Św. Antoni Padewski

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Trzebunia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia Św. Marii Magdaleny
Tagi
malarstwo religijne malarstwo XIX wieku św. Antoni Padewski
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/23540
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1840 rok
Fundator
Walenty Tekiela
Technika i materiał
olej na płótnie; złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 94 cm
wysokość – 115 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 101 cm
Szerokość bez ramy – 80,5 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został ufundowany przez Stanisława Tekielę 24 lipca 1840. Był konserwowany przez Stanisława Stolarskiego Starszego z Myślenic.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem. Święty został ukazany w ujęciu do kolan, zwrócony w lewo, w stronę Dzieciątka stojącego na blacie przykrytym czerwonym obrusem. Głowa świętego jest delikatnie przechylona w lewo, lewa ręka obejmuje Dzieciątko, prawa opuszczona trzyma kwiat lilii. Święty ma owalną twarz o młodzieńczych rysach, na głowie tonsurę. Jest ubrany w habit franciszkański. Dzieciątko ukazane zostało niemal nagie, z białą chustą okrywającą biodro i przerzuconą przez prawe ramię. Prawą ręką Chrystus dotyka brody świętego, lewą wyciąga w jego stronę. U stóp Dzieciątka leży otwarta księga. Wokół głów postaci złote nimby. Tło kompozycji jednolite, ciemnobrązowe. Na odwrocie napis malowany farbą „Fundator Walenty / Tekiela. / 1840. / 24 lipca”.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz z wizerunkiem św. Antoniego Padewskiego powstał w 1840 roku. Jest wzorowany na pochodzącym z XVIII wieku obrazie przechowywanym w kościele pw. św. Mikołaja w pobliskim Pcimiu. Kompozycja pierwowzoru jest bogatsza o ustawioną na stole czaszkę i zlatującą w stronę postaci gołębicę Ducha Świętego. Ukazany na niej św. Antoni kieruje wzrok przed siebie, nie jak w trzebuńskiej wersji – w stronę widza. Układ postaci i kompozycja są identyczne, nieco inaczej ulokowano jedynie księgę, a stół nakryto czerwonym – nie jak w Pcimiu niebieskim obrusem. Dzieło z 1840 roku cechuje bardziej realistyczne oddanie odsłoniętych partii ciała.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz był konserwowany przez Stanisława Stolarskiego Starszego z Myślenic.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem powstał w 1840 roku i został ufundowany przez Walentego Tekielę. Jest wzorowany na pochodzącym z XVIII wieku obrazie przechowywanym w kościele pw. św. Mikołaja w pobliskim Pcimiu.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, " Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności