Anioł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Łapsze Niżne
Miejscowość
Kacwin
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niedzica
Parafia
Parafia Wszystkich Świętych
Tagi
Anioł rzeźba XVIII wieku sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz w północnej kaplicy bocznej
Identyfikator
DZIELO/02033
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 138 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura anioła powstała w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Pierwotnie znajdowała się w ołtarzu bocznym św. Antoniego Padewskiego. Wymieniona była tam w aktach wizytacji w 1832 roku. Po tym roku, być może na przełomie XIX i XX wieku, została przeniesiona do ołtarza w kaplicy.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, drążona, ustawiona na brązowym cokole w kształcie kamienia. Postać anioła ukazana frontalnie, w wykroku, z uniesionymi, rozłożonymi na boki rękami. Twarz ma owalną, o niskim czole, wąskich, migdałowatych oczach, prostym nosie i wąskich ustach, okoloną krótkimi, silnie kręconymi włosami. Ubrany jest w długą, złoconą szatę, zawiniętą na prawym ramieniu, odsłaniającą tors i lewą nogę, ściśle opasującą ciało i obficie drapowaną. Na nogach ma srebrzone sandały z nagolennikami. Skrzydła ma duże, srebrzone i złożone. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Figura ma bardzo charakterystycznie rzeźbione rysy twarzy niemal pozbawionej czoła oraz włosy silnie skręcone w pojedyncze, rozwiane pukle. Znamienny jest również sposób modelowania draperii rzeźbionych w obficie marszczone i falujące fałdy, o niezależnej wobec układu ciała ekspresji. Niemal identyczne figury aniołów znajdują się w ołtarzu głównym w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu, a zbliżone pod względem formalnym w ołtarzu głównym świątyni w Niedzicy. Ten sam rzeźbiarz jest również autorem figur św. Filipa i św. Jakuba Mniejszego w ołtarzu głównym w Kacwinie. Być może dzieła te zostały wykonane przez wciąż słabo rozpoznany warsztat braci Wierzbickich z Nowego Targu, działający na terenie Spisza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, zabrudzenia.

Streszczenie

Figura anioła powstała razem z ołtarzem w pierwszej ćwierci XVIII wieku. Niemal identyczne rzeźby znajdują się w ołtarzu głównym w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu, a zbliżone pod względem formalnym w ołtarzu głównym świątyni w Niedzicy.

Bibliografia

Šimončič Jozef, Karabová Katarína, "Kanonické vizitácie dunajeckého dekanatu v spišskom biskupstve z roku 1832", Krakov 2015

Jak cytować?

Paulina Kluz , "Anioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/aniol-28

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności