Św. Stanisław

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Gdów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/01352
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
lata siedemdziesiąte XX wieku
Technika i materiał
olej na drewnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Podczas konserwacji ołtarza głównego w latach 1976-1979 jego struktura została powiększona o zwieńczenie, w którego polu umieszczono obraz św. Stanisława. Być może został on namalowany przez Zdzisława Pabisiaka wykonującego wówczas polichromię kościoła.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym. W centrum półpostać św. Stanisława zwróconego w trzech czwartych w lewo, z uniesioną głową, z ugiętą lewą ręką, z palcem wskazującym skierowanym w górę, w prawej trzyma pastorał. Twarz o zindywidualizowanych rysach, oczy skierowane w górę, duży nos, pełne usta. Włosy jasne, sięgające ramion. Postać ubrana w albę, humerał, czerwoną kapę, białe rękawiczki, na głowie ma białą infułę. W prawym dolnym rogu głowa Piotrowina o jasnych, kręconych włosach. W prawej części obrazu widoczna kolumna, tło w postaci błękitnego nieba. Kolorystyka jasna, pastelowa z przewagą bieli i błękitu, przełamanych bladą czerwienią.

Zarys problematyki artystycznej

Sposób malowania miękko wydobywający rysy twarzy i włosów postaci oraz płynnie kształtujący szaty, o delikatnych przejściach kolorystycznych i jasnej, pastelowej tonacji barwnej z mocnym akcentem kolorystycznym odpowiada wizerunkom ze scen na sklepieniu prezbiterium. Jednocześnie obraz powstał w czasie wykonywania tejże polichromii we wnętrzu przez Zdzisława Pabisiaka, dlatego malarz ten mógł być najbardziej prawdopodobnym autorem dzieła.


Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Podczas konserwacji ołtarza głównego w latach 1976-1979 jego struktura została powiększona o zwieńczenie, w którego polu umieszczono obraz św. Stanisława. Być może obraz został namalowany przez Zdzisława Pabisiaka, który wykonywał w tym samym czasie polichromię wnętrza kościoła. Obraz wykazuje formalne podobieństwa do malowanych przez niego postaci na sklepieniu prezbiterium.

Bibliografia

Kulig Tadeusz, Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej", Kraków 2007

Inne dzieła tego autora

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Stanisław", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności