Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Bystra-Sidzina
Miejscowość
Sidzina
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Mikołaja
Tagi
rzeźba XIX wieku św. Paweł
Miejsce przechowywania
prawa strona ołtarza w północno-zachodnim narożu korpusu nawowego
Identyfikator
DZIELO/10865
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek, po 1825 roku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 114 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – 14 x 21 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Rzeźba św. Pawła umieszczona jest w ołtarzu z XIX wieku. W polu głównym znajduje się wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa Adolfa Hyły z 1951 roku. Jako zasuwa używany jest drugi obraz – „Powołanie św. Mateusza”, związany z pierwszym wezwaniem świątyni w Sidzinie.

Opis

Rzeźba św. Pawła, drążona, ustawiona na niskim prostopadłościennym cokole w kolorze jasnobrązowym. Święty ustawiony frontalnie. W prawej ręce, ugiętej w łokciu trzyma miecz zwrócony ostrzem do dołu, a w lewej otwartą księgę. Twarz podłużna o wyrazistych rysach z długim nosem i małymi ustami, okolona długą i ciemną brodą oraz średniej długości włosami ułożonymi w pojedyncze kosmyki. Święty ubrany jest w długą, przewiązaną w pasie suknię i przerzucony przez lewe ramię złocony płaszcz. Na stopach ma złocone rzymskie sandały. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna.


Zarys problematyki artystycznej

Rzeźby św. Pawła, św. Piotra oraz aniołków w zwieńczeniu zostały wykonane w czasie powstania całej nastawy ołtarzowej w tym samym warsztacie rzeźbiarskim w XIX wieku (po 1825 roku). Niestety źródła archiwalne nie ujawniły twórcy tego retabulum i jego figur. Rzeźby pozbawione są silnej ekspresji, cechuje je statyka, a draperia szat została potraktowana powierzchniowo, co jest charakterystyczne dla rzeźb w XIX wieku. Święty Paweł został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami: mieczem, którym został ścięty oraz księgą symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Księga jest atrybutem, który pojawił się w ikonografii świętego już w sztuce wczesnochrześcijańskiej. Z kolei miecz był przypisywany apostołowi dopiero po XIII wieku, czyli pojawił się znacznie później niż klucze u św. Piotra. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się figura św. Piotra.

Streszczenie

Rzeźba św. Pawła powstała wraz z całą nastawą ołtarzową w XIX wieku (po 1825). Święty został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami: mieczem, którym został ścięty oraz księgą symbolizującą jego udział w misji apostolskiej.

Bibliografia

"Dziedzictwo kulturowe Podbabiogórza. Zabytki", Sucha Beskidzka 2014
Rèau Louis, "Iconographie de l’art chrètien", Paryż 1959
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Leśniak Kazimierz, "Ocalić od zapomnienia. Dzieje Sidziny 1563-2006", Kraków 2007

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-26

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności