Obraz został ufundowany przez Stanisława Tekielę 24 lipca 1840. Był konserwowany przez Stanisława Stolarskiego Starszego z Myślenic.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem. Święty został ukazany w ujęciu do kolan, zwrócony w lewo, w stronę Dzieciątka stojącego na blacie przykrytym czerwonym obrusem. Głowa świętego jest delikatnie przechylona w lewo, lewa ręka obejmuje Dzieciątko, prawa opuszczona trzyma kwiat lilii. Święty ma owalną twarz o młodzieńczych rysach, na głowie tonsurę. Jest ubrany w habit franciszkański. Dzieciątko ukazane zostało niemal nagie, z białą chustą okrywającą biodro i przerzuconą przez prawe ramię. Prawą ręką Chrystus dotyka brody świętego, lewą wyciąga w jego stronę. U stóp Dzieciątka leży otwarta księga. Wokół głów postaci złote nimby. Tło kompozycji jednolite, ciemnobrązowe. Na odwrocie napis malowany farbą „Fundator Walenty / Tekiela. / 1840. / 24 lipca”.
Obraz z wizerunkiem św. Antoniego Padewskiego powstał w 1840 roku. Jest wzorowany na pochodzącym z XVIII wieku obrazie przechowywanym w kościele pw. św. Mikołaja w pobliskim Pcimiu. Kompozycja pierwowzoru jest bogatsza o ustawioną na stole czaszkę i zlatującą w stronę postaci gołębicę Ducha Świętego. Ukazany na niej św. Antoni kieruje wzrok przed siebie, nie jak w trzebuńskiej wersji – w stronę widza. Układ postaci i kompozycja są identyczne, nieco inaczej ulokowano jedynie księgę, a stół nakryto czerwonym – nie jak w Pcimiu niebieskim obrusem. Dzieło z 1840 roku cechuje bardziej realistyczne oddanie odsłoniętych partii ciała.
Obraz był konserwowany przez Stanisława Stolarskiego Starszego z Myślenic.
Obraz z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem powstał w 1840 roku i został ufundowany przez Walentego Tekielę. Jest wzorowany na pochodzącym z XVIII wieku obrazie przechowywanym w kościele pw. św. Mikołaja w pobliskim Pcimiu.
Agata Felczyńska, " Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-9