Ambona

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Bystra-Sidzina
Miejscowość
Sidzina
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Mikołaja
Tagi
ambona
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/10888
Kategoria
ambona
Ilość
1
Czas powstania
około 1825 roku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 157 cm
wysokość – 527 cm
głębokość – 97 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ambona powstała około 1825 roku. Ambonę odnowiono w 1996 roku.

Opis

Ambona wisząca, przyścienna z wejściem od strony kaplicy po północnej stronie prezbiterium. Kosz na planie półkolistym, na profilowanym cokole, z szyszką u spodu, flankowany po bokach dwoma spływami wolutowymi, na których ustawione są rzeźby siedzących aniołków. Na ściance kosza w profilowanej, złoconej ramie płaskorzeźba z przedstawieniem Połowu ryb. Zaplecek w kształcie prostokąta stojącego ujęty po bokach tkaniną przewiązaną u góry; w polu przedzielony złoconymi pasami ułożonymi na kształt litery H. W dolnej części zdobiony prostokątną płyciną ozdobioną płaskorzeźbioną rozetą, w górnej partii fantazyjną wicią roślinną. Baldachim o wykroju półkolistym, w strefie belkowania zdobiony prostym fryzem przedzielonym pionowymi paskami na małe prostokątne płyciny, od dołu zdobiony lambrekinem, z dwoma wazonami płomienistymi z przodu oraz rzeźbą Mojżesza na skale w zwieńczeniu. U spodu baldachimu Gołębica Ducha Świętego w promienistej glorii złożonej z wiązek promieni o nierównej długości.
Płaskorzeźba na ściance frontowej kosza z przedstawieniem Połowu ryb. Kompozycja wielopostaciowa z ukazaniem po prawej stronie Jezusa nauczającego w łodzi oraz trzech uczniów wyciągających sieć pełną ryb. Po lewej stronie na brzegu siedząca postać jednego z uczniów. Uczniowie ubrani w długie suknie z długimi rękawami w kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym. Jezus ubrany jest w długą, złotą suknię z długim rękawem i złoty płaszcz. Krajobraz ukazany sumarycznie z wyraźnie zaznaczonymi falami morskimi. Tło złocone, ze złoconymi obłokami.
Aniołki siedzące na wolutach ukazane frontalnie, z rozpostartymi szeroko skrzydłami. Aniołek po lewej stronie z rękami lekko ugiętymi w łokciach, z zamkniętą księgą w lewej dłoni. Aniołek po prawej stronie, delikatnie przechylony w lewo, z otwartą księgą w lewej dłoni i prawą ręką uniesioną nad księgą. Aniołki przepasane w pasie złotą chustą. Twarze szerokie, z pucułowatymi i delikatnie zarumienionymi policzkami, małe i wąskie usta, krótkie nosy. Włosy średniej długości, ciemnobrązowe, kędzierzawe.
W zwieńczeniu na wysokiej skale ustawiona jest rzeźba Mojżesza, ukazana frontalnie, z lewą nogą wspartą na skale, z tablicą przykazań w lewym ręku i laską w prawej. Mojżesz ubrany w długą, złotą suknię z długim rękawem. Twarz podłużna, okolona długą, ciemnobrązową brodą i krótkimi, ciemnobrązowymi włosami.
Struktura ambony polichromowana w kolorze jasnobrązowym, detale w kolorze ciemnobrązowym, profile i ornamenty złocone oraz posrebrzone.

Streszczenie

Ambona w kościele św. Mikołaja w Sidzinie została wykonana w pierwszej ćwierci XIX wieku. Na koszu umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca Połów ryb, a na baldachimie rzeźba Mojżesza z tablicami dekalogu.

Bibliografia

"Dziedzictwo kulturowe Podbabiogórza. Zabytki", Sucha Beskidzka 2014
Leśniak Kazimierz, "Ocalić od zapomnienia. Dzieje Sidziny 1563-2006", Kraków 2007

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Sidzinie, Kronika parafialna, b.s.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, Karta ewidencyjna ambony w kościele św. Mikołaja w Sidzinie, oprac. Mikołaj Niedojadło, 2008 r.

Jak cytować?

Maria Działo, "Ambona", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ambona-95

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności