Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Gdów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz pw. św. Onufrego
Identyfikator
DZIELO/01330
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione, polichromowane
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Krucyfiks powstał w drugiej połowie XVII wieku. Grotę zaaranżowano dopiero przed 1902 rokiem, w której wymiennie ustawiano rzeźby św. Onufrego modlącego się przed krucyfiksem oraz Matki Boskiej z Bernadetą Soubirous. Figura była niewątpliwie kilkakrotnie odnawiana razem z całym ołtarzem w latach 1905, 1976-1979, 1998.

Opis

Krzyż zwrócony jest w trzech czwartych w lewo, lekko pochylony, na górnej belce krzyża zwój z napisem „I.N / R.I.”. Do niego przybita jest trzema gwoździami pełnoplastyczna rzeźba umarłego Chrystusa. Figura w delikatnym zwisie ciała o szeroko rozłożonych ramionach oraz łukowato wygiętej sylwetce, głowa opada bezwładnie na prawy bark, nogi lekko ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz o łagodnych rysach, zamkniętych oczach, długim, prostym nosie oraz nieznacznie rozchylonych ustach, okolona krótką brodą. Włosy rzeźbione w silnie skręcone pukle opadające na ramię i plecy, na głowie korona cierniowa. Ciało silnie wychudzone z zaznaczonymi śladami męki, plastycznie modelowane, o wyraźnie podkreślonej muskulaturze ramion i ud oraz żeber klatki piersiowej. Perizonium w formie ekspresyjnie rozwianej, silnie drapowanej tkaniny, przewiązanej podwójnym sznurem, odsłaniającej prawe biodro, z obfitym zwisem na prawym biodrze. Polichromia naturalistyczna, karnacja bladobeżowa, włosy ciemnobrązowe, perizonium białe.

Zarys problematyki artystycznej

Figura Chrystusa ukazana jest w typie Cristo morte, a więc jako umarłego, po tym jak skonał na krzyżu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Miejscowe ubytki warstwy malarskiej, zabrudzenia. Rzeźba była odnawiana razem z całym ołtarzem w latach: 1905, 1976-1979, 1998.

Streszczenie

Krucyfiks powstał w drugiej połowie XVII wieku. Grotę zaaranżowano dopiero przed 1902 rokiem, w której wymiennie ustawiano rzeźby świętego modlącego się przed krucyfiksem oraz Matki Boskiej z Bernadetą Soubirous. Figura Chrystusa ukazana jest w typie Cristo morte, a więc jako umarłego, po tym jak skonał na krzyżu.

Bibliografia

Piątkowska Łucja, "Parafie Ziemi Bocheńskiej", Bochnia 2004
Kulig Tadeusz, Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej", Kraków 2007

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności