Ambona

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
limanowski
Gmina
Mszana Dolna
Miejscowość
Kasina Wielka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Marii Magdaleny
Miejsce przechowywania
północna ściana prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/14418
Kategoria
ambona
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XIX wieku
Technika i materiał
drewno; techniki stolarskie, rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Sprawiona do wyposażenia kościoła.

Opis

Ambona zawieszona na północnej ścianie prezbiterium, dostępna z zakrystii schodami umieszczonymi w murze. Kosz na rzucie prostokąta, wypukły od frontu, od dołu i od góry ujęty profilowanym gzymsem, boki zdobione prostokątnymi płycinami w profilowanych obramieniach. Podstawa w formie odwróconego spłaszczonego, ściętego stożka o lekko wklęsłych bokach, zwężająca się ku dołowi. Zaplecek w kształcie prostokąta zamkniętego łukiem kotarowym ściętym, flankowany ukośnie dostawioną parą wolut ozdobionych campanulami, zwieńczony odcinkiem profilowanego gzymsu. W polu zaplecka wycięte drzwi z prostokątną płyciną z malowanym przedstawieniem Chrystusa Dobrego Pasterza ukazanego w popiersiu. Płyciny kosza zdobione marmoryzacją w odcieniach brązu i szarości. Całość struktury pokryta jasnoniebieską farbą, profilowane obramienia malowane na ciemnoniebiesko i złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Późnobarokowa ambona z pierwszej ćwierci XIX wieku, o uproszczonej formie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; powierzchnia farby spękana, widoczne niewielkie ubytki i wykruszenia farby i zaprawy do warstwy drewnianego podłoża.

Streszczenie

Drewniana, polichromowana i złocona ambona zawieszona na północnej ścianie prezbiterium, o bardzo uproszczonej formie. Wykonana w pierwszej ćwierci XIX wieku przez nieokreślony warsztat małopolski.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Ambona", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ambona-106

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności