Epitafium Wojciecha i Józefy Ciesielskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
czarny marmur epitafium Józefa Ciesielska Wojciech Ciesielski
Miejsce przechowywania
łuk tęczowy
Identyfikator
DZIELO/08351
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1859 rok
Fundator
syn ksiądz Franciszek Ciesielski i córka Maria Ciesielska (?)
Technika i materiał
czarny marmur dębnicki, ryty, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 51,5 cm
wysokość – 59,5 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tablica wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1859 roku. Poddana renowacji po 2008 roku.

Opis

Tablica w kształcie stojącego prostokąta z wyrytym między niewielkim krzyżem łacińskim a czaszką powyżej skrzyżowanych piszczeli złoconym napisem „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / WOJCIECH CIESIELSKI / zmarły 14 Lipca 1840 r(oku) / w 66 roku wieku swego i / JÓZEFA / z Rutkowskich / CIESIELSKA / zmarła 5 Sierpnia 1859 r(oku) / w 76 roku wieku swego / proszą o westchnienie do Boga”. Pole napisu obwiedziono cienką, rytą ramką.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium Wojciecha i Józefy Ciesielskich upamiętnia rodziców księdza Franciszka Ksawerego Ciesielskiego, który sprawował służbę w Suchej przez 36 lat (1836-1873). Zostało wykonane z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do Karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium Wojciecha i Józefy Ciesielskich upamiętnia rodziców księdza Franciszka Ksawerego Ciesielskiego, który sprawował służbę w Suchej przez 36 lat (1836-1873). Zostało wykonane z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Epitafium Wojciecha i Józefy Ciesielskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-wojciecha-i-jozefy-ciesielskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności