Obraz przedstawiający Pietę został wykonany przez Stanisława Klimowskiego w drugiej lub trzeciej tercji XX wieku, ale przed 1982 rokiem.
Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum kompozycji Matka Boska w pozycji siedzącej, pod krzyżem, ukazana frontalnie. Na kolanach trzyma martwe ciało Chrystusa, oparte o pionową belkę krzyża. Lewą ręką przytrzymuje na ramieniu głowę Syna, do której przytula twarz. Maria ma okrągłą twarz, o wyrazistych rysach, dużych oczach, uniesionych brwiach, prostym nosie i pełnych ustach. Ubrana jest w granatową suknię oraz czerwony płaszcz, przepasany przez lewe przedramię i spoczywający na kolanach. Na głowie ma białą podwikę oraz rozwiany, jasnofioletowy welon. Ciało Chrystusa zwrócone w trzech czwartych w lewo, opada bezwładnie na prawe ramię Marii. Lewa ręka spoczywa na podbrzuszu, prawa opada wzdłuż ciała. Twarz ma szczupłą, z zamkniętymi oczami, garbatym nosem i lekko rozchylonymi ustami; okoloną jasnym zarostem i jasnymi, długimi włosami. Ciało ma muskularne, z zaznaczonymi śladami męki. Przez biodra ma przerzuconą białą tkaniną. W tle ukazana Golgota z krzyżem, o który oparta jest drabina, a na ramieniu powiewa biała tkanina. Niebo zachmurzone, w kolorze fioletowo-brunatnym. W lewym dolnym rogu sygnatura „SKlimowski”.
Typ przedstawieniowy Piety ukształtował się w średniowieczu. Istnieje kilka teorii o jego genezie. Pierwsza wywodzi go z historycznej sceny Opłakiwania, z którego wyłączono pozostałe postacie (św. Jana i Marii Magdaleny). Kolejna wskazuje na to, że przedstawienie Piety ma swój początek w utworach literackich i mistycznych wyrażających ból Marii na Kalwarii. Natomiast trzecia wersja znajduje źródło tego przedstawienia w wizerunkach Marii z Dzieciątkiem na kolanach.
Zabrudzenia powierzchni obrazu.
Obraz przedstawiający Pietę został wykonany przez Stanisława Klimowskiego w drugiej lub trzeciej tercji XX wieku, ale przed 1982 rokiem. Temat przedstawieniowy Piety badacze wywodzą z historycznej sceny Opłakiwania, z utworów literackich i mistycznych wyrażających ból Marii na Kalwarii lub z wizerunków Marii z Dzieciątkiem na kolanach.
Paulina Kluz, "Pietà", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/pieta-25