Aktualności

Małopolska Noc Naukowców tuż za rogiem!

Justyna Kuska

Para-buch, probówki w ruch! Niespełna 3 –tygodnie dzielą nas od największego naukowego święta w Europie! Już 24 września Noc Naukowców rozbrzmi w 433 miastach Europy, w tym w 7 miastach w Małopolsce.  Wielkie naukowe eksperymenty, zapierające dech w piersiach pokazy i demonstracje oraz najciekawsze naukowe odkrycia będą prezentowane nie tylko na arenie międzynarodowej, ale przez naukowców i pasjonatów nauki z małopolskich uczelni, instytutów naukowych, firm czy instytucji popularyzujących naukę z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Oświęcimia, Chrzanowa, Skawiny i Niepołomic Małopolska Noc Naukowców w tym roku odbędzie się już 15 raz!  Jubileuszowa edycja to dobry moment do podsumowań i podkreślenia najważniejszych osiągnięć, Naukowcy z małopolskich uczelni i jednostek edukacyjnych staną oko w oko z młodzieżą zainteresowaną naukowymi ciekawostkami. Co w tym roku? Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Program tegorocznej edycji został opracowany przez ponad 37 jednostek edukacyjnych. Poprzez obserwację gwiazd, wspomnienia historycznych wydarzeń, ciekawostki ze zdrowia i urody, po fizyko-chemiczne eksperymenty, zgłębienie świata techniki, mechaniki, matematyki, dotknięcie nowoczesnych robotów, pojazdów i wynalazków, aż po podróż do wnętrza ziemi i geologiczną przygodę.
Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowano jak co roku: gry, zabawy, łamigłówki, gry miejskie i edukacyjne aplikacje multimedialne.  Lecz jak w każdej wyjątkowej edycji nie może zabraknąć nowości. Po pierwsze: formuła! Wydarzenie w tym roku przyjęło formułę hybrydową, by jeszcze więcej osób zainteresowanych nauką mogło w nim uczestniczyć i by wydarzenia mogły się odbyć w bezpiecznych warunkach! Tegoroczne spotkanie z nauką będzie można zobaczyć zarówno zdalnie jak i stacjonarnie. Po drugie: dołączyli do nas nowi partnerzy! Widowisko wzbogacą pokazy eksperymentów przygotowane przez Instytut Farmakologii PAN oraz Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI.  Po trzecie – z okazji rocznicy setnych urodzin Stanisława Lema, które przypadają we wrześniu przygotowaliśmy dla widzów specjalne pokazy naukowe nawiązujące do jego twórczości!

Jedno jest pewne, ta noc w Małopolsce znów będzie wyjątkowa. O ukrytych zastosowaniach fizyki, chemii czy matematyki przekonamy się już w 24 września na Małopolskiej Nocy Naukowców. Więcej informacji o wydarzeniu na: nocnaukowcow.malopolska.pl

Do zobaczenia 24 września. Bądźcie z nami!
Tablica informacyjna. Na granatowym tle napis żółtą czcionką: To już 15 lat! Poniżej białą czcionką: Małopolska noc naukowców. Poniżej niebieską czcionką: 24 września 2021
Małopolska Noc Naukowców już 24 września!
Otwarta księga z rękopiśmiennym zapisem
Rękopis z zasobów archiwalnych
Fragment rękopiśmiennego zapisu w księdze.
Rękopiśmienny zapis ze zbiorów archiwalnych

Program

Tytuł wydarzenia: Na tropach archiwalnych tajemnic 
Prowadzący: dr Piotr Kołpak, Artur Karpacz
Godz. 18:00, 19:00 (czas trwania zajęć 45 min)
Zalecenia wiekowe: dzieci i młodzież ze szkół podstawowych

Podczas zajęć dzieci będą uczestniczyć w krótkiej lekcji na temat materiałów skrywanych w przepastnych archiwach – poznają m.in. tajniki produkcji dawnych ksiąg, dowiedzą się czym i o czym pisali skrybowie oraz w jaki sposób rękopisy dekorowali iluminatorzy. Lekcji towarzyszyć będzie pokaz kilkusetletnich rękopisów, nad którymi pracują archiwiści Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. W drugiej części spotkania zadaniem młodszych dzieci będzie upiększenie kopii rękopisu zgodnie ze średniowieczną sztuką iluminatorstwa – starsze natomiast pod czujnym okiem specjalistów oddadzą się ćwiczeniom z dawnej kaligrafii.
 
Po zajęciach możliwe będzie zwiedzanie Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków.
 
Liczba uczestników: 2 grupy (max. 5 osób każda)
 
Lokalizacja: Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII, ul. Bernardyńska 3, 31-069 Kraków (w przyziemiu). W przypadku utrzymania obostrzeń związanych z pandemią przewidujemy przeniesienie zajęć do przestrzeni online.

Rejestracja na wydarzenie: sdm@upjp2.edu.pl
 
 
Tytuł wydarzenia: Sekrety inwentaryzacji zabytków – prezentacja i warsztat  
Prowadzący: Maria Działo, Paulina Kluz, Agata Felczyńska
Godz. 19:00 (czas trwania zajęć 45 min)
Zalecenia wiekowe: młodzież (od 15 lat) i studenci
 
Jakie tajemnice kryje inwentaryzacja zabytków? Podczas prezentacji zespół SDM opowie, jak wygląda współczesna inwentaryzacja. Co trzeba zrobić, aby znajdujące się w małym kościółku dzieło sztuki trafiło do ogromnej bazy danych, a potem na portal Sakralnego Dziedzictwa Małopolski? Zaprezentujemy portal SDM, pokażemy, jak korzystać z zamieszczonych tam materiałów i funkcjonalności. Na koniec zabierzemy uczestników w świat inwentaryzacji, poznamy warsztat od podszewki i spróbujemy wspólnie stworzyć przykładowe karty dzieła sztuki. Celem wydarzenia jest przybliżenie wiedzy o inwentaryzacji zabytków, warsztacie historyka sztuki oraz kształtowanie umiejętności samodzielnego opisu dzieła.
 
Po zajęciach możliwe będzie zwiedzanie Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków.
 
Liczba uczestników: 1 grupa (max. 5 os.)
 
Lokalizacja: Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII, ul. Bernardyńska 3, 31-069 Kraków (w przyziemiu). W przypadku utrzymania obostrzeń związanych z pandemią przewidujemy przeniesienie zajęć do przestrzeni online.
 
Rejestracja: sdm@upjp2.edu.pl

UWAGA!


Dla tych, którym nie uda się dotrzeć na Bernardyńską 3 będziemy transmitowali na żywo na kanale YouTube JP2TV
https://www.youtube.com/c/JP2TV

Na tropach archiwalnych tajemnic godz. 18.00 Link: https://www.youtube.com/watch?v=HfGbMvynL2I

Sekrety inwentaryzacji zabytków – prezentacja i warsztat
, godz. 19.00  Link: https://www.youtube.com/watch?v=ScCdpx2SUco

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności