Św. Michał Archanioł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Grabie
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego Matki Boskiej Różańcowej
Identyfikator
DZIELO/12909
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
przed 1747 rokiem
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie, laserowanie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Figurka św. Michała Archanioła pochodzi z pierwotnego ołtarza Przemienienia Pańskiego (określanego również jako św. Antoniego) powstałego przed 1747 rokiem, który został zniszczony podczas działań wojennych w 1914 roku. W 1929 roku retabulum zrekonstruowano, z wykorzystaniem zachowanych elementów poprzedniego ołtarza, w tym omawianej rzeźby. W 1999 roku nastawa razem z dekoracją rzeźbiarską była poddana gruntownej konserwacji.


Opis

Postać ustawiona jest frontalnie, z głową skierowaną delikatnie w lewo, stoi na lekko ugiętych nogach na leżącej, brązowej postaci diabła. Święty obiema dłońmi trzyma włócznię skierowaną ostrzem w dół. Jego twarz jest pełna, okolona krótkimi włosami. Ubrany jest w strój żołnierza, a więc pozłacaną tunikę sięgającą kolan oraz posrebrzoną zbroję torsową z laserowanymi detalami, na głowie ma srebrzony hełm z pozłoconym pióropuszem, a na nogach wysokie, wiązane i pozłocone sandały. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała.

Zarys problematyki artystycznej

Niewielkich rozmiarów figurka z uwagi na miejsce usytuowania przeznaczona była do oglądania z większej odległości, najpewniej dlatego widoczny jest brak dopracowania szczegółów i lekkie zachwianie proporcji jej ciała.
Święty Michał Archanioł był wodzem chóru anielskiego, który zwyciężył Lucyfera w czasie buntu aniołów. Przedstawiany jest w stroju żołnierza, najczęściej w momencie triumfu nad szatanem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia. Figura była konserwowana w 1999 roku.

Streszczenie

Figurka św. Michała Archanioła pochodzi z pierwotnego ołtarza Przemienienia Pańskiego sprzed 1747 roku, który został zniszczony w 1914 roku. W 1929 roku ołtarz zrekonstruowano, z wykorzystaniem zachowanych elementów poprzedniego retabulum, w tym omawianej rzeźby. Święty Michał Archanioł był wodzem chóru anielskiego, który zwyciężył Lucyfera w czasie buntu aniołów. Przedstawiany jest w stroju żołnierza, najczęściej w momencie triumfu nad szatanem.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Michał Archanioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-michal-archaniol-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności