Grupa rzeźbiarska Ukrzyżowania został wykonana prawdopodobnie w pierwszej połowie XVIII wieku.
Drewniana belka o wklęsło-wypukłej formie utworzona z dwóch stykających się wolut. Na jej froncie napis: „JEZU CHRYSTE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI”. W centrum krzyż z figurą umarłego Chrystusa przybitą trzema gwoździami. Ciało w lekkim zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach, z głową opadającą na prawy bark oraz stopami skrzyżowanymi w układzie prawa na lewą. Twarz ma szczupłą, o zamkniętych oczach, garbatym nosie i wąskich ustach, okoloną krótką brodą oraz kręconymi, brązowymi włosami opadającymi na ramiona. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało jest wychudzone, o podkreślonych mięśniach ramion i nóg oraz żebrach klatki piersiowej. Przez biodra przewiązane krótkie, ekspresyjnie drapowane perizonium, rozwiane po bokach. Pionowa belka krzyża zwieńczona tabliczką z napisem „INRI”.
Po lewej stronie krzyża figura Marii, ukazana frontalnie, w kontrapoście, pochylona, z dłońmi splecionymi z przodu. Twarz ma szczupłą, o małych oczach, prostym nosie i wąskich ustach. Ubrana jest w ciemnoczerwoną suknię, przepasaną w talii oraz niebieski płaszcz z jasnobrązową podszewką, zarzucony na lewe ramię i zawinięty wokół postaci.
Po prawej stronie krzyża figura św. Jana, zwrócona w trzech czwartych w prawo, w kontrapoście, z uniesioną głową oraz rękami skierowanymi w prawo, z prawą w geście wskazującym. Twarz ma szczupłą, o oczach skierowanych w górę, prostym nosie i rozchylonych ustach, okoloną falowanymi włosami opadającymi na ramiona. Ubrany jest w jasnobrązową tunikę, przepasaną w talii oraz niebieski płaszcz z ciemnoczerwoną podszewką, zarzucony na prawe ramię i zawiązany na lewym boku. Polichromia ciał postaci naturalistyczna.
Przedstawienie Ukrzyżowania z Marią i św. Janem zostało zaczerpnięte ze sceny, która wydarzyła się podczas męczeńskiej śmierci Chrystusa na krzyżu, a którą opisuje Ewangelia św. Jana: „Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27). Chwilę później Chrystus skonał i ten właśnie moment opłakiwania z postaciami Marii i św. Jana przedstawia grupa rzeźbiarska.
Odpryski polichromii, silne zabrudzenia.
Grupa rzeźbiarska Ukrzyżowania została wykonana prawdopodobnie w pierwszej połowie XVIII wieku. Przedstawienie Ukrzyżowania z Marią i św. Janem zostało zaczerpnięte ze sceny, która wydarzyła się podczas męczeńskiej śmierci Chrystusa na krzyżu, a którą opisuje Ewangelia św. Jana (J 19, 26-27).
Paulina Kluz, "Grupa Ukrzyżowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/grupa-ukrzyzowania-17