Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Niepołomice
Miejscowość
Wola Batorska
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Tagi
rzeźba XIX wieku św. Paweł
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/09493
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
około 1859 roku
Fundator
Karol Czech
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźbę wraz z ołtarzem przeniesiono z kościoła w Niepołomicach z kaplicy Karola Boromeusza. U dołu ołtarza znajdował się napis: „KAROL CZECH FUNDATOR KOŚCIELNY KOŚCIOŁA TUTEJSZEGO. RP 1859”.

Opis

Święty Paweł ukazany całopostaciowo, frontalnie. W lewej dłoni trzyma miecz, ostrzem skierowany w dół, prawą ugiętą w łokciu, składa na piersi. Pod lewą ręką trzyma zamkniętą księgę. Twarz szeroka, nos długi, okolona długimi, pofalowanymi, brązowymi włosami i długą, brązową brodą. Ubrany jest w długą, srebrną suknię i złoty, pofałdowany, spięty na piersi płaszcz. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, szaty i atrybuty złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba została wykonana około 1859 roku w warsztacie prowincjonalnym, o czym świadczą sumarycznie potraktowane draperie szat i detale anatomiczne. Święty Paweł został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami – mieczem, którym został ścięty oraz księgą, symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Księga jest atrybutem, który pojawił się w ikonografii świętego już w sztuce wczesnochrześcijańskiej. Z kolei miecz był przypisywany apostołowi dopiero po XIII wieku.

Streszczenie

Rzeźba została wykonana około 1859 roku w warsztacie prowincjonalnym, o czym świadczą sumarycznie potraktowane draperie szat i detale anatomiczne. Święty Paweł został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami – mieczem, którym został ścięty oraz księgą, symbolizującą jego udział w misji apostolskiej.

Bibliografia

Rèau Louis, "Iconographie de l’art chrètien", Paryż 1959
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-34

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności