Chrzest Chrystusa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Mucharz
Miejscowość
Mucharz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Wojciecha
Tagi
antyambona rzeźba XVIII wieku
Identyfikator
DZIELO/04414
Kategoria
rzeźba
Dookreślenie zabytku
Antyambona
Ilość
1
Czas powstania
po 1748 roku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Antyambona została wykonana po 1748 roku. Między 1980 a 2000 rokiem przeprowadzono jej konserwację.

Opis

Grupa rzeźbiarska przedstawiająca scenę Chrztu Chrystusa. Rzeźby pełne, całopostaciowe. Po prawej stronie, na blikach skalnych św. Jan Chrzciciel zwrócony w prawo, z prawą nogą ustawioną wyżej, z uniesioną prawą ręką, w której trzyma muszlę z wodą, którą wylewa nad głową Chrystusa. Twarz ma pociągłą, szczupłą, okoloną krótką brodą, włosy półdługie, opadające na kark. Ubrany w osłaniający biodra płaszcz ze skóry, podtrzymywany przez taśmę przewiązaną przez lewe ramię. Po przeciwnej stronie figura Chrystusa zwróconego w trzech czwartych w lewo, w kontrapoście, delikatnie pochylonego z dłońmi skrzyżowanymi na piersi. Twarz pociągła, okolona krótką brodą, włosy długie, opadające na plecy. Na ramiona ma zarzucony płaszcz, biodra przepasane drapowaną tkaniną sięgającą kostek, tors nagi. W tle dużej wielkości gołębica Ducha Świętego na tle glorii promienistej. W odsłoniętych partiach ciała polichromia naturalistyczna, szaty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Jako dekorację antyambony w Mucharzu wykorzystano scenę Chrztu Chrystusa, ilustrującą fragment Ewangelii św. Mateusza: „Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił. A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie»” (Mt 3, 13-17). Scena Chrztu w Jordanie służyła do prezentacji ustanowienia sakramentu chrztu, dlatego często była wykorzystywana do ozdoby chrzcielnic. Ważnym elementem ikonografii tego przedstawienia jest pokorna postawa Chrystusa, który w ten sposób modli się, poddając woli Ojca, tak jak czyniła to Maria przy zwiastowaniu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Między 1980 a 2000 rokiem przeprowadzono prace konserwatorskie.

Streszczenie

Jako dekorację osiemnastowiecznej antyambony w Mucharzu wykorzystano scenę Chrztu Chrystusa, ilustrującą fragment Ewangelii św. Mateusza. Scena ta służyła do prezentacji ustanowienia sakramentu chrztu, dlatego często była wykorzystywana do ozdoby chrzcielnic.

Bibliografia

Biernacka Małgorzata, "Ikonografia publicznej działalności Chrystusa w polskiej sztuce nowożytnej", Warszawa 2003

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Chrzest Chrystusa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzest-chrystusa-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności