Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Gdów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/01317
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, posrebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 150 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura św. Jana Nepomucena powstała prawdopodobnie w XIX wieku.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na niskiej, nieregularnej podstawie i niewielkim prostopadłościennym postumencie umieszczonym na konsoli. Figura św. Jana Nepomucena jest zwrócona frontalnie, z głową przechyloną w prawo, w mocnym kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce. Święty w obu rękach zwróconych w lewo podtrzymuje księgę. Twarz ma okrągłą, o delikatnie zarysowanych oczach, szerokim nosie i otwartych ustach, okoloną brodą i krótkimi, kręconymi włosami. Święty ubrany jest w strój kanonika: czarną sutannę, posrebrzoną komżę oraz beżową almucję, na głowie ma czarny biret. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Figurę charakteryzuje ekspresja ukazana poprzez esowate upozowanie sylwetki z wykorzystaniem przeciwwagi rąk i nóg skierowanych w przeciwne strony oraz w sposobie drapowania szat w liczne fałdki odzwierciedlające ruch ciała. Elementy anatomiczne rzeźby kształtowane są nieco schematycznie, z mniejszym przywiązaniem do szczegółu. Figura formalnie naśladuje dzieła znamienne dla XVIII wieku, jakkolwiek sposób jej wykonania wskazuje, że mogła powstać w XIX wieku.
Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Zginął zrzucony z mostu Karola w Pradze do rzeki Wełtawy. Święty ten ukazywany jest najczęściej jako adorujący krucyfiks trzymany w dłoni. Układ rąk omawianej figury z Gdowa świadczy o tym, że prawdopodobnie pierwotnie podtrzymywały one krucyfiks, ku któremu skierowana była twarz świętego. Księga, która obecnie znajduje się w rękach postaci nie ma uzasadnienia w ikonografii tego świętego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Figura zabrudzona, w całości przemalowana.

Streszczenie

Figura powstała najpewniej w XIX wieku. Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Układ rąk omawianej figury świadczy o tym, że prawdopodobnie pierwotnie zamiast księgi podtrzymywały krucyfiks, który stanowi atrybut świętego.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności