Matka Boska Różańcowa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Gdów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XVIII wieku Matk Boska Różańcowa Matka Boska Śnieżna Matka Boska z Dzieciątkiem
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny lewy
Identyfikator
DZIELO/01340
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVIII wieku
Technika i materiał
olej na drewnie; drewno, techniki rzeźbiarskie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 100 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Bractwo różańcowe istniało przy parafii gdowskiej od 1598 roku, jakkolwiek w aktach wizytacji pierwszy ołtarz z wizerunkiem maryjnym, inny niż główny, wymieniano dopiero od 1741 roku. Można zatem sądzić, że obraz Matki Boskiej Różańcowej powstał przed tym rokiem, najpewniej w pierwszej połowie XVIII wieku, z przeznaczeniem do ołtarza bocznego, brackiego. Obraz był odnawiany w czasie konserwacji ołtarza w 1905 roku, w latach 1976-1979 oraz w 1998 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. Matka Boska ukazana w półpostaci, zwrócona frontalnie, na lewej ręce podtrzymuje Dzieciątko, prawą krzyżuje z przodu z dłonią w geście błogosławieństwa. Twarz o śniadej karnacji łagodnych rysach, z długim prostym nosem i ciemnobrązowymi oczami. Maria ubrana w posrebrzaną suknię z wąskimi rękawami oraz pozłacany maforion z gwiazdą na prawym ramieniu narzucony na głowę i ramiona. Dzieciątko zwrócone w trzech czwartych w lewo, lewą ręką trzyma przy boku zamkniętą księgę, prawą wykonuje gest błogosławieństwa. Twarz okrągła o śniadej karnacji z ciemnobrązowymi oczami, prostym nosem, pełnymi ustami, okolona krótkimi brązowymi włosami, układającymi się w lekko skręcone pukle. Dzieciątko jest ubrane w długą złotą tunikę z wąskimi rękawami. Na głowach obu postaci zamknięte złote korony. Postacie ukazane na tle posrebrzanej, płaskorzeźbionej kratki wypełnionej rozetami. Twarze, dłonie i stopy Marii i Jezusa malowane na drewnie, szaty i korony płaskorzeźbione.

Zarys problematyki artystycznej

Gdowski obraz Matki Boskiej Różańcowej naśladuje rzymską ikonę Salus Populi Romani (Matki Boskiej Śnieżnej), jakkolwiek bezpośrednim wzorem dla niego była najpewniej jedna z jej kopii rozpowszechnionych na terenie Rzeczypospolitej od XVII wieku. Wizerunek Matki Boskiej Śnieżnej stał się wzorem dla przedstawień Matki Boskiej Różańcowej już od końca XVI wieku w związku z jego połączeniem z kultem różańca, przez co zaczął on z czasem pełnić również funkcję obrazu brackiego. Przedstawienia Matki Boskiej Śnieżnej ukazują Madonnę w typie Hodegetrii, o charakterystycznie splecionych dłoniach, z których prawa jest w geście błogosławieństwa, oraz z gwiazdą na prawym ramieniu. Obraz gdowski w sposób wierny naśladuje swój ikonograficzny pierwowzór, natomiast wykonany jest odmiennie, gdyż malowane są wyłącznie twarze i dłonie postaci, a pozostała część wizerunku jest już płaskorzeźbiona. Różańcowy charakter przedstawienia podkreślają flankujące go figury św. Dominika i św. Katarzyny Sieneńskiej, związane z jego kultem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Niewielkie ubytki w strukturze złoceń. Obraz był odnawiany w czasie konserwacji ołtarza w 1905 roku, w latach 1976-1979 oraz w 1998 roku.

Streszczenie

Bractwo różańcowe istniało przy parafii gdowskiej od 1598 roku, jakkolwiek omawiany obraz Matki Boskiej Różańcowej powstał najpewniej w pierwszej połowie XVIII wieku, z przeznaczeniem do ołtarza bocznego, brackiego. Gdowski obraz Matki Boskiej Różańcowej naśladuje rzymską ikonę Salus Populi Romani (Matki Boskiej Śnieżnej). Wizerunek Matki Boskiej Śnieżnej stał się wzorem dla przedstawień Matki Boskiej Różańcowej już od końca XVI wieku w związku z jego połączeniem z kultem różańca, przez co zaczął on z czasem pełnić również funkcję obrazu brackiego.

Bibliografia

Kornecki Marian, "Zabytki sztuki" , [w:] "Monografia powiatu myślenickiego, t. 1: Historia" , red.Reinfuss Roman , Kraków 1970 , s. 285-356
Moisan-Jablonski Christine, Szafraniec Beata, "Maryja. Orędowniczka wiernych", Warszawa 1987
Kulig Tadeusz, Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej", Kraków 2007

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Matka Boska Różańcowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności