Św. Sebastian

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Gdów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XVIII wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza św. Onufrego
Identyfikator
DZIELO/01350
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 50 cm
wysokość – 35 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz powstał w trzeciej ćwierci XVIII wieku z przeznaczeniem do zwieńczenia ołtarza św. Onufrego. Wezwanie retabulum określane było czasem jako św. Sebastiana przez wzgląd na ten obraz. Obraz był niewątpliwie odnawiany razem z całym retabulum w latach 1976-1979 oraz w 1998 roku.

Opis

Obraz w formie powtarzającej kształt zwieńczenia, zbliżony do leżącego owalu. W centrum św. Sebastian ukazany w półpostaci, przywiązany do drzewa, zwrócony w trzech czwartych w lewo, z głową skierowaną w przeciwną stronę i opuszczoną w dół. Lewa ręka wysoko przywiązana do gałęzi sznurem, opada bezwładnie, prawa założona za gałąź. Twarz o młodzieńczych rysach, zmrużonych oczach, ostrym profilu nosa, okolona jasnobrązowymi włosami opadającymi na plecy. Tors odsłonięty, o wyraźnym modelunku silnie wychudzonego ciała z podkreśloną linią żeber, ze śladami męki i powbijanymi strzałami. Biodra przepasane białą tkaniną zawiązaną w partii podbrzusza. Tło jednolite ciemnobrązowe. Kolorystyka przygaszona, brunatna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Sebastian był prawdopodobnie przywódcą straży cesarza, męczennikiem rzymskim. W czasie prześladowań chrześcijan za czasów Dioklecjana poniósł śmierć przywiązany do drzewa i przeszyty strzałami przez swoich oprawców. Według innych przekazów na wpół żywego świętego odnalazła potem św. Irena i uleczyła. Sebastian miał udać się do cesarza i oskarżyć go o prześladowania chrześcijan, za co ten kazał go zatłuc pałkami. W ikonografii przedstawiany jest jako młodzieniec, niemal nagi, o idealizowanym ciele, przepasany tkaniną wyłącznie w partii bioder, przywiązany do słupa lub drzewa z ciałem przeszytym strzałami. Ukazywany jest jako żywy lub martwy o bezwładnie opadającym ciele.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Lekkie zabrudzenia; obraz był niewątpliwie odnawiany razem z całym retabulum w latach 1976-1979 oraz w 1998 roku.

Streszczenie

Obraz powstał w trzeciej ćwierci XVIII wieku z przeznaczeniem do zwieńczenia ołtarza św. Onufrego. Święty Sebastian był męczennikiem rzymskim i poniósł śmierć przywiązany do drzewa i przebity strzałami. W ikonografii przedstawiany jest jako młodzieniec o idealizowanym ciele, przepasany tkaniną wyłącznie w partii bioder, przywiązany do słupa lub drzewa, przeszyty strzałami.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Sebastian", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-sebastian

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności