Figurka św. Michała Archanioła pochodzi z pierwotnego ołtarza Przemienienia Pańskiego (określanego również jako św. Antoniego) powstałego przed 1747 rokiem, który został zniszczony podczas działań wojennych w 1914 roku. W 1929 roku retabulum zrekonstruowano, z wykorzystaniem zachowanych elementów poprzedniego ołtarza, w tym omawianej rzeźby. W 1999 roku nastawa razem z dekoracją rzeźbiarską była poddana gruntownej konserwacji.
Postać ustawiona jest frontalnie, z głową skierowaną delikatnie w lewo, stoi na lekko ugiętych nogach na leżącej, brązowej postaci diabła. Święty obiema dłońmi trzyma włócznię skierowaną ostrzem w dół. Jego twarz jest pełna, okolona krótkimi włosami. Ubrany jest w strój żołnierza, a więc pozłacaną tunikę sięgającą kolan oraz posrebrzoną zbroję torsową z laserowanymi detalami, na głowie ma srebrzony hełm z pozłoconym pióropuszem, a na nogach wysokie, wiązane i pozłocone sandały. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała.
Niewielkich rozmiarów figurka z uwagi na miejsce usytuowania przeznaczona była do oglądania z większej odległości, najpewniej dlatego widoczny jest brak dopracowania szczegółów i lekkie zachwianie proporcji jej ciała.
Święty Michał Archanioł był wodzem chóru anielskiego, który zwyciężył Lucyfera w czasie buntu aniołów. Przedstawiany jest w stroju żołnierza, najczęściej w momencie triumfu nad szatanem.
Zabrudzenia. Figura była konserwowana w 1999 roku.
Figurka św. Michała Archanioła pochodzi z pierwotnego ołtarza Przemienienia Pańskiego sprzed 1747 roku, który został zniszczony w 1914 roku. W 1929 roku ołtarz zrekonstruowano, z wykorzystaniem zachowanych elementów poprzedniego retabulum, w tym omawianej rzeźby. Święty Michał Archanioł był wodzem chóru anielskiego, który zwyciężył Lucyfera w czasie buntu aniołów. Przedstawiany jest w stroju żołnierza, najczęściej w momencie triumfu nad szatanem.
Paulina Kluz, "Św. Michał Archanioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-michal-archaniol-5