Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Gdów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany Cristo morte rzeźba XVII wieku
Miejsce przechowywania
kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/12217
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała zapewne w drugiej połowie XVII wieku. W późniejszym czasie została zamocowana do nowego krzyża.

Opis

Figura umarłego Chrystusa przybita trzema gwoździami do krzyża o prostym zakończeniu ramion. Ciało w dużym zwisie, o ramionach przyjmujących kształt szerokiego „V”, na lekko ugiętych nogach, ze stopami skrzyżowanymi w układzie prawa na lewą, głowa opada na prawy bark. Twarz ma szczupłą, o dużych, zamkniętych oczach, wąskim nosie i ustach, okoloną krótką brodą i brązowymi włosami, sięgającymi ramion. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało ma szczupłe i umięśnione, zwłaszcza w partii ramion i nóg, klatka piersiowa o delikatnie podkreślonej muskulaturze. W prawym boku rana z rzeźbionymi kroplami krwi. Białe, krótkie perizonium zawieszone na podwójnym sznurze, odsłaniające prawe udo, ze zwisem tkaniny przy prawym boku i w partii podbrzusza. Polichromia ciała naturalistyczna z zaznaczonymi śladami męki. Na zakończeniu pionowej belki krzyża zwój z napisem „I. N. / R. I.”

Zarys problematyki artystycznej

Figura Chrystusa w typie Cristo morte, a więc umarłego, ukazanego po tym, jak skonał na krzyżu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia figury.

Streszczenie

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego powstała zapewne w drugiej połowie XVII wieku. W późniejszym czasie została zamocowana do nowego krzyża. Przedstawia Chrystusa w typie Cristo morte, a więc umarłego, ukazanego po tym, jak skonał na krzyżu.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-130

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności