Najświętsze Serce Jezusa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Gdów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XX wieku Najświętsze Serce Jezusa
Miejsce przechowywania
ołtarz w kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/12213
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XX wieku
Fundator
J. Zastawniak
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz Najświętszego Serca Jezusa został namalowany w pierwszej ćwierci XX wieku przez Mariana Szczurowskiego. Dzieło ufundował J. Zastawniak.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum Chrystus ukazany w całej postaci, frontalnie, w wykroku, z uniesionymi i rozłożonymi na boki rękami, prawa dłoń w geście błogosławieństwa. Na dłoniach i stopach zaznaczone rany. Twarz ma podłużną, o wąskich, migdałowatych oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną krótką brodą oraz jasnobrązowymi włosami, sięgającymi ramion. Wokół głowy nimb. Ubrany jest w białą, luźną tunikę oraz czerwony płaszcz, przewiązany diagonalnie przez lewe ramię. Na piersi ma gorejące serce w glorii promienistej. Chrystus ukazany na tle pejzażu, z widocznym polem pszenicy. Przed nim, pośród roślin na ziemi leży złamana szabla. W prawym dolnym rogu obrazu sygnatura „M(arian) Szczurowski”.

Zarys problematyki artystycznej

Wizerunek Najświętszego Serca Jezusa ukazany jest w jednym z wariantów ikonograficznych tego przedstawienia zwanym Venite ad me (z łac. „Przyjdźcie do mnie”; „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”, Mt 11, 28). Charakteryzuje go postać Chrystusa z rozłożonymi na boki rękami i gorejącym sercem unoszącym się na jego piersi. Ten wariant ikonograficzny zainspirowany był powstałą w 1820 roku figurą Chrystusa Miłosiernego Berthela Thorvaldsena. Swój rozkwit przeżywał w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Ikonografia Najświętszego Serca Pana Jezusa kształtowała się od XVIII wieku, począwszy od zaaprobowania przez Klemensa XIII nabożeństwa do tegoż (1765) i powstania jego pierwszych wizerunków autorstwa Pompeo Batoniego. Jednak to wiek XIX był okresem największego kultu Serca Jezusowego, a za tym ukształtowania się jego jedynej dopuszczalnej ikonografii ustalonej w 1891 roku, a więc Chrystusa z unoszącym się na jego piersi gorejącym sercem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz Najświętszego Serca Jezusa został namalowany w pierwszej ćwierci XX wieku przez Mariana Szczurowskiego. Dzieło ufundował J. Zastawniak. Wizerunek Najświętszego Serca Jezusa ukazany jest w jednym z wariantów ikonograficznych tego przedstawienia zwanym Venite ad me (z łac. „Przyjdźcie do mnie”; „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”, Mt 11, 28).

Bibliografia

Kulig Tadeusz, Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej", Kraków 2007
Klekot Ewa, "Najświętsze Serce Jezusowe – sceny z życia symbolu" , „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa” , s. 55-66

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Najświętsze Serce Jezusa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/najswietsze-serce-jezusa-27

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności