Epitafium Karoliny Kwapiszewskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Igołomia-Wawrzeńczyce
Miejscowość
Wawrzeńczyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Marii Magdaleny
Tagi
czarny marmur epitafium Karolina Kwapiszewska
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/08890
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1825 rok
Fundator
Maciej i Katarzyna Kwapiszewscy
Technika i materiał
wapień czarny dębnicki, rycie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 157 cm
wysokość – 95 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Tablica wmurowana w ścianę kościoła w / lub po 1825 roku.

Opis

Tablica w kształcie leżącego prostokąta w obramieniu ze stylizowanych liści oplatatających ramę. W narożach rozetki. W górnej części ryty wizerunek uskrzydlonej klepsydry, w dolnej węża połykającego swój ogon. Inskrypcja ryta, wykonana minuskułową kursywą.
„D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Karolinie Macieia z Grabskich Katarzyny / Kwapiszewskich Małżonków, Córce Eufrozyny / Drugiego Imienia, po Siedemnastém lecie, / Zeszłey z tego Swiata w Naypiękniéyszym kwiecie. / Tysiąc Ośmset dwudziestego i Piątego / Roku a Listopada dnia Siedemnastego. / Z rąk Rodziców płaczących wyrwanéy Stawiony / I łzami ku wiecznéy pamiątce skropiony. / Tu żałośni Rodzice Córke swą złożyli, / Wątpiąc czyli Ją Światłu czy Niebu zrodzili, / Lecz, skoro Ją tak prędko Smierć z Oczu porwała, / Znak nie omylny, że się Niebu podobała. / Przechodniu, co masz na celu duszy zbawienie, / Z mów za Nią choć iedno szczere pozdrowienie”.

Zarys problematyki artystycznej

Prosta, typowa dla czasu powstania tablica upamiętniająca Karolinę Kwapiszewską, której treść wyraża żal rodziców po stracie córki. Została wykonana z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Drobne ubytki i zarysowania powierzchni, ubytki złocenia liter.

Streszczenie

Prosta tablica epitafijna poświęcona Karolinie Kwapiszewskiej, córce Macieja i Katarzyny, która zmarła, mając 17 lat. Wykonano ją z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.

Bibliografia

Wiśniewski Jan, "Dekanat miechowski", Radom 1917

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Epitafium Karoliny Kwapiszewskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-karoliny-kwapiszewskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności