Chrystus Zmartwychwstały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Grabie
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Chrystus Zmartwychwstały rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/12912
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek (?)
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figura Chrystusa Zmartwychwstałego być może powstała w XIX wieku. W XX wieku była niewątpliwie uzupełniana i przemalowywana.

Opis

Figura pełnoplastyczna ustawiona na podstawie na planie kwadratu oraz na półkuli. Chrystus stoi frontalnie, w kontrapoście, w lewej ręce trzyma drzewce chorągwi zakończone krzyżem, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Jego twarz jest pociągła, o długim, prostym nosie, migdałowatych oczach i niewielkich ustach, okolona krótką brodą i długimi włosami opadającymi na ramiona i plecy. Z tyłu jego głowy jest dosztukowany nimb promienisty. Chrystus ubrany jest w czerwony płaszcz odsłaniający tors, zapięty na piersi, mocno pofałdowany na wysokości bioder, otaczający postać i przerzucony przez lewe przedramię. Polichromia naturalistyczna, drzewce chorągwi pozłacane.

Zarys problematyki artystycznej

Wątpliwości w zakresie datowania figury Chrystusa Zmartwychwstałego na XIX wiek nasuwa jej forma nawiązująca do późnogotyckich rzeźb tego typu. Układ ciała Chrystusa oraz sposób ułożenia płaszcza zapiętego na piersi, przerzuconego z jednego boku łukowatą fałdą na przedramię, odsłaniając lekko wypukły tors jest bardzo zbliżony do figur powstałych w XVI wieku. Istnieje możliwość, że jest to późnogotycka figura gruntowanie przerobiona w XIX wieku, zarówno jak nieco sumarycznie rzeźbione w XIX wieku dzieło naśladujące szesnastowieczne figury Zmartwychwstałego, czego nie sposób rozsądzić bez badań konserwatorskich.
Figura Zmartwychwstałego przedstawia triumfującego Chrystusa, który powstał z grobu, czerwona szata wskazuje na jego męczeństwo, a chorągiew jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią. Używana jest w procesji podczas rezurekcji, po której stawiana jest na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajduje się do czasu Wniebowstąpienia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia całości, ubytki warstwy polichromii, spękania w partii prawej ręki, przemalowania, powyginane i połamane wiązki promieni wokół głowy.

Streszczenie

Figura mogła powstać w XIX wieku i przedstawia triumfującego Chrystusa, który powstał z grobu. Używana jest w procesji podczas rezurekcji, po której stawiana jest na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajduje się do czasu Wniebowstąpienia.

Bibliografia

Zieliński Chwalisław, "Sztuka sakralna. Co należy wiedzieć o budowie, urządzeniu, wyposażeniu, ozdobie i konserwacji Domu Bożego. Podręcznik opracowany na podstawie przepisów kościelnych", Poznań 1959

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-6

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności