Dzieje powstania nagrobka są nieznane. Wykonano go zapewne po śmierci zasłużonego dla parafii kapłana.
Nagrobek znajduje się w północnej części cmentarza przykościelnego, składa się z trzech kamiennych, prostokątnych płyt, ułożonych schodkowo jedna na drugiej. Płyta środkowa i górna z fazowanymi brzegami. Płyta wierzchnia obwiedziona rytą bordiurą z półkoli wypełnionych listkami, w górnej części krzyż o ramionach zakończonych trójlistnie, w kamiennej płycie kuta inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Ks(iądz) P(iotr) S(trzelichowski). W płytę wmurowana marmurowa tablica z inskrypcją: "KS(IĄDZ) PIOTR SZTRZELICHOWSKI / EM(ERYTOWANY) PROBOSZCZ PARAFII / ŚW(IĘTEGO) MIKOŁAJA W KRAKOWIE / UR(ODZONY) 18. X. 1836 R(OKU) W PACZÓŁTOWICACH / ZM(ARŁY) 5. I. 1903 R(OKU) W KRAKOWIE / W 34 ROKU KAPŁAŃSTWA / WYZNAWAJCIE PANA BO DOBRY / BO NA WIEKI MIŁOSIERDZIE JEGO. PS 117.”.
Nagrobek zasłużonego proboszcza, księdza Piotra Strzelichowskiego, urodzonego w Paczółtowicach w rodzinie osiadłej tam od wielu pokoleń, jest skromnym dziełem zapewne miejscowych kamieniarzy, choć jednym z najbardziej okazałych na terenie przykościelnego cmentarza. Obok licznych zasług związanych z zarządzaniem parafią i kościołem, ksiądz Strzelichowski został w pamięci potomnych jako autor monografii parafii paczółtowskiej („Wiadomości o kościele parafialnym w Paczółtowicach”), do dzisiaj bezcennego źródła wiedzy o dziejach wsi i położonego na jej terenie kościoła.
Dobry
Nagrobek zasłużonego proboszcza księdza Piotra Strzelichowskiego (zm. 1906), autora pierwszej naukowej monografii wsi i parafii w Paczółtowicach.
Józef Skrabski, "Nagrobek księdza Piotra Strzelichowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nagrobek-ksiedza-piotra-strzelichowskiego