Rzeźbę wraz z ołtarzem przeniesiono z kościoła w Niepołomicach z kaplicy Karola Boromeusza. U dołu ołtarza znajdował się napis: „KAROL CZECH FUNDATOR KOŚCIELNY KOŚCIOŁA TUTEJSZEGO. RP 1859”.
Święty Paweł ukazany całopostaciowo, frontalnie. W lewej dłoni trzyma miecz, ostrzem skierowany w dół, prawą ugiętą w łokciu, składa na piersi. Pod lewą ręką trzyma zamkniętą księgę. Twarz szeroka, nos długi, okolona długimi, pofalowanymi, brązowymi włosami i długą, brązową brodą. Ubrany jest w długą, srebrną suknię i złoty, pofałdowany, spięty na piersi płaszcz. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, szaty i atrybuty złocone i srebrzone.
Rzeźba została wykonana około 1859 roku w warsztacie prowincjonalnym, o czym świadczą sumarycznie potraktowane draperie szat i detale anatomiczne. Święty Paweł został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami – mieczem, którym został ścięty oraz księgą, symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Księga jest atrybutem, który pojawił się w ikonografii świętego już w sztuce wczesnochrześcijańskiej. Z kolei miecz był przypisywany apostołowi dopiero po XIII wieku.
Rzeźba została wykonana około 1859 roku w warsztacie prowincjonalnym, o czym świadczą sumarycznie potraktowane draperie szat i detale anatomiczne. Święty Paweł został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami – mieczem, którym został ścięty oraz księgą, symbolizującą jego udział w misji apostolskiej.
Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-34