Obrazy św. Izydora Oracza i Komunii św. Stanisława zostały namalowane razem w 1878 roku przez Wojciecha Eljasza.
Obraz w formie stojącego prostokąta. W jego prawej części znajduje się postać klęczącego św. Stanisława Kostki, zwrócona w trzech czwartych w lewo, ze złożonymi do modlitwy dłońmi i pochyloną głową ukazaną z profilu. Jego twarz jest okrągła, o dużych, zamkniętych oczach, garbatym nosie i pełnych ustach, okolona krótkimi, jasnobrązowymi włosami, nad głową ma nimb. Ubrany jest w czarną sutannę, przepasaną w talii. W lewej części obrazu znajduje się, ukazany wyżej niż święty, klęczący na obłoku anioł, przedstawiony z profilu, z pochyloną głową, w lewej ręce trzyma kielich, prawą daje komunię świętemu. Ubrany jest w żółtą szatę, skrzydła ma złożone na plecach. Tło w postaci brązowo-różowego nieba i obłoków. Kolorystyka ciepła, brunatna, widoczne laserunki. Na obłoku, na którym klęczy anioł, znajduje się sygnatura „Wojciech Eljasz 1878”. Obraz w profilowanej, złoconej ramie.
Wojciech Eljasz był niezwykle prężnym malarzem tworzącym w drugiej połowie XIX wieku. Malował głównie obrazy o tematyce religijnej, jego dzieła znajdują się w licznych kościołach i klasztorach na terenie Małopolski. Kilka lat przed powstaniem omawianego obrazu, w 1872 roku, namalował do gdowskiego kościoła obraz Przemienienia Pańskiego, który znajduje się w kaplicy.
Obraz ilustruje epizod z życia św. Stanisława Kostki. Gdy odbierał naukę w Wiedniu zapadł w chorobę, podczas której miał mistyczne wizje. W jednej z nich ukazała mu się św. Barbara z dwoma aniołami, aby dać mu Komunię Świętą. Omawiany obraz przedstawia zredukowaną wersję tej sceny, ukazując samą komunię anielską.
Zabrudzenia i przetarcia warstwy malarskiej.
Obrazy św. Izydora Oracza i Komunii św. Stanisława Kostki zostały namalowane razem w 1878 roku przez Wojciecha Eljasza. Obraz przedstawia scenę z życia św. Stanisława, kiedy w czasie nauki w Wiedniu zapadł w chorobę, podczas której miał mistyczne wizje, w tym jedną z komunią anielską.
Paulina Kluz, "Komunia anielska św. Stanisława Kostki", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/komunia-anielska-sw-stanislawa-kostki