Niewielka figurka św. Barbary pochodzi z pierwotnego ołtarza Przemienienia Pańskiego (określanego również jako św. Antoniego) powstałego przed 1747 rokiem, który został zniszczony podczas działań wojennych w 1914 roku. W 1929 roku ołtarz zrekonstruowano, z wykorzystaniem zachowanych elementów z poprzedniego retabulum, w tym omawianej rzeźby. W 1999 roku retabulum razem z dekoracją rzeźbiarską był poddany gruntownej konserwacji.
Postać ukazana jest frontalnie, z głową skierowaną delikatnie w lewo, w lewej ręce trzyma liść palmy, w prawej monstrancję. Święta ma okrągłą twarz o pełnych policzkach, okoloną długimi włosami spiętymi z tyłu głowy i opadającymi na plecy. Ubrana jest w długą, niebieską suknię spodnią, pozłacaną suknię wierzchnią sięgającą kolan, przepasaną w talii oraz pozłacany płaszcz przewiązany diagonalnie przez lewe ramię. Na głowie ma koronę. Polichromia naturalistyczna, część szat i atrybuty pozłacane.
Niewielkich rozmiarów figurka z uwagi na miejsce usytuowania przeznaczona była do oglądania z większej odległości, najpewniej dlatego widoczny jest brak dopracowania szczegółów.
Święta Barbara była córką bogatego poganina, w tajemnicy przed ojcem przyjęła chrześcijaństwo i złożyła śluby czystości, za co ten zamknął ją w wieży. Następnie została postawiona przed sądem i skazana na ścięcie. Święta w ikonografii jest przedstawiana w koronie i bogatej sukni, co ma związek z pozycją społeczną jej rodziny. Jej atrybutem jest kielich z hostią lub bardzo rzadko – jak w omawianej rzeźbie – monstrancja, gdyż przed śmiercią w zamknięciu anioł przyniósł jej Komunię Świętą. W dłoni trzyma zazwyczaj liść palmy, jako atrybut męczeńskiej śmierci.
Zabrudzenia i przetarcia w partii złoceń. Konserwacja figury miała miejsce w 1999 roku.
Figurka św. Barbary pochodzi z pierwotnego ołtarza Przemienienia Pańskiego sprzed 1747 roku, który został zniszczony w 1914 roku. W 1929 roku ołtarz zrekonstruowano, z wykorzystaniem zachowanych elementów poprzedniego retabulum, w tym omawianej rzeźby. Święta Barbara była córką bogatego poganina, w tajemnicy przed ojcem przyjęła chrześcijaństwo i złożyła śluby czystości, za co ten zamknął ją w wieży, później zaś została skazana na ścięcie. Jej atrybutami jest kielich z hostią lub bardzo rzadko monstrancja oraz liść palmy.
Paulina Kluz, "Św. Barbara", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-barbara-9