Św. Weronika ociera twarz Chrystusowi (VI stacja drogi krzyżowej)

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Gdów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XIX wieku stacje drogi krzyżowej
Miejsce przechowywania
nawa boczna
Identyfikator
DZIELO/01364
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 162 cm
wysokość – 210 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Jeden z obrazów dawnej drogi krzyżowej powstał zapewne w pierwszej połowie XIX wieku. Według „Liber memorabilium” stacje odnowiono w 1905 roku. Po wykonaniu nowej polichromii wnętrza kościoła gdowskiego (1975-1977), obejmującej również stacje drogi krzyżowej, dawne obrazy wyszły z użycia.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. Wielopostaciowa kompozycja przedstawiająca epizod z drogi krzyżowej. W centrum postać Chrystusa niosącego na lewym ramieniu krzyż, zwróconego w trzech czwartych w prawo, prawą rękę wyciąga ku klęczącej przed nim św. Weronice. Chrystus ubrany w białą tunikę oraz czerwony płaszcz przewiązany diagonalnie przez lewe ramię, na głowie ma koronę cierniową. Weronika ukazana tyłem, zwrócona w trzech czwartych w lewo, w obu rękach trzyma chustę. Ubrana jest w jasnofioletową tunikę, zielony płaszcz i jasnoróżowy welon. Po prawej stronie Chrystusa ukazany idący starzec z siwą brodą, ubrany w czerwoną tunikę, niebieski płaszcz i żółtą chustę. Za Chrystusem postacie oprawców i żołnierzy oraz św. Szymona z Cyreny podtrzymującego ramię krzyża. Scena ukazana na tle miasta z widocznym w oddali pejzażem. Obraz ujęty drewnianą, profilowaną ramą, polichromowaną w kolorze brązowym i złoconą.

Zarys problematyki artystycznej

Epizod drogi krzyżowej ze św. Weroniką nie został opisany w żadnej z czterech Ewangelii. Znany jest z apokryfów oraz Ewangelii Nikodema (Acta Pilatii), które przekazują informację o chuście z odbitym w cudowny sposób wizerunkiem Chrystusa, uzyskany od kobiety, która podczas drogi krzyżowej otarła mu twarz. Imię Weronika odnosi się do greckich słów „vera ikon”, a więc prawdziwy obraz. Szóstą stację drogi krzyżowej „św. Weronika ociera twarz Chrystusowi” włączono do nabożeństwa dopiero pod koniec XV wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Jeden z obrazów dawnej drogi krzyżowej powstał zapewne w pierwszej połowie XIX wieku. Po wykonaniu nowej polichromii wnętrza kościoła gdowskiego (1975-1977), obejmującej również stacje drogi krzyżowej, dawne obrazy wyszły z użycia. Epizod ze św. Weroniką znany jest z apokryfów oraz Ewangelii Nikodema (Acta Pilatii), które przekazują informację o chuście z odbitym w cudowny sposób wizerunkiem Chrystusa, uzyskany od kobiety, która podczas drogi krzyżowej otarła mu twarz. Został włączony do drogi krzyżowej dopiero pod koniec XV wieku.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Gdowie, Liber Memorabilium Ecclesiae Parochialis Gdoviensis, bs.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Weronika ociera twarz Chrystusowi (VI stacja drogi krzyżowej)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-weronika-ociera-twarz-chrystusowi-vi-stacja-drogi-krzyzowej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności