Rzeźba św. Dominika powstała wraz z ołtarzem w czasie, gdy proboszczem Sidziny był ksiądz Stanisław Sowicki, czyli między 1867 a 1888 rokiem.
Rzeźba św. Dominika ustawiona na niskim, dwustrefowym cokole. Święty ukazany frontalnie z rękami skierowanymi w prawo, w których trzyma długi, czarny różaniec. Twarz podłużna z długim nosem i małymi oczami o silnie zarumienionych policzkach, okolona krótką brodą i włosami. Święty ubrany jest w złocony habit dominikański, czarny płaszcz ze srebrzonym kapturem; na stopach ma założone czarne, pełne buty. U stóp świętego ukazane jest popiersie psa. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała św. Dominika naturalistyczna.
Rzeźby św. Dominika, św. Jacka oraz aniołków w zwieńczeniu zostały wykonane w czasie powstania całej nastawy ołtarzowej w tym samym warsztacie rzeźbiarskim. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły twórcy tego retabulum i jego rzeźb. Figury pozbawione są silnej ekspresji, cechuje je statyka, a draperia szat została potraktowana powierzchniowo, co jest charakterystyczne dla części rzeźb w XIX wieku. Omawiana figura przedstawia św. Dominika, patrona i założyciela zakonów dominikanów i dominikanek klauzurowych. W ikonografii jest on przedstawiany w habicie i płaszczu dominikańskim oraz z psem, który jest symbolem zakonu (Domini canes – psy Pańskie, tj. wierni słudzy).
Rzeźba św. Dominika powstała wraz z ołtarzem w czasie, gdy proboszczem Sidziny był ksiądz Stanisław Sowicki, czyli między 1867 a 1888 rokiem. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły twórcy tego retabulum i jego rzeźb. Święty Dominik jest patronem i założycielem zakonów dominikanów i dominikanek klauzurowych. W ikonografii jest on przedstawiany w habicie i płaszczu dominikańskim oraz z psem, który jest symbolem zakonu dominikanów (Domini canes – psy Pańskie, tj. wierni słudzy).
Maria Działo, "Św. Dominik", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-dominik-4