Paczółtowice

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Autor opracowania
Stanisław Witecki
Uznanie autorstwa 4.0

Zabytki

Parafie

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w złoconej i profilowanej ramie. W centrum kompozycji ukazana Matka Boska z Dzieciątkiem stojąca na półksiężycu, na tle krajobrazu. Maria ukazana całopostaciowo, frontalnie, z głową pochyloną nieznacznie w lewo — w kierunku Jezusa, którego trzyma na swoim prawym przedramieniu. Postać przedstawiona jako młoda, jasnowłosa kobieta, o jasnej karnacji z delikatnie zaznaczonym rumieńcem. Owalną twarz o wysokim czole, miękko zarysowanym podbródku oraz drobnych, pełnych ustach okalają długie, falujące włosy, które opadają na ramiona i plecy postaci. Oczy o migdałowatym kształcie wpatrzone przed siebie. Na głowie Marii widoczna złota korona typu otwartego zdobiona perłami oraz kamieniami szlachetnymi; wokół głowy złocony nimb. Postać ubrana w czerwoną suknię w złote wzory, spiętą w talii brązowym paskiem tłoczonym we wzór kratki, zapinanym metalową sprzączką. Otwory w pasku nabijane metalowymi nitami w kształcie pięciolistnych kwiatów. Dolna krawędź sukni obramiona szeroką lamówką wyszywaną perłami oraz kamieniami szlachetnymi. Na ramionach Marii obszerny, bogato zdobiony płaszcz wykonany z ciężkiej, granatowej tkaniny dekorowanej motywem owoców granatu oraz liści dębu. Jego brzegi lamowane szeroką, złotą bordiurą zdobioną umieszczonymi na przemian szmaragdowymi i rubinowymi kaboszonami oraz perłami; pod szyją ozdobna zapinka. Spod płaszcza miejscami widoczna purpurowa podszewka. Na wysokości bioder postaci okrycie tworzy obfite fałdy, które Maria podtrzymuje swoją prawą dłonią. Na lewym przedramieniu Matki Boskiej siedzące Dzieciątko Jezus ukazane w ujęciu w trzech czwartych, zwrócone w kierunku Marii, do której wznosi obie dłonie i głowę. Twarz Dzieciątka okrągła, usta i nos drobne. Jezus spogląda na Marię. Jego jasnowłosą głowę, na której ukazana złota korona zdobiona perłami oraz kamieniami szlachetnymi otacza złoty nimb. Dzieciątko ubrane jest w ciemnobrązową tunikę lamowaną dołem, pod szyją i wokół rękawów szeroką taśmą wyszywaną kamieniami szlachetnymi. Obie postaci otacza gloria utworzona ze złotych promieni, pomiędzy którymi widoczne ciemnopomarańczowe języki ognia. U stóp Marii ukazana kwietna łąka z realistycznie przedstawioną roślinnością: paprociami, krzewami poziomek i jagód oraz kwiatami, wśród których można rozpoznać ciemnofioletowe orliki i fiołki. Powyżej, na dalszym planie gęstwina drzew o cienkich, brązowych pniach oraz jasnozielonych liściach, tworzących zwartą strukturę układającą się w kształt łuku ostrego. W górnych narożach obrazu, ponad linią drzew dwie postaci jasnowłosych aniołów w długich, ciemnogranatowych tunikach. Anioł z lewej trzyma banderolę z napisem: „Regina celi letare all[elui]a”, anioł z prawej z napisem: „quia quem meristi por[tare]”. Rozpostarte skrzydła aniołów ukazane w kolorach zielonym, ciemnogranatowym oraz purpurowym.
obraz

Matka Boska Niepokalanie Poczęta

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie wydłużonego stojącego prostokąta, ujętego w prostą, drewnianą ramę malowaną na czerwono. W centrum kompozycji przedstawiony archanioł Gabriel ukazany w ujęciu trzy czwarte zwrócony w prawo, w kierunku znajdującej się pierwotnie na drugim ze skrzydeł dawnego ołtarza Marii. Gabriel przyklękając na prawe kolano, prawą dłoń wyciąga przed siebie w geście pozdrowienia; w lewej natomiast trzyma banderolę z czarnym, gotyckim napisem: „Ave gratia plena d[omi]n[u]s tecu[m]”. Postać przedstawiona jako długowłosy młodzieniec o delikatnej urodzie. Okrągłą, pozbawioną zarostu twarz o jasnej karnacji z delikatnie zaznaczonym rumieńcem okalają miękko bujne, jasne i falowane włosy. Pełne, niewielkie usta o rozchylonych wargach zaznaczono karminem. Wzrok skierowany ku górze; głęboko osadzone, brązowe oczy, powyżej których delikatnie zaznaczone łuki brwiowe. Anioł ubrany jest w szaty liturgiczne: długą, białą albę oraz zabarwioną na czerwono kapę z zieloną podszewką spiętą pod szyją ozdobną broszą w kształcie kwiatu z rubinem w środku; pod szyją widoczny humerał. Draperia szat w dolnej części kompozycji marszczy się obficie, tworząc geometryczne fałdy. Skrzydła Gabriela, pokryte piórami, malowane są w kolorach złotym, beżowym i ciemnozielonym. Tło jednolite, ciemnoczerwone. W dolnej części kompozycji przedstawiona ujęta w skrócie perspektywicznym posadzka ułożona z jasnozielonych, kwadratowych płytek.
obraz

Archanioł Gabriel ze sceny Zwiastowania

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie wydłużonego, stojącego prostokąta, ujętego w prostą, drewnianą ramę malowaną na czerwono. W centrum kompozycji przedstawiona Maria ukazana całopostaciowo, frontalnie z głową w ujęciu trzy czwarte skierowaną w lewo i pochyloną nieznacznie do dołu w kierunku trzymanej przez nią otwartej księgi. Postać przedstawiona jako młoda, jasnowłosa kobieta o owalnej twarzy, z okrągłym podbródkiem, niewielkimi, pełnymi ustami oraz prostym nosem. Cera jasna, policzki lekko zaróżowione. Długie, falowane włosy zaczesane do tyłu opadają na ramiona i plecy postaci. Głowę Marii otacza złocony nimb. Postać ubrana jest w jasnoróżową, długą suknię spiętą w talii wąskim, czarnym paskiem. Wycięty w szpic dekolt szaty wykończony jest złoconą lamówką. W podobny sposób ozdobiony jest dolny brzeg sukni i rękawy wokół nadgarstków. Na ramionach Marii przedstawiono obszerny biały płaszcz z jasnozielonym podbiciem. Brzeg okrycia, podobnie jak suknia, wykończony jest podwójną, złotą bordiurą. Płaszcz z prawej strony swobodnie opada w dół, z lewej, podtrzymywany przez Marię na wysokości bioder, tworzy duże, trójkątne fałdy. Draperia szat w dolnej części kompozycji, w zetknięciu z podłogą marszczy się obficie, tworząc geometryczne załamania. Tło jednolite, ciemnoczerwone. W dolnej części kompozycji przedstawiona ujęta w skrócie perspektywicznym posadzka ułożona z jasnozielonych, kwadratowych płytek.
obraz

Matka Boska ze sceny Zwiastowania

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie wydłużonego, stojącego prostokąta stojącego, ujętego w profilowaną, srebrzoną, drewnianą ramę. W centrum kompozycji przedstawiona stojąca św. Barbara ukazana całopostaciowo, w ujęciu trzy czwarte zwrócona w lewo, w kierunku centrum dawnego tryptyku. Głowa delikatnie pochylona do dołu. Barbara przedstawiona jako młoda, jasnowłosa kobieta o owalnej, miękko modelowanej twarzy z małym nosem, drobnymi ustami i charakterystycznym wysokim czołem. Długie, falowane włosy spływają obficie na ramiona i plecy postaci w spiralnie skręconych puklach. Święta okryta jest obszernym i obficie fałdowanym, ciemnoróżowym płaszczem spiętym pod szyją ozdobną broszą w kształcie kwiatu, spod którego widoczna jest ciemnogranatowa spięta w talii paskiem suknia oraz lewa stopa obuta w czerwony pantofel ze szpiczastym noskiem. Płaszcz wykończony jest podwójną, złoconą lamówką. Jego poły okrywają ramiona i przedramiona postaci, odsłaniając klatkę piersiową. Następnie, tworząc obfite fałdy są udrapowane na wysokości bioder. Głowa Barbary, w obficie wysadzanej perłami oraz kamieniami szlachetnymi koronie typu otwartego, otoczona jest złoconym nimbem. W prawym ręku święta trzyma wieżę z trzema oknami, zwieńczoną szpiczastym, gotyckim hełmem — symbol jej męczeńskiej śmierci. Lewą rękę wspiera na rękojeści miecza skierowanego ostrzem do dołu. Tło jednolicie złocone, w dolnej części kompozycji przedstawiona roślinność nawiązująca do łąki kwietniej ukazanej na centralnym obrazie Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej kwitnące krzewy poziomek i borówek oraz konwalie i orliki.
obraz

Św. Barbara

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie wydłużonego stojącego prostokąta, ujętego w profilowaną, srebrzoną, drewnianą ramę. W centrum kompozycji przedstawiona stojąca św. Katarzyna Aleksandryjska ukazana całopostaciowo, w ujęciu trzy czwarte zwrócona w prawo, w kierunku centrum dawnego tryptyku. Katarzyna przedstawiona jako młoda, jasnowłosa kobieta o owalnej, miękko modelowanej twarzy z małym nosem, drobnymi ustami i charakterystycznym wysokim czołem. Długie, falowane włosy zaczesane do tyłu spływają na ramiona i plecy postaci w spiralnie skręconych puklach. Święta okryta jest obszernym i obficie fałdowanym, jasnozielonym płaszczem, spod którego widoczna jest karminowo-czerwona suknia oraz prawa stopa obuta w czerwony pantofel ze szpiczastym noskiem. Płaszcz lamowany jest podwójną, złoconą bordiurą. Draperie szat tworzą ostre, geometryczne załamania szczególnie widoczne na wysokości talii oraz przy dolnej krawędzi szaty. Głowa Katarzyny, w obficie wysadzanej perłami oraz kamieniami szlachetnymi koronie typu otwartego, otoczona jest złoconym nimbem. Święta trzyma atrybuty swojej męczeńskiej śmierci: w lewej ręce pęknięte koło tortur, w prawej miecz wzniesiony ostrzem ku górze i oparty na jej prawym ramieniu. Tło jednolicie złocone, w dolnej części kompozycji przedstawiona roślinność nawiązująca do łąki kwietniej ukazanej na centralnym obrazie.
obraz

Św. Katarzyna Aleksandryjska

Zdjęcie nr 1: Chrystus ukazany w typie Cristo morte. Ciało przybite do prostego, drewnianego krzyża trzema gwoździami. Chrystus z szeroko rozpostartymi ramionami tworzącymi niemal linię prostą. Głowa przechylona nieznacznie w kierunku prawego barku. Ukazana w cierniowej koronie, spod której sączą się strużki krwi – nieproporcjonalnie duża w stosunku do wychudzonego ciała postaci. Twarz prostokątna z dużymi, zamkniętymi oczami, wydatnym nosem oraz ciemnym zarostem. Włosy długie, spływające na ramiona i plecy postaci w dwóch spiralnie skręconych puklach. Ciało Chrystusa szczupłe o wysmukłych proporcjach, bez wyraźnie zaznaczonej muskulatury. Dłonie, przebite gwoździami zamykają się lekko na wydatnych główkach gwoździ. Po przedramionach spływają cienkie stróżki krwi. Stopy duże, przebite jednym gwoździem. Na prawym boku postaci widoczna krwawiąca rana. Perizonium krótkie, srebrzone, o ostro łamiącej się draperii. Nad głową Chrystusa titulus ze złoconym napisem „INRI” wykonanym gotycką minuskułą.
krucyfiks

Krucyfiks

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawia Jezusa oczekującego na ukrzyżowanie w otoczeniu Matki Boskiej, św. Stanisława z Piotrowinem, św. Szczepana oraz ukazanej w mniejszej skali postaci kobiecej — fundatorki obrazu. W centrum kompozycji ukazany Chrystus siedzący na kamieniu, przedstawiony całopostaciowo z ciałem zwróconym w trzech czwartych w lewo. Prawą dłonią podpiera pochyloną nieznacznie do dołu głowę, lewą wspiera na kolanie. Twarz szczupła, podłużna, okolona ciemnobrązowym zarostem. Długie, kędzierzawe włosy opadają na ramiona i plecy postaci. Na głowie otoczonej złotym nimbem korona cierniowa, spod której spływają strużki krwi. Oczy otwarte, wpatrzone przed siebie nadające twarzy smutny, zamyślony wyraz. Chrystus ubrany jedynie w białe, wąskie perizonium owinięte luźno wokół bioder i ud. Ciało o jasnej karnacji z widocznymi śladami biczowania — na torsie, ramionach i nogach postaci widnieją krople krwi. Stopy Chrystusa wsparte są na ramionach krzyża ukazanego w dolnej części kompozycji. Po lewej stronie przedstawione stojące postaci Matki Boskiej Bolesnej oraz św. Stanisława biskupa. Obie ukazane całopostaciowo z ciałem zwróconym w trzech czwartych w prawo. Maria przedstawiona jako dojrzała kobieta w długiej, czerwonej sukni okrytej obszernym, ciemnogranatowym płaszczem z żółtą podszewką oraz białej chuście na głowie. Ręce postaci o długich, szczupłych palcach skrzyżowane na wysokości piersi, w którą wbity miecz. Twarz o jasnej karnacji, dużych, jasnych oczach, prostym nosie i niewielkich zaznaczonych czerwienią ustach. Wzrok skierowany na Chrystusa. Nieco za Marią przedstawiony św. Stanisław ubrany w szaty pontyfikalne: albę, na której złocona dalmatyka dekorowana wzorem ukośnej kratki oraz czerwona kapa spięta pod szyją złotą klamrą. Pod szyją widoczny humerał, na dłoniach białe rękawiczki. Na otoczonej złotym nimbem głowie srebrna infuła. Twarz o jasnej karnacji, pozbawiona zarostu. Oczy skierowane przed siebie, w kierunku widza. Święty prawą dłonią wykonuje gest błogosławieństwa, lewą wspiera na pastorale o dekorowanej akantem krzywaśni. W lewym, dolnym rogu obrazu, u stóp św. Stanisława przedstawiona niewielka postać ukazanego z profilu, klęczącego Piotrowina w białej szacie. Z prawej strony kompozycji, nieco z tyłu ukazany św. Szczepan. Święty przedstawiony całopostaciowo, frontalnie, jako młody mężczyzna o owalnej twarzy pozbawionej zarostu; jasnobrązowe włosy z widoczną tonsurą; uszy nieco odstające. Twarz o łagodnym, zamyślonym wyrazie z oczami skierowanymi przed siebie, w kierunku widza. Głowę otacza złoty nimb. Postać ubrana w długą, obficie fałdowaną albę, na której bogato zdobiona ornamentem roślinnym (owoce granatu) złota dalmatyka; wokół szyi biały humerał. W dłoniach okrytych połą dalmatyki święty oburącz podtrzymuje kilka okrągłych kamieni. W dolnej części kompozycji, na pierwszym planie przedstawiona w mniejszej skali postać klęczącej fundatorki. Kobieta ubrana w długą ciemną suknię z białą podwiką wokół szyi i głową okrytą długim, białym welonem. Postać kieruje wzrok ku twarzy Chrystusa, ręce składa na wysokości piersi w geście modlitwy; wokół dłoni przepleciony koralowy różaniec. Na dalszym planie kompozycji widoczny pagórkowaty krajobraz na jednolitym, ugrowym tle. Kolorystyka ciepła, ciemna z mocniejszymi akcentami złota, czerwieni oraz ciemnego granatu.
obraz

Chrystus oczekujący na Mękę

Zdjęcie nr 1: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny jest usytuowany w centrum wsi, na południe od głównej drogi wiodącej przez Paczółtowice. Teren przykościelny z umiejscowionym w północnej części cmentarzem otacza niewysoki, kamienny i częściowo ceglany mur nakryty dwuspadowym daszkiem. Prowadzą do niego dwa wejścia – usytuowana w północno-zachodnim narożniku muru brama z figurami Matki Boskiej i Chrystusa oraz nieco skromniejsze wejście od strony południowej. W północno-wschodniej części placu przykościelnego znajduje się wolnostojąca dzwonnica założona na planie czworoboku. Natomiast w części południowo-wschodniej umiejscowiona jest kamienna grota mieszcząca figurę Matki Boskiej z Lourdes. Kościół paczółtowicki to niewielkich rozmiarów, orientowana i jednonawowa budowla o konstrukcji drewnianej; kryta gontem. Fundamenty świątyni są murowane i tynkowane, odsadzkę pomiędzy fundamentem i zrębem przykrywa niewielki okap z gontu. Ściany zewnętrzne kościoła oszalowano pionowymi deskami z nabitymi dla wzmocnienia listwami. Zamknięte wielobocznie prezbiterium, przekryte dachem trójpołaciowym przylega do nieco szerszej nawy założonej na rzucie zbliżonym do kwadratu. Nawa nakryta jest dachem dwuspadowym. Prowadzą do niej dwa wejścia: główne, od zachodu, spod wieży i od strony południowej. Okna wychodzą wyłącznie na południe i umieszczone są parami w nawie, z zachowanymi oryginalnymi obramieniami i w prezbiterium, gdzie były zmienione w czasie późniejszym. Przy prezbiterium od strony północnej znajduje się zakrystia na rzucie prostokąta nakryta jednospadowym dachem; dostępna od strony wschodniej. Do nawy od strony południowej przylega niewielka kruchta również na rzucie prostokąta, nakryta dwuspadowym dachem. W elewacji zachodniej znajduje się kwadratowa wieża dzwonna o ścianach lekko pochyłych, w połowie wysokości podzielonych gzymsem. Nakryta jest hełmem o kształcie daszka namiotowego zamkniętego od góry cebulastą kopułką zwieńczoną krzyżem. W zachodniej ścianie wieży znajduje się wejście główne do kościoła przykryte daszkiem dwuspadowym. Na ścianie południowej dwa okna zwieńczone trójkątnymi daszkami. Od strony północnej, zachodniej i południowej po jednym oknie umiejscowionym pod dachem wieży. Ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę nakryta jest rozbudowanym, barokowym hełmem z pseudoglorietą również zwieńczonym krzyżem. Nawa i prezbiterium przekryte  są wspólnym stropem (w nawie z zaskrzynieniami; belki zaskrzynień profilowane). Między nawą a prezbiterium mieści się ściana tęczowa z otworem tęczowym w formie ostrołukowej arkady. Na wysokości trzech czwartych wysokości nawy umieszczona jest poprzeczna belka tęczowa. W zachodniej części nawy znajduje się drewniany chór muzyczny wsparty na profilowanych, drewnianych kolumnach. Odrzwia w nawie od zachodu i południa z nadprożami wyciętymi w ośli grzbiet; okna w nawie z nadokiennikami o takim samym wykroju. Drzwi prowadzące z prezbiterium do zakrystii żelazne z listwami w skośną kratę, z antabą i zamkiem. Posadzka w nawie i prezbiterium marmurowa.
kościół

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Zdjęcie nr 1: Odlana z brązu chrzcielnica ma kształt przysadzistego kielicha z pokrywą w kształcie królewskiej korony. 
Chrzcielnica ustawiona jest na dwustopniowym, marmurowym postumencie zbudowanym z dwóch koncentrycznych kół. Stopa chrzcielnicy o obrysie okrągłym z profilowanym, schodkowym cokołem i gładkim płaszczem. Trzon masywny, gładki, z nodusem o kształcie kolistym, spłaszczonym, potrójnie, półokrągło profilowanym. Czara chrzcielnicy z płaszczem gładkim, lekko się rozszerzającym oraz nieznacznie wywiniętym, profilowanym brzegiem. W górnej części czary otok z napisem wykonanym majuskułą renesansową, stanowiącym wers Psalmu 115 „NON NOBIS DOMINE NON NOBIS SED NOMINI TVO DA GLORIAM”. W dolnej części czary otok z podobnie wykonanym napisem, stanowiącym wers z Psalmu  117 „LAVDAT DOMINUM OMENS GENTES LAVDATE EVM OMNES POPVLI”. Na płaszczu czary, pomiędzy inskrypcjami, wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego ze stojącymi po bokach krzyża postaciami matki Boskiej i Marii Magdaleny. Po przeciwnej stronie czary herb Kroje. Na trzonie chrzcielnicy, między nodusem a czarą data „1533”. W górnej części tulei, pod nodusem napis  „ANNO DOMINI PRO PAULO”. Na brzegu stopy niezidentyfikowany herb, prawdopodobnie znak odlewni.
chrzcielnica

Chrzcielnica

Zdjęcie nr 1: Ołtarz przyścienny, dwukondygnacyjny, jednoosiowy o formach architektonicznych; uszaty. Mensa drewniana, prostopadłościenna; antependium ujęte płaskorzeźbioną, złoconą ramą z dekoracją akantową. Lico malowane z monogramem maryjnym w otoczeniu barwnej dekoracji roślinno-kwiatowej na jasnobeżowym tle. W predelli rama w kształcie leżącego prostokąta ujęta ornamentem kartuszowym mieszcząca pierwotnie niezachowaną dekorację malarską. Nastawa ustawiona na wysokim cokole, ujęta kompozytowymi kolumnami dźwigającymi przełamujące się na osiach podpór pełne belkowanie z kostkowanym achitrawem, płaskorzeźbionym w motyw akantu i uskrzydlonych główek anielskich fryzem oraz wydatnym gzymsem. Kolumny w jednej trzeciej wysokości ujęte profilowanymi opaskami; trzony poniżej opasek zdobione motywem główek anielskich; powyżej płaskorzeźbiona dekoracja arabeskowa. W polu ołtarza prostokątna rama zamknięta łukiem półokrągłym mieszcząca obraz św. Mikołaja; w przyłuczach ramy umieszczone płaskorzeźbione, uskrzydlone główki anielskie. Kondygnacja druga ujęta hermowymi pilastrami dźwigającymi uproszczone belkowanie z wydatnym gzymsem. W polu obraz św. Benedykta o kształcie stojącego prostokąta w złoconej, profilowanej ramie. Na osiach kolumn, ustawione rzeźby św. Piotra (z prawej) i św. Pawła (z lewej) na tle esowatych wolut. Całość nastawy ujęta ażurowymi uszami utworzonymi z ornamentu okuciowego mieszczącymi nisze z rzeźbami św. Cecylii (z lewej) oraz św. Teresy z Avila (z prawej) umieszczonymi na tle muszli. Ponad niszami maszkarony trzymające w pyskach spływające do dołu draperie. Struktura ołtarza oraz partie szat postaci złocone; karnacje rzeźb polichromowane.
ołtarz

Ołtarz boczny św. Mikołaja

Zdjęcie nr 1: Nastawa ołtarzowa drewniana, architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna z predellą i zwieńczeniem. Retabulum na wysokim cokole zwieńczonym profilowanym gzymsem; lica wypełnione złoconym ornamentem kwiatowym i winnymi gronami. Predella srebrzona z rytym, złoconym ornamentem akantowym; za tabernakulum, na osi predelli wypukły kartusz z napisem: AVE REGINA COELORUM/ MATER REGIS ANGELORUM. O MARIA/ FLOS VIRGINUM/ VELUT ROSA VEL LILIUM/ FUNDE PRAECES AD FILIUM/ PRO SALUTE FIDELIUM. Nastawa ujęta parą zdwojonych kolumn o kompozytowych kapitelach; trzony w 1/3 wysokości przedzielone pierścieniem, w dolnej partii z dekoracją snycerską (płaskorzeźbione lwie główki, kaboszony, ornament okuciowy); w górnej części kanelowane. Kolumny podtrzymują pełne belkowanie przełamane na osi kolumn, zwieńczone trójkątnym, przerwanym przyczółkiem, na którym półleżące postacie aniołów. Na drugim planie, po bokach przyczółka profilowane, złocone spływy wolutowe. Gzymsy profilowane, złocone z kostkowaniem i kimationem. W zwieńczeniu, na osi ołtarza pełnoplastyczna, polichromowana figura Chrystusa Zmartwychwstałego. W polu środkowym ołtarza prostokątna, rozglifiona płycina w bogatym, płaskorzeźbionym i złoconym obramieniu mieszcząca obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. W narożach obramienia płaskorzeźbione i polichromowane główki anielskie. Na podniebiu architrawu złocone róże umieszczone w prostokątnych kasetonach; w partii fryzu złocony ornament roślinny z umieszczonym na osi monogramem Marii. W polach na osi kolumn ornament kartuszowy z rautami (w osiach środkowych) oraz płaskorzeźbione i polichromowane główki kobiece (w osiach skrajnych). Tabernakulum drewniane o formach architektonicznych, z wypukłym licem, ustawione na mensie, na osi ołtarza na niewysokim, profilowanym i złoconym cokole, zwieńczone analogicznym gzymsem. Na drzwiczkach płaskorzeźbiony kielich z hostią. Struktura ołtarza polichromowana na kolor ciemnozielony z elementami ciemnej czerwieni i złocona; partie ornamentów i załamania profili architektonicznych złocone.
ołtarz

Ołtarz główny Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamknięty łukiem półkolistym. Przedstawienie ujęte profilowaną i złoconą ramą dekorowaną pilastrami o trzonach wypełnionych motywem cekinów. W centrum kompozycji frontalne przedstawienie stojącego św. Mikołaja ukazanego na tle jednolitego złoconego tła z rytą, symetryczną dekoracją kwiatową. W dolnej części obrazu skaliste podłoże. Święty został przedstawiony jako dojrzały, siwowłosy mężczyzna z zarostem, wąsami i krótką brodą. Podłużną twarz o dużych, ciemnych oczach oraz długim prostym nosie okalają lekko falowane włosy sięgające ramion oraz złocony nimb. Postać w swojej lewej ręce trzyma zamkniętą księgę w zielonej oprawie, na której spoczywają trzy złote kule. Prawą rękę, ugiętą w łokciu i uniesioną ku górze święty wykonuje gest błogosławieństwa. Mikołaj ubrany jest w szaty biskupie: sięgającą ziemi albę o rękawach wykończonych koronką, beżową komżę oraz bogato zdobiony ornat. Boki ornatu w kolorze sepii zdobione są motywem owoców granatu; kolumna wyszywana jest perłami we wzór krzyży wpisanych w kwadrat. Przez lewe przedramię świętego przewieszony manipularz wykonany z ciemnozielonej tkaniny; wokół szyi biały humerał. Na piersi postaci widoczny biały omoforion z motywem złotych równoramiennych krzyży. W górnej części kompozycji, na wysokości głowy św. Mikołaja, ukazane obłoki z postaciami Chrystusa trzymającego w ręku zamkniętą księgę (z lewej) oraz Marii podtrzymującej złotą mitrę biskupią oraz stułę (omoforion?). Obie postaci ukazane w mniejszej skali, zwracają się w kierunku świętego.
obraz

Św. Mikołaj

Zdjęcie nr 1: Rzeźba drążona, ustawiona na niewielkim prostopadłościennej podstawie na tle niszy w prawym naddatku ołtarza. Przedstawia św. Teresę z Avila ukazaną frontalnie, w pozycji stojącej, w lekkim kontrapoście z lewą nogą ugiętą w kolanie i wysunięta do przodu. Święta została przedstawiona jako dojrzała kobieta o owalnej twarzy z pełnymi policzkami, wyraźnie zaznaczonym niewielkim podbródkiem, wydatnym prostym nosem oraz migdałowatymi, wpatrzonymi na wprost oczami. Włosy niewidoczne, zakryte welonem zakonnym. Prawa ręka postaci ugięta w łokciu i wysunięta do przodu. Układ palców prawej dłoni wskazuje, że być może w tym miejscu postać trzymała atrybut, który nie zachował się do dziś. Lewa ręka również ugięta w łokciu i swobodnie wysunięta przed siebie. Święta jest ubrana w obszerny złoty habit przepasany na wysokości talii, na którym widoczny szkaplerz oraz płaszcz. Z lewej strony poła płaszcza swobodnie opada w dół, z prawej tkanina tworzy łyżkowatą fałdę umocowaną przy pasku habitu. Spod habitu widoczne czubki brązowych butów o zaokrąglonych noskach. Partie karnacji polichromowane, szaty w całości złocone.
rzeźba

Św. Teresa z Avila

Zdjęcie nr 1: Rzeźba drążona, umieszczona w ołtarzu św. Mikołaja, na tle niszy lewego naddatku ołtarza. Święta Cecylia przedstawiona frontalnie w pozycji stojącej, w lekkim kontrapoście z lewą nogą lekko ugiętą i wysuniętą do przodu. Ukazana jako młoda, długowłosa kobieta o owalnej twarzy z pełnymi policzkami i niewielkim, wyraźnie zaznaczonym podbródkiem. Oczy o migdałowatym kształcie wpatrzone przed siebie, niewielkie usta zaznaczone czerwienią; mocno zaakcentowany, prosty nos. Głowę okalają długie, lekko falowane włosy opadające symetrycznie na ramiona postaci. Święta w lewej ręce trzyma złocony portatyw; prawa ręka zgięta w łokci i wysunięta nieco do przodu. Postać ubrana jest w długą, złotą suknię oraz szatę wierzchnią z długimi rękawami oraz trójkątnie wyciętym dekoltem wykończonym kołnierzem. Przez prawe przedramię postaci przewieszony fałd sukni. Spod sukni widoczne brązowe pantofle o miękko zakończonych noskach. Partie karnacji oraz włosów polichromowane, szaty i portatyw złocone.
rzeźba

Św. Cecylia

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujęty granatową, profilowaną ramą zdobioną malowanymi, białymi ornamentami w formie wici roślinnej i rozetek. Kompozycja wielopostaciowa umiejscowiona na tle rozległego, górzystego pejzażu. W centrum przedstawiony w całej postaci Chrystus stojący w okrągłej kadzi z owocami winogron. Jezus zwrócony jest w trzech czwartych w prawo i pochylony w dół. Na swoich barkach podtrzymuje rękoma krzyż, pod ciężarem którego pochyla plecy i ugina kolana. Tors postaci odsłonięty z zaznaczoną muskulaturą. Karnacja jasna, blada. Biodra przepasane krótkim, białym perizonium. Na głowie Chrystusa widoczna korona cierniowa. Nieco powyżej, gołębica Ducha Świętego w otoczeniu glorii promienistej i białych obłoków. Rana na boku oraz rany na dłoniach i stopach Chrystusa obficie krwawią. Strumienie krwi spływają do wnętrza kadzi, w której stoi postać. Z lewej strony kompozycji przedstawiony Bóg Ojciec otoczony obłokami. Postać ukazana w ujęciu do pasa, zwrócona w trzech czwartych w prawo. Włosy i broda długie, ciemnobrązowe. Postać ubrana w niebieską szatę oraz czerwony płaszcz pochyla się nieco do przodu, wyciągając ręce przed siebie w kierunku mechanizmu tłoczni (prasy). Nieco poniżej przedstawiona klęcząca Maria zwrócona w trzech czwartych w prawo. Maria składa ręce w geście modlitwy, jej pierś przebita jest siedmioma mieczami, ubrana jest w brązowo-żółtą szatę oraz ciemnoniebieski płaszcz. Z prawej strony kompozycji ukazana postać mężczyzny trzymającego na plecach kosz wypełniony winnymi gronami ubranego w niebieską szatę i czerwony płaszcz. Na pierwszym planie, przed kadzią z winogronami dwa klęczące naprzeciw siebie anioły podtrzymujące kielich, do którego spływa sok z winnych gron pomieszany z krwią Chrystusa. Anioły ubrane w białe szaty oraz czerwone płaszcze podbite zieloną tkaniną. Kolorystyka obrazu jest ciepła, raczej ciemna z dominacją brązów w partii pejzażu.
obraz

Chrystus w tłoczni mistycznej

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta, przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa oraz Matkę Boską i św. Jana stojących pod krzyżem na tle widoku Jerozolimy. W centrum kompozycji ukazany Chrystus przybity do krzyża trzema gwoździami. Ramiona postaci szeroko rozpostarte, ciało zwrócone w trzech czwartych w prawo, w kierunku stojącej pod krzyżem Matki Boskiej, kolana ugięte. Głowa Jezusa pochylona do dołu, oczy zamknięte. Twarz szczupła z wydatnym podbródkiem, nos długi, prosty, usta małe. Ciemne włosy opadające na ramiona, wokół głowy świetlisty nimb. Ciało ukrzyżowanego z widocznie zaznaczoną muskulaturą, karnacja blada. Biodra Chrystusa przepasane niebieskim perizonium udrapowanym na lewym boku postaci. Nad głową Chrystusa titulus z inskrypcją I.N.R.I. Ponad prawym ramieniem poprzecznej belki krzyża namalowane słońce, ponad lewym sierp księżyca. U podnóża krzyża, po lewej stronie czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami. Z lewej strony krzyża przedstawiona Matka Boska w trzech czwartych zwrócona w prawo w kierunku krzyża. Twarz postaci okrągła, nos długi, wydatny, usta małe. Wzrok skierowany na Chrystusa. Ręce złożone w geście modlitwy. Matka Boska ubrana jest w długą, czerwoną suknię, okryta jest obszernym, granatowym płaszczem z białym podbiciem. Spod sukni widoczne czubki białych pantofli. Głowa Marii nakryta brązowym welonem, powyżej nimb w formie złotego okręgu. Przedstawiony z prawej strony krzyża św. Jan Ewangelista w trzech czwartych zwrócony jest w lewo. Został ukazany jako młody mężczyzna w ciemnozielonej, długiej sukni oraz czerwonym płaszczu. Twarz świętego owalna, oczy osadzone blisko siebie, nos wydatny, usta małe. Długie, ciemne włosy opadają na plecy. Ponad głową świętego nimb w formie złotego okręgu. W tle przedstawiony rozległy pejzaż z widokiem Jerozolimy. W górnej części kompozycji ponad ukrzyżowanym Chrystusem napis „OMNES QVI TRANSITIS PER VIAM ATTENDITE ET VIDE/TE SI EST DO[LO]R SICUT DOLOR MEVS QV[ONI]AM VINDENIAVIT ME / [DOMINVS IN DIE IRE FURORIS SUI]". W dolnej części kompozycji pod krzyżem ukazana w mniejszej skali klęcząca podstać adoranta ubranego w białą komżę, czaszka oraz napis „O CRUX AVE SPES VNICA TITULUS TR/IVMPHAMS DE(FE)NDAT NOS AB OMN/IBVS MALIS”. Obraz ujęty jest drewnianą, profilowaną ramą.
obraz

Ukrzyżowanie

Zdjęcie nr 1: Feretron dwustronny z obrazami w kształcie stojącego prostokąta ujętymi profilowaną ramą, ustawiony na prostopadłościennej podstawie mieszczącej otwory na drążki. Obramienie i podstawa malowane na kolor ciemnogranatowy, miejscowo złocone. Na awersie umieszczono obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem ukazaną frontalnie w ujęciu do pasa. Twarz Marii owalna, w trzech czwartych zwrócona w lewo, oczy duże, ciemne, nos długi i prosty, usta niewielkie. Karnacja jasna z delikatnie zaróżowionymi policzkami. Maria ubrana jest w czerwoną suknię przepasaną sznurem. Głowę i ramiona Matki Boskiej okrywa granatowy płaszcz podbity zieloną tkaniną. Jego krańce są lamowane złotą bordiurą wyszywaną perłami oraz zielonymi i czerwonymi kamieniami. Na welon nałożona korona w typie otwartym, zdobiona perłami i kameryzowana. Głowę postaci otacza świetlisty nimb. Swoją prawą dłonią Maria wskazuje na ukazane z prawej strony kompozycji Dzieciątko. Jezus siedzi w trzech czwartych zwrócony ku Marii. Jego głowa jest okrągła, lekko uniesiona, a wzrok skierowany ku górze. Oczy postaci duże, ciemne, nos prosty, długi, usta małe, wąskie. Wokół głowy ukazany świetlisty nimb. Dzieciątko jest ubrane w długą suknię z białej tkaniny, dekorowaną wzorem kwiatowym. Jezus wznosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, lewą podtrzymuje księgę leżącą na jego kolanach. W górnej części kompozycji udrapowana czerwono-różowa tkanina z lambrekinem. Tło przedstawienia jednolicie ciemne. Na rewersie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem trzymającej berło. Maria ukazana w całej postaci, frontalnie w pozycji siedzącej w otoczeniu obłoków z sierpem księżyca pod stopami. Twarz postaci delikatnie zwrócona w prawo, owalna. Oczy duże, szeroko otwarte, nos prosty, długi, usta niewielkie. Włosy Marii długie, brązowe opadające na ramiona i plecy postaci. Na głowie niewielka korona w typie otwartym, wokół niej nimb promienisty. Maria ubrana jest w czerwoną suknię ze złotą lamówką pod szyją oraz obficie fałdowany, niebieski płaszcz podbity złotą tkaniną. Postać w swojej prawej dłoni trzyma złote berło, na lewym kolanie podtrzymuje Dzieciątko. Jezus ukazany frontalnie, w pozycji siedzącej. Wzrok kieruje na widza i szeroko rozkłada ręce. Prawą dłoń składa w geście błogosławieństwa, w lewej podtrzymuje kulę zwieńczoną krzyżem. Jezus jest ubrany w długą, białą suknię, spod której widoczne są bose stopy. Tło przedstawienia złoto-żółte z widocznymi w dolnej części kompozycji obłokami.
feretron

Matka Boska z Dzieciątkiem i Matka Boska z Dzieciątkiem i berełkiem

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełnoplastyczna, ścięta z tyłu. Król ukazany w postawie stojącej, frontalnie, z nogami w lekkim rozkroku i ugiętymi w kolanach. Ręce zgięte w łokciach pod kątem prostym z ramionami przylegającymi do tułowia. Przedramiona skierowane w lewo. Głowa wydłużona, jasnobrązowe włosy dłuższe, lekko falowane, odsłaniające uszy, zarost krótki. Wzrok skierowany przed siebie, oczy duże migdałowate, brwi wyraźne, łukowe. Nos długi, wydatny, usta niewielkie. Na głowie postaci złocona korona w typie otwartym. Król ubrany jest w zbroję, na którą składa się krótki, łuskowy pancerz, zarękawia, nabiodrki, nakolanki, nagolennice i trzewiki. Na pancerz narzucony jest długi, złoty płaszcz, podszyty na czerwono, spięty pod szyją okrągłą zapinką. Figura w pełni polichromowana, korona i płaszcz złocone.
rzeźba

Niezidentyfikowany święty król (Dawid?)

