Konfesjonał

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zielonki
Miejscowość
Zielonki
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Krowodrza
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kościół, nawa
Identyfikator
DZIELO/25203
Kategoria
konfesjonał
Ilość
2
Czas powstania
druga ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno malowane, rzeźbione, techniki stolarskie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 175 cm
wysokość – około 270 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Konfesjonał ustawiony na jednostopniowym podwyższeniu, ujęty po bokach ściankami zakończonymi spływami wolutowymi oraz pilastrami o kanelowanych trzonach i prostych kapitelach. Przedpiersie o linii wypukłej dekorowane prostokątną płyciną ujętą zdwojonymi pilastrami i zwieńczone profilowanym gzymsem. Siedzisko z pilastrami po bokach podtrzymującymi łukowato wygięty w osi, profilowany architraw, na którym zwieńczenie o wklęsłych bokach zakończone profilowanym gzymsem o wolutowych zakończeniach. Zaplecek gładki. Struktura malowana w kolorze brązowym.

Zarys problematyki artystycznej

Konfesjonał w Zielonkach należy do ciekawszych pod względem formalnym dzieł tego typu w Małopolsce. O jego barokowym charakterze świadczą faliście wybrzuszone drzwiczki, łukowaty architraw i spływy wolutowe. Takie formy stosował Antoni Frączkiewicz, nie tylko snycerz, ale również wytrawny stolarz, autor konfesjonałów w kościele Mariackim i w katedrze na Wawelu, obecnie rozproszonych w kościołach Krakowa i okolic. Na podstawie podobieństw jemu właśnie można przypisać wykonanie konfesjonałów w Zielonkach.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, przemalowany, pierwotnie malowany na kolor ciemnoczerwony i złocony.

Streszczenie

Konfesjonały w Zielonkach o falistych liniach należą do ciekawszych tego rodzaju mebli kościelnych w Małopolsce. Ich przypuszczalnym twórcą był Antoni Frączkiewicz, stolarzy i snycerz. Podobne dzieła wykonał do katedry na Wawelu i do kościoła Mariackiego w Krakowie (obecnie przeniesione do innych kościoła w Krakowie i okolicy).

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Konfesjonał ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/konfesjonal-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności