Św. Dominik

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Bystra-Sidzina
Miejscowość
Sidzina
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Mikołaja
Tagi
rzeźba XIX wieku św. Dominik
Miejsce przechowywania
po lewej stronie ołtarza bocznego północnego
Identyfikator
DZIELO/10879
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1867-1888
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Rzeźba św. Dominika powstała wraz z ołtarzem w czasie, gdy proboszczem Sidziny był ksiądz Stanisław Sowicki, czyli między 1867 a 1888 rokiem.

Opis

Rzeźba św. Dominika ustawiona na niskim, dwustrefowym cokole. Święty ukazany frontalnie z rękami skierowanymi w prawo, w których trzyma długi, czarny różaniec. Twarz podłużna z długim nosem i małymi oczami o silnie zarumienionych policzkach, okolona krótką brodą i włosami. Święty ubrany jest w złocony habit dominikański, czarny płaszcz ze srebrzonym kapturem; na stopach ma założone czarne, pełne buty. U stóp świętego ukazane jest popiersie psa. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała św. Dominika naturalistyczna.
Zarys problematyki artystycznej

Rzeźby św. Dominika, św. Jacka oraz aniołków w zwieńczeniu zostały wykonane w czasie powstania całej nastawy ołtarzowej w tym samym warsztacie rzeźbiarskim. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły twórcy tego retabulum i jego rzeźb. Figury pozbawione są silnej ekspresji, cechuje je statyka, a draperia szat została potraktowana powierzchniowo, co jest charakterystyczne dla części rzeźb w XIX wieku. Omawiana figura przedstawia św. Dominika, patrona i założyciela zakonów dominikanów i dominikanek klauzurowych. W ikonografii jest on przedstawiany w habicie i płaszczu dominikańskim oraz z psem, który jest symbolem zakonu (Domini canes – psy Pańskie, tj. wierni słudzy).

Streszczenie

Rzeźba św. Dominika powstała wraz z ołtarzem w czasie, gdy proboszczem Sidziny był ksiądz Stanisław Sowicki, czyli między 1867 a 1888 rokiem. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły twórcy tego retabulum i jego rzeźb. Święty Dominik jest patronem i założycielem zakonów dominikanów i dominikanek klauzurowych. W ikonografii jest on przedstawiany w habicie i płaszczu dominikańskim oraz z psem, który jest symbolem zakonu dominikanów (Domini canes – psy Pańskie, tj. wierni słudzy).

Bibliografia

"Dziedzictwo kulturowe Podbabiogórza. Zabytki", Sucha Beskidzka 2014
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Leśniak Kazimierz, "Ocalić od zapomnienia. Dzieje Sidziny 1563-2006", Kraków 2007
Czarniak Władysław, "Księża rodacy i duszpasterze Sidziny na przestrzeni 450 lat jej historii", Kraków 2013

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Dominik", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-dominik-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności