Adorujący anioł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Bulowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika
Miejsce przechowywania
składzik przy zakrystii
Identyfikator
DZIELO/23851
Kategoria
rzeźba
Ilość
2
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki snycerskie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 51 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 40 cm
Szerokość figury – 27 cm
Wymiar podstawy – 17 x26 x 10 cm
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figura dawniej znajdowała się przy tabernakulum ołtarza głównego.

Opis

Pełnoplastyczna figura ukazuje przyklękającego na prawe kolano uskrzydlonego anioła. Anioł o lekko pochylonej głowie do przodu ma modlitewnie złożone ręce przed sobą. Jego owalną twarz o jasnej karnacji, drobnym nosie i ustach otaczają krótkie brązowe włosy. Postać ubrana jest w białą, luźną tunikę. Umieszono ją na prostopadłościennym drewnianym postumencie zaopatrzonym w niski profilowany cokół oraz gzyms.

Zarys problematyki artystycznej

Zachowana rzeźba adorującego anioła stanowi przykład modnych na początku dziewiętnastowiecznych aranżacji przy tabernakulach, gdzie po obu stronach ustawiano adorujące anioły, jak można to zaobserwować na przykładzie ołtarza głównego w niedalekich Bielanach, gdzie obok rokokowego tabernakulum ustawiono parę adorujących aniołów. Schematyczne i blokowe potraktowanie postaci świadczy, że twórcą rzeźby był lokalny snycerz.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły. Obiekt wymaga gruntownej konserwacji. Widoczne ubytki polichromii, uszkodzenia mechaniczne i otarcia oraz działalność drewnojadów.

Streszczenie

Zachowana rzeźba adorującego anioła z początku XIX wieku stanowi przykład modnych aranżacji przy tabernakulach, gdzie po obu stronach ustawiano adorujące anioły, jak można to zaobserwować na przykładzie ołtarza głównego w niedalekich Bielanach, gdzie obok rokokowego tabernakulum ustawiono parę adorujących dziewiętnastowiecznych aniołów. Schematyczne i blokowe potraktowanie postaci świadczy, że twórcą rzeźby był lokalny snycerz.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Adorujący anioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/adorujacy-aniol

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności