Ambona przyścienna dostępna jednotraktraktowymi schodami z pełną balustradą od strony wschodniej. Kosz na rzucie owalnym, opięty dostawionymi do boków pilastrami na rzucie trójkąta. W dolnej części złocony z podwieszoną szyszką. Podstawa walcowato wypukła dekorowana suchym akantem i jajownikiem. W polach kosza płyciny w kształcie stojącego prostokąta z symetryczną, złoconą dekoracją akantową. Trzony pilastrów wypełnione złoconym akantem o esowatym przebiegu wici. W zwieńczeniu wypukły, profilowany gzyms dekorowany palmetami I jajownikiem. Balustrada schodów zakończona pilastrem z prostokątną płyciną. W polu złocona dekoracją z suchego akantu. Struktura malowana w odcieniach ciemnej czerwieni i brązu, ornamentyka złocona.
Dobry.
Na północnej ściane nawy głównej kościoła wisi ambona o formach barokowych pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku. O czasie powstania świadczą jej wkłesło-wypukły kształ oraz bogate zdobienia.
Agata Felczyńska, "Ambona", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ambona-51