Św. Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Gdów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
amplexus Bartolomé Esteban Murillo malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza w kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/12212
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1865-1872
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz św. Franciszka obejmującego Chrystusa na krzyżu powstał z przeznaczeniem do zwieńczenia ołtarza wybudowanego do nowej kaplicy bocznej przy południowej ścianie nawy kościoła w Gdowie (1865). Zapewne został wykonany w podobnym czasie jak ołtarz, a więc pomiędzy 1865 a 1872 rokiem.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta, przedstawiający św. Franciszka obejmującego Chrystusa na krzyżu. Jezus przybity do krzyża znajdującego się w centrum kompozycji. Ukazany frontalnie, przechylony w prawą stronę, obejmuje ręką św. Franciszka, nogi ma lekko ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz ma pociągłą, z oczami skierowanymi w dół, prostym nosem, okoloną krótką brodą oraz włosami sięgającymi ramion. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało szczupłe i umięśnione, z krwawiącymi ranami. Biodra przewiązane krótkim, białym perizonium. Święty Franciszek ukazany w pozycji stojącej, z profilu, z uniesioną głową, prawą nogę wspiera na kuli, obiema rękami obejmuje ciało Chrystusa. Twarz ma szczupłą, z oczami skierowanymi w górę, prostym nosem i pełnymi ustami, okoloną ciemnym zarostem i krótkimi włosami, na głowie tonsura. Ubrany jest w brązowy habit z kapturem, przepasany sznurem. Na dłoniach ma stygmaty. Po lewej stronie Chrystusa nadlatująca para aniołków podtrzymujących otwartą księgę. Scena ukazana na tle pejzażu, z widoczną w oddali panoramą miasta. Niebo szaro-niebieskie, zachmurzone. Obraz ujęty drewnianą, złoconą, profilowaną ramą.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz został wykonany według dzieła Bartoloméa Estebana Murilla „Święty Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu” z około 1668 roku, który obecnie znajduje się w Museo de Bellas Artes w Sewilli. Malarz przy wykonaniu dzieła gdowskiego najpewniej posługiwał się grafiką reprodukcyjną z hiszpańskim obrazem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia, zaplamienia i zabrudzenia malatury obrazu.

Streszczenie

Obraz św. Franciszka obejmującego Chrystusa na krzyżu powstał z przeznaczeniem do zwieńczenia ołtarza wybudowanego do nowej kaplicy bocznej przy południowej ścianie nawy kościoła w Gdowie (1865). Zapewne został wykonany w podobnym czasie jak ołtarz, a więc pomiędzy 1865 a 1872 rokiem. Obraz został wykonany według dzieła Bartoloméa Estebana Murilla „Święty Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu” z około 1668 roku, który obecnie znajduje się w Museo de Bellas Artes w Sewilli.

Bibliografia

Kulig Tadeusz, Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej", Kraków 2007

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-franciszek-obejmujacy-chrystusa-na-krzyzu-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności