Aktualności

Małopolska Noc Naukowców 2021 w Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII

Justyna Kuska

24 września 2021 w Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII odbyły się warsztaty "Na tropach archiwalnych tajemnic" oraz spotkanie "Sekrety inwentaryzacji zabytków".

Oba wydarzenia zostały zrealizowane w ramach 15. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców.

Na tropach archiwalnych tajemnic


Prowadzący: dr Piotr Kołpak, Artur Karpacz
Godz. 18:00, 19:00 (czas trwania zajęć 45 min)
Zalecenia wiekowe: dzieci i młodzież ze szkół podstawowych

Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w krótkiej lekcji na temat materiałów skrywanych w przepastnych archiwach – poznały m.in. tajniki produkcji dawnych ksiąg, dowiedziały się czym i o czym pisali skrybowie oraz w jaki sposób rękopisy dekorowali iluminatorzy. Lekcji towarzyszył pokaz kilkusetletnich rękopisów, nad którymi pracują archiwiści Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. W drugiej części spotkania zadaniem młodszych dzieci było upiększenie kopii rękopisu zgodnie ze średniowieczną sztuką iluminatorstwa – starsze natomiast pod czujnym okiem specjalistów oddawały się ćwiczeniom z dawnej kaligrafii.

Sekrety inwentaryzacji zabytków – prezentacja i warsztat  

Prowadzący: Maria Działo, Paulina Kluz, Agata Felczyńska
Godz. 19:00 (czas trwania zajęć 45 min)
Zalecenia wiekowe: młodzież (od 15 lat) i studenci

Jakie tajemnice kryje inwentaryzacja zabytków? Podczas prezentacji zespół portalu Sakralne Dziedzictwo Małopolski opowiedział, jak wygląda współczesna inwentaryzacja. Co trzeba zrobić, aby znajdujące się w małym kościółku dzieło sztuki trafiło do ogromnej bazy danych, a potem na portal Sakralnego Dziedzictwa Małopolski? Zaprezentowano portal SDM, pokazano, jak korzystać z zamieszczonych tam materiałów i funkcjonalności. Na koniec prowadzący zabrali uczestników w świat inwentaryzacji, pokazując warsztat swojej pracy. Efektem było wspólne stworzenie przykładowych kart inwentarzowych wybranych dzieł sztuki. Celem wydarzenia jest przybliżenie wiedzy o inwentaryzacji zabytków, warsztacie historyka sztuki oraz kształtowanie umiejętności samodzielnego opisu dzieła.


Dla tych, którym nie udało się dotrzeć na Bernardyńską 3 przygotowaliśmy relację filmową zrealizowaną we współpracy z Telewizją JP2TV
Grupa ludzi w trakcie warsztatów podczas 15. edycji Nocy Naukowców
Warsztaty "Na tropach archiwalnych tajemnic" podczas 15. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców
Pusty korytarz
Małopolska Noc Naukowców 2021

Galeria

Na tropach archiwalnych tajemnic

Sekrety inwentaryzacji zabytków – prezentacja i warsztat

Inne nasze artykuły

Mężczyzna ukazany od tyłu przed odwrociem obrazu.
Wydarzenia

Małopolska Noc Naukowców 2019

W piątek 27 września w godzinach 17-21 Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII otworzy się dla zwiedzających!

Informacja o nocy naukowców
Aktualności

Małopolska Noc Naukowców tuż za rogiem!

Para-buch, probówki w ruch! Niespełna 3 –tygodnie dzielą nas od największego naukowego święta w Europie! Już 24 września Noc Naukowców rozbrzmi w 433 miastach Europy, w tym w 7 miastach w Małopolsce.  Wielkie naukowe eksperymenty, zapierające dech w piersiach pokazy i demonstracje oraz najciekawsze naukowe odkrycia będą prezentowane nie tylko na arenie międzynarodowej, ale przez naukowców i pasjonatów nauki z małopolskich uczelni, instytutów naukowych, firm czy instytucji popularyzujących naukę z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Oświęcimia, Chrzanowa, Skawiny i Niepołomic Małopolska Noc Naukowców w tym roku odbędzie się już 15 raz!  Jubileuszowa edycja to dobry moment do podsumowań i podkreślenia najważniejszych osiągnięć, Naukowcy z małopolskich uczelni i jednostek edukacyjnych staną oko w oko z młodzieżą zainteresowaną naukowymi ciekawostkami. Co w tym roku? Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Program tegorocznej edycji został opracowany przez ponad 37 jednostek edukacyjnych. Poprzez obserwację gwiazd, wspomnienia historycznych wydarzeń, ciekawostki ze zdrowia i urody, po fizyko-chemiczne eksperymenty, zgłębienie świata techniki, mechaniki, matematyki, dotknięcie nowoczesnych robotów, pojazdów i wynalazków, aż po podróż do wnętrza ziemi i geologiczną przygodę.

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności