającego zabitych w czasie powstania krakowskiego. To miejsce pamięci pełni do dzisiaj bardzo istotną rolę w życiu wsi. Za symboliczny koniec epoki autonomii galicyjskiej można uznać wizytę w Gdowie następcy tronu, arcyksięcia Karola Habsburga. Przybył on 21 marca 1914 jako rotmistrz dragonów wraz z podległym mu wojskiem. Witali go mieszkańcy Gdowa wraz z władzami samorządowymi i duchowieństwem, a wieczorem zaprezentowano wspaniałe iluminacje.
Wybuch pierwszej wojny światowej nie wywołał w Gdowie entuzjazmu. Proboszcz Jan Smółka opisywał w kronice parafialnej, że przed mobilizacją kilkudziesięciu rekrutów ustawiło się w kolejce do spowiedzi, a ostatnia msza przed wymarszem do koszar odbyła się w grobowej, pełnej płaczu atmosferze. Mimo takich nastrojów, wiele młodzieży zgłosiło się do Legionów Polskich. Gdów znalazł się na krótko pod okupacją rosyjską między 28 listopada a 1 grudnia 1914. Najbardziej ucierpiała ludność żydowska, której sklepy zostały zrabowane po ucieczce właścicieli. Zniszczeniu uległ dwór, spłonęła również jedna stodoła. Gdowianie przeżyli chwile grozy, gdy do wsi dotarła informacja o upadku monarchii austro-węgierskiej. Trzy dni anarchii, które nastały między 1 a 3 listopada 1918, dały zdemobilizowanym i zdemoralizowanym żołnierzom oraz zwykłym przestępcom możliwość zebrania się w bandy rabujące i terroryzujące ludność, w tym szczególnie Żydów i duchowieństwo. Sytuację uspokoiło dopiero szybkie zorganizowanie polskiej policji. Najbardziej tragiczne skutki przyniosła jednak nie działalność ludzi, ale drobnoustrojów. W 1918 roku wybuchły epidemie czerwonki i grypy hiszpanki. Ta pierwsza doprowadziło do śmierci 90 parafian. Radość z uzyskania niepodległości państwowej w wielu przypadkach musiała ustąpić przed bólem po stracie bliskich.
Okres międzywojenny upłynął w Gdowie pod znakiem dalszego rozwoju instytucjonalnego i odbudowy gospodarki. Na terenie miejscowości istniały wtedy dwie cegielnie, dwa zakłady wyrobów betonowych, rozlewnia piwa, cztery karczmy, gospoda, młyn, tartak oraz mała elektrownia w Podolanach. Na dobrobyt Gdowa bardzo źle wpłynęła wielka powódź z 21 września 1931, która zerwała jeden i uszkodziła drugi most na Rabie, ale przede wszystkim zrujnowała uprawy. W okresie tym bujnie rozwijało się życie polityczne, trudno było chyba znaleźć niezaangażowanych obywateli. Silne były kolejne wersje partii narodowo-demokratycznych i chrześcijańsko-demokratycznych, ale największe wpływy miały partie ludowe. Ważnym wydarzeniem był strajk chłopski z 1937 roku kierowany przez Józefa Cebulę, przewodniczący gminnego Stronnictwa Ludowego, które miało w Gdowie aż 80 członków. Na moście na Rabie doszło wówczas do poważnych starć z policją.
Okupacja hitlerowska trwała od 5 września 1939 do 21 stycznia 1945. Miejscowość uniknęła zniszczeń materialnych. Ludność chrześcijańska musiała znosić obowiązkowe dostawy oraz likwidację samorządu i wolności politycznej. W różnych okolicznościach śmierć poniosło 56 gdowskich katolików. Los Żydów był, jak wszędzie pod okupacją niemiecką, znacznie gorszy. Najpierw zostali obrabowani, później wywłaszczeni, wreszcie wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Zginęli prawie wszyscy, łącznie około 300 osób. W okresie powojennym został zlikwidowany ruch ludowy. Mimo trudnych realiów PRL postępował rozwój cywilizacyjny i gospodarczy miejscowości. Dzisiaj Gdów jest siedzibą gminy wiejskiej, ale zarówno charakter zabudowy, jak i zajęcia ludności nadają osadzie miejski charakter.

Ciekawostki

27 maja 1689 sąd miejski z Dobczyc przyjechał do Gdowa by przeprowadzić dochodzenie w sprawie oskarżenia o czary Rejny Krawcowej i Heleny Gałczyny. Nie wiadomo, czy oskarżycielem był pan wsi Hieronim Lubomirski, czy może dzierżawca, ale podsądne przetrzymywano we dworze. Zanim doszło do rozprawy, w Gdowie zorganizowano „pławienie czarownic”. Działo się to przy pełnym poparciu zarządcy majątku, który uznał wynik potwierdzający winę za wiarygodny. Jako dowody świadczące o słuszności zarzutów stawianych kobietom potraktowano również obecność dziwnych substancji w mleku dostarczonym przez jedną z nich oraz fakt, że któraś z oskarżonych wyszła kiedyś z domu ubrana na czarno. Sąd nie dał wiary oskarżeniom, zwłaszcza że większość świadków nie widziała w dowodach nic nadzwyczajnego. Sędziowie całkowicie zdyskredytowali instytucję pławienia czarownic. Wszystko wskazuje więc na to, że tam, gdzie chłopi i mieszczanie widzieli tylko dziwność, szlachcic dostrzegał czary.
W 1910 roku gdowski proboszcz Jan Smółka opisał reakcję miejscowej ludności na przelot komet: „W roku tym widoczne były na zachodzie dwie komety. Jedna, której dano nazwę 1910 w styczniu, druga Halleya w maju. Według obliczeń astronomów miał ogon komety Halleya przejść przez ziemię i trującymi swymi gazami zabić wszystkie istoty żyjące na ziemi. Dnia 18 maja w nocy miał być tu koniec świata - po miastach ludzie nie spali i oczekiwali co się stanie. Na szczęście astronomowie się pomylili, przynajmniej co do trujących gazów i świat dalej Boga chwali. Rok ten może i za wpływem onych komet był suchym i nadzwyczaj ciepłym”.

Kalendarium

1
1272

Zbigniew z Gdowa pojawia się jako świadek aktu sprzedaży wsi Krusinowa przez księcia Bolesława Wstydliwego i synów rycerza Jakuba klasztorowi w Staniątkach. Dokument jest falsyfikatem, ale wg. Bolesława Ulanowskiego, list świadków jest wiarygodna.

2
od 1326 do 1327

Zawarta w wykazach dziesięciny, której Pleban Mikołaj pobierał 10 grzywien i świętopietrza, którego płacił 5.5 skojca.

3
od 1361 do 1401

W roku 1401 część parafii zostaje zakupione przez Stanisława Wielopolskiegi h. Starykoń

4
1412

W związku z tym aktem po raz pierwszy pojawia się aktualne wezwanie kościoła czyli Narodzenie Najświętszej Maryi Panny.

5
1417

Jan Długosz wspomina o drodze króla z Halicza do Niepołomic. W tym roku cały Gdów przechodzi na własność rodu Wielopolskich.

6
1424

Instytucja ta istniała przynajmniej do 1618 roku. Późniejsze wizytacje XVII i XVIII wieczne o niej nie wspominają.

7
1426

Jedna pośrodku wsi, a jedna na jaj końcu.

8
1434

Cztery lata później młynarz Mikołaj z Mstowa uzyskuje zgodę na budowę drugiego młynu na Rabie w pobliżu wsi Zaręczyce

9
01.07.1443

Król ze względu na wiarę w cud dwukrotnego uratowania życia dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Gdowskiej zobowiązał starostę niepołomickiego do corocznego przekazywania 1 większego jelenia rocznie na święto Narodzenia NMP (08 września), 17 grzywien groszy szerokich, 30 sosen i 5 dębów. Beneficjum to utrzymało swoją moc przy kolejnych rewaluacjach do 1939 roku.

10
15 wiek

Jan Długosz w "Liber beneficiorum..." wspomina o istnieniu murowanego kościoła w Gdowie. Z analizy architektonicznej można wnioskować, że powstał już na początku XIV wieku.

11
1493

Klęska żywiołowa była tak znaczna, że trwale zmieniła bieg Raby

12
1564

Stało się to w wyniku starań patronki parafii Anny Wielopolskiiej, secundo voto Łaszczowej, dwórki królowych polskich

13
1578

Nabywcą zostaje Kasper de Korniath. Po jego smierci, wdowa Anna De Serenady, wyszła w 1582 roku powtórnie wyszła za mąż za Franciszka (Ferenca) Wesseliniego i Gdów przechodzi w ręce jego potomków.

14
1598

Dokument "odnowienia" bractwa wystawia kardynał Grzegorz Radziwiłł biskup krakowski.

15
od 1598 do 1607

Można się z niego dowiedzieć, że dobra Gdowskie były dzierżawione, a szlachta odmawiała płacenia dziesięciny, o co proboszcz sądził się w Trybunale Koronnym w Lublinie

16
1618

Przy parafii funkcjonowały wtedy szkoła parafialna, bractwo różańcowe, zatrudniony był wikary, kantor i nauczyciel. Istniała już wtedy drewniana dzwonnica z trzema dzwonami. Pleban, wikary i nauczyciel mieszkali w osobnych budynkach.

17
od 1664 do 1667

W konsekwencji Trybunał Koronny po śmierci Władysława Wesseliniego przyznaje w 1680 roku Gdów wdowie Zuzannie i Mikołajowi Ksiąskiemu - głównemu wierzycielowi.

18
1683

Marszałek Hieronim Lubomirski (1648-1676) wyrusza z Gdowa, na czele rycerstwa szczyrzyckiego na Odsiecz Wiedeńską

19
1705

Spłonął obraz Matki Boskiej Gdowskiej. Obecnie w ołtarzu XVIII wieczna kopia.

20
1711

W wyniku choroby zmarła znaczna część mieszkańców

21
1689

Z inicjatywy pana wsi odbywa się samowolne pławienie czarownic, anulowane przez sąd miejski dobczycki, który uniewinnił oskarżone.

22
1705

Spłonął obraz Matki Boskiej Gdowskiej. Obecnie w ołtarzu XVIII wieczna kopia.

23
1711

W wyniku choroby zmarła znaczna część mieszkańców

24
1744

Król zezwolił na odbywanie się w Gdowie czterech targów jednodniowych oraz tygodniowego jarmarku przed św. Narodzenia NMP.

25
1748

Kościół gdowski wymagał remontu a dzwonnica nowego dachu.

26
1764

Kościół oraz dom ubogich w Gdowie uzyskały po 30 000 florenów. Sumy te zostały uzyskane dzięki obciążeniu dóbr gdowskich.

27
1782

Maria z Lubomirskich Radziwiłłowa, sprzedaje cały klucz gdowski Elżbiecie z Celińskich Fihauserowej.

28
1790

W jej wyniku dotychczas wolnostojąca dzwonnica stała się wieżą kościelną

29
1790

Zakupu dokonał ks. Proboszcz Franciszek Latasiewicz na publicznej licytacji

30
od 1748 do 1790

W szczególności drewnianych ołtarzy przypisywanych pracowni Piotra Korneckiego

31
26.02.1746

Przegrana przez mniej licznych, słabiej uzbrojonych powstańców, którzy dali się zaskoczyć w karczmie, a dowódca pułkownik Jakub Suchorzewski zbiegł z pola walki. W jej trakcie chłopi z okolicznych wsi zamordowali kilkudziesięciu powstańców, którzy poddali się pod murami cmentarza

32
1859

W 1875 została przekształcona w szkołę dwuklasową, w 1890 w czteroklasową

33
od 1864 do 1865

Rozbudowano prezbiterium, na ścianie wschodniej wybudowano ogrójec oraz wybudowano neogotycką kaplicę Przemienienia Pańskiego

34
1890

Inicjatorem Józef Ślusarczyk

35
1890

Inicjatorem Józef Ślusarczyk

36
1890

Inicjatorem ks. proboszcz Michał Kolor

37
1890

W pielgrzymce zorganizowanej przez proboszcza ks. Michała Kolor bierze udział około 2000 parafian

38
1900

Z inicjatywy ks. proboszcza Michała Kolora, kosztem parafian

39
1904

Powstał z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. W dniu oddania pomnika, wystawiono sztukę Kościuszko pod Racławicami a członkowie Sokoła, z drużyn Bartoszkowych wystąpili w sukmanach z kosami na sztorc.

40
1906

Pracę zainicjowało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w 1894 roku

41
1909

Z inicjatyw ks. proboszcza Jana Smółki

42
21.03.1912

Następca tronu austro-węgierskiego przyjechał jako rotmistrz dragonów wraz z wojskiem. Nocował na plebani, wieczorem ku jego czci odbyły się iluminacje

43
1913

Jego naprawę zlecono Zieleniewskiego w Krakowie

44
od 28.11.1914 do 01.12.1914

Na Plebani kwaterę urządził gen. Babijew i podpułkownik Achristow. Zniszczeniu uległ dwór, spłonęła jedna stodoła. Żydzi uciekli przed wojskiem, a ich sklepy zostały zrabowane.

45
od 01.11.1918 do 03.11.1918

Przez trzy dni po okolicy grasowały bandy, sytuacja uspokoiła się dopiero po zorganizowaniu polskiej policji.

46
1918

Pierwsza choroba bardzo uciążliwa ale rzadko śmiertelna, na drugą zmarło 90 parafian

47
21.09.1931

Cały Gdów znalazł się pod wodą, która zerwała też jeden most na Rabie a drugi uszkodziła.

48
1937

Kierował nim Józef Cebula, przewodniczący gminnego Stronnictwa Ludowego. Członkami w Gdowie było wtedy 80 osób. Doszło do zajść z policją na moście na Rabie.

49
od 05.09.1939 do 21.01.1945

W jej trakcie doszło do niewielkich strat materialnych, ale śmierć poniosło 56 gdowskich chrześcijan ok 300 czyli prawie wszyscy gdowscy Żydzi

50
1997

Dobudowano nawy boczne wg projektu U. Łachwy

Bibliografia

Bielak Paweł, "Gmina Gdów. Beskidzkie wrota", Gdów 2011
Gaczoł Andrzej, "Społeczeństwo Gdowa w pierwszej połowie XX wieku", Gdów 2004
Gumułka Piotr, "Kronika Gdowa przez wiek XVIII i XIX – do lat 60-tych XX wieku z opowieści, zapisków, dokumentów i not historycznych spisana", Kraków 2015
Korzec Marcin, "W gminie Gdów", Krosno 2003
Mikołajczyk Marian, "O pławieniu czarownic w Gdowie w 1689 r. Kartka z dziejów miejskiego procesu karnego w Polsce" , „Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego” , s. 121-129
Orzechowska Anna, "Ksiądz Karol Wojtyła na ziemi gdowskiej", Gdów 2009
Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z łaskami słynącym obrazem w Gdowie. Przewodnik pielgrzyma", Kraków 2003
Świątek Jan, "Lud Nadrabski. Od Gdowa po Bochnię. Obraz etnograficzny", Kraków 1893
Ulanowski Bolesław, "O założeniu i uposażeniu klasztoru Benedyktynek w Staniątkach", Kraków 1892
Urban Wacław, "Wieś a plebania, czyli notatnik plebana z Gdowa z lat 1597-1604" , „Przegląd Historyczny” , s. 93-104

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Acta visitationis exterioris decanatus Skavinensis, Novi Montis, Oswencimensis, Zatoriensis, ad archidiaconatum Cracoviensem, prothonotarium apostolicum in a. D. 1617 authoritate ordinaria factae sub felicibus auspiciis R. D. Martini Szyszkowski, episcopi Cracobiensis, ducis Severiensis. Visitatio ecclesiae Collegiate Skarbimiriensis die 9 mesis Decembris anni 1617 ex speciali commissione Episcopi ordinarii facta kk. 106 - 110. Visitatio decanatus Wielicensis a. D. 1618 per R. D. Joannem Foxium, archidiaconum Cracoviensem
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Acta visitationis exterioris decanatuum: Wielicensis, Proszoviensis, Lipnicensis et Skalensis per R. D. Joannem Foxium, archidiaconum Cracoviensem ex commissione R. D. Andreae Lipski, episcopi Cracoviensis in a. D. 1628 - 1629 factae.
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Wizytacja kanoniczna przeprowadzona w dn. 28 kwietnia 1728 r. przez bpa Michała Kunickiego...
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Visitatio quindecim decanatuum, nempe: Skavinensis, Zathoriensis, Novi Montis, Skalensis, Wrocimoviensis, Adreoviensis, Kijensis, Paczanoviensis, Oswiecimensis, Żywiecensis, Witoviensis, Skoliensis, Opatovecensis, Wielicensis et Plesnensis a Peril. et R.D. Nicolao Oborski, episcopo Laodicensis, suffraganeo, archidiacono, vicario in spiritualibus generali Cracoviensi in annis 1663 - 1665 expedita
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Acta visitationum decanatuum: Wielicensis ex anno 1703, Novi Montis ex anno 1704 et Scavinensis ex anno 1704 sub generali administratione R.D. Casimiri a Łubna Łubiński, episcoi Heracleensis, suffraganei, canonici sede vacante episcopatus Cracoviensis et ducatus Severiensis, a R.D. Remigio Suszycki IUD, archidiacono Cracoviensi, custode Kielcensi, scholastico Lanciciensi, SRM secretario a.D. 1703 et 1704 expedita

Autor: Remigiusz Suszycki

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Visitatio archidiaconatus Cracoviensis (Decanatus: Skalensis - 1727; Vitoviensis - 1727; Prossoviensis - 1728; Novi Montis - 1728; Scawinensis - 1729; Xsiążnensis - 1731; Woynicensis - 1731; Zatoriensis - 1729; Lipnicensis - 1730; Dobczycensis - 1730; Andreoviensis - 1731; Żyvecensis - 1732; Oswiemensis - 1732; Wielicensis - 1741; postea sequntur inventaria ecclesiarum decanatus Dobczycensis, Woynicensis, Andreoviensis) per R.D. Michaelem de Magna Kunice Kunicki, episcopum Arsiacensem, suffraganeum et archidiaconum Cracoviensem annis 1727 - 1741 peracta

Autor: Michał Kunicki

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Acta visitationis ecclesiarum in decanatu Wielicensi ex commissione Cel. Principis R.D. Andrea Stanislai Kostka comitis in Załuskie Załuski, episcopi Cracoviensis, ducis Severiae, per Franciscum Skarbek Borowski, canonicum cathedralem Cracoviensem, expeditae mense Septembri a.D. 1748

Autor: Franciszek Skarbek Borowski

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Compendium actorum visitationis exterioris ecclesiarum existentium in et sub decanatu Pilsnensi, Mielecensi, Ropczicensi, Biecensi, Jaslensi et Żmigrodensi, ad archidiaconatum Sandecensem pertinentium, per R. D. Christophorum Kazimirski, praepositum Tarnoviensem mandato Illustrissimi et Reverendissimi Domini Georgii S. R. E. Cardinalis praesbiteri Radziwiłł nuncupati, episcopatus Cracoviensis administratoris perpetui, in Olyka et Nieswierz ducis a. D. 1595 factae
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Acta visitationis exterioris decanatuum Tarnoviensis, Dobcicensis, Woynicensis, Opatowiensis, Lypnicensis et Wielicensis ad Archidiaconatum Cracoviensis pertinentium per venerabilem Christophorum Cazimirski Praepositum Tarnoviensis mandato Illustrissimi Principis et Domini Domini Georgini Divina Miseratione S. R. Ecclessia Tituli S. Sixti Card. Praesbyteri Rzadziwł nuncupati Episcopatus Cracoviensis et Ducatus Severiensis administratoris perpetui in Olica et Neswiesz Ducis et ex commissione admodum Rndi. Dni. D. Stanislai Crasinski Archidiaconi in spiritualibus vicarii et generalis officialis Cracoviensis etc. etc.

Autor: Krzysztof Kazimirski

Jak cytować?

Stanisław Witecki, "Gdów", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/miejscowosci/gdow

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności