Św. Wojciech

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zielonki
Miejscowość
Zielonki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Krowodrza
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
rzeźba późnobarokowa rzeźba XVIII wieku sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
prawy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/25215
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
po 1748 roku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 60 cm
wysokość – około 140 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Wojciecha powstała razem z ołtarzem św. Mikołaja, po 1748 roku.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, ustawiona na cokole. Święty ukazany frontalnie, w kontrapoście, z głową skierowaną w lewo. W prawej ręce trzyma laskę zakończoną potrójnym krzyżem (papieskim), w lewej krótkie wiosło. Twarz ma kwadratową, o dużych, migdałowatych oczach, krótkim, prostym nosie i małych, rozchylonych ustach, okoloną siwymi, kręconymi, krótkimi włosami i brodą. Na głowie ma infułę. Ubrany jest w albę, rokietę z dekoracyjną lamówką, kapę o rytym wzorze, na piersi ma paliusz. Polichromia ciała naturalistyczna, szaty i atrybuty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Wojciech w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś pełnił urząd biskupa Pragi, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią. Jako że popłynął tam łodzią przez Wisłę jego atrybutem stało się wiosło. Wojciech był pierwszym świętym w monarchii piastowskiej, został ogłoszony głównym patronem Polski i metropolii gnieźnieńskiej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Uszkodzono palce lewej dłoni.

Streszczenie

Figura św. Wojciecha powstała razem z ołtarzem św. Mikołaja, po 1748 roku. Święty Wojciech w ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią. Jako że popłynął tam łodzią przez Wisłę jego atrybutem stało się wiosło.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-46

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności