Nagroda im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego dla Piotra Kołpaka

Justyna Kuska

Jest nam bardzo miło poinformować, że książka dr Piotra Kołpaka zatytułowana: "Kult świętych patronów Królestwa Polskiego w czasach Jagiellonów" została doceniona w konkursie Nagrody „Studiów Źródłoznawczych” im. Stefana K. Kuczyńskiego w kategorii "Książki z zakresu źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii".

3 grudnia 2021 r. odbyło się posiedzenie Jury Nagrody „Studiów Źródłoznawczych” im. Stefana K. Kuczyńskiego, przyznawanej za polskie książki z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii oraz za książkowe edycje źródłowe dotyczące czasów od średniowiecza do XX w. Był to finał X edycji konkursu, w której oceniano książki wydane w 2020 r.

W kategorii Książki z zakresu źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii nagrodzono następujące publikacje:

I nagroda – Dorota Masłej, Jak rodził się średniowieczny tekst. Tak zwane „Kazania augustiańskie” w perspektywie historycznojęzykowej, Prace Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Biblioteczka „Poznańskich Studiów Polonistycznych”, Seria Językoznawcza, nr 52, Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne”, Poznań 2020, ss. 247

II nagroda – Piotr Kołpak, Kult świętych patronów Królestwa Polskiego w czasach Jagiellonów, Monografie Towarzystwa Naukowego „Societas Vistulana”, t. 4, Towarzystwo Naukowe „Societas Vistulana”, Kraków 2020, ss. 431

III nagroda – Lidia Grzybowska, Kazania „de tempore” i „de sanctis” Mikołaja z Błonia. Zarys monografii, Studia Staropolskie. Series Nova, t. 50 (106), Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2020, ss. 543

Więcej informacji o nagrodzie LINK

Piotr Kołpak (ur. 1987) pracuje w Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Doktorat obronił na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2020 r., od stycznia 2020 r. zatrudniony w projekcie Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej, w latach 2017-2019 pracował w projekcie Sakralne Dziedzictwo Małopolski, a w latach 2014-2017 w projekcie Korpus witraży średniowiecznych w Polsce. Autor książki „Kult świętych patronów Królestwa Polskiego w czasach Jagiellonów” oraz licznych publikacji dotyczących kultury religijnej i pamięci historycznej późnego średniowiecza oraz dziejów kultury materialnej.
Plakat z napisami dotyczącymi konkursu oraz zdjęciem stojącej książki, o biało-czarnej okładce z postaciami świętych.

Inne nasze artykuły