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełnoplastyczna, ścięta z tyłu, ustawiona na niewielkiej, prostopadłościennej podstawie. Święty Piotr został ukazany w całej postaci, frontalnie, w postawie stojącej, w nieznacznym kontrapoście, z prawą nogą wysuniętą do przodu i tułowiem odchylonym lekko w lewo. Obie ręce ugięte w łokciu i wysunięte do przodu w geście prezentowania. Piotr przedstawiony jako dojrzały, brodaty mężczyzna o ciemnych włosach i zaroście. Twarz postaci z szerokim i wysokim czołem oraz o wyraźnie zaznaczonych kościach policzkowych. Dłuższe włosy falowane, zaczesane na boki. Broda krótka, kędzierzawa. Głęboko osadzone małe oczy, ponad którymi łukowate, wyraźnie zaakcentowane brwi. Wzrok postaci skierowany przed siebie. Nos niewielki, prosty, usta małe. Święty ubrany jest w długą, złotą szatę przewiązaną w pasie oraz srebrny płaszcz luźno przewieszony przez lewe ramię postaci. Spod szat widoczne stopy w obuwiu o zaokrąglonych noskach.
rzeźba

Św. Piotr

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełnoplastyczna, ścięta z tyłu, ustawiona na niewielkim ośmiobocznym postumencie. Święty ukazany  w całej postaci, frontalnie w postawie stojącej, w wyraźnym kontrapoście. Lewa noga postaci zgięta w kolanie, wysunięta do przodu, bosa stopa wsparta na postumencie. Prawa ręka świętego lekko ugięta w łokciu i odwiedziona w lewo, ku dołowi. Lewa wyprostowana, wzniesiona ku górze; dłoń z palcem wskazującym skierowanym na wprost. Głowa św. Andrzeja  skierowana nieznacznie w lewo. Twarz szczupła, podłużna z wysokim czołem, niewielkimi oczami oraz krótkim, prostym nosem. Dłuższe włosy skręcone w mięsistych puklach, na czubku głowy tworzą szpic. Broda sięgająca piersi, kędzierzawa. Włosy i zarost szarobrązowe. Święty jest ubrany w długą, złotą szatę przewiązaną w pasie. Na nią narzucony jest złoty płaszcz ze srebrną podszewką przewieszony swobodnie przez lewe ramię.
rzeźba

Św. Andrzej

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełnoplastyczna, ścięta z tyłu, ustawiona na niewielkiej podstawie o nieregularnym kształcie. Biskup ukazany w całej postaci, frontalnie w postawie stojącej. U jego stóp po prawej stronie kompozycji przedstawiona w pomniejszonej skali postać klęczącego żebraka. Głowa św. Marcina lekko pochylona do dołu. Święty w ugiętych łokciach rękach trzyma przed sobą szatę, którą zamierza nałożyć klęczącemu żebrakowi. Twarz biskupa podłużna o wyraźnie zaznaczonym, lekko zaokrąglonym podbródku, krótkim nosie oraz lekko rozchylonych ustach; pozbawiona zarostu. Biskup ubrany jest w długą albę, złoconą dalmatykę sięgającą za kolana oraz złoty, podbity srebrną tkaniną płaszcz sięgający ziemi. Na głowie świętego przedstawiona infuła biskupia. Na dłoniach rękawiczki. Spod alby widoczna prawa stopa w obuwiu o zaokrąglonych noskach. Żebrak przedstawiony jako brodaty mężczyzna o okrągłej, pozbawionej włosów głowie. Swój wzrok kieruje ku górze, w kierunku św. Marcina. Prawą, uniesioną do góry ręką chwyta brzeg szaty nakładanej mu przez świętego. Lewa ręka, wsparta na kuli, opuszczona wzdłuż tułowia. Przez prawe ramię  postaci przewieszona srebrna szata, luźno okrywająca ciało. Tors odsłonięty.
rzeźba

Św. Marcin z Tours

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełnoplastyczna, ścięta z tyłu, ustawiona na niewielkim postumencie. Święty ukazany w całej postaci, stojący frontalnie, w delikatnym kontrapoście, z lewą nogą lekko ugiętą w kolanie. Ręce postaci zgięte w łokciach. Prawa dłoń świętego spoczywa na piersi, lewa odsunięta jest w bok od ciała. Twarz papieża okrągła, pozbawiona zarostu, z pełnymi policzkami oraz podwójnym podbródkiem. Oczy duże migdałowate, wzrok skierowany przed siebie. Brwi wyraźne, łukowate, nos długi, prosty, usta niewielkie. Na głowie świętego umieszczona złota tiara. Papież ubrany jest w długą, czerwoną szatę oraz złotą, spiętą pod szyją kapę, której brzeg dekorowany jest wzorem z rombów. Na rękach postaci białe, sięgające łokci rękawice dekorowane czerwonymi krzyżami. Spod szaty widoczne czubki butów.
rzeźba

Św. Grzegorz Wielki lub św. Klemens I Rzymski

Zdjęcie nr 1: Tablica w kształcie leżącego prostokąta z szeroką bordiurą z polerowanych kwiatów na nieobrobionym tle wokół tablicy z inskrypcją. W górnej części bordiury uskrzydlona główka anioła, w dolnej kartusz z odmianą herbu Prus I lub Pilawa (półtora krzyża z gwiazdą) i sygle „X[iądz] W[ojciech] K[ordkowicz] / P(roboszcz) P(aczółtowicki)” oraz data „1652”. W polu inskrypcja „MARIA SALVS VITA DEI / IAM STVPVISTIS SYDERA VESTRV(M) / ISSE SIGNANTEM [w inskrypcji GIGANTEM] SVB PARVA LARIS / TECTA PVDICI SED MAGIS VLTRA / SUPERANT [w inskrypcji STVPEANT] CELI CASTIS ALIQVO / DE VIRGINEO SANGVINE GVTTIS /  VELVT AVGVSTA CYCLADE TECTVM / FIT CARO VERBV(M) VIRGINIS ALVO / EIA IACENTIS CLIMATA MVNDI / PANGITE SPONSAM PANGITE MATRE(M) / MENDICVS EGENS GEMINET SALVE”.
tablica pamiątkowa

Tablica wotywna

Zdjęcie nr 1: Ołtarz przyścienny o formach architektonicznych, jednoosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem; ujęty akantowymi uszami. Mensa prostopadłościenna; antepedium malowane w symetryczne motywy roślinno-kwiatowe na jasnobeżowym tle; ujęte złoconą ramą w kształcie leżącego prostokąta o wypukłych krótszych bokach. Nastawa ujęta parą kolumn umieszczonych na wysokich, prostopadłościennych postumentach. Trzony kolumn skręcone, oplecione kwiatowymi girlandami; kapitele kompozytowe, złocone. W polu ołtarza złocona, profilowana rama w kształcie stojącego prostokąta, mieszcząca obraz z przedstawieniem św. Józefa. Kolumny dźwigają pełne belkowanie przełamane na osiach podpór oraz odcinki trójkątnego przyczółka, na których pełnoplastyczne figurki aniołów. W partii fryzu złocony ornament akantowy oraz rozetki. Zwieńczenie w kształcie równoramiennego trapezu o wklęsłych bokach, zamknięte od góry gzymsem wklęsło-wypukłym. W polu owalna, złocona rama w formie wieńca laurowego mieszcząca obraz przedstawiający św. Jana Ewangelistę, ponad którym owalny, akantowy kartusz z napisem „IN / HONOREM S(ANCTI) JOSEPHI / ANNO DOMINI 1528”. Nastawa ujęta ażurowymi, złoconymi i srebrzonymi uszami utworzonymi z suchego akantu. Struktura ołtarza marmoryzowana w odcieniach czerwieni; dekoracja snycerska srebrzona i złocona, trzony kolumn czarne.
ołtarz

Ołtarz boczny św. Józefa

Zdjęcie nr 1: Ołtarz przyścienny o formach architektonicznych; jednoosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem, uszaty. Mensa prostopadłościenna; antepedium malowane z trzema kwiatowymi medalionami mieszczącymi literę J, monogram maryjny oraz literę A na jasnobeżowym tle. Poniżej środkowego medalionu płonące serce przebite krzyżem i kotwicą. W predelli nisza w kształcie poziomego prostokąta z wypukłymi krótszymi bokami, zapewne pierwotnie mieszcząca niezachowany obraz. Nastawa ujęta parą kolumn umieszczonych na wysokich, prostopadłościennych postumentach. Trzony kolumn skręcone, oplecione kwiatowymi girlandami; kompozytowe kapitele złocone. W polu ołtarza złocona, profilowana rama w kształcie pionowego prostokąta mieszcząca obraz z przedstawieniem św. Anny, św. Joachima i Marii. Kolumny dźwigają pełne belkowanie przełamane na osiach podpór oraz odcinki zbudowanego z wolut przyczółka, na których umieszczono pełnoplastyczne figurki aniołów. W partii fryzu złocony ornament akantowy przepleciony srebrzoną wstęgą  oraz rozetki. Zwieńczenie w kształcie trapezu równoramiennego o wklęsłych bokach, zamknięte od góry gzymsem w formie łuku nadwieszonego. W polu owalna, złocona rama w kształcie wieńca laurowego mieszcząca obraz przedstawiający św. Sebastiana, ponad którym akantowy kartusz owalny z inskrypcją „IN HONOREM S(ANCTI) JOACHIM ANNO DOMINI 1518”. Nastawa ujęta ażurowymi, złoconymi i srebrzonymi uszami utworzonymi z suchego akantu oraz karbowanej wstęgi. Struktura ołtarza „marmoryzowana” w odcieniach czerwieni; dekoracja snycerska srebrzona i złocona, trzony kolumn czarne.
ołtarz

Ołtarz boczny św. Joachima i św. Anny

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie owalu z przedstawieniem popiersia Matki Boskiej (?). Postać ukazana w ujęciu trzy czwarte zwrócona w lewo. Twarz owalna o jasnej karnacji z lekko zaróżowionymi policzkami. Czoło wysokie, spojrzenie skierowane w dół, niewielkie usta. Włosy długie, ciemne, lekko falowane, opadające na ramiona i plecy postaci. Wokół głowy świetlisty nimb w kolorach: kremowym, jasnoróżowym oraz błękitnym. Postać ubrana w jasnobrązową suknię, z dekoltem wykończonym złoconą bordiurą. Na ramiona zarzucony ciemnogranatowy płaszcz z seledynową podszewką. Tło kompozycji jednolite w kolorze ochry. Obraz obwiedziony malowaną bordiurą z majuskułowym napisem (niewidoczny na fotografii).
obraz

Matka Boska (?)

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego owalu, ujęty drewnianą, złoconą ramą utworzoną z płomienistego akantu. W centrum kompozycji  św. Barbara przedstawiona frontalnie, w pozycji siedzącej z głową zwróconą w trzech czwartych w prawo. Święta ukazana jako młoda kobieta o okrągłej twarzy i długich, ciemnych włosach zaczesanych do tyłu. Karnacja postaci jasna, z delikatnie zaróżowionymi policzkami. Duże, ciemne oczy o kształcie migdałów podkreślają łukowato wygięte brwi. Nos prosty, mały. Usta niewielkie, rozchylone w delikatnym uśmiechu. W prawym uchu postaci niewielki kolczyk. Na głowie upięty biały welon dekorowany sznurami pereł; wokół niej świetlisty nimb. Święta Barbara ubrana jest w żółtą szatę spodnią, na której znajduje się błękitna suknia oraz luźno przerzucony przez lewe ramię obszerny czerwony płaszcz. W prawej dłoni postać trzyma złoty kielich z hostią, na której widnieje monogram IHS oraz krzyż. Hostię otacza gloria promienista. W lewej dłoni święta trzyma miecz skierowany ostrzem ku dołowi oraz palmę męczeństwa. Na drugim planie widoczne dwie wieże. Z lewej nieco wyższa z dwoma półkoliście zamkniętymi oknami oraz balkonem; z prawej niższa, również z dwoma oknami, zwieńczona krenelażem. W tle błękitne niebo z zaznaczonymi jasnoszarymi obłokami.
obraz

Św. Barbara

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełnoplastyczna ustawiona na niewielkim prostopadłościennym postumencie zwieńczonym złoconym gzymsem. Święty Piotr ukazany frontalnie w pozycji stojącej, w lekkim kontrapoście z prawą noga lekko ugiętą w kolanie i wysuniętą do przodu. Głowa zwrócona w trzech czwartych w lewo w kierunku osi ołtarza. Postać przedstawiona jako dojrzały mężczyzna o szczupłej, pociągłej twarzy okolonej ciemnym zarostem – wąsami i długą kędzierzawą brodą; włosy krótkie, ciemne i kręcone. Ręce zgięte w łokciach, przedramiona podniesione do góry. W prawej dłoni święty trzyma dwa klucze, lewa dłoń luźno opadająca, skierowana w lewo. Święty jest ubrany w długą, obficie fałdowaną, przewiązaną w pasie złotą szatę z długimi rękawami. Spod szaty wystają bose stopy. Partie karnacji polichromowane, szaty i atrybut złocone.
rzeźba

Św. Piotr

Zdjęcie nr 1: Rzeźba pełnoplastyczna ustawiona na niewielkim prostopadłościennym postumencie zwieńczonym złoconym gzymsem. Święty Paweł (?) ukazany frontalnie w pozycji stojącej, w wyraźnym kontrapoście z lewą noga lekko ugiętą w kolanie, wysuniętą do przodu i wspartą na skale. Głowa zwrócona w trzech czwartych w prawo w kierunku osi ołtarza. Włosy krótkie, kędzierzawe, przerzedzone nad czołem; zarost krótki, falowany. Twarz pociągła o wypukłym czole, oczy głęboko osadzone, nos prosty. Prawa ręka zgięta w łokciu i uniesiona do góry. Dłoń zwinięta do środka w geście trzymania – zapewne w tym miejscu znajdował się niezachowany atrybut. Lewa ręka opuszczona w dół, podtrzymująca dużą księgę. Święty ubrany w długą, obficie fałdowaną, przewiązaną w pasie złotą szatę z sięgającymi łokci rękawami oraz obszerny, bogato fałdowany płaszcz. Spod szaty wystają bose stopy. Partie karnacji polichromowane, szaty i atrybut złocone.
rzeźba

Św. Paweł (?)

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta w drewnianej, profilowanej i złoconej ramie. W centrum kompozycji, na tle żółto-brązowych obłoków został ukazany św. Józef trzymający na ręku Dzieciątko Jezus. Święty przedstawiony w pozycji klęczącej, w ujęciu w trzech czwartych z ciałem zwróconym w lewo. Głowa postaci lekko pochylona do przodu, wzrok uniesiony ku górze w kierunku ukazujących się w lewym, górnym rogu kompozycji Boga Ojca oraz gołębicy Ducha Świętego. Józef przedstawiony jako siwowłosy mężczyzna z krótkimi, kręconymi włosami oraz taką samą brodą. Karnacja postaci jasna, policzki lekko zarumienione. Święty jest ubrany w niebieską tunikę z długimi rękawami oraz obszerny czerwony płaszcz swobodnie otulający postać. Na rękach podtrzymuje nagie Dzieciątko Jezus leżące na białej chuście lamowanej koronką. Jezus wyciąga rączki w stronę twarzy św. Józefa. Głowa Dzieciątka otoczona nimbem. Obie postaci otoczone obłokami, w których ukazują się uskrzydlone główki anielskie oraz putta. Kolorystyka obrazu ciemna, ciepła z dominacją brązów, barwy żółtej oraz czerwonej.
obraz

Św. Józef

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie pionowego prostokąta. Przedstawia tzw. Rodzinę Marii, tj. Marię w towarzystwie św. Anny oraz św. Joachima. Centrum przedstawienia stanowi postać młodzieńczej Marii stojącej na kamiennym podwyższeniu. Maria ukazana frontalnie, z ciałem lekko wygiętym w lewo, w stronę obejmującego ją ramieniem św. Joachima. W prawej, uniesionej w górę ręce, trzyma kwiat białej lilii. Twarz postaci okrągła z niewielkimi, głęboko osadzonymi oczami, pełnymi ustami oraz wydatnymi uszami. Włosy długie, zaczesane do tyłu; wokół głowy postaci świetlisty nimb. Maria ubrana jest w jasnoróżową suknię przewiązaną w pasie oraz luźno udrapowany błękitny płaszcz. Prawą stopą Maria depcze głowę węża. Po prawej stronie obrazu ukazany św. Joachim. Jest on zwrócony w trzech czwartych w lewo, w kierunku Marii, którą obejmuje w pasie prawym ramieniem. Głowa świętego ukazana z profilu, pochylona w kierunku Marii. Twarz postaci pociągła, nos wydatny, orli. Czoło wysokie z widoczną łysiną. Włosy i długa broda siwe. Święty ubrany jest w długą, żółtą suknię oraz obficie fałdowany, brązowy płaszcz. Z lewej strony obrazu św. Anna przedstawiona w pozycji klęczącej, w trzech czwartych zwrócona w prawo. Anna została ukazana jako dojrzała kobieta o kwadratowej twarzy, z ostro zarysowanym podbródkiem. Głowę postaci okrywa chusta w kolorze beżowym. Św. Anna ubrana jest w niebieską suknię oraz czerwony płaszcz, przewieszony okazałą fałdą przez lewe przedramię. U jej stóp, po lewej stronie obrazu ukazano zamkniętą księgę. W lewym górnym rogu kompozycji przedstawiona gołębica Ducha Świętego. Nieco z prawej ponad głowami Marii oraz Joachima ukazane dwie uskrzydlone główki anielskie na tle obłoków. Na pierwszym planie, w dolnej części kompozycji przedstawiony bukiet różnokolorowych kwiatów. Obraz ujęty drewnianą, złoconą ramą.
obraz

Rodzina Marii

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie pionowego owalu przedstawia św. Sebastiana w chwili męczeństwa. Postać świętego ukazana od połowy ud, w ujęciu trzy czwarte, zwrócona w prawo. Święty przedstawiony na tle pnia drzewa, ręce skrępowane z tyłu, tors nagi, przebity dwiema strzałami, głowa pochylona do dołu. Twarz postaci młodzieńcza, o delikatnych rysach, pozbawiona zarostu. Włosy świętego jasnobrązowe, lekko falowane, miękko okalające twarz. Oczy zamknięte. Głowa otoczona nimbem. Wokół bioder postaci luźno udrapowana czerwona tkanina odsłaniająca uda. Prawe udo przebite strzałą. Na dalszym planie przedstawione obłoki na tle błękitnego nieba. Kolorystyka obrazu ciepła, stonowana. Dzieło ujmuje złocona rama zdobiona motywem kampanul oraz akantowych wolut.
obraz

Św. Sebastian

Zdjęcie nr 1: Pełnoplastyczna, polichromowana figura Chrystusa Zmartwychwstałego ustawiona na niewielkim postumencie. Chrystus przedstawiony w pozycji stojącej, frontalnie, w lekkim kontrapoście, z prawą nogą lekko ugiętą i wysuniętą nieco do przodu. Prawa ręka uniesiona do góry w geście błogosławieństwa. Lewa wsparta na złoconym krzyżu umieszczonym na długim drzewcu. Głowa nieznacznie przechylona w lewo; uniesiona ku górze. Chrystus ukazany jako dojrzały, brodaty mężczyzna o nagim torsie z widoczną raną w prawym boku. Wyraźnie zaznaczona muskulatura. Twarz szczupła, okolona półdługimi, falowanymi włosami w kolorze brązowym i takim samym zarostem. Przez lewe ramię postaci przewieszony czerwony płaszcz z ciemnogranatową podszewką oraz złotą lamówką. Draperia szat obficie fałduje się, tworząc głębokie, ostro łamiące się fałdy.
rzeźba

Chrystus Zmartwychwstały

Zdjęcie nr 1: Ambona przyścienna o formach architektonicznych; dostępna jednobiegowymi schodkami od strony prezbiterium. Kosz na rzucie wieloboku, ustawiony na znajdującym się poniżej konfesjonale, ujęty pilastrami o kompozytowych, złoconych kapitelach. Pilastry stojące na wysuniętych przed lico ambony profilowanych postumentach dźwigają wydatny, profilowany i wyłamujący się na osi podpór gzyms. Prostokątne pola kosza są wypełnione złoconym i srebrzonym „suchym” akantem. Fryz i architraw dekorowane złoconym ornamentem kwiatowym. Balustrada schodków pełna o podziałach identycznych jak korpus ambony. Zaplecek ujęty parą pilastrów o kompozytowych, złoconych kapitelach dźwigających pełne, wyłamane na osi podpór belkowanie zwieńczone profilowanym gzymsem. W polu obraz przedstawiający św. Franciszka z Asyżu na tle pejzażu w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym. Święty został ukazany całopostaciowo, frontalnie w brązowym habicie przepasanym sznurem. W lewej dłoni trzyma zamkniętą księgę oraz lilię, prawą wykonuje gest oratorski. U jego lewego boku przedstawiony jeleń. Całość zaplecka ujęta ażurowymi uszami utworzonymi ze złoconego i srebrzonego „suchego” akantu. Baldachim na rzucie połowy ośmioramiennej gwiazdy, zwieńczony złoconą szyszką ustawioną na ażurowej konsoli utworzonej z akantowych wolut; w podniebiu płaskorzeźbiona gołębica Ducha Świętego na tle glorii promienistej. Struktura malowana na kolor jasnozielony z jasnobrązowymi elementami. Partie ornamentów złocone i srebrzone; trzony pilastrów marmoryzowane w odcieniach pastelowej zieleni. Konfesjonał na rzucie prostokąta. Przedpiersie ujęte parą pilastrów o gładkich, ciemnozielonych trzonach i złoconych, kompozytowych kapitelach. W polu prostokątna, „uszata” płycina malowana na ciemnozielono. Zaplecek gładki z prostokątną płyciną zamkniętą łukiem nadwieszonym mieszczącym złoconą muszlę palmetową. Boki o linii wklęsło-wypukłej zamknięte od góry akantowymi wolutami. Struktura malowana na kolor jasnobrązowy.
ambona

Ambona i konfesjonał

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujęty profilowaną, złoconą ramą. W centrum kompozycji, na tle rozległego, górzystego pejzażu przedstawiony św. Antoni Padewski trzymający na ręku Dzieciątko Jezus. Święty ukazany frontalnie, w pozycji stojącej z głową zwróconą w trzech czwartych w lewo. Ubrany w brązowy habit franciszkański przepasany sznurem (cingulum), z przewieszonym u pasa różańcem. Stopy obute w brązowe sandały. Święty przedstawiony jako mężczyzna o okrągłej twarzy z pełnymi, zaróżowionymi policzkami, o dużych, ciemnych oczach oraz długim, prostym nosie. Głowa z tonsurą okolona nimbem. W prawym ręku postać trzyma kwiat białej lilii; w lewym podtrzymuje zamkniętą księgę, na której znajduje się Dzieciątko Jezus. Chrystus ukazany w postawie siedzącej, zwrócony w trzech czwartych w prawo. Ukazany jako jasnowłose, pulchne dziecko o jasnej karnacji z wyraźnie zaznaczonym rumieńcem. Oczy duże, nos prosty, usta lekko uśmiechnięte. Głowa otoczona nimbem. Biodra przepasane białą tkaniną. Dzieciątko wznosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma kulę ziemską. Tło kompozycji stanowi rozległy, górzysty pejzaż z widoczną w oddali sylwetą miasta i płynącą rzeką. Powyżej niebo zasnute białymi obłokami. Na odwrociu obrazu napis „Ołtarz S(więtego) Józefa odnowiony kosztem Pana Józefa Mianowskiego 1851” oraz „Ten Obraz z Ramą Odnowiony na Honor S Antoniego dnia 15 Grudnia 1851. Woj(ciech) Dembowski, Malarz i Pozłotnik m.p. O.M.K.”
obraz

Św. Antoni Padewski

Zdjęcie nr 1: Prospekt organowy o formach architektonicznych, pięcioosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem. Osie nieparzyste wypukłe; osie skrajne na rzucie trójkąta; oś środkowa wyższa na rzucie połowy sześcioboku ujęta w górnej części akantowymi wolutami. W osiach parzystych niższe płyciny mieszczące mniejsze piszczałki. W górnej partii części piszczałkowej płaskorzeźbiona dekoracja akantowa. Zwieńczenie utworzone z przełamującego się, bogato profilowanego belkowania z wydatnym gzymsem. Struktura malowana w kolorze ciemnego granatu, ornamenty w jaśniejszym zielono-niebieskim odcieniu.
prospekt organowy

