Tablica wmurowana w ścianę kościoła w lub po 1859 roku. Poddana renowacji po 2008 roku.
Tablica w kształcie stojącego prostokąta z wyrytym między niewielkim krzyżem łacińskim a czaszką powyżej skrzyżowanych piszczeli złoconym napisem „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / WOJCIECH CIESIELSKI / zmarły 14 Lipca 1840 r(oku) / w 66 roku wieku swego i / JÓZEFA / z Rutkowskich / CIESIELSKA / zmarła 5 Sierpnia 1859 r(oku) / w 76 roku wieku swego / proszą o westchnienie do Boga”. Pole napisu obwiedziono cienką, rytą ramką.
Epitafium Wojciecha i Józefy Ciesielskich upamiętnia rodziców księdza Franciszka Ksawerego Ciesielskiego, który sprawował służbę w Suchej przez 36 lat (1836-1873). Zostało wykonane z tzw. czarnego marmuru dębnickiego, czyli wapienia w kolorze czarnym, który z racji swej nietypowej właściwości polerowania do połysku nazywano marmurem. Wydobywano go w Dębniku koło Krzeszowic, w kamieniołomach należących od XVII wieku do 1953 roku do Karmelitów bosych z Czernej. Materiał był niezwykle popularny w sztuce polskiej w XVII i XVIII wieku.
Dobry.
Epitafium Wojciecha i Józefy Ciesielskich upamiętnia rodziców księdza Franciszka Ksawerego Ciesielskiego, który sprawował służbę w Suchej przez 36 lat (1836-1873). Zostało wykonane z tzw. czarnego marmuru dębnickiego.
Agata Felczyńska, "Epitafium Wojciecha i Józefy Ciesielskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-wojciecha-i-jozefy-ciesielskich