Prospekt organowy

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta. Na osi kompozycji u dołu ukazane ciało Chrystusa zdjęte z krzyża i ułożone na białym całunie, który rozłożono na czerwonym podium z białym pasem od przodu; ramiona Chrystusa ułożone wzdłuż ciała. Głowa ujęta z prawego profilu, otoczona promienistym nimbem. Oczy zamknięte, włosy i broda siwe. Tors nagi z widoczną raną w boku, wokół bioder owinięte białe perizonium. Na pierwszym planie po bokach, na wyodrębnionych częściach podium ukazane postaci dwóch stojących naprzeciw siebie aniołów trzymających arma Christi. Anioł z lewej strony kompozycji prawą ręką podtrzymuje gąbkę zamieszczoną na długim drzewcu, gest lewej, zbliżonej do policzka, wyraża żal. Anioł z prawej strony obrazu w lewej ręce trzyma włócznię, prawą ręką wykonuje analogiczny gest jak anioł z lewej. Obie postaci przedstawione jako młodzieńcy o długich włosach ubrani w obszerne, granatowe płaszcze. U ich stóp, na białej części podium przedstawione pozostałe narzędzia męki Chrystusa: młotek, gwoździe, korona cierniowa i kleszcze. Na dalszym planie, w głębi kompozycji widoczna półkolista arkada udekorowana czerwoną draperią. Przedstawiono w niej ołtarz, na którym stoją monstrancja promienista z hostią, sześć lichtarzy oraz wazony z kwiatami. Nieco powyżej ukazane trzy podwieszone lampy wieczne w kolorze złotym. W górnych narożnikach, ponad arkadą dekoracyjne motywy zbudowane z trzech ulistnionych gałęzi. Kolorystyka ciemna, chłodna z dominacją szarości i czerni. Obraz oprawiony w ramę z szerokiej, wypukłej listwy zdobionej rodzajem pseudomarmoryzacji w odcieniach brązu.
obraz

Chrystus w grobie

Zdjęcie nr 1: Figura drążona, ustawiona na niewielkiej podstawie. Święty został ukazany w całej postaci, w postawie stojącej, w wyraźnym kontrapoście, z prawą nogą wysuniętą do przodu. Głowa postaci zwrócona jest w trzech czwartych w prawo, wzrok skierowany przed siebie. Twarz świętego szczupła, pociągła z krótkim nosem, niewielkimi ustami oraz kędzierzawą brodą. W prawej zgiętej w łokciu ręce święty podtrzymuje otwartą księgę, na której znajdują się trzy kule. Lewa ręka postaci opuszczona wzdłuż tułowia. Święty ubrany jest w długą, obficie fałdowaną suknię oraz spięty pod szyją płaszcz. Na jego głowie znajduje się infuła biskupia.
rzeźba

Św. Mikołaj

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie pionowego prostokąta. W centrum kompozycji, na pierwszym planie ukazany w całej postaci św. Klemens w trzech czwartych zwrócony w lewo. Przedstawiony jako dojrzały mężczyzna z długą, siwą brodą i wąsami. Oczy duże, ciemne, nos długi i prosty, usta wydatne. Na głowie świętego znajduje się złota tiara zwieńczona krzyżem; wokół głowy nimb. Postać ubrana w albę wykończoną koronką oraz obszerną, czerwoną kapę podbitą niebieską tkaniną i obszytą szeroką, złotą bordiurą. Wokół szyi stuła. Święty w lewej ręce trzyma zakończony krzyżem pastorał papieski (ferulę), prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa. W lewym górnym rogu kompozycji obłoki oraz promień światła skierowany na postać świętego. Na dalszym planie widoczny rozległy, skalisty pejzaż. Z lewej strony obrazu przedstawiony biały baranek stojący na skale, z której wytryskuje woda. Poniżej grupa klęczących postaci, wśród których znajduje się św. Klemens w stroju analogicznym do opisanego powyżej. W prawym dolnym narożu kompozycji sygnatura „A(nno) D(omi)ni. 1741”. Kolorystyka obrazu ciepła z przewagą brązów, żółci i czerwieni.
obraz

Św. Klemens I papież

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie prostokąta zbliżonego do kwadratu ujęty złoconą, profilowaną ramą. W centrum kompozycji przedstawiony św. Benedykt w postawie stojącej, w ujęciu frontalnym z głową zwróconą w trzech czwartych w prawo. Święty ubrany w obszerny czarny habit benedyktyński z kapturem i szerokimi rękawami. Ukazany jako mężczyzna o pozbawionej zarostu okrągłej twarzy z wydatnym nosem oraz szeroko otwartymi, skierowanymi na wprost oczami. Wokół głowy tonsura oraz złocony nimb. Święty w swojej prawej ręce podtrzymuje oprawioną na czerwono księgę. Lewą dłoń składa na piersi na wysokości serca. Po prawej stronie obrazu widoczny fragment stołu przykrytego zieloną tkaniną, na którym widoczna biała mitra. Na drugim planie, po lewej stronie nieco za postacią świętego przedstawiono fragment wysokiego cokołu stanowiącego podstawę dla kolumny. Tło złocone, wytłaczane w motywy roślinno-kwiatowe.
obraz

Św. Benedykt

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie leżącego prostokąta w profilowanej i złoconej ramie przedstawia scenę męczeństwa św. Sebastiana. W centrum kompozycji św. Sebastian został ukazany w pozie półleżącej, w ujęciu trzy czwarte z ciałem zwróconym w lewo. Tułów świętego wsparty na łokciach, głowa uniesiona do góry i odchylona do tyłu, ukazana z profilu. Oczy zamknięte, usta lekko rozchylone z widocznym grymasem bólu. Lewa noga postaci zgięta w kolanie i wysunięta do przodu, prawa również zgięta, ułożona na posadzce. Święty został przedstawiony jako młody, ciemnowłosy mężczyzna z odsłoniętym torsem. Wokół bioder luźno udrapowana zielono-czerwona tkanina. W ciele Sebastiana tkwią strzały: w lewym ramieniu, pod prawym obojczykiem, w lewym udzie i łydce oraz w prawym udzie. Z ran spływają krople jasnoczerwonej krwi. Tło ciemne, nieokreślone, z zarysem architektury w odcieniach brązów oraz złamanych czerni.
obraz

Męczeństwo św. Sebastiana

Zdjęcie nr 1: Feretron dwustronny z obrazami w kształcie stojącego prostokąta ujętymi profilowaną ramą, złoconą i malowaną w odcieniach błękitu, brązu, srebra i beżu; ustawiony na prostopadłościennym, profilowanym postumencie mieszczącym otwory na drążki. Zwieńczenie feretronu w formie trójkątnego przyczółka od góry zaakcentowanego złoconym krzyżem; ujęte pinaklami ze złoconymi żabkami na krawędziach. W polu zwieńczenia połączone monogramy Chrystusa i Marii. Na awersie feretronu znajduje się obraz z przedstawieniem św. Anny Samotrzeć. W centrum kompozycji św. Anna została przedstawiona frontalnie w pozycji siedzącej na pniu ściętego drzewa. Na jej kolanach znajduje się Dzieciątko Jezus, po lewej stronie przedstawiono stojącą Marię zwróconą w trzech czwartych w prawo. Anna ukazana jest jako dojrzała kobieta o owalnej twarzy z długim, prostym nosem oraz niewielkimi, wąskimi ustami. Ubrana w zieloną suknię z jasnobłękitnym dołem. Na głowie żółta chusta zawiązana pod szyją w niewielki węzeł oraz złota korona w typie zamkniętym zwieńczona krzyżem. Na lewym kolanie Anny siedzi na czerwonej poduszce Dzieciątko Jezus zwrócone w trzech czwartych w lewo. Głowę zwraca w kierunku Marii, dłonie unosi ku górze. Dzieciątko jest ubrane w długą, białą tunikę oraz złotą koronę. Przedstawiona z lewej strony kompozycji Maria została ukazana jako młoda kobieta w długiej, białej sukni, luźno przerzuconym przez lewe ramię błękitnym płaszczu oraz jasnobłękitnej chuście i złotej koronie na głowie. Maria głowę unosi ku górze, spoglądając na swą matkę, obie ręce wyciąga przed siebie w kierunku Dzieciątka Jezus. Twarz ma owalną, oczy małe, nos prosty, usta niewielkie. W tle przedstawiono rozległy, górzysty pejzaż z egzotyczną roślinnością oraz kwitnącą łąką. Kolorystyka jasna, pastelowa. Na rewersie feretronu znajduje się obraz przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem (brak fotografii, opis dokonany na podstawie dokumentacji konserwatorskiej, J.K.). Stojący święty ukazany w ujęciu do kolan, w trzech czwartych zwrócony w lewo. Twarz świętego owalna, oczy przymknięte, nos wydatny, usta pełne. Włosy jasne, półdługie, zaczesane do tyłu, krótka, siwa broda. Nimb w formie białego okręgu. Święty przytula policzek do twarzy Dzieciątka, które siedzi na czerwonej poduszce ułożonej na stole przedstawionym z lewej strony kompozycji. Józef ubrany jest w zieloną suknię i okryty żółtym płaszczem. Lewą dłonią delikatnie podtrzymuję rękę Dzieciątka, w prawej trzyma kwiat białej lilii. Dzieciątko Jezus zwrócone w trzech czwartych w prawo. Głowę unosi do góry, policzkiem przytula się do św. Józefa, prawą rękę wyciąga w kierunku jego szyi. Dzieciątko ubrane jest w długą, białą tunikę. Tło w kolorze zielonym. Z lewego górnego rogu obrazu spływa ku postaciom złota poświata. Kolorystka ciemna, ciepła.
feretron

Św. Anna Samotrzeć / św. Józef z Dzieciątkiem

Zdjęcie nr 1: Obraz w kształcie stojącego prostokąta. W jego centrum frontalnie ukazany Chrystus w ujęciu do pasa. Głowa postaci zwrócona w lewo, wzrok skierowany do góry. Twarz szczupła z delikatnym zarostem, oczy duże, ciemne, długi, prosty nos, usta wydatne. Włosy długie, ciemne, delikatnie falowane, zaczesane do tyłu, opadają w puklach na barki postaci. Na głowie korona cierniowa. Tors Jezusa jest nagi, plecy ma okryte czerwonym płaszczem. Płaszcz z prawej strony opada w dół, z lewej owinięty jest wokół łokcia prawej ręki. Ręce Chrystusa opuszczone w dół, skrzyżowane i związane sznurem na wysokości nadgarstków. Dłonie nie są niewidoczne.  Na wysokości pasa, między skrzyżowanymi nadgarstkami, widoczny fragment białego perizonium. Chrystus trzyma w rękach zieloną łodygę pałki, z trzema liśćmi, zakończoną brązową kolbą. Łodyga opiera się o jego lewe ramię. Tło przedstawienia brązowe,  rozświetlone wokół głowy Chrystusa nimbem. Obraz ujęty profilowaną, złoconą ramą dekorowaną ornamentem roślinnym.
obraz

Ecce Homo

Zdjęcie nr 1: Wykonana z miedzi pokrywa chrzcielnicy  ma kształt korony królewskiej. Obręcz i  kabłąki korony wykonane z płaskownika z profilowanymi brzegami, zdobione  trybowanymi, półokrągłymi guzami. U nasady kabłąków kwiaty o czterech płatkach. Korona zwieńczona jabłkiem z krzyżem maltańskim. Na obręczy korony jest inskrypcja „X(iądz) Benedykt Parszywka Karmelita Bosy z Czerny Ofiarowal R(oku) 1852”.
chrzcielnica

Pokrywa chrzcielnicy

Zdjęcie nr 1: Nagrobek znajduje się w północnej części cmentarza przykościelnego, składa się z trzech kamiennych, prostokątnych płyt, ułożonych schodkowo jedna na drugiej. Płyta środkowa i górna z fazowanymi brzegami. Płyta wierzchnia obwiedziona rytą bordiurą z półkoli wypełnionych listkami, w górnej części krzyż o ramionach zakończonych trójlistnie, w kamiennej płycie kuta inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Ks(iądz) P(iotr) S(trzelichowski). W płytę wmurowana marmurowa tablica z inskrypcją: "KS(IĄDZ) PIOTR SZTRZELICHOWSKI / EM(ERYTOWANY) PROBOSZCZ PARAFII / ŚW(IĘTEGO) MIKOŁAJA W KRAKOWIE / UR(ODZONY) 18. X. 1836 R(OKU) W PACZÓŁTOWICACH / ZM(ARŁY) 5. I. 1903 R(OKU) W KRAKOWIE / W 34 ROKU KAPŁAŃSTWA / WYZNAWAJCIE PANA BO DOBRY / BO NA WIEKI MIŁOSIERDZIE JEGO. PS 117.”.
nagrobek

Nagrobek księdza Piotra Strzelichowskiego

Zdjęcie nr 1: Dzwonnica usytuowana w północno-wschodniej części cmentarza przykościelnego. Założona na planie kwadratu ze ścianami stopniowo zwężającymi się ku górze. Fundament ceglany, ściany oszalowane  pionowo z listwowaniem. Odsadzka między fundamentem i ścianami przykryta okapem z gontu. W połowie oraz w trzech czwartych wysokości elewacje wieży rozczłonkowane poziomo okapami z gontu. Wejście od strony zachodniej, drzwi jednoskrzydłowe, nakryte daszkiem dwuspadowym. W najwyższej kondygnacji wieży w każdej elewacji po dwa okienka zakończone łukiem. Dach namiotowy, stromy, podbity gontem, zwieńczony metalową kulą z krzyżem.
dzwonnica

Dzwonnica

Opis topograficzny

Wieś Paczółtowice położona jest na Wyżynie Olkuskiej będącej południową częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w siodle na wysokości 393 m n.p.m. poniżej wyniosłości Dębnika i Podgórza, a powyżej dolin Eliaszówka i Racławka. Na terenie obu dolin znajdują się rozległe i bardzo cenne rezerwaty przyrody. Paczółtowice słynęły dawniej z wartości wydobywanego tu czarnego wapienia zwanego „marmurem dębnickim”. Historycznie miejscowość związana była ściśle z Nową Górą będącą siedzibą dekanatu, a obecnie należy do gminy Krzeszowice w powiecie ziemskim krakowskim.

Streszczenie dziejów

Paczółtowice zostały założone jako wieś na prawie niemieckim przed 1335 rokiem, kiedy miejscową parafię odnotowano w rejestrach świętopietrza. Przynajmniej od 1408 roku aż do początku XVI wieku należały do Paczółtowskich herbu Topór, a następnie Tęczyńskich herbu Topór i Czerskich herbu Rawicz. W początkach XVII wieku zostały przejęte przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową, która w 1631 roku przekazała je założonemu przez siebie eremowi Karmelitów Bosych w Czernej. Od tego momentu aż do nacjonalizacji folwarku klasztornego w 1950 roku Paczółtowice były wsią kościelną. Działalność gospodarcza mieszkańców wsi od XVI do XVIII była zdominowana przez znajdujące się w przysiółku Dębnik bardzo dochodowe marmurołomy. W okresie zaborów po zakończeniu wydobycia, ludność trudniła się przede wszystkim rolnictwem. W ostatnich latach zostało w Paczółtowicach rozwijają się usługi sportowo-rekreacyjne.

Dzieje miejscowości

W drugiej połowie XIX wieku wśród mieszkańców Paczółtowic panowało przekonanie, że osadę tę założył już w XI wieku rycerz króla Bolesława Śmiałego. Jednakże pierwsze wiarygodne wzmianki o wsi pochodzą z 1335 roku, kiedy to pleban miejscowej parafii zapłacił 6 skojców świętopietrza. W rejestrze tym Paczółtowice funkcjonują pod nazwą "wieś Peczolda". Istnieje prawdopodobieństwo, że miejscowość przeniósł na prawo niemieckie rajca krakowski Peczold, ukarany za bunt przeciwko królowi Władysławowi Łokietkowi w 1312 roku. Pierwszym znanym sołtysem paczółtowickim był odnotowany w 1380 roku Wacław. Dokumenty sądowe z 1409 roku zawierają informację o uposażeniu sołtysa w dochody z karczmy i młyna. Paczółtowice należały do gałęzi morawickiej Toporów przynajmniej od 1408 roku. Można przypuszczać, że wielu znanych tylko z imienia dziedziców wsi z wcześniejszego okresu należało do tej samej rodziny. Jan Długosz odnotował w „Liber beneficiourum”, że w latach siedemdziesiątych XV wieku wieś należała do Jana Paczółtowickiego herbu Topór. Istniał już wtedy folwark rycerski z ogrodem, a Toporczycy z Paczółtowic pełnili czynną służbę rycerską. Jeden z nich uczestniczył w 1471 roku w wyprawie Władysława Jagiellończyka po tron praski, a inny sześć lat później służył w wojsku zaciężnym.
W 1518 roku Stanisław Paczółtowski sprzedał Janowi Zembrzyckiemu swoją część Paczółtowic za 500 złotych węgierskich, a trzy lata później nowy właściciel ożenił się z Anną Paczółtowską, córką i dziedziczką Mikołaja, brata Stanisława i w ten sposób stał się posiadaczem większej części wsi. W 1529 roku Jan Zembrzycki sprzedał Paczółtowice stryjecznym braciom Tęczyńskim: wojewodzie krakowskiemu Andrzejowi i wojewodzie bełzkiemu Janowi. W tym roku odkupili oni od Seweryna Bonera ostatnią część Paczółtowic, którą ten uzyskał rok wcześniej od Katarzyny, wdowy po Janie Grabi z Paczółtowic, bracie Mikołaja i Jana Paczółtowskich. W ten sposób na początku XVI wieku wieś stała się częścią ogromnego klucza dóbr należącego do jednej z najbogatszych rodzin szlacheckich w Królestwie Polskim. W 1536 roku, po śmierci Andrzeja Tęczyńskiego, Paczółtowice w całości przeszły w ręce jego brata, a gdy ten zmarł w 1541 roku, dobra przejęła jego żona Katarzyna z Łaskich, bratanica prymasa Polski. Nowa właścicielka przynajmniej od 1543 roku blisko współpracowała gospodarczo z Sewerynem Bonerem, bankierem krakowskim i szlachcicem pochodzenia mieszczańskiego. W 1549 roku doszło do ślubu między Katarzyną Tęczyńską, córką Katarzyny z Łaskich Tęczyńskiej a Janem Bonerem synem Seweryna Bonera, przywódcą małopolskich kalwinistów. Za sprawą przekonań religijnych zięcia Katarzyna z Łaskich Tęczyńska została po swojej śmierci w 1558 roku pochowana w zborze ewangelickim w Książu Wielkim. Zaangażowanie Seweryna Bonera w reformację nie miało jednak większego wpływu na dzieje Paczółtowic, ponieważ zmarł on w 1562 roku, a już dzień po jego śmierci wdowa po nim wyszła ponownie za mąż za gorliwego katolika Stanisława Barziego. Po tym, jak i on zakończył życie około 1577-1578 roku, w wyniku dwóch transakcji, w tym zakupu majątku od Jana syna Katarzyny z Tęczyńskich i Stanisława Barziego, Paczółtowice stały się własnością Szczęsnego Czerskiego herbu Rawicz, sekretarza króla Stanisława Batorego i sędziego ziemskiego krakowskiego. Przed 1595 rokiem Elżbieta, córka Szczęsnego Czerskiego wyszła za mąż za kasztelana inowłodzkiego Stanisława Tarnowskiego herbu Rola i wniosła mu w wianie Paczółtowice. Przed 1605 rokiem, a po śmierci pierwszego męża, poślubiła starostę lityńskiego Piotra Łaszcza herbu Prawdzic. Kiedy w 1617 roku zmarła sama Elżbieta z Czerskich, rozpoczął się kilkunastoletni okres skomplikowanych zmian własnościowych. Na początku Paczółtowice odziedziczył jej syn z pierwszego małżeństwa Jan Tarnowski, który już po trzech latach odstąpił je Piotrowi Łaszczowi, synowi z pierwszego małżeństwa drugiego męża swojej matki, a część parafii trafiła w ręce jego sióstr przyrodnich: Zofii, Marianny i Leonory Łaszczówien. Piotr Łaszcz zastawił wieś u mieszczanina krakowskiego Kacpra Melchiora Gertsmana, który ostatecznie stał się jej właścicielem pod koniec dekady, by dość szybko sprzedać ją Janowi Magnusowi Tęczyńskiemu, wojewodzie krakowskiemu. Ten ostatni zakupił ją w imieniu swojej siostry Agnieszki z Tęczyńskich Firlejowej. Pod koniec życia, w 1631 roku znana z pobożności szlachcianka oddała Paczółtowice erygowanemu przez siebie w tym samym roku eremowi Karmelitów Bosych w Czernej. Od tego momentu aż do nacjonalizacji folwarku w 1950 roku Paczółtowice były wsią klasztorną.
Początek rządów karmelitów w Paczółtowicach upłynął pod znakiem konfliktu z włościanami. Dotychczas bowiem na terenie wsi nie istniał dwór, a klasztor przejął na potrzeby zabudowań gospodarczych ziemię kmiecia Jana Krecka, co wzbudziło czynny opór. Podobnie niechętnie przyjęto, co oczywiste, tymczasowe podwyższenie wymiaru pańszczyzny motywowane koniecznością budowy eremu. Nowi właściciele szybko zajęli się uporządkowaniem kwestii gospodarczych w uzyskanych dobrach, organizując folwark zajmujący się uprawą zbóż, hodowlą zwierząt i produkcją wódki. We wsi było 17 gospodarstw łanowych, 14 półłanowych, 6 zagrodniczych, 9 chałupniczych oraz 3 młynarzy. Krótko po zorganizowaniu gospodarki klasztornej, w 1652 roku Paczółtowice stały się ofiarą niesubordynacji rotmistrza Mikołaja Baala, który wbrew rozkazom hetmańskim wybrał tę osadę na miejsce stacjonowania swojego oddziału. Nie tylko skorzystał z domów i żywności, jak to zwykle bywało w czasie hiberny, ale na odchodnym jego żołnierze zabrali chłopom sprzęt rolniczy i bydło, doprowadzając wieś do ruiny. Na szczęście dla mieszkańców Paczółtowic, karmelici wygrali przed komisją wojskową w Lublinie sprawę i uzyskali 700 złotych polskich zadośćuczynienia, które w części rozdano między poddanych na pokrycie strat w obrabowanych gospodarstwach. Hiberna polskich wojsk była jednak tylko wstępem do wydarzeń potopu szwedzkiego. W 1655 roku wojska szwedzkie zajęły Paczółtowice i początkowo w wyniku zabiegów przeora klasztoru w Czernej stacjonowały we wsi w charakterze opiekunów, broniąc karmelitów zarówno przed szwedzkimi jak i polskimi żołnierzami. Umiarkowanie korzystna sytuacja uległa zmianie w 1656 roku, kiedy w wyniku nieporozumienia pogorszyły się stosunki między klasztorem a wojskiem okupanta, które zaczęło regularnie grabić tak folwark, jak i gospodarstwa chłopskie. Jeszcze gorsze skutki przyniosły przemarsze wojsk siedmiogrodzkich, przed którymi klasztoru bronili nawet Szwedzi. Wreszcie pod koniec wojny przez dwa lata Paczółtowice musiały utrzymywać sojusznicze wojska habsburskie. W sumie działania zbrojne okazały się fatalne w skutkach, a sytuacja wsi stała się przedmiotem zainteresowania króla Jana Kazimierza, który na odbudowę dóbr karmelitańskich przeznaczył pewne dochody z kopalni soli w Wieliczce. Z kolei w 1659 roku sejm walny zwolnił dobra klasztorne z podatku. Oba przywileje były bardzo pomocne, ale podstawę finansową odbudowy wsi stanowiły dochody ze słynnych w całej Rzeczypospolitej marmurołomów znajdujących się w części Paczółtowic zwanej Dębnikiem. O złożach wapnia wybitnej jakości, przypominającego marmur wiadomo było już Hartmanowi Schedelowi opisującemu Kraków w 1492 roku. Eksploatację przy pomocy sprowadzonych z Włoch mistrzów prowadził na szeroką skalę Seweryn Boner w pierwszej połowie XVI wieku, kiedy to wykonano m.in. nagrobek Elżbiety Rakuszanki. Na początku XVII wieku marmurołomy pozostawały pod zarządem Bartłomieja Stopano i Szymona Spadi, którzy wnosili właścicielom Paczółtowic nawet 1000 złotych polskich dochodu rocznie. Złoty wiek kamieniołomu przypadł jednak na początkowy okres władzy karmelitów z Czernej, którzy w 1644 roku rozwiązali kontrakt z Włochami i zatrudnili jako bezpośredniego zarządcę Adama Negowycza. Rozwinął on znacznie działalność, a uzyskane dochody przeznaczył między innymi na odbudowę kościoła parafialnego. Co ciekawe, nie było to po myśli właścicieli, ponieważ Adam Negowycz zarobek uzyskał wykonując prace od innych zleceniodawców i nie oddając należytych klasztorowi pieniędzy. W konsekwencji, po jego śmierci rozgorzał spór między wykonawcą jego testamentu i plebanem paczółtowickim a zakonnikami. Mimo przegranej, właściciele zmusili plebana do przeniesienia się do Racławic i wyznaczyli na plebana tamtejszego wikariusza. Zarządcą marmurołomu uczynili Stefana Bystrzyckiego, który dalej rozwijał działalność, zakładając między innymi szkołę kamieniarską. Okres świetności skończył się wraz z katastrofalną w skutkach dla Paczółtowic wojną północną. Wojska szwedzkie i rosyjskie kilkukrotnie nakładały i siłą egzekwowały kontrybucje, a stacjonowanie wojsk saskich było nie mniej uciążliwe. W tym samym czasie doszło do epidemii i pomoru bydła, co doprowadziło wieś do takiej ruiny, że z kilkunastu kmieci pozostało raptem dwóch. Zginęło lub uciekło również wielu kamieniarzy, a los marmurołomu przypieczętował powojenny spadek popytu. Próbę odnowienia zakładu podjęto w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król osobiście odwiedził Paczółtowice, zlecił badania naukowe i zatrudnił zagranicznych kamieniarzy, w tym Eliasza Gallego i Leonarda Gigliego, jednak zabory ostatecznie przekreśliły szansę na powodzenie tego przedsięwzięcia.
Paczółtowice trafiły do monarchii Habsburgów dopiero w wyniku trzeciego rozbioru. Tymczasem, sąsiadując z Racławicami, znalazły się w centrum wydarzeń Insurekcji Kościuszkowskiej. Pod panowaniem austriackim pozostały tylko do 1809 roku, kiedy to na krótko stały się częścią Księstwa Warszawskiego, by po Kongresie Wiedeńskim znaleźć się w granicach Wolnego Miasta Krakowa. Po jego włączeniu do Cesarstwa Austriackiego w 1846 roku Paczółtowice stały się osadą przygraniczną. Z perspektywy większości mieszkańców znacznie istotniejsze było jednak ogłoszone dwa lata później uwłaszczenie chłopów. Począwszy od wprowadzenia autonomii galicyjskiej, mogła swobodnie rozwijać się samorządność chłopska. Pod koniec tej epoki Paczółtowice liczyły około 900 mieszkańców, w tym kilkudziesięciu Żydów. Na terenie wsi funkcjonowała szkoła ludowa. Przez Paczółtowice przebiegała w tym czasie brukowana droga do Krzeszowic.
Na początku pierwszej wojny światowej w nocy z 6 na 7 sierpnia na placu przy szkole nocował oddział Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. W listopadzie 1914 roku w czasie odwrotu wojsk austriackich w Paczółtowicach stacjonował pułk piechoty, a komenda przebywała na plebanii. Po wycofaniu się wojska do Czubrowic jeszcze przez dwa tygodnie we wsi było słychać odgłosy bitwy, ale Paczółtowice nie trafiły pod okupację rosyjską. Kronika parafialna poza zarekwirowaniem dzwonu nie odnotowuje żadnych niedogodności związanych z działaniami wojennymi ani z anarchią powstałą po upadku monarchii austriackiej. Kontrastuje to bardzo z relacjami plebanów z wsi położonych na wschód od Krakowa.
W 1918 roku proboszcz Jan Stojanowski założył kasę Reiffeisena i został pierwszym przewodniczącym zarządu. Stanowisko kasjera otrzymał pisarz gminny Jan Strzelichowski.
Początek okupacji niemieckiej proboszcz opisywał w ten sposób: "Rok 1939 był bardzo urodzajny i dla Paczółtowic mimo wybuchu wojny niezbyt dokuczliwy, właśnie nasza miejscowość służyła jako azylum dla wielu uciekinierów, przeszły przez naszą wioskę tłumy ludzi z całym dobytkiem i pociągały za sobą wielu z parafian. Proboszcz został na stanowisku, nie uciekał. Działań wojennych żadnych tu nie było, przeszedł tylko w pierwszym dniu oddział tanków i samochodów pozatem cały okres wojny wojska tu nie było. Z początku tylko wydarzył się niemiły incydent, że proboszcz oskarżony przez jedną parafiankę został ściśle w plebanii zrewidowany i uwięziony przez 24 godziny w Sądzie w Krzeszowicach. 15 żołnierzy eskortowało mnie na wozie do aresztu. Przyczyną było posiadanie radioaparatu i praca w Akcji Katolickiej". Okupant nie przeszkadzał w działalności szkoły, ale z powodu braku opału i ciężkich zim nauka odbywała się nieregularnie. Drobne uciążliwości ekonomiczne ustąpiły miejsca realnemu zagrożeniu życia mieszkańców dopiero w końcu 1944 roku, głównie ze względu na niejednoznaczną działalność polskiej partyzantki. Komendant jednej z grup o pseudonimie „Tadek” próbował ukraść pierścień biskupa pomocniczego przebywającego na terenie parafii z okazji udzielania sakramentu bierzmowania, a proboszczowi partyzanci skonfiskowali maszynę do pisania. Po odjeździe biskupa działalność grup leśnych jeszcze się wzmogła. Gdy Niemcom udało się zabić jednego dywersanta, w odwecie uśmiercono 4 młodzieńców z Hitlerjugend. Ten czyn o mało nie doprowadził do pacyfikacji wsi. Mieszkańcy zostali już ustawieni pod murem kościelnym naprzeciwko karabinu maszynowego, a Niemcy odwołali egzekucję w ostatniej chwili. Pod koniec 1944 roku do Paczółtowic trafiło około 70 uchodźców z Warszawy. Zostali przyjęci przez mieszkańców wsi, ale ogólny brak zasobów i tak doprowadził do wybuchu konfliktów. Armia Czerwona wkroczyły do Paczółtowic 18 stycznia 1945. Nie doszło do żadnych walk, ale część żołnierzy radzieckich rabowała mieszkańcom kosztowności. Po drugiej wojnie światowej majątek karmelitański znacjonalizowano, a na jego terenie przez jakiś czas mieściła się filia Krakowskiego Ośrodka Postępu Rolniczego. Zasadniczą zmianę w charakterze miejscowości przyniosły dopiero ostatnie dwa dziesięciolecia. Wieś znalazła się na terenie parku krajobrazowego "Dolinki Krakowskie", w jej pobliżu utworzono dwa rezerwaty przyrody: "Dolina Eliaszówki" i "Dolina Racławki". Przez Paczółtowice poprowadzono trasę Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. W 2003 roku otwarto strzelnicę sportową i pole golfowe z zapleczem hotelowym, a trzy lata później oświetlony stok narciarski. W rezultacie gospodarka Paczółtowic została zdominowana przez usługi o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Kalendarium

1

Informacja o uiszczenia opłaty świętopietrza

2
1515

Drewniany kościół późnogotycki

3
od 1644 do 1681

Z jego fundacji doszło do kompleksowego remontu kościoła paczółtowickiego

4
od 1655 do 1660

Kontrybucje nakładane przez armię szwedzką, rabunki armii siedmiogrodzkiej i uciążliwe utrzymanie armii austriackiej

Bibliografia

Małkowska-Holcerowa Teresa , "Paczółtowice. Dzieje kościoła parafialnego pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny od średniowiecza po czasu współczesne", Kraków 1998
Wawel-Louis Józef , "Wieś Paczółtowice", Kraków 1874
Przybyszewski Bolesław, "Testament Adama Negowicza" , „Sprawozdania z Czynności i Posiedzeń Polskiej Akademii Umiejętności” , s. 74-75
o. Romuald od św. Eliasza, "Monografia klasztoru OO. Karmelitów Bosych w Czerny z illustracyami", Czerna 1914
Strzelichowski Piotr , "Wiadomość o kościele parafialnym w Paczółtowicach w Dyecezyi krakowskiej oraz o jego plebanach, parafianach i dobrodziejach, zebrana na podstawie dokumentów historycznych", Kraków 1900
Tatarkiewicz Władysław, "Czarny marmur w Krakowie" , „Prace Komisji Historii Sztuki PAU” , s. 79-152

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Acta visitationis exterioris decanatuum Oswiecimensis, Novi Montis, Zatoriensis et Skamnesis ad archidiaconatum Cracoviensem pertinentium per R. D. Christophorum Kazimirski, nominatum episcopum Kijoviensem et praepositum Tarnoviensem ex commissione Illustr. Principis D. Georgii, divina miseratione S.R.E. tituli s. Sixti cardinalis presbiteri Radziwiłł nuncupati, episcopatus Cracoviensis administratoris perpetui, in Olica er Nieswież ducis a. D. 1598
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Visitatio decanatuum Novi Montis, Volbromiensis, Leloviensis et Zatoriensis de mandato R. D. Bernardi Maciejowski, episcopi Cracoviensis et ducis Severiensis a. D. 1602
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Visitatio ecclesiarum decanatus Novi Montis, Bythomiensis, Novi Fori, Chodeliensis, Parczoviensis per Rmum Dnum Petrum Skiedzienski Archidiaconum Zawichostensem de anno 1611 peracta
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Acta visitationis exterioris decanatus Skavinensis, Novi Montis, Oswencimensis, Zatoriensis, ad archidiaconatum Cracoviensem, prothonotarium apostolicum in a. D. 1617 authoritate ordinaria factae sub felicibus auspiciis R. D. Martini Szyszkowski, episcopi Cracobiensis, ducis Severiensis. Visitatio ecclesiae Collegiate Skarbimiriensis die 9 mesis Decembris anni 1617 ex speciali commissione Episcopi ordinarii facta kk. 106 - 110. Visitatio decanatus Wielicensis a. D. 1618 per R. D. Joannem Foxium, archidiaconum Cracoviensem
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Liber visitationum a R. D. Joanne Tarnowski, archidiacono Cracoviensi visitatarum ecclesiarum parachialium in decanatibus: Novi Monte, Scavinensi, Zatoriensi, Żiwecensi et Oswiecimensi in annis 1644 - 1647 expeditarum.
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Wizytacja kanoniczna przeprowadzona w dn. 28 kwietnia 1728 r. przez bpa Michała Kunickiego...
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Visitatio quindecim decanatuum, nempe: Skavinensis, Zathoriensis, Novi Montis, Skalensis, Wrocimoviensis, Adreoviensis, Kijensis, Paczanoviensis, Oswiecimensis, Żywiecensis, Witoviensis, Skoliensis, Opatovecensis, Wielicensis et Plesnensis a Peril. et R.D. Nicolao Oborski, episcopo Laodicensis, suffraganeo, archidiacono, vicario in spiritualibus generali Cracoviensi in annis 1663 - 1665 expedita
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Status ecclesiarum seu acta visitationis decanatuum Novi Montis et Bythomiensis in Polonia sub auspiciis Fel. regimine Cel. Principis R.D. Andrea Stanislai Kostka comitis in Załuskie Załuski, episcopi Cracoviensis, ducis Severiae, equitis Aquilae Albae, anno quo intra (1747 et 1748) conscripta

Autor: Andrzej Stanisław Kostka Załuski

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Protokuł Wizyty Generalney z Dekanatow Skalskiego i Nowogurskiego
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji kapitulnych
Compendium actorum visitationis exterioris ecclesiarum existentium in et sub decanatu Pilsnensi, Mielecensi, Ropczicensi, Biecensi, Jaslensi et Żmigrodensi, ad archidiaconatum Sandecensem pertinentium, per R. D. Christophorum Kazimirski, praepositum Tarnoviensem mandato Illustrissimi et Reverendissimi Domini Georgii S. R. E. Cardinalis praesbiteri Radziwiłł nuncupati, episcopatus Cracoviensis administratoris perpetui, in Olyka et Nieswierz ducis a. D. 1595 factae
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Liber continens decreta executiva visitationum et alia ad correctionem et reformationem vitae et morum cleri pertinentia tempore fel. rec. R.D. Bernardi Maciejowski Cardinalis et episcopi Cracoviensis ac ducis Severiensis conscripta ex annis 1601 et sequent
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Akta wizytacji biskupich
Visitatio archidiaconatus Cracoviensis (Decanatus: Skalensis - 1727; Vitoviensis - 1727; Prossoviensis - 1728; Novi Montis - 1728; Scawinensis - 1729; Xsiążnensis - 1731; Woynicensis - 1731; Zatoriensis - 1729; Lipnicensis - 1730; Dobczycensis - 1730; Andreoviensis - 1731; Żyvecensis - 1732; Oswiemensis - 1732; Wielicensis - 1741; postea sequntur inventaria ecclesiarum decanatus Dobczycensis, Woynicensis, Andreoviensis) per R.D. Michaelem de Magna Kunice Kunicki, episcopum Arsiacensem, suffraganeum et archidiaconum Cracoviensem annis 1727 - 1741 peracta

Autor: Michał Kunicki

Jak cytować?

Stanisław Witecki, "Paczółtowice", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/miejscowosci/paczoltowice

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności